Постанова № 137837563, 29.06.2026, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
766/9606/26
Номер документу
137837563
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 766/9606/26

н/п 3/766/2230/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.06.2026 року

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді - Рєпіна К.К,

за участю секретаря судових засідань Діденко К.О.,

прокурора Дудко Ю.І.,

особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсона матеріали справи про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Виноградове, Цюрупинського району, Херсонської області, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працевлаштована медичною сестрою в Комунальному некомерційному підприємстві «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради, -

в с т а н о в и в:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , будучи секретарем комісії, медичною сестрою (за згодою) (резерв) позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є. Карабелеша» Херсонської міської ради, а значить суб?єктом декларування та відповідальності, згідно із п.п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог, передбачених ч. 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (09.03.2026 о 12:31), без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненому правопорушенні не визнала, надала пояснення про те, що жодних обов`язків, пов`язаних з діяльністю вказаної комісії не здійснювала. Також її не було повідомлено і про те, що вона виключена зі складу комісії. Про те, що вона виключена зі складу комісії дізналася 09.03.2026, після цього подала декларацію. Просила провадження у справі закрити.

Прокурор в судовому засіданні вважала, що матеріали справи про адміністративне правопорушення містять достатні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Просила визнати ОСОБА_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією та притягнути останню до адміністративної відповідальності, наклавши адміністративне стягнення в межах санкції інкримінованої ОСОБА_1 , статті.

Так вина ОСОБА_1 , відповідно до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією обґрунтована наступними дослідженими та перевіреними судом доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 26.05.2026, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення (несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) та положення Закону (ч. 9 ст. 45), порушення яких вона допустила, що має своїм наслідком настання відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;

- розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації від 25.10.2024 N?987р «Про внесення змін до розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 29.12.2023 N?886 р «Про створення позаштатних постійно-діючих військово-лікарських комісій на 2024 рік», відповідно до пункту 1 якого внесені зміни, виклавши склад позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради, що є додатком 3 до цього розпорядження, у новій редакції, що додається.

З долученого додатку 3 до розпорядження вбачається, що до складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради ввійшла ОСОБА_1 , як секретар комісії, медична сестра (за згодою) (резерв);

- розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації від 15.01.2025 N?20р «Про створення позаштатних постійно-діючих військово-лікарських комісій на 2025 рік», відповідно до пункту 3 якого створено позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію на 2025 рік КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради та затверджено її склад згідно з додатком 3, з якого вбачається відсутність ОСОБА_1 у складі позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради;

- копією Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на ім`я ОСОБА_1 (медичної сестри Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради) , за змістом якої ОСОБА_1 подала Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями - 01.01.2025 - 15.01.2025) 09.03.2026 о 12:31 годині;

- листом КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є. Карабелеша» Херсонської міської ради від 23.03.2026 N?614/10/11/03/3-17 на запит Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, з якого вбачається, що ОСОБА_1 працює у КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» з 01.08.1995 по теперішній час, з 02.10.2023 на посаді сестри медичного кабінету.

Обов`язки члена військово-лікарської комісії виконувала за адресою місцезнаходження поліклініки № 1 КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша». Працівників закладу з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та антикорупційним законодавством України ознайомлювали. Інформація щодо звернень ОСОБА_1 до керівництва закладу з приводу неможливості своєчасного подання декларації відсутня. У закладі облаштовані робочі місця працівників з комп`ютерною технікою та доступом до мережі Інтернет;

До листа долучено наступні копії документів:

- витяги з наказів щодо прийняття на роботу ОСОБА_1 , її переведення, зокрема, як видно з витягу наказу № 260-к від 02.10.2023 ОСОБА_1 переведено на посаду сестри медичного кабінету загальнополіклінічного відділення поліклініки № 1 КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» з 02.10.2023;

- Положення про постійно діючу військово-лікарську комісію ПП-03/6, затверджене генеральним директором КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» 01.01.2024, з додатком у вигляді Протоколу ознайомлення персоналу військово-лікарської комісії з вимогами даного документу та змінами до нього, за змістом якого ОСОБА_1 ознайомлена з даним Положенням та змінами до нього 01.01.2024, 01.01.2025, 02.01.2026;

- особову картку на ім`я ОСОБА_1 ;

- наказ від 21.07.2023 № 118 «Про затвердження Плану заходів запобігання корупції» у КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради, з додатком;

- розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 29.12.2023 N?886р «Про створення позаштатних постійно-діючих військово-лікарських комісій на 2024 рік», відповідно до пункту 3 якого створено позаштатну постійно-діючу військово-лікарську комісію на 2024 рік КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради та затверджено її склад згідно з додатком 3, що додається.

З долученого додатку 3 до розпорядження вбачається, що до складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради ввійшла ОСОБА_1 , як секретар комісії, медична сестра (за згодою) (резерв);

- наказ від 01.01.2024 № 1 «Про створення військово-лікарської комісії на базі поліклініки № 1 у 2024 році», з додатком 1 у вигляді списку військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша», до складу членів комісії якої ввійшла ОСОБА_1 , як дублер секретаря;

- наказ від 25.10.2024 № 250 «Про доповнення до наказу по КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради від 01.01.2024 № 1 «Про створення військово-лікарської комісії на базі поліклініки № 1 у 2024 році», з додатком 1 у вигляді списку військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша», до складу членів комісії якої ввійшла ОСОБА_1 , як секретар комісії, медична сестра (за згодою) (резерв);

- посадову інструкцію сестри медичного кабінету профілактичного відділення поліклініки № 1 КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради, яка містить підпис ОСОБА_1 про її ознайомлення ;

Крім того, вина ОСОБА_1 , відповідно до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, обґрунтована :

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 25.03.2026, в яких вона зазначила , що її ніхто не повідомляв про її виключення зі складу військово-лікарської комісії;

- листом КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» від 07.05.2026 № 1055/10-17, згідно якого у 2023, 2024, 2025 роках доведення інформації щодо оновлення складу військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша», здійснювалося у спосіб визначений відповідними рішеннями про оновлення складу ВЛК , зокрема, щляхом безпосереднього інформування керівниками структурних підрозділів лікарні працівників (членів ВЛК)за місцем виконання повноважень комісією.

За клопотанням прокурора судом було допитано у якості свідка т.в.о. генерального директора , медичного директора з госпітальної роботи КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради Г.Гостєву, яка повідомила, що доведення інформації щодо оновлення складу військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша», здійснювалося щляхом безпосереднього інформування керівниками структурних підрозділів лікарні працівників (членів ВЛК)за місцем виконання повноважень комісією. Чи була повідомлена ОСОБА_1 відповідним керівником структурного підрозділу лікарні про її виключення зі складу військово-лікарської комісії їй невідомо.

Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Так, за ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до п. п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті є суб`єктами відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, члени позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій , якою за твердження особи, уповноваженої на складання протоколу була ОСОБА_1 , є суб`єктом декларування та відповідальності, оскільки на них поширюється дія Закону.

Так, особою уповноваженою на складання протоколу стверджується, що на ОСОБА_1 , розповсюджується обов`язок визначений ч. 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» , відповідно до якого суб`єкти декларування, які для здійснення службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, перелік яких визначається в установленому законодавством порядку, зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин припинення чи скасування воєнного стану, звільнення (припинення повноважень) або визначення дати завершення бойових дій для території активних бойових дій, на якій суб`єкт декларування перебуває.

У той же час основним нормативно-правовим актом, яким урегульовано створення та діяльність військово-лікарських експертиз є Наказ Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 № 402 (далі по тексту Наказ).

Так відповідно до п. 2.5.1. Наказу до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності. Згідно п. 2.5.2. Наказу позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів) (п. 2.5.3 Наказу). За запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров`я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається (п. 2.5.5 Наказу). Перелік закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, при яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів. Під час дії особливого періоду, за потреби створення додаткових позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), зазначений перелік разом зі списком голів та заступників голів ВЛК (ЛЛК) невідкладно подається на затвердження голові ЦВЛК начальниками штатних ВЛК регіонів (п. 2.5.6. Наказу). На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров`я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи. Головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов`язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року (п. 2.5.7. Наказу).

З огляду на викладене, та враховуючи обсяг досліджених судом доказів можна стверджувати, що на базі КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» було створено позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію, до складу якої увійшла ОСОБА_1 , яку у подальшому з 15.01.2025 було виключено зі складу вищезазначеного органу, а тому вірним є твердження про те, що на ОСОБА_1 , розповсюджуються положення Закону «Про запобігання корупції» і остання набула статус суб`єкта декларування.

У той же час матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодних доказів на обґрунтування того, що ОСОБА_1 , була повідомлена (обізнана) про її виключення зі складу комісії, що мало б своїм наслідком виникнення обов`язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні (припиненні повноважень).

Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява №16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява №36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у вчиненні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За таких обставин, з урахуванням загального принципу про те, що всі сумніви щодо доведеності вини особи у вчиненні правопорушення необхідно тлумачити на її користь (ст. 62 Конституції України), суд приходить до висновку, що обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, не знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, отже в діях ОСОБА_1 , відсутній склад інкримінованого їй правопорушення, що виключає можливість притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності, що на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП має своїм наслідком закриття провадження, оскільки провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п.1 ч.1 ст.247 , ст. ст. 172-6, 251-252, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -

п о с т а н о в и в:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення

Суддя К.К. Рєпін