Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН: 336/2565/26
Провадження №: 2/336/2577/2026
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Запоріжжя 30 червня 2026 року
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Зарютіна П.В., при секретарі Гордейченко Р.Р., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом
Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних соціальних допомог,-
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних соціальних допомог.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
18.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
На підставі заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.05.2023, Відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.05.2023 №2302-5002768252.
Після отримання зазначеної довідки, 25.05.2023, ОСОБА_1 подав до Управління заяву № 407 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з п.3 Порядку 332 (в редакції, чинній на момент виникнення оскаржуваних обставин), Допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Таким чином, на підставі заяви Відповідача від 25.05.2023 та наданих документів, рішенням Управління 52302-44382687-2023-1 від 25.05.2023 йому призначено державну допомогу з 01.05.2023 у розмірі 2 000,00 грн. щомісяця.
20.02.2024 ОСОБА_1 подав до Департаменту заяву № 2344 для перерахунку розміру допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам як особі з інвалідністю. До заяви додано копію довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ № 456200 від 27.11.2023 про третю групу інвалідності.
На підставі зазначеної заяви та наданих документів рішенням Департаменту 52302-44382687-2024-2 від 02.04.2024 Відповідачу призначено державну допомогу з 01.02.2024 у розмірі 3 000,00 грн.
З 01.03.2024 до Порядку № 332 внесено зміни: установити, що з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку, затвердженого цією Постановою, продовжується автоматично на один шестимісячний період згідно з Постановою КМ № 709 від 11.07.2023.
На підставі зазначених змін, рішенням Департаменту 52302-44382687-2024-3 від 04.04.2024 Відповідачу призначено державну допомогу з 01.03.2024 у розмірі 3000,00 грн. щомісяця.
Також Відповідачем було подано заяву № 6207 від 15.04.2024 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам із зазначенням осіб, які входять до складу сім`ї.
За результатами верифікації з Міністерством фінансів України, у липні 2024 року Департаментом отримано інформацію, відповідно до якої Відповідач перебував за межами території України більш ніж 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Також, на запит Департаменту від 31.07.2024 № 04.01-06/5147 «Про надання інформації», листом Державної прикордонної служби України від 21.08.2024 № 19-57386/18/24-Вих Позивача поінформовано, що Відповідач декілька разів перетинав державний кордон України, останній раз виїхав 22.04.2024 та станом на 31.07.2024 не повернувся на територію України.
Як вбачається з матеріалів справи, строк перебування Відповідача за кордоном перевищив 30 календарних днів підряд або більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Керуючись п.8 Порядку 332, 06.08.2024 Департаментом було прийнято рішення з 01.08.2024 припинити виплату Відповідачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у зв`язку з тим, що отримувач перебував за кордоном більш як 30 календарних днів чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Таким чином, за результатами верифікації, виникла переплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі, яка підлягає поверненню, за період з червня 2024 року по липень 2024 року у сумі 6 000 грн.
Під час подачі до Департаменту заяви від 15.04.2024 №6207 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 був поінформований, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктом 8 Порядку 332, про що свідчить його особистий підпис.
Також на обліку в Департаменті знаходиться особова справа № 637704 по призначенню державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю ОСОБА_1 .
04.01.2024 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту із заявою №12304001012400048 для оформлення тимчасової державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю, яка не набула права на пенсійну виплату.
Відповідачем було заповнено Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (далі Декларація про доходи), а також надано пакет документів, передбачений п. 10 Порядку.
Також до заяви було додано довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААГ № 456200 від 27.11.2023 про третю групу інвалідності встановлену на строк до 01.12.2025.
На підставі поданих документів ОСОБА_1 , рішенням від 23.01.2024 було призначено щомісячну державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам і державну соціальну допомогу на догляд.
За результатами верифікації з Міністерством фінансів України, у травні 2024 року Департаментом отримано інформацію про те що Відповідач перебуває на обліку як отримувач пенсії по інвалідності у Пенсійному фонді України з 17.10.2023.
В результаті отриманої інформації в травні 2024 року спеціалістами Департаменту було встановлено, що Відповідач одночасно отримував пенсію в ГУ ПФУ в Запорізькій області та державну соціальну допомогу у Департаменті з 17.10.2023.
Рішенням Департаменту від 22.05.2024 виплату державної соціальної допомоги Відповідачу припинено з 01.06.2024, але кошти за період часу з жовтня 2023 по червень 2024 вже були фактично перераховані на поточний банківський рахунок Відповідача.
В результаті неповідомлення Відповідачем інформації про оформлення пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, виникли надміру виплачені кошти за період з 17.10.2023 по 30.06.2024 у сумі 19449,86 грн. (дев`ятнадцять тисяч чотириста сорок дев`ять гривень 86 копійок).
Департамент намагався повернути надміру перераховані кошті шляхом звернення до АТ КБ «ПриватБанк», у якому було відкрито рахунок Відповідача, в результаті чого повернуто коштів у розмірі 9444,00 грн., а розмір надміру виплачених коштів склав 10005,86 грн. (десять тисяч п`ять гривень 86 копійок).
06.09.2024 року за № 04.01-06/5857, спеціалістами Департаменту на адресу Відповідача було скеровано лист про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги та допомоги проживання внутрішньо переміщеним особам з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти.
Повторні листи про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги та допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти були направлені Відповідачу 27.09.2024 за № 04.01-06/6203, 11.11.2024 за № 04.01-06/6888 та 12.09.2025 за № 04.01-06/5191 (останнє повідомлення додатково направлено Відповідачу із застосуванням Viber).
Станом на момент подання позовної заяви належна до повернення загальна сума заборгованості, яка становить 16005,86 грн. до державного бюджету повернута не була.
На підставі вищевикладеного, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі у розмірі 6 000 грн., надміру виплачену державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю у розмірі 10005,86 грн. та судовий збір, сплачений при поданні позову, у розмірі 3 328,00 грн.
Вищевказана справа була призначена до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами.
При цьому, сторона позивача не висловила заперечень проти вирішення справи у порядку заочного розгляду, тому суд без виходу до нарадчої кімнати ухвалив провести заочний розгляд вищевказаної справи.
У порядку ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Всебічно з`ясувавши обставини справи, вивчивши її матеріали, дослідивши надані у справі докази у сукупності, суд дійшов до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Судом встановлено, щона обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (далі - Управління).
18.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2017 №509 (зі змінами та доповненнями), довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
В абзаці 16 пункту 2 Порядку оформлення і видачі довідки ВПО (в редакції, чинній на момент виникнення обставин) визначено, що на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми єПідтримка (далі - територія адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії).
На підставі заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.05.2023, Відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.05.2023 №2302-5002768252.
Після отримання зазначеної довідки, 25.05.2023, ОСОБА_1 подав до Управління заяву № 407 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до п. 2 Порядку 332 (в редакції, чинній на момент виникнення оскаржуваних обставин), Допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
Згідно з п.3 Порядку 332 (в редакції, чинній на момент виникнення оскаржуваних обставин), Допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Таким чином, на підставі заяви Відповідача від 25.05.2023 та наданих документів, рішенням Управління 52302-44382687-2023-1 від 25.05.2023 йому призначено державну допомогу з 01.05.2023 у розмірі 2 000,00 грн. щомісяця.
20.02.2024 ОСОБА_1 подав до Департаменту заяву № 2344 для перерахунку розміру допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам як особі з інвалідністю. До заяви додано копію довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ № 456200 від 27.11.2023 про третю групу інвалідності.
На підставі зазначеної заяви та наданих документів рішенням Департаменту 52302-44382687-2024-2 від 02.04.2024 Відповідачу призначено державну допомогу з 01.02.2024 у розмірі 3 000,00 грн.
З 01.03.2024 до Порядку № 332 внесено зміни: установити, що з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку, затвердженого цією Постановою, продовжується автоматично на один шестимісячний період згідно з Постановою КМ № 709 від 11.07.2023.
На підставі зазначених змін, рішенням Департаменту 52302-44382687-2024-3 від 04.04.2024 Відповідачу призначено державну допомогу з 01.03.2024 у розмірі 3000,00 грн. щомісяця.
Також Відповідачем було подано заяву № 6207 від 15.04.2024 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам із зазначенням осіб, які входять до складу сім`ї.
Відповідно до п. 6 Порядку 332 якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов`язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв`язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).
Відповідно до п. 8 Порядку 332, нарахування та виплата допомоги уповноваженій особі або отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця, який настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд або 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
За результатами верифікації з Міністерством фінансів України, у липні 2024 року Департаментом отримано інформацію, відповідно до якої Відповідач перебував за межами території України більш ніж 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Також, на запит Департаменту від 31.07.2024 № 04.01-06/5147 «Про надання інформації», листом Державної прикордонної служби України від 21.08.2024 № 19-57386/18/24-Вих Позивача поінформовано, що Відповідач декілька разів перетинав державний кордон України, останній раз виїхав 22.04.2024 та станом на 31.07.2024 не повернувся на територію України.
Як вбачається з матеріалів справи, строк перебування Відповідача за кордоном перевищив 30 календарних днів підряд або більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Керуючись п.8 Порядку 332, 06.08.2024 Департаментом було прийнято рішення з 01.08.2024 припинити виплату Відповідачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у зв`язку з тим, що отримувач перебував за кордоном більш як 30 календарних днів чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Таким чином, за результатами верифікації, виникла переплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі, яка підлягає поверненню, за період з червня 2024 року по липень 2024 року у сумі 6 000,00 грн.
Під час подачі до Департаменту заяви від 15.04.2024 №6207 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 був поінформований, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктом 8 Порядку 332, про що свідчить його особистий підпис.
Також на обліку в Департаменті знаходиться особова справа № 637704 по призначенню державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю ОСОБА_1 .
Згідно з ст. 4 Закону України Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (далі Закон) державна соціальна допомога призначається особі, яка: є дитиною померлого годувальника або досягла віку, встановленого статтею 1 цього Закону, та не мають права отримувати у зв`язку з цим пенсію відповідно до закону, або визнана особою з інвалідністю у встановленому порядку.
Відповідно до ст. 5 Закону державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд призначаються з дня звернення за допомогою. Особам з інвалідністю - на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд регулюється «Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року № 261.
Відповідно до п. 2 Порядку, призначення і виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд призначається і виплачується громадянам України, які постійно проживають на території України.
Відповідно до п. 9 Порядку соціальна допомога призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
04.01.2024 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту із заявою №12304001012400048 для оформлення тимчасової державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю, яка не набула права на пенсійну виплату.
Відповідачем було заповнено Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (далі Декларація про доходи), а також надано пакет документів, передбачений п. 10 Порядку.
Також до заяви було додано довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААГ № 456200 від 27.11.2023 про третю групу інвалідності встановлену на строк до 01.12.2025.
На підставі поданих документів ОСОБА_1 , рішенням від 23.01.2024 було призначено щомісячну державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам і державну соціальну допомогу на догляд.
За результатами верифікації з Міністерством фінансів України, у травні 2024 року Департаментом отримано інформацію про те що Відповідач перебуває на обліку як отримувач пенсії по інвалідності у Пенсійному фонді України з 17.10.2023.
В результаті отриманої інформації в травні 2024 року спеціалістами Департаменту було встановлено, що Відповідач одночасно отримував пенсію в ГУ ПФУ в Запорізькій області та державну соціальну допомогу у Департаменті з 17.10.2023.
Рішенням Департаменту від 22.05.2024 виплату державної соціальної допомоги Відповідачу припинено з 01.06.2024, але кошти за період часу з жовтня 2023 по червень 2024 вже були фактично перераховані на поточний банківський рахунок Відповідача.
Відповідно до ст. 14 Закону одержувачі державної соціальної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають державну соціальну допомогу, про обставини, що можуть вплинути на умови призначення державної соціальної допомоги та її виплату.
У разі невиконання цього обов`язку та одержання у зв`язку з цим зайвих сум державної соціальної допомоги одержувачі повинні відшкодувати органам, що призначають державну соціальну допомогу, надміру виплачені суми.
Заповнюючи «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» Відповідач ознайомлювався з тим, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, повинен повідомити про це органи соціального захисту населення, про свідчить його власний підпис.
Також, заповнюючи Декларацію про доходи, Відповідач власноруч підписав, що усвідомлює, що в разі подання ним неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу сім`ї, їхні доходи, майновий стан і витрати, йому може бути відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги або припинено її надання. У такому разі він зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму державної соціальної допомоги.
В результаті неповідомлення Відповідачем інформації про оформлення пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, виникли надміру виплачені кошти за період з 17.10.2023 по 30.06.2024 у сумі 19449,86 грн. (дев`ятнадцять тисяч чотириста сорок дев`ять гривень 86 копійок).
Департамент намагався повернути надміру перераховані кошті шляхом звернення до АТ КБ «ПриватБанк», у якому було відкрито рахунок Відповідача, в результаті чого повернуто коштів у розмірі 9444,00 грн., а розмір надміру виплачених коштів склав 10005,86 грн.
Згідно з частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
За приписами статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Отже, Відповідач свідомо отримав надмірно виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі за період з 01.06.2024 по 31.07.2024 року, розмір якої становить 6 000,00 грн. (шість тисяч гривень 00 копійок), державну соціальну допомогу в період з 17.10.2023 по 30.06.2024, розмір якої становить 10005,86 грн., не маючи права на її отримання по причині оформлення пенсії у ГУ ПФУ в Запорізькій області і не повідомлення про це Позивача. При цьому добровільно не повернув надмірно виплачені суми допомог, отже вимоги Департаменту є цілком правомірними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.
Департамент намагався вирішити спір з Відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до Відповідача, однак листи про повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги та допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти Відповідачем не повернуті.
06.09.2024 року за № 04.01-06/5857, спеціалістами Департаменту на адресу Відповідача було скеровано лист про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги та допомоги проживання внутрішньо переміщеним особам з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти.
Повторні листи про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги та допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти були направлені Відповідачу 27.09.2024 за № 04.01-06/6203, 11.11.2024 за № 04.01-06/6888 та 12.09.2025 за № 04.01-06/5191 (останнє повідомлення додатково направлено Відповідачу із застосуванням Viber).
Однак, належна до повернення загальна сума заборгованості, яка становить 16005,86 грн. до державного бюджету повернута не була.
Пунктом 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Судові витрати, що понесені та документально підтверджені позивачем: 3 328,00 грн. гривень судового збору, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з Відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.4,5,45,80,107,118-120 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014, Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2017 №509, Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, Законом України Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», «Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року № 261, -
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних соціальних допомог - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_3 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (адреса: м. Запоріжжя, вулиця Вячеслава Зайцева, 14, Код ЄДРПОУ 37573438) надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі у розмірі 6 000,00 грн. (шість тисяч гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_3 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (адреса: м. Запоріжжя, вулиця Вячеслава Зайцева, 14, Код ЄДРПОУ 37573438) надміру виплачену державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю у розмірі 10005,86 грн. (десять тисяч п`ять гривень 86 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_3 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (адреса: м. Запоріжжя, вулиця Вячеслава Зайцева, 14, Код ЄДРПОУ 37573438) судовий збір у розмірі 3 328 грн. (три тисячі триста двадцять вісім гривень 00 копійок).
Роз`яснити, що через неявку у судове засідання всіх учасників справи судове рішення підписано судом без його проголошення.
Роз`яснити, що датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення, що зазначена у вступній частині судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частину другій статті 358 ЦПК України.
Суддя П.В. Зарютін
30.06.26