Рішення № 137808025, 30.06.2026, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
30.06.2026
Номер справи
462/5098/25
Номер документу
137808025
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 462/5098/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2026 року Залізничний районний суд м. Львова у складі:

головуючої судді - Іванюк І.Д.

секретаря судового засідання Гаврилець О.М.

за участю представника позивача Качмара І.О.

представника відповідача Пилип`як Х.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Львові матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої діє адвокат Качмар І.О. до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали і продовження строку дії договору оренди,-

встановив:

Позивач, в інтересах якої діє адвокат Качмар І.О., звернулася до суду з позовною заявою, у якій просить визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради № 6515 від 12.06.2025 року «Про відмову в укладенні з гр. ОСОБА_1 договору оренди землі на новий строк на вул. Сяйво, 16-Б», а також визнати укладеним на новий 10-річний термін Договір оренди землі від 11.09.2017 року № 3-3039 щодо оренди земельної ділянки площею 0,0895 га, кадастровий номер 4610136300:06:019:0016, що розташована на АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, укладений між Львівською міською радою та ОСОБА_1 , у попередній редакції.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 11 вересня 2017 року між Львівською міською радою (орендодавцем) в особі директора департаменту містобудування Львівської міської ради Коровайника Сергія Степановича та ОСОБА_1 був укладений Договір оренди землі № 3-3039 строком до 14 липня 2025 року. Згідно з п. 1 Договору орендодавець на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», ухвали Львівської міської ради від 30.06.2016 року № 631 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова», ухвали Львівської міської ради від 26.07.2012 року № 1675 «Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу, передачі у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові» (зі змінами) та ухвали Львівської міської ради від 14.07.2015 року № 4981 «Про затвердження гр. ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок на АДРЕСА_1 » надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Відповідно до пп. 2, 3 Договору в оренду передано земельну ділянку загальною площею 0,0895 га, у тому числі: під забудову 0,0186 га, під озеленення 0,0457 га. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна кам`яні нежитлові будівлі та металеві нежитлові споруди. Відповідно до п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4610136300:06:019:0016 на дату укладення договору становить 1 003 521,70 грн. Згідно з п. 8 Договору його укладено на 10 (десять) років до 14 липня 2025 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на його поновлення на той самий строк. У такому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію. Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 30 105,83 грн. ОСОБА_1 належним чином виконувала умови договору оренди відповідно до його положень та вимог законодавства.

26.03.2025 року позивач, маючи намір скористатися своїм переважним правом на поновлення договору оренди, на виконання п. 8 Договору оренди письмовою заявою, зареєстрованою 26.03.2025 року, повідомила орендодавця про свій намір продовжити строк дії Договору оренди землі від 11 вересня 2017 року.

Однак Львівська міська рада листом № 2403-вих-75086 від 22.05.2025 року повідомила про відсутність наміру поновлювати договір оренди на той самий строк, посилаючись на відсутність правових підстав для його продовження, та не уклала з ОСОБА_1 додаткової угоди про поновлення договору оренди на той самий строк. Водночас рішення про відмову у поновленні договору оренди на той момент прийнято не було.

У подальшому ухвалою Львівської міської ради 40-ї сесії 8-го скликання від 12.06.2025 року № 6515 «Про відмову в укладенні з гр. ОСОБА_1 на новий строк договору оренди землі на АДРЕСА_1 » ОСОБА_1 було відмовлено в укладенні на новий строк договору оренди земельної ділянки площею 0,0895 га, кадастровий номер 4610136300:06:019:0016, що розташована на АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Позивач вважає, що, оскільки заява про поновлення договору була подана за 90 днів до закінчення строку його дії, вона відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» має переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк. На її думку, оскаржуваною ухвалою, а також діями та бездіяльністю відповідача порушено її права, які підлягають судовому захисту шляхом визнання поновленим строку дії Договору оренди землі від 11 вересня 2017 року № 3-3039 на новий 10-річний термін. У зв`язку з цим просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 14.07.2025 року у справі було відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою суду від 04.11.2025 року закрито підготовче судове засідання, а справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з аналогічних підстав, зазначив, що Львівська міська рала відмовила позивачу у продовженні строку оренди спірної земельної ділянки з огляду на те, що в межах вказаної земельної ділянки наявний об`єкт нерухомого майна загальною площею 18,1 кв.м., що належить до комунальної власності Львівської міської територіальної громади (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2682648646060), однак зазначає, що вказаний об`єкт знаходився на спірній земельній ділянці ще з 2005 року, а тому підстав для відмови в укладені даного договору на новий строк немає. Також зазначив, що представник відповідача пропонувала їм звернутись до ЛМР для узгодження умов договору оренди вказаної земельної ділянки в інших розмірах та іншої конфігурації із врахуванням об`єкта нерухомого майна загальною площею 18,1 кв.м., що розташований на ній, однак позивач не погоджується із такими умовами. Просив позов задовольнити.

Представник Львівської міської ради проти позову заперечила, зазначивши, що право власності на нежитлові приміщення загальною площею 80,5 кв. м, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , набуте на підставі рішення Миколаївського районного суду Львівської області від 07.12.2012 року у справі № 1313/4111/2012 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні майном та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , ОКП «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», за участю третьої особи Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Львівської області, про визнання права власності на самочинно реконструйовані нежитлові приміщення.

Зокрема, зазначеним рішенням суду зустрічний позов було задоволено, а саме: присвоєно нежитловим приміщенням загальною площею 80,5 кв. м (1-й поверх: приміщення № 2 площею 6,9 кв. м, № 3 площею 1,3 кв. м, № 4 площею 42,0 кв. м, № 5 площею 30,3 кв. м) поштову адресу: АДРЕСА_1 ; визнано за ОСОБА_3 право власності на зазначені нежитлові приміщення загальною площею 80,5 кв. м, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язано Львівське обласне комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» зареєструвати за ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) право власності на вказані нежитлові приміщення.

Ухвалою Львівської міської ради № 4981 від 14.07.2015 року «Про затвердження гр. ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок на АДРЕСА_1 » затверджено громадянці ОСОБА_1 проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 0,0895 га (кадастровий номер 4610136300:06:019:0016) на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

На підставі зазначеної ухвали між Львівською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі від 11.09.2017 року № 3-3039 строком на 10 років, до 14.07.2025 року. Відповідно до інформації, викладеної у пояснювальній записці до проєкту ухвали «Про відмову в укладенні з гр. ОСОБА_1 на новий строк договору оренди землі на АДРЕСА_1 », під час прийняття ухвал Львівської міської ради № 4508 від 19.03.2015 року та № 4981 від 14.07.2015 року Львівський міський голова зупиняв їх дію шляхом накладення зауважень, однак у подальшому Львівська міська рада відхилила такі зауваження.

Відповідно до даних Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 4610136300:06:019:0016, площею 0,0895 га, належить до земель житлової та громадської забудови (КВЦПЗ 02.03 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку).

Однак, відповідно до Генерального плану м. Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 30.09.2010 № 3924 «Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану м. Львова". ІІ стадія. Генеральний план», вищевказана земельна ділянка розташована в межах території існуючих промислових підприємств.

Окрім того, згідно з Планом зонування території Залізничного району м. Львова, затвердженим ухвалою Львівської міської ради від 21.05.2015 № 4657 «Про затвердження містобудівної документації "План зонування території м. Львова (зонінг). Том 1. Частина 4, 5. Залізничний та Шевченківський райони"» (зі змінами), зазначена земельна ділянка знаходиться в межах функціональної зони Г-2 зони центру ділової і громадської діяльності місцевих (локальних) центрів із широким спектром комерційних та обслуговуючих функцій, орієнтованих на задоволення повсякденних і періодичних потреб населення. У межах цієї функціональної зони будівництво багатоквартирних житлових будинків не передбачено.

Проектування та будівництво в межах спірної земельної ділянки не здійснюється, дозвільні документи на будівництво ОСОБА_1 не видавалися.

Окрім того, ухвалою Львівської міської ради від 01.07.2016 № 666 «Про затвердження відділу освіти Залізничного району управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості та надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 » відділу освіти Залізничного району управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради передано у постійне користування земельну ділянку площею 0,0875 га (у тому числі 0,0093 га у межах червоних ліній із обмеженням без права капітального будівництва та висадження багаторічних насаджень) на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610136300:06:019:0021) для обслуговування будівель та споруд закладу дошкільної освіти (код КВЦПЗ 03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти за рахунок земель житлової та громадської забудови).

Відповідно до листа відділу освіти Шевченківського та Залізничного районів департаменту освіти і культури Львівської міської ради від 19.05.2025 № 4-270909-26719, до меж земельної ділянки площею 0,0875 га на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610136300:06:019:0021) не увійшла будівля літ. «В-1» загальною площею 18,1 кв. м, яка, згідно з проєктно-кошторисною документацією, включена до проєкту відновлення діяльності ЗДО № 22. Водночас зазначена будівля увійшла до меж земельної ділянки площею 0,0895 га, кадастровий номер 4610136300:06:019:0016.

26.03.2025 до Львівської міської ради надійшла заява ОСОБА_1 № 3-М-20624 про продовження строку оренди земельної ділянки. На зазначену заяву управлінням земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради було надано роз`яснення від 10.04.2025 № 2403-вих-52808 щодо необхідності подання документів відповідно до ухвал Львівської міської ради від 10.07.2023 № 3591 та від 06.12.2022 № 2632.

На виконання наказу управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради від 19.05.2025 № 46 проведено комісійне обстеження земельної ділянки комунальної власності на АДРЕСА_1 .

За результатами вказаного обстеження складено акт № 90 від 22.05.2025, проведено фотофіксацію та встановлено, що на земельній ділянці АДРЕСА_2 , площею 0,0895 га, кадастровий номер 4610136300:06:019:0016, знаходиться кам`яна нежитлова будівля В-1 площею 18,1 кв. м, із поштовою адресою: АДРЕСА_1 , що перебуває у комунальній власності Львівської міської територіальної громади.

До будівлі В-1 здійснено прибудову загальною площею 80,5 кв. м, право власності на яку визнано рішенням Миколаївського районного суду Львівської області від 07.12.2012 у справі № 1313/4111/2012.

Враховуючи невідповідність місця розташування земельної ділянки містобудівній документації, а також наявність у її межах об`єкта нерухомого майна площею 18,1 кв. м, що належить до комунальної власності Львівської міської територіальної громади (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2682648646060), Львівською міською радою прийнято ухвалу № 6515 від 12.06.2025 «Про відмову в укладенні з гр. ОСОБА_1 на новий строк договору оренди землі на АДРЕСА_1 ».

Окрім того, у судовому засіданні представник відповідача зазначила, що позивачем не запропоновано жодного варіанту договору оренди чи доповнень до нього, а укладення договору у попередній редакції, запропонованій позивачем, не відповідає вимогам чинного законодавства. Також зазначила, що у зв`язку із тим, що на вказаній земельній ділянці знаходиться об`єкт нерухомості, належний позивачу, їй було запропоновано укласти новий договір оренди земельної ділянки після погодження розміру земельної ділянки та інших істотних умов такого, зокрема із врахуванням об`єкта нерухомого майна загальною площею 18,1 кв.м., що розташований на ній, однак позивач вказану пропозицію проігнорувала, а отже фактично сторонами не досягнено домовленісті щодо істотних умов договору оренди земельної ділянки. У зв`язку з наведеним просила у позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом установлено, що рішенням Миколаївського районного суду Львівської області від 07.12.2012 у справі № 1313/4111/2012 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні майном та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , ОКП «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», третьої особи Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Львівської області про визнання права власності на самочинно реконструйовані нежитлові приміщення, зустрічний позов ОСОБА_3 задоволено. Зокрема: присвоєно нежитловим приміщенням загальною площею 80,5 кв. м, під індексами: 1-й поверх «2» (6,9 кв. м), 1-й поверх «3» (1,3 кв. м), 1-й поверх «4» (42,0 кв. м), 1-й поверх «5» (30,3 кв. м), будинкову адресу: АДРЕСА_1 ; визнано за ОСОБА_3 право власності на зазначені нежитлові приміщення загальною площею 80,5 кв. м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язано Львівське обласне комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» зареєструвати за ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) право власності на зазначені нежитлові приміщення (а.с. 108).

На підставі вказаного рішення суду та договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 24.07.2014 ОСОБА_1 набула право власності на нежитлові приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що розташовані на 1-му поверсі будинку під цифрами «2» та «5», загальною площею 80,5 кв. м. Наведене також підтверджується даними Державного реєстру речових прав (реєстраційний номер об`єкта: 345844446101, запис № 433410157) (а.с. 25, 2627).

Ухвалою Львівської міської ради від 14.07.2015 № 4981 «Про затвердження гр. ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок на АДРЕСА_1 » затверджено гр. ОСОБА_1 проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано земельні ділянки на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування об`єктів житлової та громадської забудови (а.с. 15).

На підставі вказаної ухвали Львівської міської ради від 14.07.2015 р. № 4981 між Львівською міською радою як орендодавцем та ОСОБА_1 як орендарем укладено договір оренди землі від 11.09.2017 року № 3-3039, згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 4610136300:06:019:0016 на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Відповідно до пп. 2, 3 договору в оренду надається земельна ділянка загальною площею 0,0895 га, у тому числі: під забудову 0,0186 га, під озеленення 0,0457 га. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна кам`яні нежитлові будівлі та металеві нежитлові споруди. Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4610136300:06:019:0016 на дату укладення договору становить 1 003 521,70 грн. Згідно з п. 8 договір укладено на 10 (десять) років до 14 липня 2025 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на його поновлення на той самий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію. Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 30 105,83 грн. Згідно з пунктом 43 договору він набирає чинності після підписання сторонами. Договір оренди землі від 22.09.2014 року зареєстровано у Львівській міській раді 11.09.2017 за № 3-3039, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис.

26.03.2025 позивач звернувся до Львівської міської ради із листом-повідомленням (вхідний номер № З-М-20624-3Р-2403 від 26.03.2025) про намір продовжити строком на 10 років договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4610136300:06:019:0016 загальною площею 0,0895 га на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

У відповідь на звернення ОСОБА_1 листом від 22.05.2025 № 2403-вих-75086 начальник управління земельних ресурсів Львівської міської ради Кубай Т. Є. повідомив позивача про те, що відповідно до плану зонування території Залізничного району міста Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради № 4657 від 21.05.2015, земельна ділянка, яка перебуває в оренді для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, знаходиться в межах функціональної зони Г-2, де серед переважних, супутніх та допустимих видів забудови та використання земельних ділянок не передбачено будівництво багатоквартирних житлових будинків.

Крім цього, за інформацією відділу освіти Шевченківського та Залізничного районів освітньої інфраструктури департаменту освіти і культури Львівської міської ради № 4-270909-26719 від 19.05.2025 р., у процесі державної реєстрації права постійного користування на земельну ділянку площею 0,0875 га на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610136300:06:019:0021) для обслуговування будівель закладу освіти на АДРЕСА_1 встановлено, що до меж земельної ділянки за вказаною адресою не увійшла будівля під літ. «В-1» загальною площею 18,1 кв. м, яка згідно з ПКД включена до відновлення діяльності ЗДО № 22 та розташована в межах земельної ділянки площею 0,0895 га, кадастровий номер 4610136300:06:019:0016, що надана в оренду позивачці.

Земельна ділянка площею 0,0895 га на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610136300:06:019:0021) є недостатньою для обслуговування двох груп закладу дошкільної освіти, а тому земельна ділянка площею 0,0895 га, кадастровий номер 4610136300:06:019:0016, має використовуватись для потреб закладу дошкільної освіти.

З огляду на викладене та беручи до уваги потребу у розширенні закладу дошкільної освіти на АДРЕСА_1 , відсутні підстави для укладення договору оренди землі від 11.09.2017 року № 3-3039 на новий строк, у зв`язку із чим на розгляд Львівської міської ради винесено проєкт ухвали про відмову гр. ОСОБА_1 в укладенні на новий строк договору оренди землі на АДРЕСА_1 (а. с. 21).

Зі свідоцтва про право власності від 04.10.2005 року, технічного паспорта та інформації з Державного реєстру речових прав від 27.07. вбачається, що Територіальній громаді м. Львова в особі Львівської міської ради на праві комунальної власності належить об`єкт нерухомого майна загальною площею 18,1 кв. м (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2682648646060) (а. с. 56).

З акту обстеження земельної ділянки від 22.05.2025 року № 90 (а. с. 8395) та топографічного знімання (а. с. 96100) вбачається, що об`єкт нерухомого майна загальною площею 18,1 кв. м, який належить до комунальної власності Львівської міської територіальної громади (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2682648646060), знаходиться в межах земельної ділянки площею 0,0895 га, кадастровий номер 4610136300:06:019:0016.

Земельна ділянка 4610136300:06:019:0021 перебуває у постійному користуванні відділу освіти Шевченківського та Залізничного районів освітньої інфраструктури департаменту освіти і культури Львівської міської ради для обслуговування будівель та споруд дитячого дошкільного закладу.

Ухвалою Львівської міської ради 40 сесії 8-го скликання від 12.06.2025 року № 6515 «Про відмову в укладенні з гр. ОСОБА_1 на новий строк договору оренди землі на АДРЕСА_1 » ОСОБА_1 було відмовлено в укладенні на новий строк договору оренди земельної ділянки площею 0,0895 га з кадастровим номером 4610136300:06:019:0016 на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з підстав невідповідності місця розташування земельної ділянки містобудівній документації та наявності в межах земельної ділянки об`єкта нерухомого майна загальною площею 18,1 кв. м, що належить до комунальної власності Львівської міської територіальної громади (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2682648646060).

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключних повноважень органу місцевого самоврядування віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Згідно із пунктом «а» частини першої статті 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад віднесено до повноважень сільських, селищних, міських рад на території сіл, селищ, міст.

Ст. 122 ЗК України визначено, що вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно із частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 Цивільного кодексу України).

Договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору (частина перша статті 638 Цивільного кодексу України).

Відповідно до вимог частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».

Згідно із частиною першою статті 4 Закону України «Про оренду землі» між сторонами спірних орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (частина перша статті 5 названого Закону).

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Отже, договір оренди землі є договором, за яким у сторін виникають обов`язки щодо його виконання: в орендодавця виникає обов`язок передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а в орендаря обов`язок використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства та сплачувати орендну плату в порядку і розмірі, встановленому договором або законом.

У статті 16 Закону України "Про оренду землі" визначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

Відповідно до частини першої статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають речові права на нерухоме майно, похідні від права власності, зокрема право оренди земельної ділянки. Відповідно до частини четвертої статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону; згідно з частиною другою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Отже, орендар набуває речове право оренди земельної ділянки з моменту державної реєстрації такого права.

Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (частина перша стаття 15 Закону України «Про оренду землі»). За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно із частиною першою статті 19 Закону України «Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються статтею 33 Закону України «Про оренду землі», яка фактично об`єднує два випадки пролонгації договору оренди землі.

Так, відповідно до частин першої п`ятої статті 33 цього Закону (у редакції, яка була чинною на час звернення позивача з питанням про продовження/ укладення договору на новий строк) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору. При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: якщо орендодавець не пізніше ніж у 30-денний строк до закінчення строку дії договору з орендарем, який є інвестором із значними інвестиціями, з яким укладено спеціальний інвестиційний договір відповідно до Закону України "Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями", не повідомив відповідним листом-повідомленням про непродовження дії договору та за умови, що орендар має намір продовжити користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк на умовах, передбачених договором оренди землі, крім розміру орендної плати. Зміна розміру орендної плати оформлюється додатковим договором (угодою) до договору оренди землі.

Згідно з частиною восьмою та дев`ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді. У разі зміни меж або цільового призначення земельної ділянки вимоги цієї статті не застосовуються.

Відповідно до абзацу 3 розділу ІХ «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі» договори оренди земельних ділянок приватної власності, а також земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у власності орендаря, укладені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", у разі їх продовження (укладення на новий строк) мають містити умови, передбачені статтею 33 цього Закону та статтею 126-1 Земельного кодексу України. Правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.

У своїй постанові від 26 травня 2020 року у справі № 908/299/18 /провадження № 12-136гс19/ Велика Палата Верховного Суду ( п. 53-56) зазначила, що правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються статтею 33 Закону України «Про оренду землі», яка фактично об`єднує два випадки пролонгації договору оренди землі.

Так, відповідно до частин першої п`ятої статті 33 цього Закону (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди проект договору (на час звернення позивачки). При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Згідно з частинами восьмою та дев`ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.

У своїй постанові від 26 травня 2020 року у справі № 908/299/18 /провадження № 12-136гс19/ Велика Палата Верховного Суду вказала, що якщо орендодавець відмовляється чи ухиляється від укладення додаткової угоди до договору оренди землі, обов`язковість укладення якої передбачена ч. 8 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», то належним способом захисту порушеного права є визнання укладеною додаткової угоди із викладенням її змісту.

У постанові від 22 вересня 2020 року у справі № 159/5756/18 /провадження № 14-99цс20/ Велика Палата Верховного Суду відступила від правового висновку Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду щодо порядку поновлення договору оренди землі, визначивши, що для виникнення підстави поновлення договору, передбаченої частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі» орендар зобов`язаний повідомити орендодавця про намір скористатися правом на поновлення договору оренди землі з надсиланням проєкту додаткової угоди. Факт порушення орендодавцем місячного терміну для направлення орендареві листа-повідомлення про прийняте ним рішення у відповідь на вчасно надісланий орендарем лист-повідомлення не має самостійного правового значення для вирішення питання про можливість поновлення договору оренди землі на підставі частини шостої статті 33 Закону України «Про оренду землі», якщо орендарем не дотримано процедури, встановленої, зокрема, частиною третьою статті 33 Закону України «Про оренду землі», а саме не надано до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі проєкту додаткової угоди проєкту договору (на час звернення позивачки).

У пунктах 8.25- 8.27 постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.01.2022 у справі № 143/591/20 /провадження № 14-72 цс 21/ зазначається, що норма про переважне право орендаря на поновлення договору спрямовані лише на забезпечення пріоритету його інтересів перед інтересами інших осіб. Будь-якого іншого змісту переважне право не має. Воно не може трансформуватися у право на спонукання орендодавця до укладення договору на новий строк за відсутності його згоди зі зміненими умовами. Водночас предмет регулювання статті 33 Закону України № 161-XIV не може бути звужений винятково до реалізації орендарем свого переважного права, оскільки за смислом цього закону юридичним фактом, у силу якого договір укладається на новий строк (поновлюється), є досягнення згоди між сторонами щодо усіх істотних умов договору оренди.

У своїй постанові від 09 квітня 2024 року у cправі № 902/453/23, зокрема у п. 29, 31, 34 Верховний Суд звертає увагу на те, що згідно з усталеною практикою суд не може підміняти інший орган державної виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, перебираючи на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до компетенції відповідного органу. За таких обставин без рішення Міськради, тобто без її волевиявлення неможливе укладення нового договору оренди землі. В будь-якому разі навіть визнання судом незаконним рішення орендодавця про відмову укласти новий договір оренди землі не може означати досягнення між орендарем та орендодавцем згоди щодо істотних умов такого договору. У межах розумної та добросовісної поведінки орган державної влади чи місцевого самоврядування як орендодавець, що представляє власника у спірних правовідносинах, може взагалі відмовити орендарю в укладенні договору, повідомивши його про наявність належних підстав для цього, зокрема, про рішення орендодавця як власника більш розумно розпорядитися землею (в тому числі виставити право оренди на торги), чи вказавши на неналежне виконання орендарем умов договору.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до суду з позовом про визнання укладеним на новий строк договору оренди землі, однак при зверненні до відповідача нею не було дотримано процедури, встановленої частиною третьою статті 33 Закону України «Про оренду землі», яка надає орендареві підстави розраховувати на можливість укладення договору на новий строк у силу закону.

Так, нею, як орендарем, при зверненні до відповідача Львівської міської ради як орендодавця із заявою про продовження строку дії договору оренди землі, усупереч вимогам частини третьої статті 33 Закону України «Про оренду землі», не було додано проєкту договору, доказів надічлання такого проєкту відповідачу під час судового розгляду позивач також суду не надала.

Окрім того, відповідач, як суб`єкт, до виключних повноважень якого належить вирішення питань передачі земельних ділянок комунальної власності у користування, до закінчення строку дії договору мотивованим листом від 22.05.2025 повідомив позивачку про те, що договір оренди землі на новий строк із нею укладено не буде з підстав невідповідності місця розташування земельної ділянки містобудівній документації та наявності в межах земельної ділянки об`єкта нерухомого майна загальною площею 18,1 кв. м, який належить до комунальної власності Львівської міської територіальної громади.

Надалі, відповідно до статті 16 Закону України «Про оренду землі», Львівською міською радою на 40-й сесії VIII скликання 12.06.2025 прийнято мотивовану ухвалу № 6515 «Про відмову в укладенні з гр. ОСОБА_1 на новий строк договору оренди землі на АДРЕСА_1 ».

Виходячи з наведеного, з урахуванням необхідності дотримання принципу пропорційності та балансу інтересів сторін у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до статті 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи. До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Згідно з частиною другою статті 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову на відповідача, у разі відмови у позові на позивача.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати слід покласти на нього.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77-83, 89, 141, 263-265, 354-355 ЦПК України

У Х В А Л И В :

У позові ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Качмар І.О., до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали і продовження строку дії договору оренди відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Львівська міська рада, ЄДРПОУ: 04055896, місцезнаходження: м. Львів, пл. Ринок, 1.

Повний текст рішення виготовлено 30.06.2026 року.

Суддя Іванюк І.Д.