Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 У Х В А Л А
про відмову в забезпеченні адміністративного позову
30 червня 2026 року № 520/15978/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Кухар М.Д., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті (майдан Свободи, буд.5,Держпром, 6 під., 7 пов.,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ39816845) про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправною та скасувати адміністративну постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №086734 від 19.05.2026 року, винесену в.о. заступника начальника Управління державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях-начальника відділу державного контролю на наземному транспорті Черсуновим В., за порушення ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт" та накладення штрафу в сумі 17000 гривень, адміністративну справу закрити.
Ухвалою суду від 16.06.2026 року відкрито спрощене провадження у справі.
Позивачем подано до суду заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій просить суд:
-забезпечити позов по справі 520/15978/26 від 16.06.2026 року, шляхом зупинення дії постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт №086734 від 19.05.2026 року, винесену в.о. заступника начальника Управління державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях-начальника відділу державного контролю на наземному транспорті Черсуновим В., за порушення ст. 48,60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" та накладення стягнення в сумі 17000 гривень, до прийняття судом рішення по суті позову,
- заборонити відповідачу направляти постанову про застосування адміністративно- господарського штрафу за порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт №086734 від 19.05.2026 року, винесену в.о. заступника начальника Управління державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях-начальника відділу державного контролю на наземному транспорті Черсуновим: В., за порушення ст. 4 8,60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" та накладення: стягнення в сумі 17000 гривень на примусове виконання до прийняття судом: рішення по суті позову,
- заборонити будь якому виконавчому органу при отриманні на примусове виконання постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт №086734 від 19.05.2026 року, винесену в.о. заступника начальника Управління державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях-начальника відділу державного контролю на наземному транспорті Черсуновим В., за порушення ст. 4:8,60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" та накладення стягнення в сумі 17000 гривень відкривати виконавче провадження та здійснювати виконавчі дії до прийняття судом рішення по суті позову.
Обґрунтовуючи необхідність застосування заходів забезпечення позову заявник зазначає, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання майбутнього рішення суду у разі задоволення позову, оскільки стягнуті кошти будуть перераховані стягувачу і їх повернення потребуватиме значного часу та зусиль.
Дослідивши зміст заяви про забезпечення позову та доданих документів суд не знаходить підстав для її задоволення з огляду на такі обставини.
Частинами 1, 2 ст.150 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Таким чином, вказаною правовою нормою установлено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення позову.
Статтею 151 КАС України визначений перелік видів забезпечення позову, до якого відноситься:
1) зупинення дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) заборона відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановлення обов`язку відповідача вчинити певні дії;
4) заборона іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупинення стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
За приписами ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Наведені у ст.150 КАС України підстави є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям цієї статті при формальному дотриманні її вимог.
Обов`язковою умовою застосування заходів забезпечення позову є наявність хоча б однієї з таких обставин: очевидність небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; доведення позивачем того, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
З викладеного слідує, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених КАС України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
У постанові Верховного Суду від 20 серпня 2019 року у справі № 200/3887/19-а - застосовано підхід, за якого при вирішенні подібних заяв необхідним є надання відомостей щодо поточних фінансових показників суб`єкта господарювання, обсягу оборотних коштів (активів), розміру грошових коштів, розміщених, в тому числі на банківських рахунках, інформацію про наявність або відсутність інших активів тощо. В контексті цього, суди повинні перевіряти, чи володів заявник фінансовими можливостями, з урахуванням сум штрафів, визначених у спірних постановах, достатніми для нормального функціонування Товариства і здійснення ним господарської діяльності.
Заявник обов`язково повинен обґрунтувати своє клопотання і з цією метою подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов`язує застосування певного заходу забезпечення позову. При цьому тягар доказування при розгляді клопотання покладається виключно на заявника.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 1 червня 2022 року у справі №380/4273/21 уточнила вищезазначену позицію:
Рішення чи дії суб`єктів владних повноважень справляють певний вплив на суб`єктів господарювання. Проте, відповідно до статті 150 КАС зазначені обставини, навіть у разі їх доведення, не є безумовними підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі. Сам собою факт прийняття відповідачем рішень, які стосуються прав та інтересів позивача та обмежують його діяльність, не може автоматично свідчити про те, що такі рішення є очевидно протиправними і невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити виконання рішення суду, а факт порушення прав та інтересів позивача підлягає доведенню у встановленому законом порядку.
Відповідно до оскаржуваної постанови на позивача накладено штраф в сумі 17000,00грн.
У цій справі до своєї заяви про забезпечення позову заявник не додав документів на підтвердження свого майнового стану та не обґрунтував того, що невжиття таких заходів, як зупинення дії оскаржуваного позивачем рішення, зумовить настання негативних і незворотних наслідків для господарської діяльності позивача. Можливість настання негативних наслідків не підтверджена будь-якими доказами, окрім відомостей про виплату заробітної плати.
Ймовірне настання певних негативних наслідків для заявника у спірних правовідносинах ще не є беззаперечним свідченням необхідності вжиття судом заходів забезпечення позову.
В заяві позивача про забезпечення позову не наведено належних мотивів на підтвердження того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або очевидними є ознаки протиправності спірного рішення суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням.
Варто зазначити, що саме суб`єкт звернення із відповідною заявою про вжиття заходів забезпечення позову повинен обґрунтувати існуванням передбачених статтею 150 КАС України підстав для забезпечення позову. Такий висновок узгоджується із нормою частини 1 статті 9 КАС України, в силу якої розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин у задоволенні заяви про забезпечення позову належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 150, 151, 243, 248 КАС України,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову по справі №520/15978/26 відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня проголошення ухвали.
Суддя Кухар М.Д.