Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 761/11881/26
Провадження № 2-о/761/296/2026
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2026 року
Шевченківський районний суд м. Києва
в складі:
головуючого судді: Кондратенко О.О.
при секретарі: Кузніцовій Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Києва із заявою про встановлення факту смерті його батька на тимчасово окупованій території, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Гола Пристань Херсонської області, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - м. Гола Пристань Херсонської області.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Гола Пристань Херсонської області помер його батько - ОСОБА_2 , про що свідчить: копія лікарського свідоцтва про смерть №299 від 12 грудня 2022 року. Отримати свідоцтво про смерть українського зразка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України.
Заявник в судове засідання не з?явився; про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином; подав заяву про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні заяви наполягає в повному обсязі.
Представник Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві в судове засідання не з`явився; про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку; просив провести розгляд справи за його відсутності згідно вимог чинного законодавства України.
Суд, розглянувши подані стороною заявника документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5) ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ( п. 8 ) ч. 1ст.315 ЦПК України ).
У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Як вбачається із матеріалів справи і це встановлено судом, що ОСОБА_2 є рідним батьком ОСОБА_1 (заявник), про що свідчить копія свідоцтва про народження: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками якого є - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , 23 грудня 1993 року Голопристанським райвідділом ЗАГС Херсонської області, серія НОМЕР_1 .
Звертаючись до суду з вищезазначеною заявою, заявник зазначив, що згідно лікарського свідоцтва про смерть №299 виданого 12 грудня 2022 року, його батько - ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті - хронічна печінкова недостатність, цироз печінки.
У своїй заяві, заявник наголошував, що документи, які засвідчують смерть його батька, видані некомпетентними органами, а тому, він змушений звернутися до суду із вищезазначеною заявою, для подальшого проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 17 Закону України " Про державну реєстрацію актів цивільного стану ", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Судом встановлено, що м. Гола Пристань Херсонської області є тимчасово окупованою територією.
Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ( п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України ).
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України (ч.1 ст.317 ЦПК України).
Стаття 2, 3 Закону України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України " від 15.04.2014 № 1207-VII визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. Тимчасово окупованою територією визначається: 1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
За правилами ст. 1, 9, 17, 18 Закону України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України ", тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно положень Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000року № 52/5 у зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Пунктом 1) розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Наданий заявником документ, а саме: копія лікарського свідоцтва про смерть №299 від 12 грудня 2022 року, видано органами державної влади, які створені всупереч законодавства України, а тому, не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України " Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органом державної реєстрації актів цивільного стану ".
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки, заявник не може отримати від територіальних органів Міністерства юстиції України, що створені за законодавством України документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_1 для подальшого отримання свідоцтва про смерть. Здійснити державну реєстрацію смерті ОСОБА_1 у позасудовому порядку, заявник позбавлений можливості.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-82, 293, 315, 317 ЦПК України, Законом України " Про державну реєстрацію актів цивільного стану ", Закону України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України ", суд
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою, як внутрішньо переміщена особа: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві ( код ЄДРПОУ 26088771, місцезнаходження: м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, 17) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження - м. Гола Пристань Херсонської області, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - м. Гола Пристань Херсонської області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: