Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/11066/26
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області, викладене в листі № 42308-40187/ К-02/8-0600/25 від 18.12.2025, щодо неврахування при обрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 , період роботи в органах місцевого самоврядування (з 27.01.2021 по 30.06.2025 ) та не врахування довідки № 98 про інші складові заробітної плати;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати період роботи з 27.01.2021 по 30.06.2025 до стажу державної служби ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ Про державну службу з 05.08.2025, з урахуванням заробітку, зазначеного у довідці № 98 від 05.08.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка видана фінансовим відділом Романівської селищної ради Житомирської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 05.08.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про переведення на пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про державну службу". У вказаній заяві позивач акцентувала увагу на необхідність включення до розрахунку пенсії державного службовця довідку про інші складові заробітної плати за період з 01.01.2024 по 30.06.2025, видану фінансовим відділом Романівської селищної ради. Листом № 31153-28306/К-02/8-0600/25 від 12.09.2025 відповідач надав роз`яснення законодавства. Після повторного звернення відповідач листом від 18.12.2025 № 42308-40187/К-02/8-0600/25 повідомив, що до заяви від 05.08.2025, було надано довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.08.2025 № 98 за період з січня 2024 по червень 2025, видану Фінансовим відділом Романівської селищної ради Житомирської області. Оскільки, з 27.01.2021 по 30.06.2025 позивач працювала у Фінансовому відділі Романівської селищної ради Житомирської області як посадова особа місцевого самоврядування, тому період роботи в органах місцевого самоврядування не може бути врахованим до стажу державної служби, через що пенсію державного службовця обчислено без врахування довідки № 98.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.03.2026 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, хоча позов з додатками, ухвала про відкриття провадження та ухвала про виправлення описки були належно доставлені в електронний кабінет відповідача, що підтверджуються доказами, наявними в матеріалах справи.
Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 звернулась до відповідача про переведення на пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідач листом повідомив, що до заяви, яку подала позивачка, було надано довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.08.2025 № 98 за період з січня 2024 по червень 2025, видану Фінансовим відділом Романівської селищної ради Житомирської області. Але оскільки, з 27.01.2021 по 30.06.2025 позивач працювала у Фінансовому відділі Романівської селищної ради Житомирської області як посадова особа місцевого самоврядування, період роботи в органах місцевого самоврядування не може бути врахованим до стажу державної служби, а тому пенсію як державному службовцю обчислено без врахування довідки № 98.
Вважаючи незарахування оскаржуваного періоду протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Тобто після 01.05.2016 право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Подібних висновків щодо застосування зазначених норм матеріального права дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.04.2018 у зразковій справі № 822/524/18, а також у постановах від 01.12.2020 у справі № 466/6057/17, від 16.12.2021 у справі № 538/804/17, від 22.06.2021 у справі № 308/67/17, від 29.09.2022 у справі № 234/6967/17 та від 29.11.2022 у справі № 431/991/17, від 27.01.2023 у справі № 340/4184/21.
Пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII регламентовано, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно, для обрахунку стажу державної служби за строк, що передує дню набрання чинності Законом № 889-VIII, застосовується Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283) та додаток до нього (які були чинними до 01.05.2016).
Статтею 46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, у пункті 4 частини другої якої зазначено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Як встановлено судом, до стажу державної служби відповідачем не зараховано позивачу згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 такі періоди роботи:
- з 27.01.2021 по 31.12.2022 на посаді начальника відділу доходів, економічного розвитку та інвестицій фінансового управління Романівської селищної ради;
- з 01.01.2023 по 30.06.2025 на посаді завідувача сектора доходів, економічного розвитку та інвестицій фінансового відділу Романівської селищної ради.
Крім цього, як вбачається з трудової книжки, 27.01.2021 позивачу у Романівській селищній раді присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування у межах 6 категорії посад.
Пунктом 1 Порядку № 283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема: на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування;
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III).
Відповідно до статті 14 Закону № 2493-IIІ в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад:
- перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови;
- друга категорія - посади Сімферопольського міського голови, міських (міст - обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради;
- третя категорія - посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад;
- четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад;
- п`ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост;
- шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад;
- сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону № 889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493-III.
У спірному рішенні відповідач не здійснив обрахунок стажу державної служби позивача, посилаючись на те, що періоди роботи в органах місцевого самоврядування не зараховуються до стажу державної служби.
З долученої до матеріалів справи копії трудової книжки позивач вбачається, що під час роботи в органах місцевого самоврядування вона працювала на посаді, що відноситься до шостої категорії посадової особи органу місцевого самоврядування
Згідно зі статтею 15 Закону № 2493-ІІІ при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.
Ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи.
Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду. Особам, які призначаються на посади з випробувальним строком, ранги присвоюються після його закінчення, за результатами роботи. Особам, які призначені на посади і мають ранги посадових осіб місцевого самоврядування або ранги державного службовця, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробувального строку виплачується відповідно до цих рангів.
Черговий ранг присвоюється за умови, якщо посадова особа успішно відпрацювала на займаній посаді не менш як 2 роки.
Як вбачається з копії трудової книжки, долученої до матеріалів справи, під час роботи в органах місцевого самоврядування позивач обіймала посаду начальника та завідувача сектора відділу доходів економічного розвитку та інвестицій фінансового управління селищної ради, .
Отже час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493-III, входить до стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 735/939/17.
Пунктом 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи. Скарги, пов`язані з визначенням стажу роботи державних службовців, розглядаються згідно з чинним законодавством.
Як вже вказував суд, статтею 37 Закону від 19.12.1993 № 3723-ХІІ визначено умови призначення пенсій державним службовцям.
Статтями 25, 26 даного Закону було визначено класифікацію посад державної служби та ранги державних службовців, які їм присвоюються в залежності від категорії посади.
У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону № 889-VIII від 10.12.2015 визначено, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу".
Згідно з пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом (до 01.05.2016) обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Оскільки оспорюваний період роботи позивачки у Фінансовому відділі Романівської селищної ради Житомирської області (27.01.2021-30.06.2025) повністю охоплює час після набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016), обчислення стажу державної служби за цей період здійснюється відповідно до пункту 4 частини 2 статті 46 Закону № 889-VIII та пункту 4 Порядку № 229.
Пунктом 4 Порядку № 229 передбачено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування. Шостою категорією цих посад є, зокрема, посади керівників структурних підрозділів виконавчих органів місцевого самоврядування та їх заступників, начальників секторів - тобто саме ті посади, які обіймала позивачка, що безпосередньо передбачено статтею 14 Закону № 2493-III, наведеною вище.
Отже, з урахуванням вимог вищезазначених законодавчих актів, стаж роботи позивача на посаді у Фінансовому відділі Романівської селищної ради Житомирської області з 27.01.2021 по 30.06.2025 зараховується до стажу державної служби.
Таким чином, рішення ГУ ПФУ в Житомирській області, викладене в листі № 42308-40187/ К-02/8-0600/25 від 18.12.2025, підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ Про державну службу з 05.08.2025, з урахуванням заробітку, зазначеного у довідці № 98 від 05.08.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка видана фінансовим відділом Романівської селищної ради Житомирської області.
Дослідивши вищевказану довідку суд встановив, що довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 98 від 05.08.2025 видана на ім`я ОСОБА_1 про призначення пенсії "Про державну службу" та містить відомості про розмір нарахованої та виплаченої позивачу заробітної плати за період з 01.01.2024 по 30.06.2025. Крім того, зазначена довідка підписана керівником установи та головним бухгалтером, а також скріплена відбитком гербової печатки.
Інших доказів, які б підтверджували недостовірність вищевказаної довідки № 98 від 05.08.2025, відповідачем не надано, відсутні будь-які судові рішення про її скасування, визнання недійсною або ж визнання неправомірними дій селищної ради, що полягають у видачі цієї довідки, а тому зазначена довідка відповідає викладеним у ній відомостям.
З огляду на наведене у відповідача були відсутні законні підстави для неврахування при розгляді заяви позивача про призначення їй пенсії № 98 від 05.08.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка видана фінансовим відділом Романівської селищної ради Житомирської області.
Матеріали справи також містять копію довідки № 2614/04 від 05.08.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби та посаду якої було класифіковано, виданої на ім`я ОСОБА_1 про те що вона працює в департаменті соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на посаді головного спеціаліста відділу надання соціальних послуг співпраці з територіальними громадами та питань внутрішньо переміщених осіб управління надання соціальних послуг. Зазначена довідка містить відомості про розмір нарахованої та виплаченої позивачу заробітної плати за серпень 2025 року.
Крім того, до матеріалів справи долучено копію довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.08.2025 № 2615/04, виданої Департаментом соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на ім`я ОСОБА_1 . Зазначена довідка містить відомості про розмір нарахованої та виплаченої позивачу заробітної плати за липень 2025 року.
Отже, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно не врахувало оскаржувану довідку № 98 від 05.08.2025. Приймаючи довідки від одного державного органу та безпідставно ігноруючи аналогічний належним чином оформлений документ від іншого органу, відповідач порушив принцип рівності та правової визначеності.
Водночас суд звертає увагу, що відповідач в листі № 31153-28306/К-02/8-0600/25 від 12.09.2025 вказав, що має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Однак у наступному листі від 18.12.2025 відповідач не надав жодних доказів того, що ним вживалися заходи для реалізації зазначеного права, зокрема щодо довідки № 98 від 05.08.2025.
Суд також звертає увагу на практику Європейського суду з прав людини. У справі Рисовський проти України (заява № 29979/04) ЄСПЛ наголосив на особливій важливості принципу належного урядування, відповідно до якого державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. Ризик будь-якої помилки державного органу має покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. У справі, що розглядається, відповідач приймав аналогічно оформлені довідки від одного органу та відмовився враховувати документ від іншого без будь-якого належного обґрунтування, що свідчить про непослідовну адміністративну практику, яка суперечить принципу належного урядування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно не враховано вказану довідку при обчисленні та нарахуванні пенсії позивачу, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Щодо моменту зарахування стажу та довідки для обчислення пенсії суд зазначає, що за загальним правилом, встановленим у статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Оскільки позивачка з 05.08.2025 переведена на пенсію державного службовця, то нарахування і виплата пенсії з урахуванням довідки № 98 від 05.08.2025 повинна бути здійснена з 05.08.2025, як про це просить сама позивачка.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, згідно з якою при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачкою при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір, який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.
При цьому, суд зауважує, що правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Частиною першою статті 4 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною другою цієї статті за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" з 01.01.2026 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3328,00 грн.
Позивачем подано позовну заяву в якій заявлено три вимоги немайнового характеру (основну та дві похідні).
Згідно з частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, сума судового збору за подання цього позову складає 1064,96 грн (3328,00 грн х 0,4 х 0,8).
Разом із тим, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1311,20 грн.
Суд роз`яснює, що згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Згідно з частиною 2 статті 7 вказаного Закону у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10003, ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області, викладене в листі № 42308-40187/ К-02/8-0600/25 від 18.12.2025, щодо неврахування при обрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 періоду роботи в органах місцевого самоврядування (з 27.01.2021 по 30.06.2025 ) та неврахування довідки № 98 про інші складові заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати період роботи з 27.01.2021 по 30.06.2025 до стажу державної служби ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ Про державну службу з 05.08.2025 з урахуванням заробітку, зазначеного у довідці № 98 від 05.08.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка видана фінансовим відділом Романівської селищної ради Житомирської області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1064,96 грн (одну тисячу шістдесят чотири гривні 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Леміщак
Повний текст складено: 29 червня 2026 р.
29.06.26