Рішення № 137859585, 29.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
420/8476/26
Номер документу
137859585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/8476/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Приватного підприємства A&S МАСТЕР (Кіндійське шоссе, 30, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 31759303) до Головного управління ДПС в Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 44057195), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства A&S МАСТЕР до Головного управління ДПС в Полтавській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить (з урахуванням уточнених позовних вимог):

визнати протиправним та скасувати Рішення № 13638994/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №1031 від 07.08.2025 року на суму 113243,49 грн., в тому числі ПДВ 18873,91 грн. та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну №1031 від 07.08.2025 року на суму 113243,49 грн., в тому числі ПДВ 18873,91 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію;

визнати протиправним та скасувати Рішення № 13638995/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 1038 від 07.08.2025 року на суму 191154,01 грн., в тому числі ПДВ 31859,00 грн. та зобов`язати Державну податкову службу У країни зареєструвати Податкову накладну №1038 від 07.08.2025 року на суму 191154,01 грн., в тому числі ПДВ 31859,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що в процесі здійснення господарської діяльності позивачем було поставлено на адресу ТОВ ПРЕСТИЖБУД 33 товар. У зв`язку з постачанням продукції, Позивачем складено та направлено на реєстрацію Податкові накладні №1031 від 07.08.2025 року, № 1038 від 07.08.2025 року. Реєстрація вказаних накладних була зупинена. В обґрунтування реальності господарських операцій, Позивачем надано до податкового органу Повідомлення з поясненнями та додатковими документами. На думку позивача, ним подано повний пакет документів, що підтверджує реальність заявлених господарських операцій, між тим Відповідачем було прийнято оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Позивач з рішеннями Комісії регіонального рівня не погоджується та зазначає, що оскаржувані рішення не відповідають вимогам діючого законодавства. Мотивувальна частина прийнятих Податковим органом рішень, а також підстави відмови у реєстрації Податкової накладної не співпадають з підставами, які були зазначені як обґрунтування зупинення реєстрації податкових накладних. Також позивач наголошує на протиправності дій податкового органу на моменті зупинення реєстрації, у зв`язку з відсутністю конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної.

Ухвалою суду від 31.03.2026 року позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк на усунення недоліків.

08.04.2026 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 27.04.2026 року відкрито провадження по справі та повідомлено сторін, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

12.05.2026 року до суду від представника Головного управління ДПС в Полтавській області за допомогою системи Електронний суд надійшов відзив на позовну заяву з додатками.

Відповідно до відзиву відповідач з позовними вимогами не погоджується та зазначає, що у зв`язку із виконанням умов ДОГОВОРУ поставки № АС-02/23 від 28.09.2023 ПП А&S МАСТЕР реалізувало товар покупцю ТОВ ПРЕСТИЖБУД 33 за видатковою накладною: - № 353 від 07.08.2025, у зв`язку з чим відповідно до п.п. 187.1 ПКУ в момент відвантаження товарів було складено податкову накладну № 1031 від 07.08.2025, реєстрація якої зупинена; - № 360 від 07.08.2025, у зв`язку з чим відповідно до п.п. 187.1 ПКУ в момент відвантаження товарів було складено податкову накладну № 1038 від 07.08.2025, реєстрація якої була зупинена.

Платником для розблокування податкових накладних, реєстрація яких зупинена, до контролюючого органу подано повідомлення про подання пояснень з додатками.

В ході опрацювання первинних документів, поданих ПП A&S МАСТЕР від № 1031, від 07.08.2025 № 1038 складених на реалізацію будівельно оздоблювальних матеріалів контрагенту ТОВ ПЕРЕСТИЖБУД 33 встановлено, що платником надано неповний пакет копій документів, чим порушено п. 5 Порядку прийняті рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 Про затвердження порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (зі змінами), а саме: не надані розрахункові документи з постачальниками ТОВ ЧОРНОМОР-БУДОПТ (44702445), ТОВ БУДСЕРВІС ПРО (35870266) та орендодавцем ТОВ ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНА КОЛОНА № 19 (21284591), акти наданих послуг оренди згідно договорів оренди від 01.08.2026 № ОГІО 108-23, від 01.10.2023 № ОП0110-2023.

Також відповідач вказує, що Комісією ГУ було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 07.082025 № 1031, від 07.08.2025 № 1038 ПП A&S МАСТЕР (31759303).

Щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні відповідач заперечує, з посиланням на дискреційність таких повноважень.

У відзиві на адміністративний позов Головне управління також просить про розгляд справи за участі представника Головного управління ДПС в Полтавській області.

Ухвалою суду від 15.06.2026 року у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за участі представника Головного управління ДПС в Полтавській області за позовом Приватного підприємства A&S МАСТЕР до Головного управління ДПС в Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

Інші заяви по суті справи та додаткові докази до суду не надходили.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач - Приватне підприємство A&S МАСТЕР, ЄДРПОУ 31759303, зареєстроване юридичною особою 26.10.2001 року та здійснює такі види діяльності за КВЕД: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 27.40 Виробництво електричного освітлювального устатковання; 31.09 Виробництво інших меблів; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

28.09.2023 року між Приватним підприємством A&S МАСТЕР та Товариством з обмеженою відповідальністю ПРЕСТИЖБУД 33 (код 36945330) укладений Договір поставки №АС-02/23, відповідно до предмету якого Постачальник (ПП A&S МАСТЕР) зобов`язується передати у встановлені терміни товар у власність Покупця, а Покупець (ТОВ ПРЕСТИЖБУД 33) зобов`язується прийняти товар та сплатити його вартість.

На виконання умов договору поставки № АС-02/23 від 28.09.2023 року Позивачем було реалізовано товар покупцю ТОВ ПРЕСТИЖБУД 33 за видатковою накладною № 353 від 07.08.2025 року на загальну суму 113243,49 грн, в т.ч. ПДВ 18873,91 грн., та за видатковою накладною №360 від 07.08.2025 року на загальну суму 191154,01 грн, в т.ч. ПДВ 31859,00 грн.

З урахуванням приписів Податкового кодексу України, за фактом першої події відвантаження Продукції, позивачем було складено податкові накладні № 1031 від 07.08.2025 р. (реєстраційний № 9257581891 від 26.08.2025) на загальну суму 113243,49 грн, в т.ч. ПДВ 18873,91 грн. та № 1038 від 07.08.2025 р. (реєстраційний № 9257575378 від 26.08.2025) на загальну суму 191154,01 грн, в т.ч. ПДВ 31859,00 грн. та через автоматизовану систему направлено до ДПС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).

Відповідно до квитанцій від 26.08.2025 документ прийнято, однак реєстрація зупинена.

У квитанціях підставою для зупинення реєстрації зазначено, Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8301, 8415, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН.

24.02.2026 року позивачем направлено до ЄРПН повідомлення №2 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Як вбачається з матеріалів справи, до повідомлення №2, щодо податкових накладних № 1031 та № 1038 було надано письмові пояснення щодо безпідставності зупинення реєстрації податкових накладних та такі додатки:

01.Договір оренди ОП0108-23 від 01.08.2023;

02.Договір оренди ОП 0110-2023 від 01.10.2023;

03.Договір оренди АП19/01-12 від 01.12.2020;

04.Договір оренди АП10/03-01 від 01.04.2021;

05.Договір оренди АП02/22-05 від 01.05.2018;

06.Договір оренди АП01-2/06-15 від 01.06.2015;

07.Договір поставки ЧБ-02/23 від 10.08.2023;

08.Видаткова накладна 2595 від 26.06.2025;

09.Товарно-транспортна накладна 26/06-1 від 26.06.2025;

10.Видаткова накладна 2779 від 07.07.2025;

11.Товарно-транспортна накладна 07/07-2 від 07.07.2025;

12.Витяг з Оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 за 10.08.2023 30.09.2025;

13.Договір поставки АС-02/23 від 28.09.2023;

14.Видаткова накладна 353 від 07 серпня 2025 р.;

15.Видаткова накладна 360 від 07 серпня 2025 р.;

16.Товарно-транспортна накладна 07/08-14 від 07.08.2025;

17.Платіжна інструкція 4 від 24.09.2025;

18.Витяг з Оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 за Червень 2025 р. Вересень 2025 р.;

19.Акт звірки з 01.04.2025 по 31.12.2025.

В Поясненнях № 2 від 24.02.2026 року позивачем зазначено, що у своїй діяльності підприємство використовує орендовані приміщення у ТОВ ПМК-19 (код за ЄДРПОУ 21284591) як для офісу так і для зберігання товарів за договорами оренди, що додаються, що підтверджено фактом подачі форми 20 ОПП.

Для здійснення основного виду діяльності з метою отримання прибутку ПП А&S Мастер реалізує покупцям товари, що зберігаються у вище вказаних орендованих приміщеннях.

Згідно з договорами поставки, доставка товару, в основному, здійснюється за рахунок покупців, їх власним транспортом чи найманим перевізником. Також для перевезення та доставки товарів підприємство залучає сторонніх перевізників за договорами перевезення.

Для здійснення основного виду діяльності ПП А&S Мастер закуповує товари у постачальників з метою їх подальшого перепродажу.

За період господарської діяльності підприємством було укладено договори поставки з постачальниками, як юридичними особами, так і фізичними особами- підприємцями, на загальній та спрощеній системі оподаткування. Згідно з договорами поставки, доставка товару, в основному, здійснюється за рахунок постачальників, їх власним транспортом чи найманим перевізником.

Інформацію про нарахування заробітної плати було відображено у поданих звітах 1ДФ та Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого та виплаченого на користь фізичних осіб.

Заробітна плата працівникам нараховується та виплачується вчасно та в повному обсязі. Суми ЄСВ, ПДФО та ВЗ вчасно перераховуються підприємством до бюджету.

Реалізований товар ТОВ ПРЕСТИЖБУД 33 згідно Договору поставки № АС-02/23 від 28.09.2023 р. був придбаний у вітчизняного постачальника ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЧОРНОМОР-БУДОПТ" (код 41481333) за Договором поставки № ЧБ-02/23 від 10.08.2023 року відповідно до предмету якого Продавець зобов`язується поставити та передати у власність Товар, а Покупець прийняти та оплатити його умовах, визначених цим договором.

Реалізований товар було придбано у постачальника за видатковою накладною : № 2595 від 26 червня 2025 р., на загальну суму 113 269,48 грн ., в т.ч. ПДВ 18 878,25 грн . - Код УКТЗЕД 8415109000 - Кондиціонер LIBERTON LAC-09XA спліт Придбання товару підтверджено також зареєстрованою постачальником податковою накладною в ЄРПН № 2584 від 26 червня 2025 р. на загальну суму 113 269,48 грн., в т.ч. ПДВ 18 878,25 грн. Доставка товару здійснювалася відповідно до товарно -транспортної накладної № 26/06-1 від 26.06.2025року та № 2779 від 07 липня 2025 р., на загальну суму 206 368,48 грн ., в т.ч. ПДВ 34 394,97 грн . - Код УКТЗЕД 8301401900 - Обмежувач відкривання вікна VEKTOR з ключем білий. Доставка товару здійснювалася відповідно до товарно -транспортної накладної № 07/07-2 від 07.07.2025 року.

Враховуючи вищенаведене, на думку підприємства, наданих пояснень щодо господарської діяльності підприємства та підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній достатньо для прийняття позитивного рішення щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

За результатами розгляду поданих платником податку документів головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Полтавській області було прийнято рішення від № 13638994/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №1031 від 07.08.2025 року та Рішення № 13638995/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 1038 від 07.08.2025 року.

Підставою для винесення даних рішень стало надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. В графі Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) зазначено: До повідомлення платником надано неповний пакет копій документів, чим порушено п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 Про затвердження порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (зі змінами), а саме: не надані розрахункові документи з постачальниками ТОВ "ЧОРНОМОР-БУДОПТ" (44702445), ТОВ "БУДСЕРВІС ПРО" (35870266) та орендодавцем ТОВ "ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНА КОЛОНА № 19" (21284591), акти наданих послуг оренди згідно договорів оренди від 01.08.2026 №ОП0108-23, від 01.10.2023 №ОП0110-2023.

Вважаючи, що Головне управління ДПС в Полтавській області безпідставно відмовило у реєстрації податкових накладних № 1031 від 07.08.2025 р., № 1038 від 07.08.2025 р. , позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини в межах заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України).

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165 у редакції від 06.06.2025, чинній на момент зупинення реєстрації спірної податкової накладної).

Згідно п. 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність, розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).

Пункт 4 Порядку №1165 визначає, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність.

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно п. 6 Порядку №1165 у редакції від 21.11.2024, в редакції Постанови КМ № 1187 від 18.10.2024, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів б і в підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу).

Відповідно до п.7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність) встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно п. 8 Порядку №1165, платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Згідно з п. 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку №1165 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Згідно з п. 26 Порядку №1165, комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520, в редакції від 19.12.2024 року, чинній на момент прийняття спірних рішень про відмову в реєстрації ПН).

Згідно з п. 2 Порядку №520, рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 4 Порядку №520 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку №520, платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Пункт 9 Порядку № 520, в редакції Наказів Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 та № 394 від 14.07.2023, передбачає наступний порядок розгляду контролюючим органом поданих платником податків письмових пояснень та копій документів до зупинених ПН/РК, а саме:

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено судом з матеріалів справи, Комісією регіонального рівня прийнято оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстав надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Надаючи оцінку правомірності оскарженого рішення, суд дійшов наступного.

Щодо дотримання відповідачем вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкових накладних.

Як встановлено судом, реєстрація податкових накладних № 1031 від 07.08.2025 р., № 1038 від 07.08.2025 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена з підстав: Обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Суд зазначає, що Критерії ризиковості здійснення операцій є Додатком №3 до Порядку №1165.

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій передбачено такий критерій:

Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

У квитанції про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Під час розгляду справи суд встановив, що з метою подальшої реєстрації (після зупинення) податкових накладних № 1031 від 07.08.2025 р., № 1038 від 07.08.2025 р. ПП A&S МАСТЕР через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №2 від 24.02.2026 року з додатками та поясненнями.

Відповідач у відзиві підтвердив, що на виконання п. 11 Порядків №1165 позивачем було подано до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

До вказаного повідомлення додано додатки на підтвердження реальності господарський операцій, а також надано пояснення в яких зазначено, що у своїй діяльності підприємство використовує орендовані приміщення у ТОВ ПМК-19 (код за ЄДРПОУ 21284591) як для офісу так і для зберігання товарів за договорами оренди, що додаються, що підтверджено фактом подачі форми 20 ОПП.

Для здійснення основного виду діяльності з метою отримання прибутку ПП А&S Мастер реалізує покупцям товари, що зберігаються у вище вказаних орендованих приміщеннях.

Згідно з договорами поставки, доставка товару, в основному, здійснюється за рахунок покупців, їх власним транспортом чи найманим перевізником. Також для перевезення та доставки товарів підприємство залучає сторонніх перевізників за договорами перевезення.

Для здійснення основного виду діяльності ПП А&S Мастер закуповує товари у постачальників з метою їх подальшого перепродажу.

За період господарської діяльності підприємством було укладено договори поставки з постачальниками, як юридичними особами, так і фізичними особами- підприємцями, на загальній та спрощеній системі оподаткування. Згідно з договорами поставки, доставка товару, в основному, здійснюється за рахунок постачальників, їх власним транспортом чи найманим перевізником.

Інформацію про нарахування заробітної плати було відображено у поданих звітах 1ДФ та Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого та виплаченого на користь фізичних осіб.

Заробітна плата працівникам нараховується та виплачується вчасно та в повному обсязі. Суми ЄСВ, ПДФО та ВЗ вчасно перераховуються підприємством до бюджету.

Реалізований товар ТОВ ПРЕСТИЖБУД 33 згідно Договору поставки № АС-02/23 від 28.09.2023 р. був придбаний у вітчизняного постачальника ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЧОРНОМОР-БУДОПТ" (код 41481333) за Договором поставки № ЧБ-02/23 від 10.08.2023 року відповідно до предмету якого Продавець зобов`язується поставити та передати у власність Товар, а Покупець прийняти та оплатити його умовах, визначених цим договором.

Реалізований товар було придбано у постачальника за видатковою накладною : № 2595 від 26 червня 2025 р., на загальну суму 113 269,48 грн ., в т.ч. ПДВ 18 878,25 грн . - Код УКТЗЕД 8415109000 - Кондиціонер LIBERTON LAC-09XA спліт Придбання товару підтверджено також зареєстрованою постачальником податковою накладною в ЄРПН № 2584 від 26 червня 2025 р. на загальну суму 113 269,48 грн., в т.ч. ПДВ 18 878,25 грн. Доставка товару здійснювалася відповідно до товарно -транспортної накладної № 26/06-1 від 26.06.2025року та № 2779 від 07 липня 2025 р., на загальну суму 206 368,48 грн ., в т.ч. ПДВ 34 394,97 грн . - Код УКТЗЕД 8301401900 - Обмежувач відкривання вікна VEKTOR з ключем білий. Доставка товару здійснювалася відповідно до товарно -транспортної накладної № 07/07-2 від 07.07.2025 року.

Враховуючи вищенаведене, на думку підприємства, наданих пояснень щодо господарської діяльності підприємства та підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній достатньо для прийняття позитивного рішення щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Суд погоджується з наведеними доводами позивача.

Вирішуючи цей спір, суд виходить із того, що можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом переліку цих документів.

Матеріалами справи підтверджується, що в надісланих позивачу квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, що не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

Контролюючий орган не конкретизував, які саме документи необхідно надати платнику податків, та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація ПН стала можливою.

Верховний Суд у постановах від 14.12.2022 у справі № 560/11825/21 (ЄДРСР 107878016), від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22 (ЄДРСР 109063942) виснував, що у випадку загальної вказівки щодо необхідності подати документи у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний саме в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття необґрунтованого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Також, у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 (ЄДРСР 100789179) Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Аналогічна позиція також висловлена у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі 380/5383/21 (ЄДРСР 105024835).

Щодо обґрунтування підстав прийняття оскаржуваних рішень.

Як вже було зазначено, відповідачем прийнято оскаржувані рішення з підстав надання платником податків копій документів, складених з порушенням законодавства.

Суд зауважує, що ПП A&S МАСТЕР через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками.

Судом досліджено надані копії первинних документів позивача, з яких встановлено, що вони є належно оформленими, містять всі необхідні реквізити, підписані уповноваженими особами, тож вважати їх неналежними доказами відсутні підстави.

Доказів зворотного відповідачами суду не надано.

Разом з тим, не зважаючи на надані пояснення та додані документи, що підтверджують наведені у поясненнях факти, контролюючий орган відмовив у реєстрації спірної податкової накладної з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

Водночас, відповідач жодним чином не конкретизував, які з поданих підприємством документів складені/оформлені із порушенням законодавства, та у чому полягають ці порушення.

У графі Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) відповідач зазначив фразу: До повідомлення платником надано неповний пакет копій документів, чим порушено п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 Про затвердження порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (зі змінами), а саме: не надані розрахункові документи з постачальниками ТОВ "ЧОРНОМОР-БУДОПТ" (44702445), ТОВ "БУДСЕРВІС ПРО" (35870266) та орендодавцем ТОВ "ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНА КОЛОНА № 19" (21284591), акти наданих послуг оренди згідно договорів оренди від 01.08.2026 №ОП0108-23, від 01.10.2023 №ОП0110-2023.

З приводу вказаного суд зазначає, що як квитанції про зупинення реєстрації, так і рішення, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних, не містять посилання та вимоги про необхідність надання позивачем зазначених документів, оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не обґрунтовано фактом ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що доводи відповідача щодо надання платником податку копій первинних документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, не підтверджуються жодними доказами.

У відзиві контролюючий орган вказав, що ПП А&S МАСТЕР було включено до переліку ризикових платників податків п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (рішення № 15546 від 17.10.2025).

Водночас, суд зауважує та враховує при розгляді справи, що у спірних рішеннях, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних, не міститься жодного посилання на пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку чи на згадане відповідачем рішення Комісії № 15546 від 17.10.2025. Більш того, на момент зупинення реєстрації податкових накладних рішення № 15546 від 17.10.2025 не було прийнято контролюючим органом.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що посилання контролюючого органу у відзиві на відповідність позивача п. 8 Критеріїв ризиковості є безпідставними та не спростовують протиправності оскаржуваних рішень.

Отже суд не приймає до уваги посилання відповідача на обставини, які не були покладені в основу оскаржуваних рішень безпосередньо під час їх прийняття.

Отже, контролюючий орган не довів обґрунтованості відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Дана позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, від 16.09.2022 у справі №380/7736/21, від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22.

Отже, всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.

Надаючи оцінку наведеному, суд зауважує, що платник податку на стадії реєстрації ПН не повинен доводити реальність господарської операції, а висловлені відповідачем зауваження стосуються договірних відносин сторін.

Отже, контролюючий орган не довів обґрунтованості відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Водночас, матеріалами справи підтверджуються підстави складання податкових накладних № 1031 від 07.08.2025 р., № 1038 від 07.08.2025 р.

З огляду на вказане вище, суд доходить висновку, що Рішення № 13638994/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №1031 від 07.08.2025 року на суму 113243,49 грн., в тому числі ПДВ 18873,91 грн. та Рішення № 13638995/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 1038 від 07.08.2025 року на суму 191154,01 грн., в тому числі ПДВ 31859,00 грн. - належить визнати протиправними та скасувати.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

За приписами пункту 20 Порядку № 1246, внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних реєстр відомостей щодо ПН та РК, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Суд також враховує, що чинним законодавством України покладено на ДПС України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, свобода розсуду фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі №480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18.

Таким чином, у даному випадку, зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання ДПС України зареєструвати Податкову накладну №1031 від 07.08.2025 року на суму 113243,49 грн., в тому числі ПДВ 18873,91 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію та зареєструвати Податкову накладну №1038 від 07.08.2025 року на суму 191154,01 грн., в тому числі ПДВ 31859,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію.

Суд також зазначає, що обраний спосіб захисту про зобов`язання відповідача вчинити відповідні дії узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

За змістом частини 1 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно із пунктом 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 5324,80 грн.

Зважаючи на вищевикладене, оскільки рішення, які визнані судом протиправними та скасовані прийняті Головним управлінням ДПС в Полтавській області, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з Головного управління ДПС в Полтавській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 5324,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства A&S МАСТЕР (Кіндійське шоссе, 30, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 31759303) до Головного управління ДПС в Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 44057195), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 13638994/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №1031 від 07.08.2025 року на суму 113243,49 грн., в тому числі ПДВ 18873,91 грн.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну №1031 від 07.08.2025 року на суму 113243,49 грн., в тому числі ПДВ 18873,91 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 13638995/31759303 від 26.02.2026 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 1038 від 07.08.2025 року на суму 191154,01 грн., в тому числі ПДВ 31859,00 грн.

Зобов`язати Державну податкову службу У країни зареєструвати Податкову накладну №1038 від 07.08.2025 року на суму 191154,01 грн., в тому числі ПДВ 31859,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 44057195) на Приватного підприємства A&S МАСТЕР (Кіндійське шоссе, 30, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 31759303) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 5324,80 грн. (п`ять тисяч триста двадцять чотири гривні 80 копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук