Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/474/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Оршівська" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправним та скасувати прийняте ГУ ДПС у Чернівецькій області податкове повідомлення-рішення № 9324/ж10/24-13-04-07 від 09.08.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки у спірних правовідносинах розрахунки коригування, були складені постачальниками товарів позивача. При цьому, позивач стверджує, що вказані розрахунки коригування до податкових накладних були зареєстровані в межах строків визначених податковим законодавством, відлік яких потрібно здійснювати з моменту отримання документів від постачальниками товарів, а не від дати їх складання. Таким чином, позивач вважає, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
Головне управління ДПС у Чернівецькій області у відзиві на позов заперечувало проти задоволення позову та зазначає, що позивач не подав заяв про подання постачальниками товарів розрахунків коригування до податкових накладних із запізненням. Крім того, відповідач зазначає, що позивач після настання однієї з подій: повернення грошових коштів на користь контрагента та/або повернення ТМЦ, володіло iнформацiєю про дату якою повинні бути складені розрахунки коригувань, терміни реєстрацій яких встановлено Кодексом. На підставі вказаного відповідач зазначає, що факти порушення вимог Закону в ході перевірки позивача було належним чином зафіксовано, а тому податкове повідомлення-рішення № 9324/ж10/24-13-04-07 від 09.08.2024 р. прийняте у відповідності до норм чинного законодавства.
Рух справи у суді
Судом відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
04.07.2024 р. податковим органом складено акт №7370/ж5/24-13-04-07/03801730 про результати камеральної перевірки щодо дотримання позивачем порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в ЄРПН. У вказаному акті зафіксовано порушення граничного строку реєстрації розрахунків коригування податкових накладних (№1403222 від 26.10.2022, 1403238 від 26.10.2022, №1413 від 05.12.2022, №1412 від 05.12.2022, №147141 від 08.06.2022, №2248 від 07.06.2022, №155 від 10.06.2022, №47 від 08.12.2022, №2247 від 07.06.2022, №1414 від 05.12.2022, №81 від 25.04.2023, №82 від 28.04.2023) в ЄРПН відповідно до абз. 1 п. 120-1.1 ст.120-1 розділу ІІ ПК України, п., 89, п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. (а.с. 43-44).
22.07.2024 р. позивачем подано заперечення на акт №7370/ж5/24-13-04-07/03801730. За результатами розгляду заперечень відповідач у листі від 08.08.2024 р. визнано правомірними висновки камеральної перевірки, а подані заперечення без задоволення. (а.с. 36-42).
09.08.2024 р. складено податкове повідомлення-рішення № 9324/ж10/24-13-04-07, в якому визначено штрафні санкції в сумі 12217,88 гривень. Крім того, матеріали справи містять розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в ЄРПН на загальну суму 12217,88 гривень. (а.с. 31-34).
Матеріали справи містять копії розрахунків коригування податкових накладних, в яких позивач виступає покупцем товару: №1403222 від 26.10.2022, 1403238 від 26.10.2022, №1413 від 05.12.2022, №1412 від 05.12.2022, №147141 від 08.06.2022, №2248 від 07.06.2022, №155 від 10.06.2022, №47 від 08.12.2022, №2247 від 07.06.2022, №1414 від 05.12.2022, №81 від 25.04.2023, №82 від 28.04.2023, а також квитанції про їх в ЄРПН. (а.с. 56-77).
Також матеріали справи містять інформацію з програмного забезпечення M.E.Doc та протоколу руху документів по розрахункам коригування до податкових накладних з податку на додану вартість, з відомостями щодо дати складання, дати отримання ПН/РК позивачем та дати реєстрації: ПН/РК №1403222 дата складання - 26.10.2022, дата отримання позивачем 14.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022; ПН/РК 1403238 дата складання - 26.10.2022, дата отримання позивачем 14.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022; ПН/РК №1413 дата складання - 05.12.2022, дата отримання позивачем 28.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.01.2023; ПН/РК №1412 дата складання - 05.12.2022, дата отримання позивачем 10.01.2023, дата реєстрації в ЄРПН 10.01.2023; ПН/РК №147141 дата складання - 08.06.2022, дата отримання позивачем 04.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 05.07.2022; ПН/РК №2248 дата складання - 07.06.2022, дата отримання позивачем 27.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 05.07.2022; ПН/РК №155 дата складання - 10.06.2022, дата отримання позивачем 16.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН 16.08.2022; ПН/РК №47 дата складання - 08.12.2022, дата отримання позивачем 30.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.01.2023; ПН/РК №2247 дата складання - 07.06.2022, дата отримання позивачем 27.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.07.2022; ПН/РК №1414 дата складання - 05.12.2022, дата отримання позивачем 28.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.01.2023; ПН/РК №1414 дата складання - 25.04.2023, дата отримання позивачем 13.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.06.2023; ПН/РК №82 дата складання - 28.04.2023, дата отримання позивачем 13.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.06.2023. (а.с. 7-30).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема: своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків); своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.
04.07.2024 р. податковим органом складено акт №7370/ж5/24-13-04-07/03801730 про результати камеральної перевірки щодо дотримання позивачем порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в ЄРПН. У вказаному акті зафіксовано порушення граничного строку реєстрації розрахунків коригування податкових накладних (№1403222 від 26.10.2022, 1403238 від 26.10.2022, №1413 від 05.12.2022, №1412 від 05.12.2022, №147141 від 08.06.2022, №2248 від 07.06.2022, №155 від 10.06.2022, №47 від 08.12.2022, №2247 від 07.06.2022, №1414 від 05.12.2022, №81 від 25.04.2023, №82 від 28.04.2023) в ЄРПН.
Згідно розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в ЄРПН на загальну суму 12217,88 грн встановлено, що податковим органом розраховано штрафні санкції враховуючи дату складання розрахунків коригування податкових накладних та дату їх реєстрації в ЄРПН.
Поряд із цим суд звертає увагу, що розрахунки коригування до податкових накладних №1403222 від 26.10.2022, 1403238 від 26.10.2022, №1413 від 05.12.2022, №1412 від 05.12.2022, №147141 від 08.06.2022, №2248 від 07.06.2022, №155 від 10.06.2022, №47 від 08.12.2022, №2247 від 07.06.2022, №1414 від 05.12.2022, №81 від 25.04.2023, №82 від 28.04.2023 складені контрагентами позивача як продавцями (постачальники), а Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Оршівська" вказано покупцем товарів.
Строки реєстрації розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача, визначені п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023, внесено зміни до підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення ПК України.
Так, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 89, згідно з яким тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідно до п. 25 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307, розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю). З цією метою постачальник (продавець) складає у загальному порядку розрахунок коригування, у верхній лівій частині якого робить відповідну помітку "X", та надсилає його отримувачу (покупцю). Накладання кваліфікованих електронних підписів посадових осіб постачальника (продавця) та отримувача (покупця) на такий розрахунок коригування здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Із аналізу вказаних норм ПК України, що регулюють спірні правовідносини вбачається, що строк для реєстрації отримувачем розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, розпочинається від моменту отримання такого розрахунку коригування від постачальника товарів/послуг.
Отже, висновки відповідача, що дата складання постачальником товарів розрахунку коригування (РК) до податкової накладної є початком відліку часу для її реєстрації в ЄРПН, є такими, що суперечать правовим нормам, закріпленим у ПК України.
Верховний Суд у своїй постанові від 12.03.2025 у справі № 380/3834/24 виснував, що формулювання «з дня отримання», що міститься у наведених вище нормах, вказує на те, що відлік строку починається з моменту, коли РК надійшов до покупця, а не з дати його складання чи іншої події. Ці норми не містять нечітких чи умовних конструкцій, які могли б ускладнити їх розуміння чи їх застосування.
Такий підхід до правозастосування обумовлений тим, що відповідно до вищенаведених положень законодавства РК складається безпосередньо продавцем/постачальником, після чого направляється покупцю/отримувачу послуг, який здійснює його реєстрацію. Покупець не впливає на дату складання РК продавцем та на факт її надсилання, тому виправданим є підхід законодавця щодо обчислення строку реєстрації РК саме з дати їх отримання.
Оскільки РК є документом, що ініціюється та формується виключно постачальником, покупець не може нести відповідальність за затримки, які виникають до моменту отримання цього документа. Не покладає на нього такої відповідальності і чинне законодавство.
Таким чином, строк для реєстрації РК в ЄРПН має обчислюватися за приписами положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України саме з моменту фактичного надходження РК до покупця. В іншому випадку застосування санкцій до покупця за дії, на які він об`єктивно не міг вплинути, порушує його права та створює необґрунтоване адміністративне навантаження, що суперечить меті податкового законодавства - забезпеченню справедливого та збалансованого підходу до всіх учасників правовідносин.
Судом встановлено, що відповідач під час камеральної перевірки не встановлював та не зазначив інформацію щодо дат отримання розрахунків коригування позивачем від його постачальників для подальшої реєстрації, що призвело до неправомірності висновків про порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.
В той же час, в матеріалах справи наявна інформація програмного забезпечення M.E.Doc та протоколу руху документів по розрахункам коригування до податкових накладних з податку на додану вартість, з відомостями щодо періодів та термінів щодо розрахунків коригування: ПН/РК №1403222 дата складання - 26.10.2022, дата отримання позивачем 14.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022; ПН/РК 1403238 дата складання - 26.10.2022, дата отримання позивачем 14.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022; ПН/РК №1413 дата складання - 05.12.2022, дата отримання позивачем 28.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.01.2023; ПН/РК №1412 дата складання - 05.12.2022, дата отримання позивачем 10.01.2023, дата реєстрації в ЄРПН 10.01.2023; ПН/РК №147141 дата складання - 08.06.2022, дата отримання позивачем 04.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 05.07.2022; ПН/РК №2248 дата складання - 07.06.2022, дата отримання позивачем 27.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 05.07.2022; ПН/РК №155 дата складання - 10.06.2022, дата отримання позивачем 16.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН 16.08.2022; ПН/РК №47 дата складання - 08.12.2022, дата отримання позивачем 30.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.01.2023; ПН/РК №2247 дата складання - 07.06.2022, дата отримання позивачем 27.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.07.2022; ПН/РК №1414 дата складання - 05.12.2022, дата отримання позивачем 28.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.01.2023; ПН/РК №1414 дата складання - 25.04.2023, дата отримання позивачем 13.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.06.2023; ПН/РК №82 дата складання - 28.04.2023, дата отримання позивачем 13.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.06.2023.
При цьому, суд звертає увагу, що інформація з електронного кабінету «М.Е.Dос» є належними та допустимими доказами, про що неодноразово зазначав Верховний Суд у висновках, викладених в постановах від 28.04.2020 у справі № 810/198/16, від 20.10.2020 у справі № 620/817/19, від 24.11.2021 у справі № 200/12604/19-а, від 15.04.2025 у справі № 500/159/24.
Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі № 160/10558/19 виснувався, що надавши суду докази направлення на реєстрацію податкових накладних, зокрема скріншоти програми m.e.doc, позивач вчинив усі залежні від нього дії для підтвердження своєчасної реєстрації податкових накладних. Тоді як відповідач у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України не довів правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Решта доводів сторін не спростовують висновків суду щодо протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено суду правомірність податкового повідомлення - рішення, а тому суд дійшов висновку про необхідність скасування спірного рішення та задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із задоволенням позову, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати прийняте ГУ ДПС у Чернівецькій області податкове повідомлення-рішення № 9324/ж10/24-13-04-07 від 09.08.2024 року.
3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 3028 гривень.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Оршівська" (вул. Дружби, буд. 29, с. Оршівці, Чернівецька обл., Чернівецький р-н, 59321, ЄДРПОУ 03801730);
відповідач: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, код ЄДРПОУ 44057187).
Суддя Т.М. Брезіна