Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 червня 2026 року № 520/837/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі по тексту позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344; адреса: 61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під їзд, 2 поверх) щодо припинення нарахування і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,Паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 29.01.2003 Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), як інваліду II групи за період з 01.07.2025 по 01.01.2026;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , Паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 29.01.2003 Київським РВХМУ УМВС України в Харківській області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) пенсію по інвалідності як інваліду II групи з моменту фактичного припинення виплати пенсії, а саме з 01.07.2025 по 01.01.2026;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344; адреса: 61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , Паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 29.01.2003 Київським РВХМУ УМВС України в Харківській області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.07.2025 по 01.01.2026 року на суму його пенсії, яка не була виплачена за період з 01.07.2025 по 01.01.2026 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно було припинено йому виплату пенсії по інвалідності на підставі Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Вважаючи дії відповідача щодо припинення виплати пенсії по інвалідності протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 19.01.2026 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що 26.06.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було повторно розглянуто заяву позивача від 25.01.2023 про призначення пенсії по інвалідності та прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії по інвалідності з дати призначення пенсії. Оскільки відсутні підстави для призначення пенсії по інвалідності з 10.01.2023р., то і відсутні підстави для подальшої виплати пенсії на підставі виписки з акту огляду медикосоціальною експертною комісією серії 12 ААГ №321015 від 07.02.2024р., виданої міжрайонною спеціалізованою Кардіологічною медико-соціальною комісією №1 м. Харкова, якою ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю 3 групи та на підставі виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД №125292 від 17.12.2024р., виданої міжрайонною Кременчуцькою медико-соціальною експертною комісією №1 Полтавської області, якою ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю 2 групи. Враховуючи вищевикладене, право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у ОСОБА_1 відсутнє.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримував пенсію по інвалідності (3 група, загальне захворювання), призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.», на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 693005 від 11.01.2023 виданою Міжрайонною спеціалізованою кардіологічною медико-соціальною експертною комісією № 1 з 10.01.2023 року на строк до 01.02.2024 року, дата чергового переогляду 10.01.2024 року.
На підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №321015 від 07.02.2024, виданої КЗОЗ «Міжрайонна спеціалізована кардіологічна медико-соціальна комісії №1» Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної адміністрації, ОСОБА_1 було встановлено за іншим загальним захворюванням (інфаркт) III групу інвалідності з 06.02.2024 по 01.03.2026. Видано пенсійне посвідчення серії НОМЕР_3 від 28.02.2024 з терміном дії до 28.02.2026. Виплату пенсії подовжено по 3 групі інвалідності внаслідок загального захворювання з 01.02.2024р. по 28.02.2026р. відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На підставі акту огляду МСЕК № 2121/5 від 17.12.2025 та довідки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 12 ААД №125292 від 17.12.2024, виданої Кременчуцькою міжрайонною медико-соціальною експертною комісією №1 загального профілю південного госпітального округу КП Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи Полтавської обласної ради Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної адміністрації, ОСОБА_1 встановлено з 17.12.2024 р. по 01.01.2026 II групу інвалідності (інсульт) за загальним захворюванням. Виплату пенсії подовжено по 2 групі інвалідності внаслідок загального захворювання з 17.12.2024р. по 12.12.2025р. відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом № 220435-21046/K-03/8-2000/25 від 30.07.2025р. ГУ ПФУ в Харківській області на звернення позивача повідомило, що на адресу головного управління було надіслано Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 05.06.2025р. №ЦО 2911, згідно якого ОСОБА_1 не визнано особою з інвалідністю з 10.01.2023р., яку йому надано на підставі довідки серії 12 ААГ № 321015 від 07.02.2024 Міжрайонної спеціалізованої кардіологічної медико-соціальної експертної комісії № 1 до акту з огляду медико-соціальною експертною комісією. Тому, право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у нього відсутнє.
За результатами повторного розгляду заяви позивача від 25.01.2023р. №619 про призначення пенсії по інвалідності рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.06.2025р. N2204750014 відмовлено у перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з таким діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Частиною 1 статті 9 Закону України № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України № 1058-IV, за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Статтею 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.
Статтею 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.
У разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд, здоровою пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.
У разі якщо особа не з`явилася для проведення оцінювання (повторного оцінювання) повсякденного функціонування особи у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому мало бути проведено оцінювання (повторне оцінювання) повсякденного функціонування такої особи.
У разі якщо строк оцінювання повсякденного функціонування особи пропущено особою з інвалідністю з поважних причин або у разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності поновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, але не більш як за три роки, якщо експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи визнає її за цей період особою з інвалідністю. При цьому якщо під час наступного оцінювання повсякденного функціонування особі з інвалідністю встановлено іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.
Якщо виплату пенсії особі з інвалідністю припинено у зв`язку з відновленням здоров`я або якщо така особа не отримувала пенсію внаслідок нез`явлення без поважних причин для проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, у разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня наступного встановлення інвалідності, за умови що після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. Якщо минуло більше п`яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах.
Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи зобов`язані до запровадження електронної інформаційної взаємодії між відповідними інформаційно- комунікаційними системами повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України про результати оцінювання повсякденного функціонування особи в частині встановлення інвалідності у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до статті 49 Закону України № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; (Положення пункту 2 частини 1 статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення КС 25-рп/2009 від 07.10.2009)
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
2-1) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв`язку з тимчасовим проживанням за кордоном;
3) у разі смерті пенсіонера;
3-1) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин»;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
4-1) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Згідно з частиною 3 цієї статті у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
Водночас, відповідно до частини 3 статті 35 Закону №1058-IV, експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи зобов`язані до запровадження електронної інформаційної взаємодії між відповідними інформаційно-комунікаційними системами повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України про результати оцінювання повсякденного функціонування особи в частині встановлення інвалідності у порядку, визначеному законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 року №1338 затверджено Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Положення).
Пунктом 2 вказаної Постанови також визначено, що документи, рішення, прийняті медико соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України «Про військовий обов`язок та військову службу» та «;Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.
У разі коли актами законодавства передбачається підтвердження тих чи інших фактів або обставин, у тому числі рішеннями, довідками та/або результатами медико-соціальних експертиз, до приведення зазначених актів у відповідність з вимогами цієї постанови, для підтвердження цих фактів, зокрема для встановлення або продовження надання особам і дітям статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, застосовуються рішення, витяги, інші документи, видані за результатами проведеного оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, за умови, що такі документи підтверджують зазначені факти.
Відповідно до п.п. 1-3, п/п 2. 5 п. 8 Положення, це Положення визначає основні організаційні засади формування та функціонування експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертні команди).
Експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров`я, а також за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров`я на території регіону в закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров`я).
Експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи». Центр оцінювання функціонального стану особи:
2) проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.
5) перевіряє під час оскарження рішення експертних команд обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами якого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.
Виходячи з системного аналізу наведених норм наявність підстав для припинення (призупинення) виплати пенсії на підставі пункту 1, 5 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV має бути підтверджена або вироком суду в кримінальному провадженні, яким буде установлено недостовірність відомостей, що стали підставою для призначення пенсії, або відповідним висновком експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, яким підтверджено відсутність підстав для встановлення інвалідності на момент її призначення.
Відповідачем не надано суду жодного належного, допустимого, достовірного доказу правомірності припинення виплати пенсії позивачу, зокрема, встановленої у встановленому законом порядку недостовірності документів про встановлення позивачу інвалідності 3 групи.
Суд зазначає, що предметом спору у даній справі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення виплати позивачу пенсії по інвалідності.
Разом з тим, підставою для прийняття такого рішення пенсійним органом стало рішення ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» від 05.06.2025р. №ЦО 2911, що сторонами не заперечується.
Судом також встановлено, що позивачем оскаржено в судовому порядку рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» від 05.06.2025р. №ЦО 2911, яким позивача з 10.01.2023р. не визнано особою з інвалідністю.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2026 по справі № 520/33788/25 визнано протиправним та скасовано Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами розгляду скарги на рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії №2911 від 05.06.2025 Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України". Водночас, судом враховано, що позивач отримував пенсію по інвалідності 3 групи з 10.01.2023 року, призначену відповідно до Закону України № 1058-IV на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 693005 від 11.01.2023 виданою Міжрайонною спеціалізованою кардіологічною медико-соціальною експертною комісією № 1.
На підставі Виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 12 ААГ №321015, виданої КЗОЗ «Міжрайонна спеціалізована кардіологічна медико-соціальна комісії №1» Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної адміністрації, ОСОБА_1 було подовжено виплату пенсії по 3 групі інвалідності внаслідок загального захворювання з 01.02.2024р. по 28.02.2026р. відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З 01.07.2025 року позивачу припинено виплату пенсії. Підставою для припинення виплати пенсії стало надходженням до ГУ ПФУ в Харківській області Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 05.06.2025р. №ЦО 2911 про невизнання позивача особою з інвалідністю 3 групи, яку йому надано на підставі довідки серії 12 ААГ № 321015 від 07.02.2024 Міжрайонної спеціалізованої кардіологічної медико-соціальної експертної комісії № 1 до акту з огляду медико-соціальною експертною комісією, про що ГУ ПФУ в Харківській області також прийнято рішення від 26.06.2025р. N2204750014.
Разом з тим, судом встановлено, що на підставі довідки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 12 ААД №125292 від 17.12.2024, виданої Кременчуцькою міжрайонною медико-соціальною експертною комісією №1 позивачу встановлено з 17.12.2024 р. по 01.01.2026 II групу інвалідності (інсульт) за загальним захворюванням. Виплату пенсії подовжено по 2 групі інвалідності внаслідок загального захворювання з 17.12.2024р. по 12.12.2025р. відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, починаючи з 17.12.2024, позивачу встановлено інвалідність ІІ групи, що вбачається з довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААД №125292 від 17.12.2024, у зв`язку з чим позивач мав право на нарахування та виплату йому пенсії по інвалідності.
Відомостей щодо визнання недійсною або оскарження довідки серії до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААД №125292 від 17.12.2024 матеріали справи не містять. Отже, судом встановлено, що така довідка є чинною.
У зв`язку з чим позивачу безпідставно припинено виплату пенсії з 01.07.2025 року, при наявності чинної довідки МСЕК про встановлення позивачу ІІ групи інвалідності з 17.12.2024 р.
Відомостей щодо визнання протиправною та/або скасування рішення про встановлення позивачу ІІ групи інвалідності з 17.12.2024 матеріали справи не містять.
Інших підстав для припинення позивачу виплати пенсії з 01.07.2025 року відповідачем не повідомлено.
За таких обставин, враховуючи, що наявними матеріалами справи підтверджено припинення виплати пенсії позивачу з 01.07.2025 та судом встановлена протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення виплати пенсії позивачу, суд вважає за доцільне задовольнити позов шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення нарахування і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 як інваліду II групи з 01.07.2025р. та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити позивачу нарахування та виплату пенсії по інвалідності як інваліду II групи з 01.07.2025р.
Щодо позовних вимог зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.07.2025 по 01.01.2026 року на суму його пенсії, яка не була виплачена за період з 01.07.2025 по 01.01.2026 року.
Відповідно до статей 1 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та пунктів 2, 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, компенсація проводиться у разі затримки виплати нарахованого доходу та виплачується одночасно з погашенням заборгованості.
Отже, обов`язок щодо обчислення та виплати компенсації виникає після визначення суми заборгованості та під час її фактичної виплати.
На час розгляду справи заборгованість з пенсії позивачу не виплачена, а відповідач ще не здійснив її нарахування на виконання цього судового рішення, що унеможливлює визначення розміру компенсації та перевірку виконання відповідачем обов`язку щодо її нарахування.
За таких обставин вимога про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів є передчасною, оскільки право на її судовий захист у разі невиконання відповідачем відповідного обов`язку може виникнути після виконання рішення суду в частині нарахування та виплати заборгованості з пенсії. Відтак позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення нарахування та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 як інваліду II групи з 01.07.2025.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків майдан Свободи, 5 Держпром, 3 під`їзд 2-й поверх, код ЄДРПОУ 14099344) поновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахування та виплату пенсії по інвалідності як інваліду II групи з 01.07.2025.
У задоволенні іншої часини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в загальному розмірі 1331, 20 грн (одна тисяча триста тридцять одна гривні 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 30 червня 2026 року.
Суддя Бадюков Ю.В.