Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/27613/25
УХВАЛА
30 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» в порядку ст.ст. 382, 383 КАС України по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» до Одеської митниці про визнання протиправними та скасування рішень,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» до Одеської митниці про визнання протиправними та скасування рішень.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» до Одеської митниці задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці від 25.07.2025р. №UA 500110/2025/000094/1, та картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500110/2025/000240 від 25.07.2025 р.
Стягнуто з Одеської митниці за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» суму сплаченого судового збору у розмірі 2479,60 грн.
Вищевказане судове рішення набрало законної сили 12 січня 2026 року.
29 червня 2026 року на розгляд суду надійшла заява (вхід. № 72504/26) Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» в порядку ст.ст. 382, 383 КАС України, в якій заявник просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці щодо невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2025 року у справі № 420/27613/25;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати Одеську митницю (код ЄДРПОУ 44005631) подати до Одеського окружного адміністративного суду у п`ятнадцятиденний строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року у справі № 420/27613/25, а саме: вчинення дій щодо оформлення Аркуша коригування до митної декларації №25UА500110006518U0 та направлення до ДКСУ висновку про повернення коштів у сумі 576 441,36 грн.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що станом на дату подання цієї заяви Одеська митниця судове рішення не виконала, Аркуш коригування до митної декларації №25UА500110006518U0 не оформила та електронний висновок до органів Державної казначейської служби України не направила.
Вирішуючи питання щодо прийняття до розгляду вказаної заяви, суд виходить із наступного.
Щодо правової природи заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» суд враховує, що розділом IV КАС України врегульовано окремі процесуальні питання, пов`язані з виконанням судового рішення, а нормами статей 382 та 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та, за наслідками розгляду даного звіту, як можливий варіант накладення штрафу (ч. 2 ст. 382 КАС України); визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Законодавець, розмежовуючи види судового контролю за виконанням судового рішення, тим самим розділив і види заяв, з якими звертається позивач до суду та відповідно, наявність чи відсутність вимог до оформлення кожної з них.
Як вбачається із поданої особи, Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» ініціює здійснення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року по справі № 420/27613/25 як у спосіб передбачений ст. 382 КАС України (зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду), так і у спосіб передбачений ст. 383 КАС України (визнання протиправною бездіяльності Одеської митниці щодо невиконання рішення суду та зобов`язання виконати рішення суду).
Передбачивши у статтях 382 - 383 КАС України різні (відмінні один від іншого) способи судового контролю за виконанням судового рішення, законодавець встановив й відмінну процесуальну форму реалізації прав зацікавленої особи на подання заяв (клопотань) про їх здійснення, а також встановив різний порядок прийняття та розгляду таких заяв.
Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлення цього способу судового контролю за виконанням рішення суду може мати місце за ініціативою суду або за клопотанням позивача поданим як до ухвалення рішення у справі так і після ухвалення на стадії його виконання.
Спеціальних вимог до змісту заяви поданої в порядку ст. 382 КАС України процесуальний закон не містить, що обумовлює застосування загальних вимог до форми та змісту письмової заяви (клопотання), що передбачені ст. 167 КАС України.
Натомість ч. 2 ст. 383 КАС України передбачає чіткі вимоги до змісту заяви про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду.
Строків для подання заяви на підставі ст. 382 КАС України не встановлено, а тому виходячи із мети здійснення судового контролю, така заява може бути подана на стадії виконання рішення суду.
У свою чергу статтею 383 КАС України передбачено, що заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред`явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду (ч. 4 ст. 383 КАС України). При цьому, процесуальним наслідком недотримання встановленого процесуальним законом строку для подання заяви є її повернення заявнику (ч. 5 ст. 383 КАС України).
Крім того і судові рішення, які приймаються за результатом розгляду питань передбачених ст. 382 та 383 КАС України, є різними. Зокрема розглядаючи заяву в порядку ст. 382 КАС України, суд вправі зобов`язати суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду та за наслідком оцінки звіту ухвалити рішення про прийняття звіту, накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень або встановлення нового строку для подання звіту.
За результатом розгляду заяви в порядку ст. 383 КАС України, суд приймає рішення про залишення її без задоволення, або постановляє окрему ухвалу на підставі ст. 249 КАС України.
Узагальнюючи вказане, суд доходить висновку, що встановлення статтями 382 - 383 КАС України різних способів судового контролю за виконанням рішень судів зумовлює і різні процесуальні форми реалізації позивачем права на ініціювання того чи іншого способу судового контролю. Як зазначалося, законодавцем встановлено не лише відмінні правила подання та розгляду заяв в порядку ст. 382 - 383 КАС України, але й розмежовано повноваження суду щодо прийняття до розгляду цих процесуальних питань, тому їх об`єднання в одній заяві є недопустимим.
Аналогічна правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, що викладені в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року по справі №556/2081/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, суд зазначає, що п. 25 ч. 1 ст. 294 КАС України передбачено, окреме, від рішення суду оскарження в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо накладення штрафу та інших питань судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, постановлених судом відповідно до статті 382 цього Кодексу.
Щодо положень ст. 383 КАС України, суд зазначає, що вона відсутня в переліку визначеному ч.1 ст. 294 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Беручи до уваги вищевикладене, з огляду на об`єктивну наявність підстав для неможливості розгляду в одному провадженні заяви, що подана одночасно в межах ст. 382 КАС України та ст. 383 КАС України, враховуючи вимоги ч. 1 ст. 382 КАС України, ч. 5 ст. 383 КАС України та ч. 2 ст. 167 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність повернення даної заяви без розгляду заявнику.
Відтак, з огляду на встановлені недоліки форми та змісту, заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» підлягає поверненню заявнику.
Керуючись ст. 167, 248, 382, 383, 293-297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» в порядку ст.ст. 382, 383 КАС України по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОВСЕСВІТ ІМПОРТ» до Одеської митниці про визнання протиправними та скасування рішень - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов