Єдиний державний реєстр судових рішень 308/8570/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.07.2026 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , станом на 18.03.2023 року працював директором у ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705), паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 26.08.2016 року, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 , за ст. 485 МК України, -
В С Т А Н О В И В :
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил від 25.05.2026 року №0436/UA305000/2026, згідно з яким зазначено, що 07.05.2026 року на адресу управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Закарпатської митниці від управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці надійшла доповідна записка від 07.05.2026 №15/15-03/11410 щодо опрацювання інформації уповноваженого митного органу Республіки Польща, отриманої листом Держмитслужби від 28.04.2026 №15/15-03-01/7/2583 (вх. митниці №9322/4/7.7-1). Вказаним листом направлена відповідь уповноваженого митного органу Республіки Польща №2601-ЮА.4331.195.2025 від 17.04.2026 щодо результатів перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1 відповідно до положень статей 31 та 32 Доповнення 1 до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження. У зазначеному листі уповноваженого органу Польщі зазначено, що в результаті проведеної перевірки, зокрема сертифікату з перевезення EUR.1 № PL/MF/AR 0612985 від 15.03.2023 встановлено, що вищевказаний сертифікат не підтверджений митним офісом в Страховіце та не внесений до електронної системи обробки даних-сервісної книги. Розділом V статті 16 п.1 Доповнення 1 до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, до якої Україна приєдналась відповідно до Закону України від 08.11.2017 №2187-УІІІ визначено, що Сертифікат з перевезення товару EUR.1 або EUR-MED має бути виданий митними органами Договірної сторони-експортера на письмову заявку експортера або, під відповідальність експортера, його уповноваженим представником. Проведеними подальшими аналітично-перевірочними заходами по зазначеному факту, в тому числі з використанням баз даних ACMО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 20.03.2023 року в зоні митного контролю митного посту «Мукачево» Закарпатської митниці декларантом - керівником ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705) ОСОБА_1 згідно відомостей зазначених в гр. 14 та 54 нижче вказаної МД до митного контролю та оформлення, шляхом електронного декларування, була подана митна декларація від 20.03.2023 ІМ40 ДЕ №23UA305160008758U1 та товаросупровідні документи, зокрема інвойс №230315.25873- MON LIM від 15.03.2023 та сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 № PL/MF/AR 0612985 від 15.03.2023 на товар «напівпричіп цистерна марки INDOX модель «SC3», номер шасі НОМЕР_3 , календарний рік виготовлення -2003, бувший у використанні». Відправником даного товару виступало іноземне підприємство "MONOPOLYSTIK Sp. z о.о." (Targowa 66A / 26. 03-734 Warszawa), а одержувачем згідно гр. 8 МД є ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705, Волинська область м. Нововолинськ, пр-т Дружби буд. 6А), (з 25.08.2024 року змінена юридична адреса на м.Запоріжжя, Олександрівський район, вул. Фортечна, буд.4). Згідно графи 9 особою, відповідальною за фінансове врегулювання є також ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705). Вказана зовнішньо-економічна операція здійснювалась на підставі договору №38 від 07.09.2022 року, укладеного між іноземним підприємством-продавцем "MONOPOLYSTIK Sp. z о.о." та покупцем - ТОВ «Корд Авто» в особі директора ОСОБА_1 . Вищезазначений товар оформлений із застосуванням преференційного режиму (код пільги 410), а саме звільнення від сплати ввізного мита на товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС на підставі абзацу 1 частини 1 статті 29 додатка 1-А Тарифний графік України' до глави 1 розділу IV торгівля та питання пов`язані з торгівлею (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони» та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами - членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16.09.2014 №1678-УІІ. Для підтвердження преференційного походження товару суб`єктом ЗЕД ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705) ОСОБА_1 було надано сертифікат з перевезення товару форми EUR.l PL/MF/AR 0612985 від 15.03.2023, виданий митним органом Республіки Польща. Згідно гр. 47 зазначеної митної декларації застосовано преференційну ставку - умовне нарахування ввізного мито, нараховані необхідні до сплати митні платежі та податки в сумі 81589,83 грн. (в тому числі: ввізне мито - 27196,61 грн. (нараховані умовної та ПДВ -54393,22 грн.). При цьому фактично сплачені необхідні платежі в сумі 54393,22 грн. Як підставу для нарахування преференційної ставки мита в гр.36 МД зазначено код преференції - 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС (Абзац перший частини першої статті 29 додатка 1-А «Тарифний графік України» до глави 1 розділу IV «Торгівля та питання, пов`язані з торгівлею» (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом. Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої стороннії. У графі 44 МД під кодом - 0954 (Сертифікат з перевезення (походження) товару Форми EUR.l (Movement certificate EUR. 1) зазначено документ PL/MF/AR 0612985 від 15.03.2023. Враховуючи те, що сертифікат з перевезення товару EUR.l № PL/MF/AR 0612985 від 15.03.2023 є підробленим (відповідь митного органу Республіки Польща №2601- ОА.4331.195.2025 від 17.04.2026) то застосування преференційної ставки умовне нарахування ввізного мита (код преференції 4109 під час оформлення вищевказаного товару за митною декларацією від 20.03.2023 ІМ40 ДЕ №23UA305160008758U1 є неправомірною. Згідно листа управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 13.05.2026 №15/15-01/11906 без застосування коду пільги «410» по МД від20.03.2023 ІМ40 ДЕ №23UA305160008758U1 ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705) необхідно було сплатити митні платежі в сумі 87029,15 грн. (в тому числі: ввізне мито - 27196.61 грн. та ПДВ - 59832.54 грн.). Недобори митних платежів склали - 32635.93 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у декларації.
Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку.
На виклик до Закарпатської митниці, для надання пояснень, гр. ОСОБА_1 не прибув, про причини неприбуття митницю не повідомив. Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 , який станом на20.03.2023 року займав посаду директора ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705), вчинені дії, що призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 32635,93 грн. (в тому числі: ввізне мито - 27196,61 грн., ПДВ - 5439,32 грн.). Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно і належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. у судовому засіданні просив притягнути особу до відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.
Склад адміністративного правопорушення включає: об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Відповідно до ч. 1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно ч.8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться крім іншого такі відомості : 5. Відомості про товари: ж) митна вартість товарів та метод її визначення.
Митна декларація подається митному органу декларантом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 266 МК України декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Згідно ч.8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0436/UA305000/2026 від 25.05.2026 року; доповідною запискою ОСОБА_2 , інформацією щодо перевірки документів, листом ДМС №9322/4/7.7-1 від 28.04.26; листом Податкового управління в Кельцах від 17.04.2026; копіями ІМ40 ДЕ №23UA305160008758U1, інвойсу №230315.25873- MON LIM від 15.03.2023 та сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 № PL/MF/AR0612985 від 15.03.2023, договором №38 від 07.09.2022, додатковою угодою №1 до договору, листом Закарпатської митниці ДМС від 11.05.2026 №20/20-02/11719 з додатком, листом Закарпатської митниці ДМС від 13.05.2026 №15/15-01/11906, обліковим № особи №141/2021/7632, листом Закарпатської митниці ДМС від 12.05.2026 №7.7-7.7-6/20-02/10/1703, доповідною запискою та іншими матеріалами.
Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку.
Таким чином, директором ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705) ОСОБА_1 вчинені дії, що призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 32635,93 грн. (в тому числі: ввізне мито 27196,61 грн., ПДВ 5439,32 грн.).
Дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання, що ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.
Виходячи з наведеного, до гр. ОСОБА_1 з врахуванням обставин справи та його особи, слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить 16317,97 грн.
Згідно з положенням ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст.ст.485, 489, 495, 527-529, МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить 16317,97 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 26.08.2016 року, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 , судовий збір на користь держави у розмірі 665, 60 грн.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В.Логойда