Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зміну порядку виконання рішення суду
30 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/9268/23 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф. А.,
розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До суду від ОСОБА_1 надійшла заява, відповідно до якої просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі №140/9268/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 нарахованої та невиплаченої суми пенсії за період з 03 листопада 2022 року по 21 травня 2026 року у розмір 52 318 грн 26 коп.
Заяву обґрунтовано наступним.
На виконання рішення суду у цій справі відповідач здійснив перерахунок пенсії, але виплата нарахованої суми доплати (заборгованості) в розмірі 52 318 грн. 26 коп. станом на 21.05.2026 року, що утворилася внаслідок такого перерахунку, залишається невиплаченою.
Відповідно до частин першої-другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
В судове засідання учасники справи не з`явились, хоча належним чином були повідомленні про дату час та місце розгляду справи.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі №140/9268/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії:
·визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ;
зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 03 листопада 2022 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, до фактичної зміни обставин чи зміни нормативно-правових актів, що були застосовані судом під час вирішення даного спору.
Рішення суду набрало законної сили 15.08.2023.
На виконання рішення суду в зобов`язальній частині видано виконавчий лист 4346/2024р. від 31.01.2024.
Згідно доданого до заяви листа Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 21.05.2026 сума нарахованої та невиплаченої пенсії за період з 03.11.2022 по 30.09.2023 становить 52318,26 грн.
Таким чином, судом встановлено, що рішення суду від 13.07.2023 у справі №140/9268/23, в частині виплати нарахованої позивачу згідно рішення суду пенсії, фактично є невиконаним.
Відповідно до частини першої статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 статті 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення судом взято до уваги таке
Постановою Верховного Суду від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22 залишено без задоволення касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2025 у справі № 380/7706/22 залишити без змін.
З постанови від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22 вбачається, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2025, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2025, задоволено заяву про зміну способу і порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.07.2022 у справі № 380/7706/22.
Змінено порядок і спосіб виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.07.2022 у справі № 380/7706/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми доплати до пенсії за період з грудня 2019 року по листопад 2022 року, що становить 313587,00 грн.
Задовольняючи заяву про зміну порядку і способу виконання судового рішення, суди виснували, що оскільки рішення суду першої інстанції, яке набрало законної сили, не було виконане у частині виплати грошових коштів, процесуальний закон передбачає можливість зміни способу виконання із зобов`язання вчинити дії (перерахувати та виплатити) на стягнення конкретної нарахованої суми з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Верховним Судом в постанові від 28.10.2025 в адміністративній справі № 380/7706/22 сформульовано таку позицію.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Положенням частини першої статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
З 19 грудня 2024 року положення частини третьої статті 378 КАС України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року №4094-IX (далі - Закон №4094-IX) були доповнені абзацом другим такого змісту: «Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат».
Ця норма встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати.
Метою внесення змін до процесуального закону є забезпечення реального виконання судових рішень, а не формальне підтвердження обов`язку суб`єкта владних повноважень.
Зміни до частини третьої статті 378 КАС України, внесені Законом №4094-ІХ, запроваджують автоматичний наслідок у вигляді можливості зміни способу виконання після двох місяців невиконання рішення.
Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.
Таким чином, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов`язання вчинити дії на стягнення з пенсійного органу нарахованої конкретної суми є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.
Зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов`язання, оскільки сума заборгованості є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем, а є лише зміною невиконаного грошового зобов`язання у форму примусового грошового стягнення для ефективного забезпечення права позивача.
В даній справі встановлено наявність чітко визначеної та нарахованої пенсійним органом (боржником) заборгованості із виплати пенсії ОСОБА_1 (стягувачу) за період з 03.11.2022 по 30.09.2023 в розмірі 52318,26 грн за рішенням суду від 13.07.2023 у справі №140/9268/23, тобто не виплаченої більше ніж за два місці з дня набрання законної сили судовим рішенням).
Таким чином, суд дійшов висновку про релевантність постанови Верховного Суду від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22 до застосування у даній справі, а, відтак, наявність підстав для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення.
Водночас, суд звертає увагу, що спосіб та порядок виконання рішення суду є різними за змістом елементами процесу виконання рішення суду.
Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту прав та інтересів громадян судом.
Порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій виконавцем, а також права і обов`язки суб?єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Таким чином, в контексті даної справи заявляючи вимоги про зміну способу та порядку виконання рішення суду, заявник по суті просить суд встановити новий порядок виконання судового рішення (стягнення нарахованої, але не виплаченої заборгованості), не змінюючи способу виконання (отримання грошових коштів).
Зважаючи на те, що судом встановлено неналежне виконання рішення суду від 13.07.2023 у справі №140/9268/23 в частині виплати пенсії за період з 03.11.2022 по 30.09.2023 в розмірі 52318,26 грн, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов`язання вчинити дії на стягнення з пенсійного органу нарахованої конкретної суми є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених прав позивача.
Відтак, заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення шляхом зміни порядку виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі №140/9268/23 із зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити нарахування та виплату пенсії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 нарахованих та невиплачених сум пенсії за період з 03.11.2022 по 30.09.2023 в розмірі 52318,26 грн.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити частково.
Змінити порядок виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі №140/9268/23 із зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6; ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) нарахованих та невиплачених сум підвищення до пенсії за період з 03.11.2022 по 30.09.2023 в розмірі 52318 (п`ятдесят дві тисячі триста вісімнадцять) гривень 26 копійок.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Ф.А. Волдінер
30 червня 2026 року