Рішення № 137813493, 30.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2026
Номер справи
280/3620/26
Номер документу
137813493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 червня 2026 року о/об 16 год. 50 хв.Справа № 280/3620/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до: 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341); 3.Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, Харківська область, 61022; код ЄДРПОУ 14099344),

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Житомирській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі - відповідач-3, ГУ ПФУ в Харківській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 від 29.10.2025 за №083950019661 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області; 2) визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 17.02.2026 за №083950019661 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області; 3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 21.10.2025; 4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 13.02.2002 по 23.09.2003, відповідно до довідки про отримання (неотримання) допомоги від 22.08.2025 за №04-09/1257, виданої Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради; 5) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 21.10.2025.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Позивачка, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має право на призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В жовтні 2025 року позивачці виповнилось 60 років. 21.10.2025 року позивач ОСОБА_1 , звернулася до територіальних органів Пенсійного Фонду України із заявою про призначення пенсії. Також , ОСОБА_1 має право на дострокову пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дня звернення, тобто з 21.10.2025 року. Відповідно до п.3 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років. Позивач має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.3 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки, позивачка ОСОБА_1 мала сина з інвалідністю з дитинства, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , за яким догадала багато років з дитинства до смерті дитини. ОСОБА_1 , є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що підтверджує свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 видане відділом РАГС Ленінського райвиконкому м. Запоріжжя 21 жовтня 1997 року. ІНФОРМАЦІЯ_4 син позивачки, ОСОБА_2 помер, про що підтверджує свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , видане Хортицьким районним у м. Запоріжжі відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області 16 жовтня 2019 року. Згідно Медичного висновку ЛКК №27 від 19.01. 2026 року КНП «Правобережний нентр первинної медико-санітариої допомоги Запорізької міської ради» ОСОБА_3 виданий висновок ЛКК в тому що її дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 спостерігався як дитина з інвалідністю з DS: Органічне ураження ЦНС , прогресуюча дистрофія, міопатія Ерба-Рота з 09.10.1997 року згідно мед. документації. Розділ І п.1 Наказ МОЗ України № 175. Також, про хворобу та інвалідність з дитинства дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджують копії наступних медичних документів та довідок: - Копія Медичного висновку № 85 інваліда з дитинства ОСОБА_2 ; - Копія Виписки з історії хвороби ОСОБА_2 з міської багатопрофільної дитячої лікарні № 5 (період з 07.07.99 по 22.07.99рр). - Копія Виписного епікризу з історії хвороби №44 Сороколат Максима знаходившегося на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні 5 ДМБ з 04.01 по 21.01. 2000р. - Копія Виписного епікризу з історії хвороби №5783 ОСОБА_2 знаходившегося на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні 5 ДМБ з 18.05 по 31.05.2000р. - Копія Виписного епікризу з історії хвороби № 11054 ОСОБА_2 знаходившегося на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні 5 ДМБ з 15.10 по 30.10 2001 р. Вказане захворювання виникало до досягнення дитиною позивача 6 років. … Також, позивач, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради та їй відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» з 13.02.2002 року по 23.09.2003 року та їй було призначено Державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказане підтверджує Довідка про отримання (неотримання) допомоги від 22.08.2025 № 04-09/1257, та Довідка про отримання (неотримання) допомоги від 26.12.2025 №04-09/1470 видана ДЕПАРТАМЕНТОМ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ. Позивач ОСОБА_3 проживала разом із своїм сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_4 , що був дитиною з інвалідністю з дитинства, виховувала та доглядала його про що зокрема підтверджує інформація яка міститься у відповіді наданій Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради від 30.03.2025 року № 01-24/01/1646. … У зв`язку з наведеним позивач звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою від 21.10.2025 року про призначення пенсії, однак пенсійним органом протиправно відмовлено позивачу в призначенні пенсії. Згідно із Рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком від 29 жовтня 2025 року № 083950019661 прийнятим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовлено у призначенні пенсії та зазначено: Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, на підставі документів, визначених Порядком N637, зокрема, трудової книжки. Згідно пункту 10 Порядку №637 час догляду за особою з інвалідністю І групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, встановлюються на підставі: інформації про отримання допомоги, компенсації за догляд за такою особою, одержаної органами Пенсійного фонду України від органів соціального захисту населення, або акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для осіб з інвалідністю І групи і дітей з інвалідністю) і вік (осіб похилого віку і дітей з інвалідністю). Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюються догляд, та їх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів соціального захисту населення або Пенсійного фонду України та інші документи. Документами, що підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження, паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу. Страховий стаж особи 26 років 20 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви. До страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною-інвалідом відповідно до довідки від 22.08.2025 N04-09/1257 з 13.02.2002 по 23.09.2003, оскільки в даніїі довідці не зазначено, що заявниці було призначено виплату допомоги по догляду на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином заявник матиме право на пенсійну виплату 21.10.2028 або при набутті необхідного страхового стажу. За таких обставин вирішено: Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_3 про призначення пенсії зо віком відповідно до статті 26 Закону У крепни "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв 'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. 09.02.2026 року позивач ОСОБА_1 повторно звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою від 09.02.2026 року про призначення пенсії, додавши до заяви додаткові документи, однак пенсійним органом протиправно відмовлено позивачу в призначенні пенсії. Згідно із Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 17.02.2026 року № 083950019661 прийнятим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу відмовлено у призначенні пенсії та зазначено: Вік заявниці: 60 років. Необхідний страховий стаж становить 32 роки. Страховий стаж заявниці становить 26 років 02 місяці 28 днів. Враховуючи зазначене вирішено відмовити в призначені пенсії за віком ОСОБА_1 у зв язку із відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Заявниця матиме право на пенсію з 21.10.2028 року, або при набутті необхідного страхового стажу. У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даною адміністративною позовною заявою. Враховуючи зазначене, оскаржені рішення відповідачів підлягають скасуванню, та зобов`язання відповідачів зарахувати період догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 13.02.2002 по 23.09.2003 року - до страхового стажу позивача, ОСОБА_1 . Щодо визначення відповідачів у справі: Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) залучений відповідачем оскільки предметом заявлених позовних вимог ОСОБА_3 є оскарження Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком від 29 жовтня 2025 року № 083950019661 прийнятим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області Код ЄДРПОУ: 14099344 залучений відповідачем оскільки предметом заявлених позовних вимог ОСОБА_3 є оскарження також Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 17.02.2026 року № 083950019661 прийнятим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Код ЄДРПОУ: 20490012 залучений відповідачем зважаючи на наступне: Також, незважаючи на те, що повноваження щодо призначення та розрахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 були делеговані Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) та/або Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області, які виносили оскаржувані Рішення про відмову у призначенні пенсії. Але, згідно законодавства України, обов`язок виплати пенсії у випадку її призначення залишається у територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонера, тобто у ГУ ПФУ в Запорізькій області. Отже, обов`язок виплатити позивачу пенсію, в разі призначення дострокової пенсії за віком позивачу- має бути покладеним на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Код ЄДРПОУ: 20490012. Таким чином , Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є належним відповідачем у справі оскільки мас обов`язок здійсіиоватн виплати пенсії, у випадку її призначення та перерахунку. Вказані обставини слугують підставою для звернення з вказаним адміністративним позовом до суду для захисту порушених прав позивача на належне пенсійне забезпечення. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… У відповідності до Порядку 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача від 21.10.2025 року та винесення відповідного рішення було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. У відповідності до Порядку 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача від 09.02.2026 року та винесення відповідного рішення було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області. … Позивач ОСОБА_1 на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. 21.10.2025 року ОСОБА_1 звернулася до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. За принципом екстериторіальності відповідальним структурним підрозділом за розгляд заяви позивача було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Вік позивача на момент звернення становив 60 років; страховий стаж 26 років 20 днів; не працює, підприємець. За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу позивача не зараховано період догляду за дитиною-інвалідом відповідно до довідки від 22.08.2025 №04-09/1257 з 13.02.2002 по 23.09.2003, оскільки в даній довідці не зазначено, що заявниці було призначено виплату допомоги по догляду на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до Витяга з ЕРС для ФОП заявник здійснювала підприємницьку діяльність з 10.01.2012 по 17.05.2024. Але, до страхового стажу не зараховано період здійснення ОСОБА_1 підприємницької діяльності з 01.03.2022 по 17.05.2024, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Таким чином встановлено, що ОСОБА_1 матиме право на пенсійну виплату з 21.10.2028, або при набутті необхідного страхового стажу. За таких обставин рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.10.2025 року № 083950019661 вирішено відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Відповідно до пункту 1 статті 45 Закону пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Відповідно до пункту 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія. Позивач 09.02.2026 року повторно звернулася до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. За принципом екстериторіальності відповідальним структурним підрозділом за розгляд заяви позивача було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Вік позивача на момент звернення становив 60 років. Страховий стаж заявниці становить 26 років 02 місяці 28 днів. Заявниця працює (підприємець). За результатами вивчення долучених до заяви документів до загального страхового стажу зараховані всі періоди роботи. При цьому, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.02.2026 року № 083950019661 ОСОБА_1 було відмовлено у призначені пенсії за віком у зв`язку з недосягненням нею пенсійного віку та недостатністю страхового стажу, передбаченого ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (32 роки). Звертаю увагу суду, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не вчиняло жодних протиправних дій чи бездіяльності стосовно не призначення позивачу пенсії або ж не зарахування до її страхового стажу тих чи інших періодів її роботи та ніяким чином не порушило її права на пенсійне забезпечення. … Так, ОСОБА_1 при зверненні до органів Пенсійного фонду України з заявами про призначення пенсії за віком крім документів на підтвердженя трудової діяльності, було долучено також документи (свідоцтво про народження серія НОМЕР_4 від 27.11.1987 року; медичний висновок ЛКК №27 від 19.01.2026 року; довідка УСЗН Хортицької РДА Запорізької області № 04-09/1257 від 22.08.2025 року, довідка управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради № 04.01-10/746 від 25.08.2025 року), яких, на її думку, було достатньо для прийняття рішення про призначення їй пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Але, за результатами вивчення наданих документів, було встановлено, слідуюче: - ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; - ОСОБА_2 , 24.09.1987 року спостерігався в медичному закладі, як дитина з інвалідністю з 09.10.1997 року; - в період з 13.02.2002 року по 23.09.2003 року ОСОБА_1 перебувала на обліку як отримувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Тобто зазначені в документах періоди охоплюють період віку ОСОБА_2 старше 10 років. Довідки МСЕК на підтвердження встановлення ОСОБА_2 інвалідності, або ж медичної документації про наявність у ОСОБА_2 тяжкої хвороби у віці до досягнення ним шести років, заявницею органам Пенсійного фонду України надано не було. Вказаний факт не підтверджується і долученими до позову копією медичного висновку №85 інваліда з дитинства ОСОБА_2 , копією виписки з історії хвороби ОСОБА_2 з міської багатопрофільної дитячої лікарні № 5 (період з 07.07.1999 року по 22.07.1999 року), копією виписного епікризу з історії хвороби № 44, згідно якого ОСОБА_4 знаходився на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні 5 ДМЛ з 04.01. по 21.01.2000 року, копією виписного епікризу з історії хвороби № 5783, згідно якого ОСОБА_4 знаходився на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні 5 ДМЛ з 18.05. по 31.05.2000 року, копією виписного епікризу з історії хвороби № 11054, згідно якого ОСОБА_4 знаходився на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні 5 ДМЛ з 15.10. по 30.10.2001 рік. Враховуючи відсутність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», було перевірено можливість призначення їй пенсії за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» шляхом підрахунку страхового стажу з урахуванням віку заявниці. Так, станом на 17.02.2026 року вік заявниці становив 60 років, а підтверджений страховий стаж 26 років 02 місяці 28 днів (при необхідних 32 роках). До страхового стажу не зараховано: - період догляду за дитиною-інвалідом з 13.02.2002 року по 23.09.2003 (всього 1 рік 7 місяців 10 днів), оскільки в наданій довідці не зазначено, що заявниці було призначено виплату допомоги по догляду на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; - період здійснення підприємницької діяльності з 01.03.2022 року по 17.05.2024 року (всього 2 роки, 2 місяці 16 днів), оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Звертаємо увагу суду, що навіть в тому випадку, якщо б вказані періоди (всього 3 роки 9 місяців 26 днів) були б зараховані до страхового стажу ОСОБА_1 за наявності належних документів, то в сукупності підтверджений стаж ОСОБА_1 склав би всього 30 років 23 дні (при необхідних 32). Враховуючи вищевикладені обставини справи та вимоги чинного законодавства, ОСОБА_1 було правомірно відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки не вбачалися підстави, передбачені ст.ст. 26, 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». … Відповідно до п.7 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства. Отже, згідно чинного законодавства функції по призначенню, перерахунку і виплаті пенсій покладені саме на Пенсійний Фонд України, який здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління. Враховуючи усе наведене вище вважаю, що відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. …».

Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Розглянувши адміністративний позов Позивача про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, вважаємо його безпідставним та необґрунтованим, а дії Управління - законними і вмотивованими, з огляду на наступне. Розглянувши заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстрація с. Хортицький Запорізька область, від 21.10.2025 подану до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, які опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів, про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України ,,Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі-Закон №1058) та додані документи, встановлено наступне. … Результати розгляду документів, доданих до заяви: За доданими документами до страхового стажу не зараховано: - період догляду за дитиною-інвалідом відповідно до довідки від 22.08.2025 №04- 09/1257 з 13.02.2002 по 23.09.2003, оскільки в даній довідці не зазначено, що заявниці було призначено виплату допомоги по догляду на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до Витяга з ЕРС для ФОП заявник здійснював підприємницьку діяльність з 10.01.2012 по 17.05.2024. До страхового стажу не зараховано період здійснення підприємницької діяльності з 01.03.2022 по 17.05.2024, оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Інші документи передбачені пунктом 3, 10 Порядку №637 відсутні. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб до страхового стажу враховано всі періоди трудової діяльності. За поданими документами та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку страховий стаж становить 26 років 20 днів. Особа матиме право на пенсійну виплату з 21.10.2028, або при набутті необхідного стажу роботи. … Враховуючи принцип екстериторіальності, розгляд заяви та наданих документів щодо призначення пенсії за віком здійснено структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 29.10.2025, прийнято рішення №083950019661 про відмову у призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу. Отже, дії Управління є правомірними та вмотивованими, а позов є необґрунтованим, і тому підлягає залишенню без задоволення. … Враховуючи вищевикладене, вбачається, що процесу призначення, нарахування та виплати пенсії передує процес обрахування уповноваженим органом страхового та пільгового стажу, що в даному випадку належить до виключних повноважень органів Пенсійного фонду України. Відповідно, встановлюючи зобов`язання призначити Позивачеві пенсію, без перевірки Управлінням дотримання Позивачем (заявником) усіх визначених законом умов, позивачем допущено втручання в дискреційні повноваження Управління. …».

Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.

Відповідачем-3 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі Головне управління) не згодне з такими позовними вимогами, вважає їх незаконними, необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню виходячи з наступного. … ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , повторно 09.02.2026 зверталася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 (далі-Порядок), з 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують екстериторіальний принцип призначення та перерахунку пенсій. Головним управління була розглянута заява від 09.02.2026 та прийнято Рішення № 083950019661 від 17.02.2026, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (заява про призначення пенсії від 09.02.2026 додається). … За результатами розгляду заява та документів Головним управлінням до загального страхового стажу зараховані всі періоди роботи, вік заявниці- 60років., необхідний страховий стаж становить 32роки, страховий стаж заявниці становить 26років 02 місяці 28 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за віком, на підставі ч.1 ст.26 Закону 1058. Аналізуючи вище наведені правові норми та зважаючи на викладені обставини в їх сукупності вважаємо, що дії територіальних органів Пенсійного фонду України є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України, а відтак вимоги Позивача, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. …».

Відповідач-3 проти позовної заяви заперечував.

Судом вивчено відповіді позивача на відзиви відповідачів-1,2,3 на позовну заяву.

Ухвалою судді від 08.05.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_5 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатами розгляду заяви від 21.10.2025 щодо призначення пенсії за віком ГУ ПФУ в Житомирській області прийнято Рішення від 29.10.2025 за №083950019661 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Розглянувши заяву ОСОБА_5 про призначення пенсії за віком та додані документи встановлено: Дата народження заявника: ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення заявника до територіальних органів Пенсійного фонду України 21.10.2025. Заявник на обліку, як отримувач пенсії в органах Пенсійного фонду України не перебуває. Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон) становить 60 років. Вік заявника 60 років. Необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону становить 32 роки. Відповідно до частини 2 статті 26 Закону у разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною 1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком така особа набуде після досягнення 63 років за наявності страхового стажу від 25 років. У разі відсутності необхідного страхового стажу право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років при наявності страхового стажу - від 15 років. Згідно статті 24 Закону, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина перша статті 24 Закону). Згідно пункту 3 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993року №637 (далі-Порядок №637) за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, на підставі документів, визначених Порядком № 637, зокрема, трудової книжки. Згідно пункту 10 Порядку №637 час догляду за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, встановлюється на підставі: інформації про отримання допомоги, компенсації за догляд за такою особою, одержаної органами Пенсійного фонду України від органів соціального захисту населення, або акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для осіб з інвалідністю I групи і дітей з інвалідністю) і вік (осіб похилого віку і дітей з інвалідністю). Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів соціального захисту населення або Пенсійного фонду України та інші документи. Документами, що підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження, паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу. Страховий стаж особи 26 років 20 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви. До страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною-інвалідом відповідно до довідки від 22.08.2025 №04-09/1257 з 13.02.2002 по 23.09.2003, оскільки в даній довідці не зазначено, що заявниці було призначено виплату допомоги по догляду на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до Витяга з ЕРС для ФОП заявник здійснював підприємницьку діяльність з 10.01.2012 по 17.05.2024. До страхового стажу не зараховано період здійснення підприємницької діяльності з 01.03.2022 по 17.05.2024, оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Не працює, підприємець. Таким чином заявник матиме право на пенсійну виплату 21.10.2028 або при набутті необхідного страхового стажу. Відповідно до пункту 1 статті 45 Закону пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Відповідно до пункту 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія. За таких обставин вирішено: 1.Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. 2. У разі незгоди ОСОБА_1 з прийнятим рішенням воно може бути оскаржено до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м. Житомир, вул. О.Ольжича, 7, 10003), а в разі відмови у задоволенні скарги до Пенсійного фонду України (м. Київ, вул. Бастіонна, 9, 01601) та/або до адміністративного суду. Скарга може бути подана протягом одного року з дня прийняття рішення, але не більш як через 30 календарних днів з дня ознайомлення ОСОБА_1 з прийнятим рішенням. …».

За результатами розгляду заяви від 09.02.2026 щодо призначення пенсії за віком ГУ ПФУ в Харківській області прийнято Рішення від 17.02.2026 за №083950019661 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова про призначення пенсії: ОСОБА_5 . Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 . РНОКПП заявниці: НОМЕР_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України: 09.02.2026. Призначення пенсії за віком. Необхідний вік становить 60 років. Вік заявниці: 60 років. Необхідний страховий стаж становить 32 роки. Страховий стаж заявниці становить 26 років 02 місяці 28 днів. Додатковий коментар: у разі відсутності, починаючи з 01 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу починаючи з 01 січня 2028 року -від 25 до 35 років. Результати розгляду документів доданих до заяви: до загального страхового стажу зараховані всі періоди роботи. *Враховуючи зазначене вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком: ОСОБА_6 , у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого ч.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Заявниця працює/не працює працює (підприємець). Заявниця матиме право на пенсію з 21.10.2028 року, або при набутті необхідного страхового стажу. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Рішення про відмову може бути переглянуто при наданні нової заяви про призначення пенсії із додатковими документами. …».

У Довідці від 22.08.2025 за №04-09/1257 про отримання (неотримання) допомоги, виданій Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради, зазначено: «… Видана гр. ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , про те, що вона перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради та їй відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» з 13.02.2002р. по 23.09.2003р. було призначено Державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на дитину ОСОБА_2 , … Категорія «дитина з інвалідністю» …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: …; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років. … 2. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: …; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років. 3. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 15 до 22 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 15 до 23 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 15 до 24 років; починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років. …».

За ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. (…).

Згідно з ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають: (…); 3) жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п`ятьох або більше дітей, дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність, до шестирічного віку здійснювалося батьком, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення віку 55 років та за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років; (…).

Відповідно до ст.11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: (…); 9) один із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства; (…).

За ст.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: (…); ж) особи, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; (…).

Як зазначено у ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення», жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (стаття 94). У разі відсутності матері, коли виховання дитини-інваліда здійснювалось його батьком, йому призначається пенсія за віком після досягнення 55 років при стажі роботи 20 років.

У ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено: «… До стажу роботи зараховується також: …; є) час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; …».

У розділі ІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого 25.11.2005 Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, зазначено: «… 2.17. При призначенні пенсій жінкам, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п`ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть. 2.18. Визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності). Визнання дитини тяжко хворою, якій не встановлено інвалідність, засвідчується посвідченням одержувача допомоги, довідкою про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, виданою закладом охорони здоров`я, форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 09 березня 2021 року №407 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров`я», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за №510/36132. У разі якщо дитина визнана тяжко хворою після досягнення шестирічного віку надається медичний висновок закладу охорони здоров`я про те, що дитина мала тяжку хворобу до досягнення нею шестирічного віку. Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані від органів, що призначають допомогу, відомості про вид отриманої допомоги та період її одержання (за наявності). …».

Згідно з п.10 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, час догляду за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, встановлюється на підставі: інформації про отримання допомоги, компенсації за догляд за такою особою, одержаної органами Пенсійного фонду України від органів соціального захисту населення, або акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для осіб з інвалідністю I групи і дітей з інвалідністю) і вік (осіб похилого віку і дітей з інвалідністю). Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують встановлення інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів соціального захисту населення або Пенсійного фонду України та інші документи. Документами, що підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження, паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

За матеріалами справи, син ОСОБА_1 ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , був особою з інвалідністю з дитинства з 09.10.1997, що підтверджується Медичним висновком ЛКК №27 від 19.01.2026, виданим Комунальним некомерційним підприємством «Правобережний центр первинної медико-санітарної допомоги» Запорізької міської ради.

З наданих до суду медичних документів вбачається, що ОСОБА_2 «захворів у 7-9 років».

З матеріалів справи не вбачається, що до досягнення шести років ОСОБА_2 було встановлено інвалідність та/або він мав тяжку хворобу.

Таким чином, позивач не має права на пенсію за віком відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що період з 13.02.2002 по 23.09.2003 має бути зарахований до загального стажу роботи/страхового стажу позивача.

При цьому, вказаний період не був зарахований до загального стажу роботи/страхового стажу позивача як відповідачем-2, так і відповідачем-3.

Як свідчать матеріали справи, позивачу правомірно було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

З матеріалів справи не вбачається порушення права та інтересів позивача з боку відповідача-1.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідачів-1,2,3 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Так як відповідачем-2 у справі було ГУ ПФУ в Житомирській області та саме ним порушено права та інтереси позивача, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Також, так як відповідачем-3 у справі було ГУ ПФУ в Харківській області та саме ним порушено права та інтереси позивача, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до: 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341); 3.Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, Харківська область, 61022; код ЄДРПОУ 14099344), про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 від 29.10.2025 за №083950019661, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 17.02.2026 за №083950019661, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період догляду за дитиною з інвалідністю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 13.02.2002 по 23.09.2003, відповідно до Довідки про отримання (неотримання) допомоги від 22.08.2025 за №04-09/1257, виданої Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву від 21.10.2025 з доданими документами ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, Харківська область, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 30.06.2026.

Суддя О.О. Прасов