Єдиний державний реєстр судових рішень Справа№938/947/26
Провадження № 2-о/938/50/26
УХВАЛА
про повернення заяви
30 червня 2026 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М., вивчивши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про оголошення фізичної особи померлою, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в ітересах якої діє адвокат Павлюк М.В., звернулася до Верховинського районного суду Івано-Франківської області з заявою в електронній формі через електронний кабінет до заінтересованих осіб: військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про оголошення померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою від 26.06.2026 року заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про оголошення фізичної особи померлою, -залишено без руху надано строк для усунення недоліків заяви протягом семи днів з дня вручення йому чи його представнику копії ухвали, а саме 1) для виконання вимоги процесуального закону у зв`язку з тим, що заявником у заяві не вказано про наявність або відсутність електронного кабінету учасників справи, 2) не надано до суду доказів щодо направлення копії заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, іншим заінтересованим особам. Також, заявником 3) не було залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи Міністерство оборони України попри те, що як зазначено у заяві необхідність оголошення чоловіка померлим виникла з метою оформлення права на спадщину та отримання виплат, пов`язаних з загибеллю її чоловіка під час виконання бойового завдання. Крім того, до заяви 4) не долучено витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, що є необхідним елементом при поданні до суду заяви про оголошення військовослужбовця померлим. Цей документ підтверджує офіційний статус особи та факт того, що розшук триває, але результатів не дав. Витяг доводить, що особа офіційно вважається зниклою безвісти за особливих обставин. Також, до заяви 5) не долучено довідку про склад сім`ї зниклого безвісти ОСОБА_4 що позбавляє суд можливості визначити належних заінтересованих осіб по даній справі та 6) не сплачено судовий збір.
Копію ухвали від 26.06.2026 року доставлено до електронного кабінету представника заявника 27.06.2026 року.
Надалі представником заявника направлено до суду в електронній формі через електронний кабінет заяву про усунення недоліків заяви від 29.06.2026 року.
Дослідивши заяву представника заявника про усунення недоліків, суддя приходить до висновку, що представником заявника не усунено недоліки заяви з огляду на наступне.
Представник заявника в заяві про усунення недоліків посилався на те, що ухвалою суду від 26.06.2026 року заявника зобов`язано сплатити судовий збір в розмірі 665,60 гривень, у зв`язку з чим долучено квитанцію про сплату судвого збору з врахуванням коефіцієнта 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, сплативши судовий збір, представник заявника усунув лише один недолік, зазначений в ухвалі суду від 26.06.2026 року.
При цьому суддя звертає увагу, що відповідно до ч. 3ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно ч.1 ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Згідно із ч.7 ст. 43 ЦПК України у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Представником заявника наведену вимогу процесуального закону не виконано в повній мірі, копію заяви з копіями документів долучених до неї направлено лише до військової частини, однак не надано до суду доказів щодо направлення копії заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, іншим заінтересованим особам, які ним зазначено в заяві, а саме: ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), при цьому судовий збір сплачено з врахуванням коефіцієнта 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору як за подачузаяви через електронний суд.
Також в ухвалі суду від 26.06.2026 року про залишення заяви без руху вказано, що представником заявника до заяви не долучено витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, що є необхідним елементом при поданні до суду заяви про оголошення військовослужбовця померлим. Цей документ підтверджує офіційний статус особи та факт того, що розшук триває, але результатів не дав. Витяг доводить, що особа офіційно вважається зниклою безвісти за особливих обставин.
Оскільки положення щодо змагальності та меж судового розгляду в окремому провадженні не застосовуються, то здійснюючи виклад обставин, якими пзаявник обґрунтовує свої вимоги необхідно зазначати докази, що підтверджують вказані обставини.
Суддя зауважує, що в постанові Великої палати Верховного Суду від 11.12.2024 року у справі №755/11021/22 висновано, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦКУкраїни, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв`язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.
Із долучених матеріалів до заяви вбачається, що ОСОБА_4 26.04.2026 року отримав важке поранення на околиці н.п. Берестове Круп`янського району Харківської області.
Як вбачається з Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, с. Берестове Круп`янського району Харківської області розділено на території активних бойових дій із зазначенням дати початку бойових дій або тимчасової окупації та в залежності від коду населеного пункту згідно з Кодифікатром адміністративнотериторіальних одиниць на території територіальних громад дати завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Однак представником заявника не долучено до матеріалів заяви Витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, що є необхідним елементом при поданні до суду заяви про оголошення військовослужбовця померлим. Цей документ підтверджує офіційний статус особи та факт того, що розшук триває, але результатів не дав. Витяг доводить, що особа офіційно вважається зниклою безвісти за особливих обставин. У Витязі також міститься інформація про дату, місце (у тому числі з прив`язкою до населеного пункту, координати зникнення), обставини та час зникнення особи (п.7 Положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, затвердженого
наказом Міністерства внутрішніх справ України 29 серпня 2022 року № 535).
Долучення до матеріалів справи наведених документів дає можливість відраховувати сплив двох років від дня закінчення воєнних дій для оголошення судом фізичної особи, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, померлою, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв`язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Слід зазначити, що саме звернення особи до суду з заявою не спричиняє безумовне відкриття провадження у справі. Адже суддя, відкриваючи провадження, перевіряє, зокрема, чи дотрималася особа, яка подала заяву, порядку здійснення права на звернення до суду. Процесуальним наслідком недотримання заявником умов реалізації права на звернення до цього суду з заявою є залишення її без руху або її повернення в разі не усунення недоліків.
З огляду на викладене суддя може вирішити питання про відкриття, повернення чи відмову у відкритті провадження по справі, яка не була належним чином оформлена та містила недоліки, лише після їх усунення. При цьому у ЦПК України відсутні винятки з указаного порядку.
Прецедентна практика Європейського Суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Із цього приводу прецедентними є рішення Європейського Суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Здійснивши аналіз норм законодавства, можна зробити висновок, що суд, так і особа, яка подала заяву, наділена низкою процесуальних прав та обов`язків. Однак заявник не виконав вимоги процесуального закону щодо оформлення поданої заяви відповідно до вимог ст. 175 та 177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Згідно зі ч.5 ч.6 ст.185 ЦПК України суддя повертає позовну заяву та додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено. Копія позовної заяви залишається в суді.
Відповідно до ч.7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
За наведених обставин, оскільки представником заявника не усунено недоліки позовної заяви, її слід вважати неподаною та повернути заявнику.
Питання повернення сплаченого судового збору за подачу даної заяви суддею не вирішується, оскільки згідно з п.2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги, а таке клопотання до суду не поступало.
На підставі викладеного, керуючись ч. ч. 3, 5, 6 ст. 185, ст. 261 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про оголошення фізичної особи померлою - вважати неподаною та повернути заявнику.
Роз`яснити заявнику, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із вказаною заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховнський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15-ти днів з дня її проголошеня.
Суддя Наталія ЧЕКАН