Рішення № 137813249, 30.06.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2026
Номер справи
260/3561/26
Номер документу
137813249
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 червня 2026 року м. Ужгород№ 260/3561/26 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації та Хустської районної державної (військової) адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2026 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулися ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації (90401, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Карпатської Січі, код ЄДРПОУ 04053861) та Хустської районної державної (військової) адміністрації (90401, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Карпатської Січі, код ЄДРПОУ 04053861), яким просить суд: "1. Прийняти позовну заяву до розгляду. 2. Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Хустської РВА № 3 від 15.05.2026 року про відмову у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення. 3. Зобов`язати Комісію при Хустській районній державній (військовій) адміністрації повторно розглянути заяву та прийняти рішення про призначення грошової компенсації для придбання житла.".

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 травня 2026 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 червня 2026 року було витребувано докази в даній справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що неповнолітньому ОСОБА_2 який є сином загиблого ОСОБА_3 , Захисника України, який загинув під час виконання обов`язків військової служби, завдань пов`язаних із захистом Батьківщини незалежності, суверенітет та територіальну цілісність України поблизу населеного пункту Успенівка Покровського району Донецької області, перебуває на квартирному обліку в Хустській міській раді як особа, що має право на позачергове отримання житла. 15 травня 2026 року Комісією при Хустській РВА було прийнято рішення № 3 про відмову у призначенні ОСОБА_2 грошової компенсації для придбання житла, у зв`язку з отриманням одноразової грошової допомоги у розмірі 15 млн грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану». Позивач вважає вказане протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку із чим звернувся із даним позовом до суду.

Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в даній адміністративній справі було надіслано відповідачу з використанням системи ЄСІТС та доставлено в його електронний кабінет 25 травня 2026 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 33).

Проте відповідачем відзив на позов у встановлений судом строк не подано, про причини неподання суд не повідомлено, про продовження процесуальних строків для подання такого не клопотав.

Відтак, судом вжито достатніх необхідних законодавчо встановлених заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження та про можливість подання відповідачем відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали суду. Разом з тим, відповідачем відзиву на позовну заяву чи клопотань до суду не подано.

Статтею 159 частиною 4 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно зі статтею 262 частиною 5 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , що видане 30 листопада 2019 року Хустським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Закарпатській області батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_3 (батько) та ОСОБА_4 (мати) (а.с. 12).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 загинув під час захисту Батьківщини, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , що видане 22 лютого 2025 року та наказом командира військової частини № НОМЕР_5 від 30 березня 2026 року № 89 (а.с.а.с. 8, 18).

У зв`язку із наведеним, ОСОБА_2 набув статусу члена сім`ї загиблого Захисника України, на якого поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 від 01 квітня 2026 року (а.с. 7).

Рішенням виконавчого комітету Хустської міської ради № 217 від 14 квітня 2026 року «Про взяття на квартирний облік» ОСОБА_2 взято на квартирний облік, як члена сім`ї загиблого Захисника України та включено у список громадян, які користуються позачерговим правом на отримання житла (а.с. 23).

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулася до Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації звернулася із заявою щодо призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення

Рішенням № 3 від 15 травня 2026 Комісія щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації відмовила в призначенні грошової компенсації на підставі пункту 14 підпункт 12 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей № 719, у зв`язку з отриманням одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (а.с.а.с. 14, 15).

Вважаючи рішення щодо відмови у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення протиправним, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулася за захистом своїх прав до суду.

Статтею 19 частиною 2 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення, формування в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі по тексту - Закон України №3551-XII).

Статтею 101 частиною 1 пунктом 5 Закону України №3551-ХІІ визначено, що до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать сім`ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також сім`ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до статті 15 частини 1 пункту 15 Закону України №3551-ХІІ сім`ї загиблих (померлих) ветеранів війни (стаття 10) та сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України (стаття 101), мають право (пільгу), зокрема, щодо позачергового забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Згідно із статтею 30 частиною 1 пунктом «а» підпунктом 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності.

Стаття 43 Житлового кодексу України передбачає, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Статтею 481 Житлового кодексу України встановлено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року за № 719 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (далі по тексту також Порядок №719 (у редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення)).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 719, цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членам сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції (далі - загиблий військовослужбовець), а також інвалідам I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація), та перебувають на обліку за місцем проживання як такі, що потребують поліпшення житлових умов відповідно до норм Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік), та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 719 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей загиблих військовослужбовців, смерть яких пов`язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції, статус яким надано відповідно до абзацу восьмого пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і які перебувають на квартирному обліку (далі - сім`я загиблого військовослужбовця) за категоріями у такій черговості категорія II - малолітні та неповнолітні діти (в тому числі усиновлені військовослужбовцем) у разі, коли на день загибелі військовослужбовця він (вона) був розлучений або не був розлучений, але дружина (чоловік) позбавлені батьківських прав, або загиблий військовослужбовець не був розлучений і його дружина (чоловік) не позбавлені батьківських прав, але при цьому малолітні та неповнолітні діти проживають окремо від дружини (чоловіка); малолітні та неповнолітні діти загиблого;

Відповідно до пункту 5 Порядку № 719 за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія), затверджується положення про комісію, яке визначає її завдання, повноваження, відповідальність членів комісії та порядок оскарження рішень комісії, і її персональний склад.

Пунктом 6 Порядку №719 встановлено, що до повноважень комісії належить, зокрема: прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; проведення перевірки наявності майнових прав на об`єкти незавершеного житлового будівництва чи права власності на житлове приміщення членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів сім`ї, на яких розраховується грошова компенсація, що розташовані в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, зокрема з моменту введення воєнного стану, що підтверджується актом обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених акт комісійного обстеження), та/або збройною агресією Російської Федерації (далі відомості щодо якого внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі Реєстр пошкодженого та знищеного майна), на умовах, визначених абзацами чотирнадцятим шістнадцятим пункту 14 цього Порядку), або відчуження такого майна протягом п`яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації.

Перевірка інформації про наявність/відсутність права власності на житлове приміщення проводиться на підставі інформації (відомостей) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації, а також відомостей, поданих у заяві про призначення грошової компенсації.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 719 заяву про призначення грошової компенсації член сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа подають в паперовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до структурного підрозділу районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі - місцевий орган).

Підстави для відмови в призначенні грошової компенсації визначені у пункті 14 Порядку № 719.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , що видане 30 листопада 2019 року Хустським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Закарпатській області батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_3 (батько) та ОСОБА_4 (мати) (а.с. 12).

19 лютого 2025 року ОСОБА_3 (батько ОСОБА_2 ) загинув під час захисту Батьківщини, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , що видане 22 лютого 2025 року та наказом командира військової частини № НОМЕР_5 від 30 березня 2026 року № 89 (а.с.а.с. 8, 18).

У зв`язку із наведеним, ОСОБА_2 набув статусу члена сім`ї загиблого Захисника України, на якого поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 від 01 квітня 2026 року (а.с. 7).

Рішенням виконавчого комітету Хустської міської ради № 217 від 14 квітня 2026 року «Про взяття на квартирний облік» ОСОБА_2 взято на квартирний облік, як члена сім`ї загиблого Захисника України та включено у список громадян, які користуються позачерговим правом на отримання житла (а.с. 23).

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулася до Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації звернулася із заявою щодо призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення

Рішенням № 3 від 15 травня 2026 Комісія щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації відмовила в призначенні грошової компенсації на підставі пункту 14 підпункт 12 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей № 719, у зв`язку з отриманням одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (а.с.а.с. 14, 15).

Отже, визначальним питанням у цій справі є законність та обґрунтованість рішення Комісії щодо відмови позивачу у призначенні грошової компенсації з тих підстав, що позивач отримав одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».

Надаючи оцінку оскаржувану рішенню відповідача через призму наведених критеріїв, суд зазначає наступне.

В обґрунтування оскаржуваного рішення щодо відмови у виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідач посилається на положення пункту 14 підпункту 12 Порядку № 719, відповідно до якого комісія відмовляє заявнику в призначенні грошової компенсації з таких підстав виплата одноразової грошової допомоги або відмови в її отриманні.

З огляду на буквальне тлумачення коментованого вище пункту 14 підпункту 12 Порядку №719, Комісія, як уповноважений закон орган на прийняття рішення щодо виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, вправі відмовити особі у виплаті такої компенсації, якщо встановить, що заявнику вже виплатили одноразову грошову допомогу або відмовили в її отриманні.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 15 травня 2026 року, позивачу було відмовлено в призначенні грошової компенсації у зв`язку із наявністю листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 травня 2026 року № 1/3713, відповідно до якого ОСОБА_2 оформлено пакет документів щодо отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (а.с.а.с. 84-89).

Так, листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 травня 2026 року № 1/3713, відповідача було повідомлено, що ОСОБА_2 оформлено пакет документів щодо отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану». Про призначення та виплату одноразової грошової допомоги буде проінформовано при отриманні відповідного витягу з протоколу комісії МОУ з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (а.с. 81 (на звороті)).

Таким чином, судом встановлено, що станом на час прийняття оскаржуваного рішення позивачем не було отримано одноразову грошову допомогу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», доказів зворотного відповідачем до суду не надано.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів отримання позивачем одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», що є визначальним в розумінні пункту 14 підпункту 12 Порядку №719.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації щодо відмови у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Статтею 245 частиною 2 пунктом 10 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Отже, законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкта владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З огляду на суть та характер спірних відносин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд визнає протиправним та скасовує рішення щодо відмови у призначенні грошової компенсації, а також зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення йому грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, що передбачена Порядком №719, та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.

За правилами встановленими статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації (90401, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Карпатської Січі, код ЄДРПОУ 04053861) та Хустської районної державної (військової) адміністрації (90401, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Карпатської Січі, код ЄДРПОУ 04053861) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації № 3 від 15 травня 2026 року.

Зобов`язати Комісію щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення при Хустській районній державній (військовій) адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, з урахуванням висновків суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяС.Є. Гаврилко