Постанова № 137880459, 01.07.2026, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
287/875/26
Номер документу
137880459
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 287/875/26

провадження 3/287/1881/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2026 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Нижник Григорій Петрович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовий квиток НОМЕР_1 виданий 05.11.2025 першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , проживаючого АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),-

ВСТАНОВИВ :

До Олевського районного суду Житомирської області надійшли справи № 287/875/26 та № 287/876/26 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Вказані матеріали відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями передані на розгляд судді Нижнику Г.П.

Відповідно до статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

З врахуванням викладеного, суд вважає за доцільне об`єднати зазначені вище справи.

Відповідно до розділу ІІІ п. 6 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України 20.08.2019 № 814 у разі об`єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об`єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.

Таким чином, об`єднаній справі відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП необхідно присвоїти № 287/875/26, номер провадження 3/287/1881/26.

Встановлено, що 08.05.2026 уповноваженою особою складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЧЦП №050147 відповідно до якого 08.05.2026 о 15 год 00 хв від чергового командно-спостережного пункту ОСОБА_2 надійшла доповідь начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 (з м.д. АДРЕСА_1 ) на території військового містечка виявлено молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби солдата за призовом ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп`яніння (порушення координації рухів, нечітка мова, характерний запах з ротової порожнини). Після чого даного військовослужбовця було доставлено до КНП «Олевськ ЦЛ» для проведення медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння. Висновком медичного огляду від 08.05.2026 підтверджено стан алкогольного сп`яніння, результат 3,4% проміле, відповідальність за яке передбачено ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Також встановлено, що 25.05.2026 уповноваженою особою складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЧЦП №338445 відповідно до якого 25.05.2026 о 19 год 00 хв черговим командно-спостережного пункту капітаном ОСОБА_3 на території військового містечка НОМЕР_3 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_1 ) виявлено молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби солдата за призовом ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп`яніння (порушення координації рухів, нечітка мова, характерний запах з ротової порожнини). Після чого даного військовослужбовця було доставлено до КНП «Олевськ ЦЛ» для проведення медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння. Висновком медичного огляду від 25.05.2026 підтверджено стан алкогольного сп`яніння, відповідальність за яке передбачено ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.

З огляду на те, що відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ст. 172-20 КУпАП, не є обов`язковою, а також враховуючи обізнаність ОСОБА_1 про розгляд справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності останнього.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обставинами вчинення даного правопорушення підтверджуються наявними в матеріалах справи, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення ЧЦП № 050147 від 08.05.2026, який підписаний ОСОБА_4 без зауважень;

- протоколом про адміністративне правопорушення ЧЦП № 338445 від 25.05.2026, який підписаний ОСОБА_4 без зауважень;

- рапортом заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з м.д. АДРЕСА_1 ) (з бойової та спеціальної підготовки) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з м.д. АДРЕСА_2 ) капітана ОСОБА_5 від 08.05.2026;

- рапортом заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з м.д. АДРЕСА_1 ) з логістики ІНФОРМАЦІЯ_4 (з м.д. АДРЕСА_2 ) лейтенанта ОСОБА_6 від 25.05.2026;

- оригіналом висновку щодо результатів медичного огляду № 25 від 08.05.2026, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено стан алкогольного сп`яніння;

- оригіналом висновку щодо результатів медичного огляду № 30 від 25.05.2026, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено стан алкогольного сп`яніння;

- копію військового квитка ОСОБА_1 ;

- службовою характеристикою ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Частиною 1 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

Кваліфікуючою ознакою правопорушення є його вчинення в умовах особливого періоду.

Згідно Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який в подальшому було неодноразово продовжено та який триває на даний час.

Відповідно до частини 4 ст. 24 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов`язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов`язки не були пов`язані з військовою службою; під час виконання обов`язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Стаття 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, передбачає, що військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.

Дослідивши усі зібрані по справі докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що факт події адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та вина ОСОБА_1 у його вчиненні повністю та об`єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду.

Досліджені та проаналізовані у ході розгляду справи докази не містять протиріч та доповнюють один одного, зібрані у порядку КУпАП, в сукупності та взаємозв`язку беззаперечно та безсумнівно підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні зазначених адміністративних правопорушень.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Призначаючи адміністративне стягнення за вчинене військове адміністративне правопорушення, у відповідності до ч.2 ст.33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховується характер вчиненого військового адміністративного правопорушення, особа порушника, який вперше вчинив дані адміністративні правопорушення, ступінь його вини, його майновий стан та обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність порушника у відповідності до ст.ст.34, 35 КУпАП, судом не встановлено.

Таким чином, оцінивши всі обставини вчинення правопорушень та особу порушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, виключно позитивно характеризується за місцем проходження служби, суд приходить до висновку за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у виді мінімального розміру штрафу.

Саме такий вид адміністративного стягнення на переконання судді буде достатнім та необхідним для виконання завдань КУпАП, зокрема він забезпечить запобігання вчинення правопорушником нових правопорушень, його виховання у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків та відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено ст. 4 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 , як військовослужбовець під час виконання службових обов`язків, звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 283, 284, 287, 326-328 КУпАП, п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Об`єднати в одне провадження справи: № 287/875/26 та № 287/876/26 про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Об`єднаній справі відносно ОСОБА_1 присвоїти номер 287/875/26, номер провадження 3/287/1881/26.

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на підставі ст. 36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції частини 3 статті 172-20 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.

Штраф перерахувати на р/р UA 048999980313020106000006741, код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач коштів: ГУК у Житомирській області/ ТГ м. Олевськ/ 21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.

Звільнити від сплати судового збору ОСОБА_1 на підставі п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Роз`яснити особі, щодо якої застосоване адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Г. П. Нижник