Рішення № 137836944, 01.07.2026, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
496/1149/25
Номер документу
137836944
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 496/1149/25

Провадження № 2/496/1197/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2026 року м. Біляївка

Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Пасечник М.Л.

за участю секретаря - Кабанової К.С.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Яцій В.В.

представника відповідача - Карася М.М., який приймав участь у режимі відеоконференції,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання провести перерахунок вартості природного газу та скасування донарахованого обсягу природного газу,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить суд: - визнати протиправним та скасувати рішення комісії АТ «Одесагаз» № 60 від 29.11.2023 року про часткове задоволення акту про порушення №03876 від 19.10.2023 року до споживача ОСОБА_1 про зміну режиму нарахування шляхом нарахування об`ємів розподіленого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням в період з 01.11.2023 року по 12.04.2024 року об`єм в розмірі 6823,64 куб.м.; - визнати протиправним та скасувати рішення комісії АТ «Одесагаз» №142 від 30.05.2024 року про задоволення акту про порушення №05349 від 12.04.2024 року до споживача ОСОБА_1 про нарахування об`ємів розподіленого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням в період з 01.10.2023 року по 12.04.2024 року в обсязі 6790,89 куб.м та його вартості у розмірі 6075,21 грн., згідно акту-розрахунку №05349 від 30.05.2024 року; зобов`язати АТ «Одесагаз» провести перерахунок вартості природного газу та скасувати донарахований обсяг (об`єм) природного газу в період з 01.10.2023 року по 12.04.2024 року у розмірі 6823,64 куб.м.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач на підставі договору поділу/виділу житлового будинку, що є спільною частковою власністю за реєстровим №2-2404, який посвідчений 09.11.2021 року державним нотаріусом Біляївської районної державної нотаріальної контори Одеської області Грабовенко- Ворсуляк Д.М., є співвласницею житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

За зазначеною адресою позивач є побутовим споживачем природного газу. Між позивачем та ТОВ «ГК «Нафтогаз України» шляхом підписання заяви-приєднання укладено договір про постачання природного газу та для обліку спожитого обсягу природного газу відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Також, між позивачем та АТ «Одесагаз»/Оператором ГРС шляхом підписання заяви- приєднання укладений договір розподілу природного газу, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача та присвоєно споживачу персональний ЕІС-код 56ХМ25D62940028Q та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_2 .

Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за договором, який має відповідати типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджується регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Відповідно до п.1.3 типового договору розподілу природного газу, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦУ України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядки оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу. Розділом І правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 визначено, що побутовим споживачем є фізична особа, яка придбає природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність. Відповідно до розділу І правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 об`єктом побутового споживача є територіально відокремлена газифікована споруда (житловий будинок, квартира, майстерня, літня кухня тощо), що належить споживачеві на правах власності або користування. Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС власник - це юридична особа, або фізична особа, або фізична особа - підприємець, яка на законних підставах володіє та користується об`єктом, зокрема газовими мережами або об`єктом газорозподільної системи. АТ «Одесагаз» є суб`єктом господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою.

В домоволодінні позивача встановлене газове обладнання: газова плита -1 один, АОГВ - 1 один, підігрів води здійснюється електронагрівачем, що підтверджується актами перевірки від 13.02.2024 року та протоколом про направлення ЗВТ на експертизу від 12.04.2024 року.

Облік спожитого природного газу здійснювався газовим лічильником Prempgas, 1995 року випуску, заводський №9093471, який останній раз проходив періодичну повірку в 2002 році, що підтверджується інформаційною довідкою начальника ОМУЕГГ АТ «Одесагаз від 28.05.2024 року, інші документи щодо проведення повірки в 2022 року у позивача відсутні.

Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 року №1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» міжповірочний інтервал для повірки газового лічильника становить 8 років. Періодична повірка газового лічильнику відповідачем/оператором ГРМ на протязі 21 року не ініціювалася, а тому таке порушення терміну періодичної повірки з вини Оператора ГРМ свідчить про незабезпечення належної організації повірки ЗВТ відповідачем. Відповідно до п.8 глави 7 розділу X Кодексу ГРС у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини оператора ГРМ (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників споживача) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується з урахуванням фактичних даних ЗВТ по якому пропущений термін повірки.

19.10.2023 року за відсутністю позивача, у належному їй домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками відповідача при проведенні контрольного огляду вузла обліку було складено акт про порушення №03876, та зазначено, що встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме: «Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), в тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб. Біля маленької пломби підкол. Відмова в доступі до об`єкта споживача (власника або наймача) об`єкта споживання, або дії, які перешкоджають представникам оператора ГРС виконувати функції, передбачені Кодексом ГРМ, а саме демонтажу лічильника газу.» Також проведено зняття показань газового лічильника станом на 19.10.2023 року - 90345 куб.м, та доопломбовано пломбою-поліпкою №9685558 лічильник.

Повідомлено, що засідання комісії з розгляду цього Акту відбудеться 29.11.2023 року за адресою: м. Одеса, вул. Одарія, 1 о 15.15 год. 29.11.2023 року відбулося засідання комісії де було прийнято рішення про зміну режиму нарахування об`ємів природного газу. На засіданні комісії був присутній уповноважений представник позивача Яцій В.В.

Відповідно до рішення комісії №60 від 29.11.2023 року суттю порушення є порушення споживачем «п.п.7 п.1 глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а саме відмова в доступі до об`єкта споживача, в наслідок чого представник оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника. За результатами розгляду комісією акту про порушення №03876 від 19.10.2023 року прийнято рішення про часткове задоволення, а саме «акт про порушення № 03876 від 39.10.2023 року задоволено в частині відмови в доступі до об`єкта споживача та змінено режим нарахування, переведено на граничні норми». На підставі рішення комісії №60 від 29.11.2023 року щомісячно, з дня складання акту про порушення №03876 від 19.10.2023 року, відповідач здійснював нарахування об`ємів розподіленого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 20 до Кодексу ГРС) до дня встановлення нового лічильника, тобто в період з 01.11.2023 року до 12.04.2024 року.

За цей період позивачу і було нараховано 7668,64 куб.м за граничними об`ємами споживання природного газу, крім цього одночасно відповідачем враховувалися щомісячні показники газового лічильника, відповідно до яких позивачем проводилися оплати фактично спожитого природного газу в цей період.

13.02.2024 року працівниками відповідача складено акт обстеження по лічильнику, а саме: заглушили опус на колонку, та зафіксували показники газового лічильника - 91141 куб.м, інших порушень не виявлено.

12.04.2024 року працівниками відповідача при проведенні огляду вузла обліку було складено акт про порушення №05349, та зазначено що встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОТ, зокрема лічильника газу) - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузлу обліку (зокрема лічильника газу) у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб.» Також, зазначено, що пломба-поліпка №9685558 на лічильнику в наявності, показники лічильника - 91476 куб.м, та що лічильник демонтовано. 12.04.2024 року в домоволодінні відбувся монтаж нового лічильника АРРАТОR МЕТРІХ G6, заводський №05558651, 2024 року випуску, що підтверджується актом про монтаж від 12.04.2024 року.

На підставі акту про порушення №05349 складено протокол від 12.04.2024 року щодо направлення ЗВТ та/пломби на експертизу та повідомлено позивача про дату проведення експертизи лічильника (15.04.2024 року). Відповідно до акту №138 експертизи ЗВТ та пломб від 15.04.2024 року була проведена експертиза газового лічильника Prempgas Typ MKM G6, 1995 року випуску, заводський №9093471, в присутності представника позивача Яція В.В., в результаті експертизи зроблений висновок, що «виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність заводського тавра та лічильного механізму на ЗВТ. Відбитки тавра встановленої пломби на ЗВТ не відповідають відбиткам тавра заводу-виробника. Навколо тавра подряпини та підколи. Пломба не зафіксована, є доступ до складових лічильного механізму. Проводиться відеофіксація.». 18.04.2024 року проведено позачергову повірку газового лічильника, про що складене протокол №135В/О повірки лічильника газу. Відповідно до протоколу №135В/О лічильник газу не придатний.

Підставами для визнання засобу вимірювання техніки непридатним є «Не відповідає критеріям п.11.1 методики повірки ДСТУ 9035-2020 - газовий лічильник не відповідає вимогам ЕД. 30.05.2024 року відбулося засідання комісії щодо розгляду акту про порушенні №05349 від 12.04.2024 року. За результатами розгляду комісією акту про порушення №05349 від 12.04.2024 року прийнято рішення про задоволення акту про порушення №05349 від 12.04.2021 року та здійснення розрахунку за граничними об`ємами споживання природного газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача, що згідно акту - розрахунку від 30.05.2024 року становить нарахований об`єм 6790,89 куб.м в сумі 6075,21 грн., про ще постановлено рішення комісії №142. В рішенні комісії №142 від 30.05.2024 року підставою для застосування розрахунку за граничними об`ємами споживання природного газу визначено порушення п.п.3 п.1 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ, а саме «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Дане порушення виявлено при обстежені працівниками СКПО 12.04.2024 року та зафіксовано в акті прі порушення №05349 від 12.04.2024 року».

В січні 2025 року позивач отримала вимогу ТОВ «Газопостачальна Компанія «Нафтогаз України» від 09.01.2025 року про сплату заборгованості за спожитий газ, який нарахований за граничними об`ємами споживання природного газу, в сумі 45 839,66грн.

08.02.2025 року позивач отримала повідомлення (доручення) АТ «Одесагаз» пре припинення (обмеження) газопостачання споживачу. Позивач не погоджується з рішеннями комісії відповідача №60 від 29.11.2023 року та №142 від 30.05.2024 року щодо зміни режиму нарахування об`ємів шляхом нарахування об`ємів розподіленого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, та вважає, що їй протиправно нараховано в період з 01.11.2023 року по 12.04.2024 року об`єм в розмірі 6823,64 куб.м, та об`єм нарахований в період з 01.10.2023 року по 12.04.2024 року в розмірі 6790,89 куб.м в сумі 6075,21 грн., оскільки ці рішення, безпосередньо впливають на її права та обов`язки споживача в контексті відносин з газопостачальною організацією те створює загрозу припинення газопостачання. Позивач вважає, що ці рішення є противоправними та незаконними, як такі ще постановлені з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем, Закону України «Про ринок природного газу», Положенню про проведення експертизи лічильників газу установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, а також споживачеві природного газу внаслідок порушень, газопостачальним або газорозподільним підприємством Правил надання населенню послуг з газопостачання та інш.

Позивач вважає, що рішення комісії №60 від 29.11.2025 року, яким визначено порушення позивачем, як споживачем «п .п.7 п.1 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС, а саме відмова в доступі до об`єкта споживача, в наслідок чого представник оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника, в результаті чого комісією прийнято рішення про зміну режиму нарахування об`ємів розподілення природного газу шляхом нарахування за граничними об`ємами споживання природного газу населенням» є противоправним, оскільки позивачем був наданий доступ до об`єкта споживача та представником відповідача був здійсненний контрольний огляд лічильнику газу. Акт про порушення №03876 від 19.10.2023 року не відповідає вимогам п.5 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, яким встановлено, що при складанні акту про порушення представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунок збитків за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, якщо протягом цього часу споживач не забезпечить доступ представникам Оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу з метою проведення його періодичної повірки, або монтажу лічильника газу після проведення його періодичної повірки. Відсутність в Акті про порушення такого попередження порушило права Позивачки, як споживача, оскільки вона вважала, що відповідач ініціює проведення експертизи або планової повірки лічильнику газу, оскільки повірка не відбувалася більш ніж 21 років, та попередить її про дату та час демонтажу лічильника газу. Факт ініціювання демонтажу лічильника газу для проведення експертизи підтверджується службовою запискою начальника ревізійного управління АТ «Одесагаз» від 23.10.2023 року. Але з незрозумілих причин в жовтні 2023 року демонтаж не відбувся. В рішенні комісії №60 від 29.11.2025 року нормативним обґрунтуванням порушення є порушення споживачем «п.п. 7 п.1 глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а саме відмова в доступі до об`єкта споживача, в наслідок чого представник оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника. Посилання на п.п.7 п. 1 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС, не може бути підставою для відповідальності позивача, оскільки такий підпункт відсутній в пункті 1 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС. Представникам відповідача був наданий доступ до об`єкті споживача, а тому не зрозуміло на підставі якого порушення відповідачем до неї застосована відповідальність щодо змінення режиму нарахування об`ємів розподілення природного газу. Як зазначалося, 19.10.2023 року представниками відповідача здійснено контрольний огляд лічильника газу в домоволодінні позивача за її відсутності, про що складено акт про порушення №03876 де вказано, що акт про порушення складався у присутності ОСОБА_2 .

Так, відповідно до змісту акту про порушення № 03876 та відеофіксації під ча контрольного огляду представники відповідача були допущені до будинку та в результаті огляду газового лічильнику зафіксували показники лічильника - 90345 куб.м, (п.3 акту). З відеофіксації перевірки від 19.10.2023 року вбачається, що до будинку доступу представникам відповідача був наданий ОСОБА_2 , але при цьому було отримано згоду власниці в телефонному режимі та попереджено, що власниці будинку ОСОБА_1 дома не має. Відеофіксація зовнішнього вигляду лічильника та пломб на ньому не здійснено ні початку обстеження лічильника, а відбулася лише фіксація при здійснені дії представниками відповідача щодо очистки скла, яке закриває лічильний механізм та його розшатування та подальших маніпуляцій з тавром заводу виробника. Представником відповідача було взято зубочистку та зроблені маніпуляції заводським тавром, що призвело до порушення цілісності шляхом його тріщини, це є порушенням п.4. глави 9 розділу X Кодексу ГРС, оскільки тільки візуальним оглядом він має право оглядати лічильник, тобто без механічного впливу втручатися в опломбування чи лічильний механізм. Здійснено опломбування газового лічильника пломбою-поліпкою №9685558( п.4 акту), зроблено фото лічильника з пломбою-поліпкою. Відповідно до відеофіксації було відмовлено в демонтажу лічильника, так як особа, яка допустила до будинку, не є власником будинку, не є чоловіком позивача, не є наймачем будинку, не зареєстрований за цією адресою, не є представником, і позивач на той час була відсутня в домоволодінні. Відеофіксація контрольного огляду підтверджує, що позивач була відсутня в домоволодінні та те, що дії представників відповідача мали протиправний характер оскільки при контрольному огляді вони порушили п.4. глави 9 розділу X Кодексу ГРС, яким встановлено, що оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, а не фізичним або механічнім шляхом впливати на складові лічильника. Аналізуючи пункт 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС можливо дійти висновку, що не одне з порушень, яке вказано в у пункті 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС, не може бути застосовано до позивача, оскільки вона не дивлячись на свою відсутність в домоволодіння, при контрольному огляді об`єкту споживача, надала доступ до домоволодіння, та представниками відповідача було здійснено контрольний огляд лічильника газу та зняття показників лічильника та опломбуванням пломбою-поліпкою № 9685558. Не здійснення демонтажу лічильника не призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, оскільки періодична повірка або ремонт лічильника не були призначені відповідачем/оператором ГРМ. Щодо не здійснення демонтажу лічильника представниками відповідача, то тільки позивач, як власниця об`єкту споживача, має право давати згоду на його демонтаж та в її присутності, оскільки відповідно до п.2 гл. 10 Розділу X Кодексу, пакування ЗВТ в пакет та опломбовування пломбою для направлення на експертизу лічильника повинно здійснюватися в присутності власника об`єкта споживача.

На підставі рішення комісії №60 від 29.11.2025 року позивачу здійснювалося щомісячне нарахування об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв та одночасно за показниками лічильнику газу, а саме: жовтень 2023 року - 19,00 куб.м., листопад 2023 року - 1263,10 куб.м, грудень 2023 року - 1754,10 куб.м, січень 2024 року - 1459,10 куб.м, . лютий 2024 року - 1457,10 куб.м, березень 2024 року -1263,10 куб.м, квітень 2024 року- 472,14 куб.м.

Загальний обсяг газу нарахований за граничними об`ємами споживання населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв позивача складає 7668,64куб.м. В травні 2024 року відповідачем здійснено перерахунок нарахованих об`ємів та зменшено обсяги нарахувань на 845 куб.м, а тому обсяг природного газу нарахований за граничними об`ємами споживання з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з 01.11.2023 року по 12.04.2024 року становить 6823,64куб.м. Цей факт підтверджується актом АТ «Одесагаз» щодо звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу станом на 31.012.2024 року та відповіддю ТОВ «ГК « Нафтогаз України» на адвокатський запит від 10.12.2024 року. Як вже зазначалося, в січні 2025 року позивач отримала вимогу ТОВ «Газопостачальні Компанія «Нафтогаз України» від 09.01.2025 року про сплату заборгованості за спожитий газ в сумі 45 839,66грн. Вказана сума боргу виникла на підставі прийнятого 29.11.2023 року комісією рішення №60 щодо зміни режиму нарахувань об`єму газу шляхом визначення об`єму спожитого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв позивача. З нарахованим обсягом природного газу в розмірі 6823,64куб.м позивач не погоджується та вважає дії відповідача щодо нарахувань за граничними об`ємами споживанні населення з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, на підставі рішення комісії №60 противоправними та незаконними, оскільки прийняте відповідачем рішення є таким, що постановлене з порушенням Правил надання населенню послуг з газопостачання та Кодексу ГРС. Отже, для покладення на позивача відповідальності шляхом зміни режиму нарахування об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу за недопуск до об`єкту споживача має відбуватися тільки за обов`язкової умови її присутності у будинку в момент відвідання його представниками відповідача, а тому рішення комісії №60 ви 29.11.2023 року щодо зміни режиму нарахувань обсягів спожитого газу та нарахування 6823,64 куб.м за період з 01.11.2023 року по 12.04.2024 року є противоправним. Факт допуску до об`єкту споживача та відсутність позивача у будинку підтверджується актом про порушення №03876 від 19.10.2023 року та відеофіксацією проведення контрольного огляду лічильника газу.

Позивач вважає, що рішення комісії №142 від 30.03.2024 року щодо порушення нею п.п.3 п.1 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС, а саме «несанкціоноване втручання в робот ЗВТ», що зафіксовано в акті про порушення №05349 від 12.04.202 року та стало підставою для застосування розрахунку за граничними об`ємами споживання природного газу противоправним, оскільки відповідачем не доведено, що виявлені пошкодження на лічильник мають наслідком неправильний облік споживання газу або відсутність такого обліку взагалі. Згідно акту-розрахунку від 30.05.2024 року розрахована сума нарахувань за граничними об`ємами споживання природного газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв позивача (Газова плита -1 од., Водонагрівач газовий - 1 од., АОГВ - 1 од., площа - 104,1 кв.м, 5 осіб) та нараховано: жовтень 2023 року - 814.90 куб.м; листопад 2023р. - 1263,10 куб.м; грудень 2023р. - 1263,10 куб.м; січень 2024р. - 1263,10 куб.м; лютий 2024р. - 1263,10 куб.м; березень 2024р. - 1263,10 куб.м; квітень 2024р. - 463,14 куб.м. При цьому зазначено, що всього нараховано 802,65 куб.м на суму 6075,21 грн., але відповідно до акту - розрахунку обсяг донарахувань становить 7 593,54 куб.м. Відповідачем при здійснені розрахунку були використані не коректні дані, так як в будинку відсутній водонагрівач газовий, що підтверджується актом обстеження від 13.02.2024 року, що призвело до збільшення нарахувань. Вказані в акті-розрахунку від 30.05.2024 року щомісячні нарахування об`єму не відповідають акту звіряння фактично використаних об`ємів газу станом на 31.12.2024 року та відповіді ТОВ «ГК «Нафтогаз України» на адвокатський запит від 10.12.2024 року.

Крім цього, суми щомісячних нарахувань, які здійсненні в акті-розрахунку від 30.05.2024 року, не відповідають нарахованим обсягам, які проводилися на підставі рішення комісії №60 від 29.11.2023 року в цей же період з урахуванням тих же вихідних даних, тобто відповідачем двічі відбулося нарахування. З рішенням комісії №142 щодо порушенням п.3 п.1 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС та здійснення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ позивач не погоджується та вважає це рішення противоправним, оскільки відповідно до акту про №138 експертизи ЗВТ та пломб від 15.04.2024 року та протоколу №135В/О повірки лічильника газу від 18.04.2024 року неправомірно визнали її лічильник газу непридатним. При проведені експертизи та позачергової повірки лічильника газу здійснювалася тільки перевірка зовнішнього вигляду лічильника на відповідність його експлуатаційним документам, в той же час без внутрішньої перевірки лічильного механізму, не можливо встановити чи наявні втручання в роботу, конструкцію або складові лічильника газу, що призвели до викривлення даних обліку природного газу або порушення його обліку. Позачерговою повіркою встановлена непридатність лічильника газу тільки з підстав невідповідності його зовнішнього вигляду експлуатаційним документам (п.11.1 ДСТУ 9035-2020), при цьому було встановлено, що поріг чутливості лічильника та герметичність лічильника відповідає нормативам, що здійснений контроль похибки відповідає еталону (зауваження відсутні), тобто втручання які б вплинули на викривлення показники обліку лічильним механізмом та роботоздатність лічильника газу відсутні. В акті експертизи №138 встановлено, що фактичні місця розташування пломб відповідають зазначеним місцям у протоколі; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушення не виявлено - цілісність відповідає протоколу; цілісність конструктивних елементів патрубків не порушено; наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ не виявлена, оскільки ЗВТ не розбирався; відповідність маркування ЗВТ - відповідає. Щодо порушень цілісності заводського тавра та повірочного тавру, то заводський тавр був встановлений ще при виробництві лічильника в 1995 році, тобто більш ніж 28 років до проведення експертизи та повірки, а тому оскільки тавр виготовляється з пластику, то за час користування лічильником матеріал тавра втратив свою міцність та властивості, тим паче, що лічильник довгий час знаходився на відкритому просторі. При цьому 19.10.2023 року представником відповідача при контрольному огляду лічильника було порушено його цілісність шляхом механічного втручання зубочисткою, що підтверджується відеофіксацією від 19.10.2023 року. Щодо порушення цілісності повірочного тавру то планова повірка лічильника проводилася в 2002 році, більш ніж 22 роки до проведення позачергової повірки, ще при старих власниках будинку, документи у позивача щодо повірки відсутні, як відсутні і у відповідача. На виконання п.5.5. типового договору про розподіл природного газу, яким встановлений обов`язок оператора ГРМ не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу, представниками відповідача регулярно здійснювалися перевірки показників лічильника, але ніяких зауважень з їх сторони щодо порушення заводського тавру або повірочного тавру не пред`являлися, планова повірка не проводилася 21 рік. Щодо порушення зовнішньої цілісності лічильного механізму та корпусу лічильника то в акті експертизи №138 відсутній конкретний опис порушень зовнішньої цілісності лічильного механізму, що не дає можливості зробити висновок щодо їх впливу в роботу лічильного механізму та облік спожитого газу. Отже, експертизою та позачерговою повіркою не встановлено: наявність несанкціонованого втручання позивачем в роботу або конструкцію лічильника, шляхом підробки чи пошкодження пломб, оскільки додатково встановлена 19.10.2023 року представниками відповідача пломба-поліпка №9685558 була не порушена, а наявне пошкодження тавра заводу виробника було здійснене представником відповідача 19.10.2023 року; не доведено, що зовнішні механічні пошкодження (сколи, царапини) вплинули на роботу лічильника та облік споживання природного газу лічильником (не обліковується або обліковується частково), оскільки лічильник газу зсередини не перевірявся. Для висновку про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу необхідним є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ, порушення цілісності пломб (заводського та повірочного таврів), а й встановлення факту не справності лічильного механізму, викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). За відсутності однієї із вказаних обставин, твердження про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ /лічильника газу та донарахування об`єму газу є необґрунтованими, Отже для підтвердження правомірності здійснених відповідачем донарахувань позивачу об`ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу споживача. При цьому, несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, невідповідність показів лічильника, ознаки порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму або порушень у роботі лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Підставою покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу є встановлення фактів несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням), а не сам факт виявлення механічного пошкодження лічильника газу. Згідно із підпунктом 37 пункту 4 глави 1 Кодексу ГРС для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу). Отже, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Висновки експертизи та позачергової повірки не встановили наявність факту втручання позивача в роботу, конструкцію чи складові лічильника газу які вплинули і облік газу шляхом викривлення показників обліку лічильним механізмом або роботоздатність лічильника газу, то рішення комісії №142 від 30.05.2024 року щодо застосування розрахунку за граничними об`ємами споживання природного газу в зв`язку з несанкціонованим втручанням роботу ЗВТ та акт-розрахунку №05349 від 30.05.2024 року щодо нарахування за період 01.10.2023 року по 12.04.2024 року об`ємів природного газу в розмірі 6790,89 куб.м та його вартості у розмірі 6075,21 грн. є противоправними та підлягають скасуванню. Позивач вважає, що вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішення комісії відповідача №60 від 29.11.2023 року за актом порушення №03876 від 19.10.2023 року щодо зміни режиму нарахування об`ємів шляхом нарахування об`ємів розподіленого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням та рішення комісії №142 від 30.05.2024 року за актом порушення №05349 від 12.04.2024 року про нарахування об`ємів за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, є належним способом захисту прав та інтересів, оскільки такі рішення комісії, безпосередньо впливають на її права та обов`язки споживача в контексті відносин з газопостачальною організацією, встановлює обсяг і вартість об`єму природного газу з граничними об`ємами споживання та створює загрозу припинення газопостачання, та право на оскарження передбачено Кодексом газорозподільних систем.

Представник АТ «Одесагаз» - Мишевський В.М. через систему «Електронний суд» надіслав відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування відзиву зазначено, що за адресою АДРЕСА_1 , відкрито особовий рахунок № НОМЕР_2 на ОСОБА_1 , ЕІС код 56ХМ25D62940028Q, опалювальна площа 104, 1 м2, газові прилади:ПГ4 плита газова, двухконтурний котел ВПГ. 19.10.2023 року працівниками АТ «Одесагаз» складено акт про порушення №03876, яким було зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу) у тому числі їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб. Біля пломби підкол. Відмова в доступі до об`єкта споживання або дії які перешкоджають представникам оператора газорозподільної системи виконувати функції, передбачені Кодексом ГРМ, а саме демонтажу лічильника газу (проводилася фото та відео фіксація).

29.11.2023 року було винесено рішення комісії №60 з розгляду актів про правопорушення, яким прийнято рішення: акт про порушення задовільнити в частині відмови в доступі до об`єкта споживача. Змінити режим нарахування, перевести на граничні норми (за участю представника споживача, про що міститься відмітка у даному рішенні). 12.04.2024 року за адресою споживача було складено акт про порушення №05319, а саме несанкціоноване втручання втручання в роботу ЗВТ та протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу. 15.04.2024 року актом №138 експертизи ЗВТ та пломб було встановлено: Лічильник газу типу Premagas G-6, заводський номер №9093471 встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушення цілісність заводського тавра та лічильного механізму на ЗВТ. Відбитки тавра встановленої пломби на ЗВТ не відповідають відбиткам тавра заводу виробника. Навколо тавра подряпини та відколи. Пломба не зафіксована, є доступ до складових лічильного механізму. 18.04.2024 року було видано довідку про непридатність законодавчо регульовано засобу вимірювальної техніки № 008266. 30.05.2024 року було винесено рішення комісії №142 з розгляду актів про порушення. Вирішено: акт про порушення задовольнити, здійснити донарахування згідно акту розрахунку у сумі 6075,21 грн. Донарахування було фактично проведено у жовтні 2023 року, так як враховуючи рішення комісії 60, споживач був переведений на граничні норми за період донарахування. Між АТ «Одесагаз» та ОСОБА_1 було укладено типовий договір розподілу природного газу, який є договором приєднання з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документальне підтвердження споживання природного газу. Відповідно до п.2.1. договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Відповідно до п.2.3 договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та кодексу газорозподільних систем. Відповідно до п.7.2 договору, оператор ГРМ має право: ...перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем, ...інші права, передбачені цим договором та кодексом газорозподільних систем. А відповідно до п.7.4. договору, споживач зобов`язується... дотримуватись інших вимог цього договору та кодексу газорозподільних систем. Пунктом 8.1. договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.

Гл.2 Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна її режиму нарахування, розділу XI Кодексу надає вичерпний перелік порушень. В даному випадку це п.п.3 п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу відноситься несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Відповідно до п.1 гл. 5, Розділу XI Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього кодексу. Згідно з п.8. гл.5, Розділу XI Кодексу, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Відповідно до п.l 1 гл.5 р.11 Кодексу, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

В позові позивач зазначає: «позивач з порушенням не погодилася та відмовився від підпису.» Вищевказані твердження позивача суперечать висновкам акта екпертизи №138 від 15.04.2024 року - «Лічильник газу типу Premagas G-6 заводський № 9093471; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність заводського тавра на ЗВТ. Навколо тавра подряпини та підколи. Пломба не зафіксована, є доступ до складових лічильного механізму.». Зазначене свідчить про те, що цілісність пломби заводу-виробника було зруйновано, через що був вільний доступ до складових лічильного механізму ЗВТ та можливість впливати на коректність обліку спожитого природного газу. Доказами того, що спірний лічильник обліковує частково (з порушенням законодавства) витрати (споживання) природного газу є висновок метрологічного дослідження ПП «Науково-Виробничий центр оцінки відповідності «Юг» №008266 від 18.04.2024 року «Про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки», за результатами якої лічильник був визнаний непридатним до подальшого використання. Даним доказом підтверджується факт викривлення даних обліку природного газу.

Наявність причинно-наслідкового зв`язку між діями з втручання в роботу або конструкцію та негативними наслідками підтверджується тими самими доказами. Позивач в порушення п. 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС не забезпечив належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема засіб вимірювальної техніки) лічильника газу Premagas G-6 заводський № 9093471. Приписами нормативно-технічних документів встановлюються документальне закріплення лише фактів придатності чи непридатності приладу обліку. Інших документів, що засвідчували б проміжний стан приладу обліку між його придатністю чи непридатністю до застосування (наприклад, пропуск строку повірки, тощо) чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством та нормативно-технічними документами не передбачено. Саме позивач за первісним позовом, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу. Пошкодження пломби яке надає вільний доступ до лічильного механізму впливає на викривлення даних обліку.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником 1/4 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 09.11.2021 року.

Додатком до позову є типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

19.10.2023 року працівниками АТ «Одесагаз» складено акт про порушення №03876 за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до якого встановлено порушення: Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), в тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб. Біля маленької пломби підкол. Відмова в доступі до об`єкта споживача (власника або наймача) об`єкта споживання, або дії, які перешкоджають представникам оператора ГРС виконувати функції, передбачені кодексом ГРМ, а саме демонтажу лічильника газу.

У акті вказано, що він складений у присутності ОСОБА_1 за участю ОСОБА_2 . Крім того, у акті зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися до АТ «Одесагаз» за адресою: м. Одеса, вул. Одарія, 1. Міститься відмітка про вимогу надати доступ працівникам ГРМ для демонтажу ЗВТ на експертизу. Комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 29.11.2023 року о 15:15 год. за адресою: м. Одеса, вул. Одарія, 1. Зі змісту акту вбачається, що ОСОБА_2 відмовився від його підпису.

29.11.2023 року комісією АТ «Одесагаз» було прийнято рішення №60, відповідно до якого, акт про порушення задоволено частково - відмова у доступі до об`єкта споживача, прийнято рішення про зміну режиму нарахування та переведення на граничні норми. З рішенням комісії ознайомлений представник споживача - Яцій В.В., який зазначив, що з суттю порушення не згоден, демонтаж був здійснений через відсутність власника.

Відповідно до службової записки начальника Ревізійного управління Нагорянського С.Ю. від 23.10.2023 року, адресованої голові правління АТ «Одесага» Мітюченко І.В., Службою контролю приладів обліку був виявлений лічильник з пломбою не заводського походження за адресою: АДРЕСА_2 , просив надати вказівку на демонтаж газового лічильника та направити його на експертизу.

13.02.2024 року представниками АТ «Одесагаз» складено акт обстеження лічильника за адресою: АДРЕСА_1 , абонент ОСОБА_1

12.04.2024 року представниками АТ «Одесагаз» складено акт про порушення №05349 за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Холодна Балка, вул. Ульянова Дмитра, буд. 16-а, відповідно до якого встановлено порушення: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОТ, зокрема лічильника газу) - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузлу обліку (зокрема лічильника газу) у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб. Також зазначено, що на ЗВТ пломба-поліпка №9685558, лічильник демонтовано. Показники лічильника - 91476 куб.м. У акті вказано, що він складений у присутності ОСОБА_1 .

Акт містить вимогу про надання доступу працівникам ГРМ. Крім того, у акті зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися до АТ «Одесагаз» за адресою: м. Одеса, вул. Одарія, 1. У акті наявні зауваження споживача: акт був складений взамін акту №03876 від 19.10.2023 року, розгляд якого триває на теперішній час.

На підставі акту про порушення 05349, 12.04.2024 року працівниками АТ «Одесагаз» складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу - Premagas G6, заводський номер 9093471, рік виготовлення - 1995, з показниками 91476 м3, дата проведення повірки - 2002. ЗВТ споживача демонтується представником оператора ГРМ, замість якого в присутності споживача встановлюється інший ЗВТ типу Apator Metrix G6, заводський номер 055558651 з показниками 0000м3. Споживача запрошено на 15.04.2024 року на 11:20 год. для проведення експертизи. Протокол складено у присутності ОСОБА_1

12.04.2024 року працівниками АТ «Одесагаз» складено акт про монтаж побутового лічильника газу за адресою: АДРЕСА_2 . З актом ознайомлена ОСОБА_1 .

Відповідно до акту №138 експертизи ЗВТ та пломб від 15.04.2024 року, в присутності представника позивача ОСОБА_3 , була проведена експертиза газового лічильника Premagas G6, 1995 року випуску, заводський №9093471. Експертизою встановлено: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність заводського тавра та лічильного механізму на ЗВТ. Відбитки тавра встановленої пломби на ЗВТ не відповідають відбиткам тавра заводу-виробника. Навколо тавра подряпини та підколи. Пломба не зафіксована, є доступ до складових лічильного механізму. Проводиться відеофіксація. У акті наявні зауваження: при придбанні дому вказаний лічильник було встановлено і достовірно визначити який був встановлений тавр виробника неможливо. В раніше складених актах таке поняття не застосовувалося. Лічильник з моменту придбання будинку не повірявся.

15.04.2024 року у присутності представника споживача - Яцій В.В. складено протокол №138 опломбування та направлення побутового лічильника газу (ЗВТ) на позачергову повірку. Дата та час проведення повірки: 18.04.2024 року о 11:00 год.

18.04.2024 року проведено позачергову повірку газового лічильника, про що складено протокол №135В/О повірки лічильника газу МКМ. Відповідно до протоколу №135В/О лічильник газу не придатний, оскільки не відповідає критеріям п.11.1 методики повірки ДСТУ 9035:2020 - газовий лічильник не відповідає вимогам ЕД, що також підтверджується довідкою №008266 від 18.04.2024 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Відповідно до довідки АТ «Одесагаз» від 28.05.2024 року, за особовим рахунком № НОМЕР_2 , відкритим на ім`я ОСОБА_1 , за період з 01.11.2023 року по 12.04.2024 року по граничним нормам за рішенням комісії №60 від 29.11.2023 року нараховано витрати газу - 6778,64 м3, з 12.04.2024 року по 30.04.2024 року по новому лічильнику 9м3, заборгованість за послуги з розподілу природного газу з урахуванням травня 2024 року відсутня.

30.05.2024 року комісією АТ «Одесагаз» було прийнято рішення №142, відповідно до якого, акт про порушення задоволено, прийнято рішення про донарахування згідно акту-розрахунку у сумі 6075,21 грн.

Суть порушення: п.п.3 п.1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Дане порушення виявлено при обстежені працівниками СКПО 12.04.2024 року та зафіксовано в акті прі порушення №05349 від 12.04.2024 року.

30.05.2024 року представниками АТ «Одесагаз» складено акт-розрахунок №05349, відповідно до якого, за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року сума нарахувань за адресою споживача ОСОБА_1 становить 6075,21 грн., об`єми використаного природного газу - 6790,89 куб.м.

09.01.2025 року представником ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» було надіслано на адресу ОСОБА_1 вимогу про сплату заборгованості за спожитий газ у сумі 45 839,66 грн. за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

АТ «Одесагаз» було складено акт звіряння фактично використаних об`єктом споживача ОСОБА_1 об`ємів природного газу.

Відповідно до довідки про стан розрахунку з АТ «Одесагаз», фактичний об`єм розподіленого газу за особовим рахунком № НОМЕР_2 ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 року по 31.01.2025 року складає 11 826,95 куб.м.

ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» було надано адвокату С. Міщенко інформацію щодо нарахувань та оплат за спожиті обсяги природного газу за особовим рахунком № НОМЕР_1 , що підтверджується листом №119/1.5-65967-2024 від 10.12.2024 року. У листі вказано, що станом на 30.11.2024 року по особовому рахунку № НОМЕР_1 обліковується заборгованість у сумі 46 452,10 грн.

Представником АТ «Одесагаз» за вих. №58 від 14.01.2025 року було надано відповідь на запит адвоката Міщенко С.І. щодо обставин виявлення порушень у ОСОБА_1 за об`єктом, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

За вищевказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , що підтверджується довідкою про склад сім`ї №911 від 03.06.2024 року.

Позивач до позову долучила фотозображення лічильника та флеш-носій, на якому містяться відеозаписи подій, які мали місце 19.10.2023 року та 12.04.2024 року за участю представників АТ «Одесагаз», споживача та представника споживача.

Представником ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» було надіслано на адресу АТ «Одесагаз» та ОСОБА_1 повідомлення про необхідність здійснення заходів з припинення/обмеження розподілу природного газу споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , у термін до 07:00 год. 12.03.2025 року, у зв`язку з нездійсненням оплати за спожитий природний газ та наявною заборгованістю.

Відповідно до листа АТ «Одесагаз» №251, повірка (перевірка) вузлу обліку природного газу «о/р № НОМЕР_2 ) у газифікованому об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , в період з 09.11.2021 року по 19.10.2023 року не проводилася.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

Відповідно до ст. 81 КПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Взаємовідносини операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року (далі - Кодекс ГРС).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.

Кодексом ГРС передбачено, що відмова в доступі до об`єкта споживача - вчинення споживачем (власником або наймачем об`єкта споживача) та/або власником території, де розташований/розміщений об`єкт споживача та/або комерційний вузол обліку, за яким здійснюються розрахунки споживача, дій, які перешкоджають представникам оператора газорозподільної системи виконувати функції, передбачені цим Кодексом, що засвідчується актом про порушення, складеним відповідно до вимог цього Кодексу

Власник - юридична особа, або фізична особа, або фізична особа - підприємець, яка на законних підставах володіє та користується об`єктом, зокрема газовими мережами або об`єктом газорозподільної системи.

Засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або Національної поліції України, житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборної особи будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представника органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або Національної поліції України, житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборної особи будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представника органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення цієї особи.

Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник Національної поліції України, житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення їх осіб.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п`яти робочих днів з дня складання такого акта.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

До порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать, зокрема, відмова в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки (п.п. 2 п.2 Розділу ХІ Кодексу ГРС).

Зі змісту оскаржуваного рішення комісії АТ «Одесагаз» №60 від 29.11.2023 року вбачається, що підставою для прийняття такого рішення стало те, що надано відмову в доступі до об`єкта споживача.

У разі відмови в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки, визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня забезпечення вільного доступу представникам Оператора ГРМ для монтажу/демонтажу лічильника газу. При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунок збитків за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, якщо протягом цього часу споживач не забезпечить доступ представникам Оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу з метою проведення його періодичної повірки, або монтажу лічильника газу після проведення його періодичної повірки (п.5 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об`єкта побутового споживача). За необхідності розпломбування лічильника газу представник Оператора ГРМ складає акт розпломбування, який підписується споживачем (власником або наймачем об`єкта побутового споживача) (п.6 розділу 8 глави 10 Кодексу ГРС).

Суб`єкти господарювання зобов`язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку (ч.3 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).

Позивач стверджує, що представникам АТ «Одесагаз» було надано доступ до об`єкта споживача, проте такі доводи спростовані матеріалами справи.

З відеозаписів, наявних в матеріалах справи, вбачається, що 19.10.2023 року представниками АТ «Одесагаз» було запропоновано представнику споживача - Пукас С.В. здійснити демонтаж лічильника за адресою споживача ОСОБА_1 , на що отримали відмову. Крім того, на відеозаписах зафіксовані обставини виявлення представниками АТ «Одесагаз» пошкоджень газового лічильника, що і стало підставою для пропозиції провести експертизу.

Представники АТ «Одесагаз», отримавши відмову від надання дозволу на демонтаж газового лічильника за адресою споживача ОСОБА_1 з метою проведення експертизи, склали акт про порушення №03876.

За наслідками розгляду акту про порушення №03876 від 19.10.2023 року, комісією АТ «Одесагаз» було прийнято рішення №60, відповідно до якого, акт про порушення задоволено частково - відмова у доступі до об`єкта споживача, прийнято рішення про зміну режиму нарахування та переведення на граничні норми, що на переконання суду є абсолютно правомірним.

Враховуючи, що оскаржуване рішення комісії №60 від 29.11.2023 прийнято у зв`язку з отриманням відмови у доступі до об`єкта споживача ОСОБА_1 (відмови у наданні доступу до об`єкта з метою демонтажу лічильника), та наявність такої відмови зафіксована на відеозапис, суд не вбачає підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії АТ «Одесагаз» №60 від 29.11.2023 року.

У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення (п.1 глави 3, розділу ХІ Кодексу ГРС.)

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі (п.п. 1, 2, 3, 4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС).

Відповідно до п.5 глави 10 кодексу ГРМ, після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування (п.4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС).

Верховний суд у постанові від 27.06.2019 року по справі №922/4735/16 роз`яснив, що якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

Матеріалами справи встановлено, що підставою для винесення оскаржуваного рішення №142 від 30.05.2024 року стало те, що виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за адресою споживача ОСОБА_1 : порушено цілісність заводського тавра та лічильного механізму на ЗВТ. Відбитки тавра встановленої пломби на ЗВТ не відповідають відбиткам тавра заводу-виробника. Навколо тавра подряпини та підколи. Пломба не зафіксована, є доступ до складових лічильного механізму, що підтверджується актом №138 експертизи ЗВТ та пломб.

Вказані обставини стали підставою для прийняття рішення про задоволення акту про порушення та здійснення донарахування згідно акту-розрахунку у сумі 6075,21 грн.

Акт №138 експертизи ЗВТ та пломб складений у присутності представника споживача - Яцій В.В.

Верховний суд у постанові від 27.06.2019 року по справі №922/4735/16 зазначив, що відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно ж з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Отже, з аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме позивач як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу. (висновки викладені Верховним Судом в постановах від 02.07.2019 року у справі № 904/2741/18, від 18.05.2021 року у справі № 902/417/20, від 11.08.2021 року у справі №927/89/18).

У постанові Верховного Суду від 13.05.2020 року у справі № 219/1704/17 вказано, що за загальним правилом тягар доведення обґрунтованості вимог пред`явленого позову, покладається на позивача.

Відтак, враховуючи наявність належних та достатніх доказів того, що у лічильнику газу типу Premagas G-6, розташованим за адресою споживача ОСОБА_1 , виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, з урахуванням вищевказаної позиції Верховного Суду, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії АТ «Одесагаз» №142 від 30.05.2024 року, оскільки таке рішення прийнято обґрунтовано.

Враховуючи, що суд відмовляє в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії АТ «Одесагаз» № 60 від 29.11.2023 року, №142 від 30.05.2024 року, суд не вбачає підстав для задоволення похідної позовної вимоги про зобов`язання АТ «Одесагаз» провести перерахунок вартості природного газу та скасувати донарахований обсяг (об`єм) природного газу в період з 01.10.2023 року по 12.04.2024 року у розмірі 6823,64 куб.м.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на те, що суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 11, 714 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, ст.ст. 12-13, 76-81, 141, 258-259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання провести перерахунок вартості природного газу та скасування донарахованого обсягу природного газу - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції.

Суддя М.Л. Пасечник