Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 570/3141/26
провадження № 1-кп/570/302/2026
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2026 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі:
судді ОСОБА_1
з участю: секретаря судових засідань ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченої ОСОБА_4
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Рівне кримінальне провадження №42026181110000009 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Обарів Рівненського району Рівненської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , з повною вищою освітою, головного спеціаліста-бухгалтера відділу бухгалтерського обліку, звітності та економіки Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, не депутата, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_4 , як уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області допущено неналежне виконання своїх службових обов`язків, через несумлінне ставлення до них, чим Городоцькій сільській раді Рівненського району Рівненської області ради завдано майнову шкоду у розмірі 597 690,80 гривень, за наступних обставин.
Так, розпорядженням сільського голови Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області № 82-к від 05.04.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду головного спеціаліста-бухгалтера відділу бухгалтерського обліку, звітності та економіки Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Відповідно розпорядженням сільського голови Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області № 116 від 08.12.2021 ОСОБА_4 призначено уповноваженою особою з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Відповідно до Положення про уповноважену особу відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених процедур закупівель Городоцької сільської ради затвердженого рішенням Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області від 17.12.2021 № 917, метою діяльності уповноваженої особи організація та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг на засадах об`єктивності та неупередженості.
Уповноважена особа у своїй діяльності керується Закону України «Про публічні закупівлі», іншими нормативно-правовими актами, які регулюють питання у сфері публічних закупівель.
Закон України «Про публічні закупівлі» визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об?єднаних територіальних громад.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі», Городоцька сільська рада відноситься до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до вказаного Закону.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за принципом максимальної економії, ефективності та пропорційності.
Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», проводять закупівлі з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом (п. 3 Особливостей № 1178).
Тобто, незалежно від предмету закупівлі чи його очікуваної вартості замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель.
Відповідно до ст. 5 Закону України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно з п. 3.3 типового Положення про уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедури спрощеної закупівлі, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 14.09.2020 № 213 Уповноважена особа персонально відповідає:
?за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України;
?за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу;
?за порушення вимог, визначених Законом у сфері публічних закупівель.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, виходячи з вищезазначених повноважень, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста-бухгалтера відділу бухгалтерського обліку, звітності та економіки Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, виконуючи обов`язки уповноваженої особи з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, обіймала посаду пов`язану з виконанням адміністративно-господарських функцій, у зв`язку із чим, відповідно до частини 3 статті 18 КК України, являлась службовою особою.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) визначено, що планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель. Закупівля здійснюється відповідно до річного плану, у якому, серед іншого, повинна міститися інформація про розмір бюджетного призначення та/або очікувана вартість предмета закупівлі. Для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб`єктів господарювання.
Згідно з Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженою наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 (далі Примірна методика), визначення замовником очікуваної вартості складається з таких етапів:
1. Визначення потреби в товарах, роботах, послугах.
2. Формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик.
3. Аналіз ринку. На цьому етапі доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій.
4. Визначення вимог до умов поставки і оплати.
5. Визначення очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі.
Відповідно до п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі Постанова № 1178, Особливості), придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. грн, може здійснюватися без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли інформація, що повинна бути оприлюднена в оголошенні про проведення відкритих торгів, належить до інформації з обмеженим доступом або її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці та/або громадській безпеці і порядку.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 629 Розділу ІІ «Загальні положення про договір» Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435 IV, зі змінами (далі ЦК України), договір є обов`язковим для виконання сторонами.
В п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-УІ із змінами, зазначено, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно з частиною 1 статті 26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Так, в період часу з 02 жовтня 2025 року по 04 лютого 2026 року ОСОБА_4 , перебуваючи в приміщенні Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області за адресою с. Городок, вул. Шевченка, буд. 4, Рівненського району Рівненської області, діючи як уповноважена особа з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, задля організації поточного ремонту вуличного освітлення в с. Обарів Рівненського району Рівненської області одноособово здійснювала затвердження річних планів закупівель із публікацією їх на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, де визначала очікувану вартість предмету закупівель та їх вид (без використання електронної системи), що в подальшому стало передумовою укладення Городоцькою сільською радою Рівненського району Рівненської області з ФОП ОСОБА_5 договорів щодо надання послуг з благоустрою населених пунктів, а саме поточного ремонту вуличного освітлення в с. Обарів Рівненського району Рівненської області.
На виконання річних планів закупівлі та у зв`язку із потребою в отриманні послуг із благоустрою, період часу з 02 жовтня 2025 року по 04 лютого 2026 року між Городоцькою сільською радою Рівненського району Рівненської області в особі сільського голови ОСОБА_6 (замовник) та ФОП ОСОБА_5 (виконавець), укладено 25 договорів щодо надання послуг з благоустрою населених пунктів: поточний ремонт вуличного освітлення в с. Обарів Рівненського району Рівненської області, згідно ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» код 50230000-6 - Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста-бухгалтера відділу бухгалтерського обліку, звітності та економіки Городоцької сільської ради та одночасно виконуючи функції уповноваженої особи з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, була зобов`язана під час планування та організації закупівель забезпечувати дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання бюджетних коштів, здійснювати аналіз ринку відповідних товарів, перевіряти обґрунтованість очікуваної вартості предметів закупівлі та вживати заходів щодо недопущення безпідставного витрачання коштів місцевого бюджету.
Разом із тим, у період з 02 жовтня 2025 року по 04 лютого 2026 року
ОСОБА_4 , діючи неумисно, через несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов`язків, всупереч вимогам статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі», Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №275 від 18.02.2020, Положення про уповноважену особу відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, не здійснила належного аналізу ринку світлодіодних світильників, які закуповувались та використовувались під час виконання робіт з поточного ремонту вуличного освітлення в с. Обарів Рівненського району Рівненської області.
Зокрема, ОСОБА_4 не використала загальнодоступну інформацію щодо вартості світлодіодних світильників, яка містилась у відкритих джерелах, не здійснила порівняння ринкових цін аналогічної продукції, не отримала та не проаналізувала комерційні пропозиції потенційних постачальників, не перевірила обґрунтованість вартості матеріальних ресурсів, які включались до договірної та виконавчої документації, а також не вжила заходів щодо забезпечення максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів територіальної громади.
Унаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов`язків між Городоцькою сільською радою Рівненського району Рівненської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 протягом жовтня 2025 року - лютого 2026 року укладено та виконано 25 договорів, а саме № 319 від 02.10.2025, № 320 від 02.10.2025, № 324 від 08.10.2025, № 325 від 08.10.2025, № 333 від 15.10.2025, № 334 від 15.10.2025, № 337 від 22.10.2025, № 344 від 07.11.2025, № 353 від 11.11.2025, № 363 від 17.11.2025, № 364 від 17.11.2025, № 369 від 03.12.2025, № 372 від 03.12.2025, № 391 від 15.12.2025, № 392 від 15.12.2025, № 404 від 19.12.2025, № 405 від 19.12.2025, № 406 від 22.12.2025, № 407 від 22.12.2025, № 3 від 09.01.2026, № 5 від 21.01.2026, № 30 від 10.02.2026, № 15 від 02.02.2026, № 25 від 04.02.2026, № 24 від 04.02.2026, щодо надання послуг з благоустрою населених пунктів, а саме поточного ремонту вуличного освітлення в с. Обарів, у вартість яких включено 248 (201 шт. за 2025 рік та 47 шт. за 2026 рік) штук світлодіодних світильників марки «MAXUS assistance Street Basic 30W, 3300 lm, 5000 K» по ціні 3300 грн. за 1 штуку, в той час як ринкова вартість 1 такого світильника у 2025 році становила 883,71 грн., а у 2026 році 916,67 грн.
Так, в результаті неналежного виконання ОСОБА_4 своїх обов`язків особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених процедур закупівель Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, яка під час укладення і виконання вищезазначених договорів з поточного ремонту вуличного освітлення в с. Обарів Рівненського району Рівненської області, не здійснила належного аналізу ринку світлодіодних світильників, допущено їх оплату по завищеній вартості на загальну суму 818 400 грн., з яких зайво оплачено коштів на суму 597 690 гривень 80 копійок, що згідно з п. 3 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
Таким чином, в період з 03 жовтня 2025 року по 05 лютого 2026 року на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та платіжних інструкцій Городоцькою сільською радою Рівненського району Рівненської області здійснено оплату виконаних робіт за вказаними договорами, шляхом перерахування бюджетних коштів з розрахункових рахунків Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 (відкритий в АТ КБ «Приват Банк») ФОП ОСОБА_5 на загальну суму 2 072 168 грн., в тому числі 818 400 грн. за 248 штук світильників марки «MAXUS assistance Street Basic 30W, 3300 lm, 5000 K» по ціні 3300 грн. за 1 штуку.
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов`язків, що призвело до завищення вартості світлодіодних світильників у договорах з поточного ремонту вуличного освітлення в с. Обарів Рівненського району Рівненської області і їх оплати завдано шкоди інтересам держави, а саме, потерпілій стороні в особі Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області заподіяно майнової шкоди (збитків) на загальну суму 597 690 гривень 80 копійок, що згідно з п. 3 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
Такі дії органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 2 ст. 367 КК України, як службова недбалість, як неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
Під час підготовчого судового засідання обвинувачена заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України та закриття кримінального провадження.
Представник потерпілої особи ОСОБА_7 подала заяву про розгляд справи без її участі, не заперечує проти закриття кримінального провадження на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.
Прокурор у підготовчому засіданні проти задоволення клопотання про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності не заперечував, так як обвинувачена раніше не судима, у вчиненому щиро розкаялась, завдану шкоду відшкодувала повністю, сприяла розкриттю кримінального правопорушення.
Обвинувачена, якій судом було роз`яснено її права на заперечення проти закриття провадження з нереабілітуючих підстав та на повний судовий розгляд справи, не заперечує проти закриття кримінального провадження.
Суд, вислухавши думку прокурора, обвинуваченої, представника потерпілої особи, прийшов до висновку, що кримінальне провадження підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Відповідно до ст. 12 КК України, діяння, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України відноситься до нетяжких злочинів.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягалась, вперше обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до необережного нетяжкого злочину та відповідно не відноситься до корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, завдані нею збитки юридичній особі Городоцькій сільській раді Рівненського району Рівненської області (код ЄРДПОУ 04387183) у сумі 597 690, 80 грн, що були зазначені в обвинувальному акті, наразі повністю нею відшкодовані.
Згідно п.1 ч.2 ст.284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Таким чином суд приходить до переконання, що наявні всі обов`язкові підстави, передбачені ст. 45 КК України, для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям.
Обставин, які б виключали звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та закриття даного кримінального провадження у зв`язку з дійовим каяттям, судом не встановлено.
Враховуючи вищенаведене, з огляду на те, що ОСОБА_4 вперше вчинила кримінальне правопорушення, щиро розкаялась, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, відшкодувала завдану нею шкоду потерплій особі, суд приходить до переконання, що клопотання обвинуваченої про звільнення її від кримінальної відповідальності є обґрунтованим, а відтак таке клопотання слід задовольнити і звільнити її від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.
Керуючись ст. 45 КК України, ст.ст.284, 286 КПК України, суд, -
у х в а л и в:
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям, на підставі ст. 45 КК України.
Кримінальне провадження №42026181110000009 заобвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367КК України - закрити у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта за проведення судової товарознавчої експертизи у розмірі 22900 (двадцять дві тисячі дев`ятсот) гривень 50 копійок.
Речові докази по справі: оптичний диск з відеозаписом залишити в матеріалах кримінального провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1