Рішення № 137812227, 29.06.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
160/10937/26
Номер документу
137812227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2026 року Справа № 160/10937/26 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

27.04.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , у проведенні з 01.01.2023 року, перерахунку пенсії, виходячи з розміру 89% суми грошового забезпечення, на підставі, супровідного листа та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.11.2024 р, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 на підставі супровідного листа та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.11.2024 р, про зміну грошового забезпечення, виходячи з розміру 89% суми грошового забезпечення з урахуванням проведених платежів.

Ухвалою суду від 30.04.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 30.04.2026 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:

- пенсійної справи позивача;

- протоколу про призначення пенсії позивачу із зазначенням застосованого відсоткового значення основного розміру пенсії;

- заяви позивача про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 на підставі супровідного листа та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.11.2024 р, про зміну грошового забезпечення, виходячи з розміру 89% суми грошового забезпечення з урахуванням проведених платежів;

- довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.11.2024 р.;

- листи/відмови (рішення)Пенсійного органу на звернення позивача щодо здійснення такого перерахунку.

18.05.2026 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.

19.05.2026 року відповідачем до суду подано клопотання на виконання ухвали суду.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 29.06.2026 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії пенсійного органу порушують право позивача на належний розмір пенсії.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 в розмірі 70% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці від 18.11.2024 року.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду розмір пенсії Позивача перераховано з 01.02.2023 за даними довідки від 18.11.2024 року, наданій ІНФОРМАЦІЯ_2 , про розмір грошового забезпечення у зв`язку зі зміною з 01.01.2023 року складових грошового забезпечення, тому для встановлення до пенсії Позивача індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, немає законних підстав.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з`ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, в редакції станом на момент призначення пенсії, за вислугу років (33 роки).

Відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою №ФД95457 від 01 січня 2007 року, основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 89% грошового забезпечення (вислуга років 33 років).

Відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою №ФД95457 від 01 січня 2018 року, основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 33 років).

Відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою №ФД95457 від 01 квітня 2019 року, основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 33 років).

ІНФОРМАЦІЯ_3 26 листопада 2021 року за № ФД95457 видав позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року по справі №160/2003/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 відповідно до довідки від 26.11.2021 №ФД95457, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019, відповідно до довідки від 26.11.2021 №ФД95457, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2022 року по справі №160/6223/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою №ФД95457 від 01.08.2022 року основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 33 років).

05 липня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2022 року по справі №160/6223/22.

Листом від 01 серпня 2022 року №22830-16605/С-01/8-0400/22 відділом розгляду звернень управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу було надано відповідь на заяву 05 липня 2022 року та зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2022 у справі №160/2003/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 в розмірі 70% від грошового забезпечення 19609,00 грн., яке зазначено у довідці від 26.11.2021 за №ФД95457, виданій ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 у справі №160/6223/22 суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 89 % від грошового забезпечення 9825,00 грн, яка надана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 року становить 15400,74 гривень.

Не погодившись з відмовою у здійсненні перерахунку пенсії з розрахунку 89% грошового забезпечення пенсії з 01.04.2019 року, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 року по справі № 160/11815/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення, відповідно до довідки №ФД95457 від 26.11.2021 р., наданою ІНФОРМАЦІЯ_2 .

18.11.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку №ФД95457 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, яке складається з наступних складових, а саме:

- посадовий оклад 8160,00 грн.;

- оклад за військовим званням 2250,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) 5205,00 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби (65%) 6669,00 грн.

- надбавка за таємність (15%) 804,00 грн.

- премія (140%) 7504,00 грн.;

Всього 30 592,00 грн.

04.02.2025 року ОСОБА_1 через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

05.02.2025 року листом №6548-4853/С-01/8-0400/25 повідомило позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 №ФД95457 від 18.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відсутні.

Вказані підстави слугували для звернення позивача до суду з позовною заявою.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 року по справі №160/5242/25 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 №ФД95457 від 18.11.2024, виданої станом на 01.01.2023 рік, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 №ФД95457 від 18.11.2024, виданої станом на 01.01.2023 рік у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат.

У березні 2026 року позивач звернувся до відповідача з приводу перерахунку пенсії на виконання рішення суду.

Листом від 16.04.2026 року відповідач повідомив про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 у справі №160/11815/22 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 89% від грошового забезпечення 19609,00 грн, яке зазначено у довідці від 26.11.2021 за № ФД 95457, наданій ІНФОРМАЦІЯ_4 . На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2023 у справі №160/20642/22 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 89% від грошового забезпечення 19609,00 грн, яке зазначено у довідці від 26.11.2021 за № ФД 95457, наданій ІНФОРМАЦІЯ_4 , без обмеження пенсії максимальним розміром. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі № 160/15997/23 суду проведено перерахунок пенсії Позивача з 01.03.2022 з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, без обмеження максимальним розміром. Також, на виконання зазначеного рішення суду, до розміру пенсії позивача встановлено щомісячну доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, у розмірі 2000,00 грн, але в цій частині перерахунок пенсії не призвів до збільшення її розміру пенсійної виплати. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі № 160/5618/24 пенсію Позивача було проіндексовано з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році на коефіцієнт 1,197, без обмеження максимальним розміром. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у справі №160/10137/24 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 у розмірі 70% від грошового забезпечення 23779,00 грн, яке зазначено у довідці від 19.01.2024 за № ФД 95457, наданій ІНФОРМАЦІЯ_4 . На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №160/27405/24 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 у розмірі 89% від грошового забезпечення 23779,00 грн, яке зазначено у довідці від 19.01.2024 за № ФД 95457, наданій ІНФОРМАЦІЯ_4 . На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 у справі №160/27403/24, до розміру пенсії Позивача встановлено щомісячну доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, у розмірі 2000,00 грн. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 у справі №160/5242/25 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 у розмірі 70% від грошового забезпечення 30592,00 грн, яке зазначено у довідці від 18.11.2024 за № ФД 95457, наданій ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зазначеним рішенням суду не зобов`язано органи Пенсійного фонду України виплачувати Позивачу пенсію понад максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону № 2262. Також зазначеним рішенням суду не зобов`язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 89% від грошового забезпечення, тому Позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Не погоджуючись з проведенням перерахунку пенсії у розмірі 70%, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон України №2262-ХІІ).

Порядок призначення пенсій визначає стаття 13 Закону України №2262-ХІІ, а підстави, умови і порядок перерахунку пенсій - стаття 63 цього Закону.

Пунктом "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачалося, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої вказаної статті загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У подальшому редакція частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норма якої визначала максимальний процентний розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, яка мають право на пенсію за цим Законом, змінювалася неодноразово.

Так, Законом України №3591-IV від 04.04.2006 частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленному законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

Законом України №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленному законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України №1166-VII від 27.03.2014, який набрав чинності з 01.05.2014, частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, а саме: "максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленному законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Закон України №1166-VII від 27.03.2014 набрав чинності після призначення пенсії позивачу з розрахунку 77 процентів суми грошового забезпечення відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), а тому на позивача дія його норм не поширюється.

Крім того, внесені Законом України №1166-VII від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення максимального розміру пенсії не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, які змін у зв`язку з прийняттям Закону України № 1166-VII від 27.03.2014 не зазнали.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Так, пенсія позивачу призначена у розмірі 89% грошового забезпечення, що не заперечується сторонами та підтверджується розрахунками пенсії позивача.

Факт зменшення проценту грошового забезпечення до 70% при перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 25.04.2025 у справі №160/5242/25 визнано відповідачем у листі від 16.04.2026 року та у відзиві, а також підтверджується розрахунками пенсії.

Таким чином, суд наголошує, що дії пенсійного органу щодо зменшення встановленого проценту грошового забезпечення з 89% до 70% є протиправними, а розмір пенсії мав обчислюватися із суми грошового забезпечення станом на момент проведення перерахунку, але виходячи із розміру пенсії у процентах, право на який особа набула на момент виходу на пенсію і який не може бути зменшений у зв`язку з наступними змінами в законодавстві.

Висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2023 року та в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року у розмірі 89% від грошового забезпечення зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД95457 від 18.11.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню, зокрема у вказаній вище редакції.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2023 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року у розмірі 89% від грошового забезпечення зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД95457 від 18.11.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 29.06.2026 року.

Суддя В.В. Ільков