Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2026 року справа № 580/3153/26 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання Д.О.Сніцар розглянув у письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №580/3153/26 за позовом Уманської окружної прокуратури (вул. Гайдамацька 16, м.Умань, Черкаська область, 20301, код ЄДРПОУ 02911119; код електронного кабінету в ЄСІТС в підсистемі Електронний суд 0291111924) до Христинівської міської ради (вул. Соборна 30, м.Христинівка, Черкаська область, 20001, ЄДРПОУ 33319218) про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
30.03.2026 вх.№16636/26 (документ сформований в системі Електронний суд 28.03.2026) заступник керівника Уманської окружної прокуратури Карманчук Людмила Володимирівна у позовній заяві в інтересах держави просить:
визнати протиправною бездіяльність Христинівської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю (приміщення) загальною площею 500 м кв та земельну ділянку площею 3186.3 м кв Осітнянського закладу дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052;
зобов`язати Христинівську міську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю (приміщення) загальною площею 500 м кв та земельну ділянку площею 3186.3 м кв Осітнянського закладу дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052.
31.03.2026 згідно із ухвалою суду прийнята позовна заява до розгляду та відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників сторін (у письмовому провадженні), 15.06.2026 суд здійснив перехід до загального позовного провадження, 22.06.2026 закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.
ІІ ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обгрунтуванні позовних вимог прокурор зазначає, що Уманською окружною прокуратурою Черкаської області під час здійснення діяльності вивчений стан додержання вимог земельного законодавства у частині неоформлення правовстановлюючих документів Христинівської міської ради на земельну ділянку під Осітнянським закладом дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052, земельна ділянка якого використовується без оформлення та реєстрації права власності. Відповідно до Статуту Осітнянського закладу дошкільної освіти "Пролісок" Христинівської міської ради Черкаської області, затвердженого рішенням Христинівської міської ради від 03.10.2024 №33-2-VIII, Осітнянський заклад дошкільної освіти "Пролісок" є комунальним закладом, засновником якого є Христинівська міська рада, а уповноваженим ним органом - відділ освіти, культури, молоді та спорту Христинівської міської ради. Згідно із п. 2.1. Статуту головною метою діяльності Осітнянського закладу дошкільної освіти "Пролісок" є: забезпечення права дитини, в тому числі дитини з особливими освітніми потребами, на доступність безоплатної дошкільної освіти, задоволення потреб у нагляді, догляді та оздоровленні, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку дитини. Матеріально-технічна база Закладу включає земельну ділянку, на якій розміщено будівлі і споруди, а також комунікації, спортивні та ігрові майданчики, зони відпочинку та інші матеріальні (п. 12.1. Статуту). Відповідно до інформації відділу освіти, культури, молоді та спорту Христинівської міської ради від 25.03.2026 №01-06/657 правовстановлюючі документи на будівлю та земельну ділянку Осітнянського закладу дошкільної освіти "Пролісок" Христинівської міської ради Черкаської області станом на 25.03.2026 не оформлені. Площа будівлі Закладу - 500 кв м, площа земельної ділянки - 3 186,3 кв м. Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за адресою: Черкаська область, Уманський район, село Осітна, вул. Миру 129В, відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомості за вказаною адресою. Уманською окружною прокуратурою встановлено, що на будівлю та приміщення Осітнянського закладу дошкільної освіти "Пролісок" Христинівської міської ради Черкаської області, а також на земельну ділянку, що перебуває у користуванні вказаного закладу освіти, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеними об`єктами нерухомості та земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування закладу та здійснення функцій, що може призвести до негативних наслідків для інтересів дітей, тому звернулися до суду із адміністративним позовом.
ІІІ ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктами владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
IV ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, що Уманською окружною прокуратурою Черкаської області проаналізований стан додержання вимог земельного законодавства у частині неоформлення правовстановлюючих документів Відповідачем на земельну ділянку.
Відповідно до інформації відділу освіти, культури, молоді та спорту Христинівської міської ради від 25.03.2026 №01-06/657 правовстановлюючі документи на будівлю та земельну ділянку Осітнянського закладу дошкільної освіти "Пролісок" Христинівської міської ради Черкаської області станом на 25.03.2026 не оформлені (площа будівлі 500 кв м, площа земельної ділянки 3 186,3 кв м).
Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за адресою: Черкаська область, Уманський район, село Осітна, вул. Миру 129В відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомості за вказаною адресою.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені учасниками справи аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.
V НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ
Конституцією України визначено: народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст. 5), органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради (ст. 140), витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою (ст. 142), в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і у порядку, що визначені законом (ст. 131-1).
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697) та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України. Згідно із статтею 23 Закону № 1697 прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Згідно із ч.5 статті 53 КАС України у разі відсутності органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно із ст.124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Відповідно до ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності. Відповідно до частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування. Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші. Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб. Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України. Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Зі змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України. Статтею 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Відповідно до ст. 32 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення. Згідно із статтею 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, власні: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою. Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
VI ОЦІНКА СУДУ
В інтересах територіальної громади очевидною є необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052, якою користується Осітнянський заклад дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області, що має бути належним чином оформлена для належного використання у порядку, встановленому законодавством, інакше, це має невиправдані ризики під час дії режиму воєнного стану щодо настання негативних наслідків.
Згідно із ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідно до частин 1, 2 ст. 3 цього Закону загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону виникають з моменту такої реєстрації. Відповідно до ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких не можливо без їх знецінення та зміни призначення, зокрема будівлі, споруди, а також їх окремі частини, житлові та нежитлові приміщення.
VII. ВИСНОВКИ СУДУ
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У силу положень частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Осітнянський заклад дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області створює невиправдані передумови до зловживань під час розпорядження приміщенням та земельною ділянкою.
Враховуючи встановлену судом бездіяльність Христинівської міської ради щодо вжиття не вжиття заходів у межах забезпечення інтересів територіальної громади з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052, де знаходиться Осітнянський заклад дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області зв відсутності відзиву на позовну заяву, доходить висновку відповідно до ч.4 ст.245 КАС України про зобов`язати Христинівської міської ради вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю (приміщення) загальною площею 500 м кв та земельну ділянку площею 3186.3 м кв Осітнянського закладу дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052.
За правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі доводи та наявні докази, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що потрібно задовольнити.
VIII РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Згідно з частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 142, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Христинівської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю (приміщення) загальною площею 500 м кв та земельну ділянку площею 3186.3 м кв Осітнянського закладу дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052.
Зобов`язати Христинівську міську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю (приміщення) загальною площею 500 м кв та земельну ділянку площею 3186.3 м кв Осітнянського закладу дошкільної освіти Пролісок Христинівської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Миру 129-В, с.Осітна, Уманський район, Черкаська область, 20052.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України та з урахуванням пункту 3 розділу Прикінцевих положень КАС України.
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач: Уманська окружна прокуратура [вул. Гайдамацька 16, м.Умань, Черкаська область, 20301, код ЄДРПОУ 02911119; код електронного кабінету в ЄСІТС в підсистемі Електронний суд 0291111924];
відповідач: Христинівська міська рада [вул. Соборна 30, м.Христинівка, Черкаська область, 20001, ЄДРПОУ 33319218].
Рішення суду складене 30.06.2026.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА