Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2026 р. справа №300/1984/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, орган пенсійного фонду), в якій просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №1496082821-2026-1 від 26.02.2026 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пільг на оплату житлово комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та скасувати його;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити пільги на оплату комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , з урахуванням членів сім`ї, які проживають з позивачем разом у орендованому будинку, згідно з чинним законодавством, з урахуванням статусу особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи з 01.01.2026.
Позовні вимоги мотивовано тим, ОСОБА_1 є учасником бойових дій і особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, яка повторно встановлена рішенням ЕКОПФО КНП "Косівська центральна районна лікарня" від 20.10.2025. Позивач вказує, що 28.01.2026 з метою призначення пільг на оплату комунальних послуг звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі ГУ ПФУ в Запорізькій області), як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, згідно із статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі Закон №3551-XII) і до заяви були надані всі необхідні документи. Зазначену заяву направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, яким 26.02.2026 прийнято рішення №1496082821-2026-1 про відмову у призначенні пільг на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
На переконання позивача, останній відповідно до статей 12, 13 Закону №3551-XII має право на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, як учасник бойових дій та як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, а саме 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. м. загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. м. на сім`ю); 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Однак, за доводами ОСОБА_1 відповідач у порушення чинного законодавства незаконно і безпідставно відмовляє позивачу у реалізації права на отримання пільг на оплату комунально-житлових послуг, передбаченого статтями 12,13 Закону №3551-XII.
Таким чином, вважаючи протиправним рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області №1496082821-2026-1 від 26.02.2026 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пільг на оплату житлово комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2026 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.31-32).
Пунктом 5 резолютивної частини коментованої ухвали суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області належним чином засвідчену копію рішення №1496082821-2026-1 від 26.02.2026 та весь обсяг доказів, які слугували підставою для його прийняття.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву від 17.04.2026 №0900-0902-8/19990, який разом із додатками надійшов на адресу суду 23.04.2026 (а.с.36-61). Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Мотивуючи свою позицію відповідач вказує, що за результатами розгляду заяви позивача, було прийнято рішення №1496082821-2026-1 від 26.02.2026, яким відмовлено у призначенні позивачу пільг на оплату житлово-комунальних послуг, у зв`язку з відсутністю документа, що підтверджує право на пільгу. Зокрема, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області наголошує, що у спірному випадку, відсутнє дійсне паперове посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Відповідач вказує, що згідно з посвідченням серія № НОМЕР_1 виданим 20.05.2021 Управлінням праці та соціального захисту населення Бердянської міської ради, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни осіб з інвалідністю внаслідок війни, однак дане посвідчення було дійсне до 01.06.2022 та в подальшому його дія не продовжувалась. Таким чином, на переконання відповідача, право на отримання пільг у ОСОБА_1 відсутнє.
З урахуванням зазначеного, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позов та докази, наявні в матеріалах цієї адміністративної справи, встановив такі обставини.
Як свідчить витяг з рішення ЕКОПФО №209/25/2998/ВП від 20.10.2025, ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, причина інвалідності поранення (контузія, травми, каліцтво), захворювання або інші ушкодження здоров`я, одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебування на фронті в інші періоди. Наявний висновок ВЛК, або ЛЕК, або МВЛК. НГУ- Національна гвардія України: Поранення (контузія, травми, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини (а.с.13-зворотній бік а.с.13).
У відповідності до Посвідчення серії НОМЕР_2 від 30.11.2016 ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій (а.с.15).
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру ветеранів війни №20260102-00131453 від 02.01.2026 ОСОБА_1 з 21.11.2025 набув статусу особи з інвалідністю 3 групи внаслідок війни (а.с.21-зворотній бік а.с.21).
ОСОБА_1 28.01.2026 звернувся до Головного управління ПФУ в Запорізькій області із заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, у якій просив надати пільги на житлово-комунальні послуги як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни (а.с.19-20).
Головне управлінні ПФУ в Івано-Франківській області 28.02.2026 прийняло рішення про непризначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива №1496082821-2026-1, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні пільги на оплату житлово-комунальних послуг, причина відмови: документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скапленого газу подано не в повному обсязі (а.с.23).
Вважаючи протиправним рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області №1496082821-2026-1 від 26.02.2026 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пільг на оплату житлово комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, позивач звернувся до суд за захистом свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі, також Закон №3551-XII) встановлено, що цей закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.
Відповідно до статті 4 Закону №3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно із частиною 3 статті 2 Закону №3551-XII нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Приписами пункту 5 частини 1 статті 12 Закону №3551-XII встановлено учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю).
За змістом пункту 5 частини 1 статті 13 Закону №3551-XII особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю).
Частиною 2 статті 13 Закону №3551-ХІІ встановлено, що пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII (далі Закон №2189-VIII). У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
виконавець комунальної послуги суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору;
житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;
колективний споживач юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги; споживач житлово-комунальних послуг (далі споживач) індивідуальний або колективний споживач (стаття 1 Закону №2189-VIII).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 5 Закону №2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Частиною 3 статті 11 Закону № 2189-VIII встановлено, що передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 (далі - Порядок №373).
Цей Порядок визначає механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами (абзац 4 пункту 1 Порядку №373).
За змістом пункту 3-1 Порядку №373 для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім`ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:
до 30 листопада 2022 р. включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання);
починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Для отримання пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу заява подається щороку протягом одного опалювального сезону.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників:
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);
органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 р, у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження структурному підрозділу з питань соціального захисту населення/органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.
У разі виникнення обставин, що впливають на надання пільг та їх розмір (зокрема, зміна складу членів сім`ї, на яких поширюються пільги; зміна категорії пільговика; зміна переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміна управителя, виконавця комунальних послуг (крім випадків, коли інформація про зміну надається виконавцем послуги), створення об`єднання), пільговик зобов`язаний подати протягом 30 календарних днів до уповноваженого органу нову заяву.
Для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг ветерану війни один із членів його сім`ї (чоловік, дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства ІІ групи, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі), особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), протягом строку дії експериментального проекту, який реалізується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р, № 1395 "Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу", замість заяви та заяви про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги, за формою згідно з додатком 3 до Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117 "Про Реєстр осіб, які мають право на пільги" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 5, ст. 177; 2022 р., № 80, ст. 4826), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р, № 1351, може подати одну заяву про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом.
Як встановлено судом вище по тексту судового рішення, ОСОБА_1 28.01.2026 звернувся до Головного управління ПФУ в Запорізькій області із заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, у якій просив надати пільги на житлово-комунальні послуги як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни (а.с.19-20).
До коментованої заяви позивачем долучено: Виписку з акту МСЕК про встановлення, зняття або зміну групи інвалідності, Витяг з ЄДР ветеранів війни, Довідка про взяття на облік ВПО, Довідка про взяття на облік ВПО, Довідка про взяття на облік ВПО, Довідка про відкритий рахунок в банку, Договір найму (оренди) житла, Паспорт або ID-картка або Посвідка (а.с.20).
Головне управлінні ПФУ в Івано-Франківській області 28.02.2026 прийняло рішення про непризначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива №1496082821-2026-1, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні пільги на оплату житлово-комунальних послуг, причина відмови: документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скапленого газу подано не в повному обсязі (а.с.23).
У відповідності до тверджень відповідача у відзиві на позовну заяву, причина відмови: документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скапленого газу подано не в повному обсязі, а саме відсутність дійсного паперового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (зворотній бік а.с.38).
Таким чином, із аналізу наведеного слідує, що єдиною правовою підставою для відмови позивачу у призначенні пільг на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, слугувала відсутність дійсного посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
При цьому, як зазначає позивач, до заяви про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу від 28.01.2026 останнім долучено Витяг з ЄДР ветеранів війни.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру ветеранів війни №20260102-00131453 від 02.01.2026 ОСОБА_1 з 21.11.2025 набув статусу особи з інвалідністю 3 групи внаслідок війни (а.с.21-зворотній бік а.с.21).
Суд наголошує, що відповідач у відзиві на позовну заяву жодним чином не заперечує, долучення до заяви про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу від 28.01.2026 Витягу з ЄДР ветеранів війни.
Водночас, суд звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок надання пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 16.02.1994 №94 затверджено Перелік документів, на підставі одного з яких надаються пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Перелік).
Розділок ІІ "Особи з інвалідністю внаслідок війни" Переліку передбачено перелік документів, на підставі одного з яких, особам з інвалідністю внаслідок війни надаються пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зокрема:
"Удостоверение" (при наявності штампу "Україна. Учасник війни")
"Удостоверение о праве на льготы"
"Пенсійне посвідчення" (при наявності штампу чи відповідного запису "Україна. Учасник війни")
Довідки, видані органами Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, розвідувальних органів, Управління державної охорони, Міністерства соціального захисту населення, Міністерства праці.
Витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, оформлений відповідно до вимог пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р, №700 (Офіційний вісник України, 2019 р, №66, ст.2262).
Таким чином, із аналізу наведеного слідує, що для призначення пільг передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особі з інвалідністю внаслідок війни достатньо подати один з документів передбачених розділом ІІ "Особи з інвалідністю внаслідок війни" Переліку документів, на підставі одного з яких надаються пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зокрема Витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, оформлений відповідно до вимог пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 700.
Суд зазначає, що долучений до матеріалів справи Витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни №20260102-00131453 від 02.01.2026 оформлений відповідно до вимог пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. №700.
Таким чином, на переконання суду, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №1496082821-2026-1 від 26.02.2026 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пільг на оплату житлово комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива є протиправним та підлягає скасуванню.
Як наслідок, похідні від цієї позовної вимоги, позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити пільги на оплату комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , з урахуванням членів сім`ї, які проживають з позивачем разом у орендованому будинку, згідно з чинним законодавством, з урахуванням статусу особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи з 01.01.2026 підлягають задоволенню.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розподіляючи між сторонами судові витрати суд відзначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 139 КАС України).
Водночас, при зверненні до суду з цим позовом позивач судовий збір не сплачував, оскільки звільнений від такої сплати на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підтвердженням чого є посвідчення серії НОМЕР_2 від 30.11.2016 (а.с.6).
Таким чином, оскільки сторонами не надано доказів понесення будь-яких інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, такі не підлягають розподілу на момент ухвалення цього рішення.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №1496082821-2026-1 від 26.02.2026 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пільг на оплату житлово комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити пільги на оплату комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , з урахуванням членів сім`ї , які проживають з позивачем разом у орендованому будинку, згідно з чинним законодавством, з урахуванням статусу особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи з 01.01.2026.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.