Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 342/5/26
Провадження № 2-о/342/40/2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2026 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Андріюк І.Г.,
присяжних Бурдеги В.П., Кіндрачук Г.М.
секретаря судового засідання Малик Г.В.,
Сьомкайло І.-М.І.,
з участю представника заявника
адвоката Левенець Л.В.,
заінтересованої особи ОСОБА_1
представника заінтересованої особи
адвоката Дирбавки Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Городенка цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Чернелицької селищної ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про призначення опікуном недієздатної дитини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою та просить призначити його опікуном недієздатної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки с.Дубки Коломийського району Івано-Франківської області.
У заяві вказано, що ОСОБА_3 є його донькою, якій встановлено 1 А групу інвалідності в силу важких рухових порушень. Рішенням Городенківського районного суду від 23.03.2022 (дію рішення продовжено ) визнано ОСОБА_3 недієздатною та призначено її опікуном ОСОБА_1 .
На даний час здоров`я доньки погіршилось, її хвороба прогресує, вона є лежачою, дружина ОСОБА_1 самостійно не може впоратись з доглядом доньки, оскільки має загострення варикозу та прогресуючу гіпертонічну хворобу, потребує курсу лікування, проте немає з ким залишити доньку, а стан здоров`я недієздатної доньки передбачає обов`язковий постійний нагляд. Донька потребує нового інвалідного візка, що передбачає оформлення документів, та в цей час інший з батьків має доглядати доньку. Крім того, дружина повинна доглядати своїх перестарілих батьків, оскільки брат загинув при виконанні обов`язку по захисту України від російської агресії та вона залишилась єдиною донькою. Батько дружини є незрячим, інвалідом ІІ групи.
Законодавство України дозволяє призначення декількох опікунів, що залежить від потреб особи, яка потребує опіки, та можливості осіб виконувати обов`язки опікуна. Заявник вважає, що відповідає критеріям для надання статусу опікуна, будь-які перешкоди для призначення таким відсутні.
Ухвалою від 16.06.2026 року, після задоволення самовідводу судді Гайдича Р.М., справу прийнято до провадження судді Андріюк І.Г.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_4 вимоги заяви підтримала, просила задовольнити. Зазначила, що заявник має можливість здійснювати догляд за донькою, яка є важкохворою, заінтересована особа ОСОБА_1 , його дружина, яка є опікуном доньки, не може впоратись сама з доглядом. Заявник має можливість забезпечувати сім`ю та буде здійснювати такі обов`язки на час неможливості виконання таких опікункою ОСОБА_1 .
У судове засідання особа, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною, - ОСОБА_3 , не з`явилася. Представник - ОСОБА_3 адвокат Дирбавка Р.М. вимоги заяви підтримав, просив задовольнити.
Представник Органу опіки та піклування Чернелицької селищної ради у судове засідання не з`явився, 12.06.2026 до суду подана заява про розгляд справи за відсутності представника органу опіки та піклування.
Дії заінтересованої особи не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, відповідно до якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Передбачених ч.2 ст.223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності представника заінтересованої особи.
Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, вважає необхідним зазначити таке.
Вимоги заяви мотивовано тим, що призначення ОСОБА_2 опікуном недієздатної доньки відповідатиме інтересам останньої.
За вимогами частини першої статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до статті 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина перша статті 40 ЦК України).
Відповідно до вимог частини третьої статті 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Судом встановлено, що рішенням Городенківського районного суду від 23.02.2026 продовжено строк дії рішення Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2022 року у справі №342/169/22, яке набрало законної сили 25.04.2022, про визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки с.Дубки Городенківського району Івано-Франківської області, встановлення над нею опіки та призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її опікуном. Строк дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатною становить 2 (два) роки з дня набрання чинності рішенням суду.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є особою з інвалідністю з дитинства першої групи А, довічно, потребує постійного стороннього догляду і нагляду, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №169812.
Згідно виписок з медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого за період з 11.03.2025 по 18.03.2025, 07.11.2025 по 17.11.2025 ОСОБА_3 хворіє на ДЦП, спастичний тетрапарез зі стійкими руховими порушеннями. Симптоматична епілепсія, судоми, анемія надважкого ступеня, гострий бронхіт. Наведене підтверджується даними з медичної картки ОСОБА_3 , індивідуальної програми реабілітації інвалідів №1184. Згідно висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації №72/8 від 04.07.2024 ОСОБА_3 призначено допоміжний засіб реабілітації крісло-колісне.
Згідно копії висновку судово-психіатричного експерта Івано-Франківської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» №470/2025 від 18.12.2025, ОСОБА_3 страждає стійким хронічним психічним розладом глибокою розумовою відсталістю (MKX-10 F73). Зазначене захворювання позбавляє підекспертну ОСОБА_3 здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння; недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод (абзац третій підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 01 червня 2016 року № 2-рп/2016).
Згідно зі статтею 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки. Відповідно до статті 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними. У частині першій статті 60 ЦК України визначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України).
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника. У частинах другій-п`ятій статті 63 ЦК України визначено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників. Згідно з частиною першою статті 67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Верховний Суд у постанові від 16 грудня 2020 року у справі №336/5652/18 зазначив, що відповідно до ч.1 ст.67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України і Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 затверджено Правила опіки та піклування, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 17 червня 1999 року за № 387/3680 (далі - Правила). Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Правил опіка (піклування) є особливою формою державної турботи, зокрема, про повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
Опіка (піклування) встановлюється для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.
Згідно з пунктами 2.1, 2.4 Правил опіка установлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
Відповідно до п. 1.7 Правил органи опіки та піклування, вирішують в тому числі питання про встановлення і припинення опіки та піклування; ведуть облік щодо осіб, які потребують опіки (піклування); здійснюють нагляд за діяльністю опікунів і піклувальників; забезпечують тимчасове влаштування неповнолітніх та непрацездатних осіб, які потребують опіки (піклування); розглядають скарги на дії опікунів (піклувальників); вживають заходи щодо захисту особистих та майнових прав неповнолітніх дітей і осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); беруть участь у розгляді судами спорів, пов`язаних із захистом прав неповнолітніх дітей та осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); установлюють опіку над майном у передбачених законом випадках; оформлюють належні документи щодо особи підопічного та щодо майна, над яким установлюється опіка; провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав та інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування.
Згідно з п. 1.8 Правил рішення органів опіки і піклування про призначення чи звільнення опікунів і піклувальників від виконання своїх обов`язків, а також з інших питань опіки і піклування можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.
Пунктом 3.1 Правил передбачено, що для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник. При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.
Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Згідно з підпунктами 3.2, 3.3 Правил опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину. Документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна: повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян); копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік; копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров`я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов`язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов`язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім`ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки; документ про закріплення за дитиною житлової площі.
Заявник ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 06.12.2001 року, запис за №33.
За даними копії свідоцтва про одруження, виданого 15.04.1999 року у виконкомі Далешівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області, актовий запис №3, зареєстровано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . Прізвище чоловіка/дружини після одруження ОСОБА_6 .
Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_2 , 1977 року народження, АДРЕСА_1 від 18 вересня 2025 власного житла немає, проживає у будинку батьків, розмір земельної ділянки 0,60 га. Члени сім`ї : дружина ОСОБА_1 , дочка ОСОБА_7 , 1999 року народження, дочка ОСОБА_3 , 2001 року народження, інвалід-дитинства І групи А. Дитина лежача: її потрібно підіймати, переносити, годувати, одягати, мити, погодинно давати ліки.
Згідно характеристики Чернелицького старостинського округу №3 від 18.09.2025 ОСОБА_2 зареєстрований та проживає у АДРЕСА_1 разом з дружиною ОСОБА_1 , 1978 р.н., дочкою ОСОБА_7 , 1999 року народження, дочкою ОСОБА_3 , 2001 року народження.
За даними копії свідоцтва про право на нерухоме майно будинок АДРЕСА_1 належить на праві спільної часткової власності (1/4) ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_1 .
ОСОБА_8 , 1951 року народження, який є батьком ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 від 11.06.1984), є особою з інвалідністю ІІ групи загального захворювання (по зору), що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії ААД №069670 від 22.10.2024. Згідно висновку про наявність порушення функцій організму, через які особа не може самостійно пересуватися та /або самообслуговування і потребує постійного стороннього догляду, виданого 23.02.2026, ОСОБА_8 має потребу у постійному сторонньому догляді. Висновок дійсний до 23.02.2027.
ОСОБА_9 , брат ОСОБА_1 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 09.07.1974) загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захисту Батьківщини, що стверджується витягом з протоколу засідання штатної Регіональної військово-лікарської комісії №3659 від 03.12.2024. ОСОБА_10 , яка є матір`ю ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 від 11.06.1984), на підставі наведеного видано посвідчення серії НОМЕР_4 Управління соціального захисту населення Коломийської РДА 14.01.2025.
Згідно висновку про стан здоров`я від 18.09.2025 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає по АДРЕСА_1 , є здоровим.
На підтвердження необхідності призначення ОСОБА_2 опікуном ОСОБА_3 , яка вже перебуває під опікою ОСОБА_1 , та у зв`язку з погіршенням стану здоров`я потребує допомоги у догляді за донькою, долучено висновок ЛКК №607 від 23.09.2025 про те, що ОСОБА_1 знаходиться на «Д» обліку Городенківської НЦПМД з діагнозом «гіпертонічна хвороба ІІ ступеню, хронічний панкреатит у стані ремісії, варикозне розширення вен обох нижніх кінцівок». За станом здоров`я потребує постійного лікування.
Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна. Тому за наявності висновку органу опіки та піклування про доцільність призначення опікуном певної особи суд зобов`язаний лише перевірити відповідність цього висновку вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, зокрема чи складений такий висновок на підставі документів, передбачених Правилами опіки та піклування.
Обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Такий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18), від 23 листопада 2021 року у справі № 751/9572/19 (провадження № 61-3053св21), від 28 лютого 2024 року у справі № 372/3474/21 (провадження № 61-16349св23), від 24 липня 2024 року у справі № 727/597/24 (провадження № 61-6720св24).
Подання органу опіки та піклування має оцінюватися судом з точки зору його обґрунтованості і не є обов`язковим для суду.
Опіка та піклування - правовий інститут, який регулює суспільні відносини, пов`язані з установленням опіки та піклування, здійсненням функцій опіки та піклування та зупиненням опіки та піклування.
Віднесення до компетенції суду встановлення опіки та піклування й призначення опікунів або піклувальників судовим рішенням ставить питання про механізм їх практичного вирішення при розгляді справ про обмеження цивільної дієздатності та визнання фізичної особи недієздатною. Перш за все, виходячи з вимог процесуального законодавства, питання про призначення опікуна або піклувальника входить до предмета судового розгляду як похідне від головних юридичних фактів, що становлять предмет доказування по цих справах. Повноваження суду в цьому відношенні пов`язані з розглядом питання про призначення опікуна або піклувальника на підставі тих пропозицій та висновків по справі, які зроблені органом опіки та піклування як органу спеціальної компетенції, на якого за законом покладені функції опіки та піклування. Виходячи з процесуальних функцій органів опіки та піклування та їх процесуального статусу в цивільному процесі, підстав та процесуальних форм їх участі (ст. 60 ЦПК України), їх подання про призначення конкретної особи опікуном або піклувальником може міститися в окремому документі або письмовому висновку, який робить представник органу опіки та піклування в судовому засіданні.
Згідно з пунктом 4.3 Правил опіки та піклування, як правило, опікун (піклувальник) повинен проживати разом з підопічним і може бути прописаний на житловій площі останнього на період виконання своїх обов`язків.
У постанові Верховного Суду від 08 січня 2024 року у справі № 753/1905/22 (провадження № 61-8758св23) зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Згідно подання органу опіки та піклування Чернелицької селищної ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області від 18.11.2025 №67, доцільним є призначення ОСОБА_2 , 1977 р.н., опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . При визначенні кандидата у опікуни, визначальною є згода виконувати обов`язки опікуна та ОСОБА_2 надав таку згоду, подавши письмову заяву. ОСОБА_2 проживає у будинку дружини та її батьків, їздить на сезонні роботи, щоб утримувати сім`ю. Кандидатура ОСОБА_2 відповідає вимогам для призначення опікуна: є повнолітнім та дієздатним, на обліку у нарколога та психіатра не перебуває, за місцем проживання характеризується позитивно, має стабільний дохід, є батьком недієздатної особи, яка має до нього особисту прихильність, надав добровільну згоду бути опікуном, ОСОБА_1 , за станом здоров`я, потребує допомоги у здійсненні опіки, інтересам ОСОБА_3 буде відповідати призначення батька опікуном для забезпечення їй належного догляду і лікування.
Суд вважає, що подання не відповідає вимогам закону щодо його обґрунтованості, оскільки таке не містить належних мотивів, з яких орган опіки дійшов висновку про доцільність призначення саме заявника додатковим опікуном над ОСОБА_3 , з урахуванням того, що заявник є особою мобілізаційного віку; реальної спроможності заявника виконувати обов`язки опікуна, враховуючи, що останній, згідно подання, перебуває на сезонних роботах з метою матеріального забезпечення сім`ї. У зазначеному висновку відсутній аналіз обставин, що свідчать про наявність погіршення стану здоров`я опікунки ОСОБА_1 , що вимагає призначення ще одного опікуна над недієздатною ОСОБА_3 .
Суд вважає, що зазначення у поданні, що визначальною є згода виконувати обов`язки опікуна та ОСОБА_2 надав таку згодущодо здійснення опіки над ОСОБА_3 , не свідчить про здатність виключно заявника здійснювати такі обов`язки.
Крім того, заявник у судове засідання не з`явився, а тому суд не мав можливості з`ясувати питання особистої прихильності до доньки, та реальної спроможності виконувати обов`язки опікуна та матеріально забезпечувати сім`ю.
Також орган опіки і піклування не з`ясував чи є інші родичі, які можуть здійснювати опіку над недієздатною. У судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджується, що за адресою реєстрації ОСОБА_2 проживає дочка ОСОБА_7 , 1999 року народження, яка є повнолітньою.
Доказів того, що, як зазначила заінтересована особа ОСОБА_1 у судовому засіданні, донька ОСОБА_7 не проживає із нею та заявником, а перебуває за кордоном, суду не надано.
Слід зазначити, що у статті 1 Закону України «Про оборону України» передбачено поняття «воєнний стан» як особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, строк дії якого неодноразово продовжувався.
У постанові Верховного Суду від 28 травня 2025 року у справі № 641/7190/23 зазначено, що саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений статтею 65 Конституції України обов`язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з`ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому питанні, та належним чином мотивувати своє подання про можливість призначення особи опікуном та, перш за все, необхідність такого.
Беручи до уваги наведене, враховуючи, що в умовах воєнного стану допустиме обмеження конституційних прав і свобод людини, в тому числі і право бути опікуном, оскільки обмеження такого права є необхідним для захисту держави, суд не знаходить підстав для задоволення заяви.
Керуючись статтями 211, 258-259, 263-265, 268, 293-300, 352, 354 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
У задоволенні заяви ОСОБА_2 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Чернелицької селищної ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про призначення опікуном недієздатної дитини відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Заявник : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Чернелицької селищної ради - вул. Незалежності, 19, смт. Чернелиця, Коломийський район Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04355601;
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ;
Заінтересована особа: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Повний текст судового рішення складено 29.06.2026.
Суддя Андріюк І. Г.
Присяжні Бурдега В.П.
Кіндрачук Г.М.