Рішення № 137792640, 25.06.2026, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
334/6212/26
Номер документу
137792640
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 25.06.2026

Справа № 334/6212/26

Провадження № 2-а/334/97/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2026 року м. Запоріжжя

Дніпровський районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючої судді Філіпова І. М.,

за участю секретаря судового засідання Мандик М. О.,

представники позивача Федоша Н. М.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Запорізького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області до ОСОБА_1 оглипро затримання з метою забезпечення видворення за межі території України,

в с т а н о в и в :

Запорізький відділ Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить на підставі Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, ст.ст. 2, 7, 160, 167, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалити рішення про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на шість місяців.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що 25.06.2026 року співробітниками УСР в Запорізькій області ДСР НПУ та ВП № 6 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області під час здійснення профілактичних заходів під умовною назвою «Мігрант» був виявлений громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та запрошений до Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області для з`ясування законності його перебування в Україні.

Під час здійснення перевірки щодо законності перебування в Україні громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було встановлено наступне.

Громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) прибув в Україну 03.05.2017 року через КПП «Гоптівка» по паспортному документу НОМЕР_1 , виданому 11.04.2017 терміном дії до 10.04.2027 року.

Під час з`ясування обставин правопорушення громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відмовився надавати будь які пояснення.

Запорізьким відділом УДМС у Запорізькій області стосовно громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) проведено перевірку за наступними обліками:

- за обліками УДМС у Запорізькій області, з використанням бази даних відомчої інформаційної системи ДМС, за результатами - ОСОБА_1 посвідками на тимчасове або постійне проживання в Україні, посвідченням біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, паспортом громадянина України не документувався.

Наявна інформація про не виконане громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 рішення Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області від 14.03.2024 про його примусове повернення до країни походження або третьої країни.

Окрім цього, наявна інформація про те, що 14.03.2024 та 12.03.2026 Запорізьким відділом УДМС у Запорізькій області за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства гр. ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП України та накладено адміністративне стягнення у розмірі 3400 грн. та 5100 грн відповідно.

- за обліками інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система "Аркан"), за результатами - відсутня інформація про перетинання державного кордону України громадянином ОСОБА_1

- згідно з офіційними даними Єдиного реєстру боржників Міністерства юстиції України, що перебувають у відкритому публічному доступі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , офіційно зареєстрований як боржник у межах відкритих виконавчих проваджень.

Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження», відомості про особу виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження за умови повного погашення боргу. Наявність діючого запису про ОСОБА_1 у вказаному Реєстрі станом на день подання цього позову є беззаперечним доказом того, що покладені на нього фінансові зобов`язання перед державою не виконані.

- за обліками Державного реєстру актів цивільного стану громадян, за результатами - інформація про народження особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, тощо відсутня .

Вироком Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 18.02.2026 року громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнано винуватим у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 263 КК України та призначено йому покарання у вигляді громадських робіт на строк 120 годин.

Станом на 15.06.2026 року громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) повністю відбув встановлене вироком суду покарання у вигляді 120 годин громадських робіт. 16.06.2026 року знятий з обліку уповноваженого органу з питань пробації.

Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 (ALAKBAROV ROYAL), закінчився 31.07.2017 року. З 01.08.2017 року громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) перебуває на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України до країни походження або третьої країни після закінчення встановленого терміну перебування в Україні.

14.03.2024 року Запорізьким відділом УДМС у Запорізькій області, за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, у відношенні громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, із зобов`язанням його покинути територію України у термін до 12.04.2024.

На теперішній час рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не виконане, громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) територію України у визначений у рішенні строк не залишив, продовжує надалі порушувати законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства та перебувати у статусі нелегального мігранта.

Згідно обліків Єдиного державного реєстру судових рішень, рішення Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не оскаржено.

Впродовж тимчасового перебування на території України, громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), за межі України не виїжджав, до ДМС із заявами щодо легалізації свого проживання в Україні, продовження строку перебування на території країни не звертався. Законні підстави для подальшого перебування в Україні у іноземця відсутні.

Громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) тривалий час проживає в Україні без належних на те законних підстав, відсутні документи на право проживання в Україні, не має наміру займатися питанням свого документування та проживання на законних підставах в Україні. Він не може бути офіційно працевлаштований, та мати законного, постійного джерела доходів згідно чинного законодавства, не зможе забезпечувати власні потреби, через що, з метою отримання грошових коштів, може вчиняти злочини проти власності, чим завдати істотної шкоди охоронюваним інтересам держави та окремих громадян.

23.06.2026 року на адресу Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області від Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшло подання про розміщення до пункту тимчасового перебування іноземців громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з подальшим примусовим видворенням. В обґрунтування своїх вимог зазначено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) знаходячись на території Запорізького регіону систематично протягом 2023-2025 років вчиняв кримінальні та адміністративні правопорушення (за ч. 4 ст. 358 КК України використання завідомо підробленого документа, ч. 2 ст. 263 КК України носіння кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу, ч. 3 ст. 150, ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 122-2, ст. 124, ст.122-4 КУпАП). Гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми протиправними діями створює загрозу громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не надав доказів, які підтверджували б обставини, настання яких передбачає застосування положень частини першої статті 31 Закону №3773-VI, отже не має жодної з обставин, на підставі яких, відповідно до вказаної статті він не може бути примусово видворений за межі України.

За порушення строків перебування на території України Запорізьким відділом УДМС у Запорізькій області прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону №3773-VI, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Частиною 3 статті 30 Закону №3773-VI, передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Зважаючи, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушує міграційне та адміністративне законодавство України, самостійно не вживає заходів щодо повернення в країну громадянської належності, існує ймовірність що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) перешкоджатиме проведенню процедури примусового видворення.

Відносно громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) прийнято рішення про примусове видворення з України, іноземець перебуває в Україні в статусі нелегального мігранта, не може отримати законне джерело доходів, не буде працевлаштований, згідно чинного законодавства та не зможе забезпечувати власні потреби.

Відповідно до Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців, до кошторису витрат, необхідних для виконання рішення про примусове видворення іноземця, включається вартість: проїзних квитків для іноземця та осіб, які його супроводжують; послуг з утримання іноземця в ПТПІ; послуг з ідентифікації особи; послуг з оформлення документів та вчинення інших дій, пов`язаних із примусовим видворенням, тощо.

Якщо зазначені іноземці не мають коштів для відшкодування витрат, пов`язаних з їх видворенням за межі України, видворення здійснюється за рахунок державного бюджету.

Таким чином, позивач вважає, що достатньо підстав для затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.

Представник позивача Федоша Н.М. в судовому засіданні позов підтримала, просила позов задовольнити.

У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини які зазначені в адміністративному позові.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.

Рішенням начальника Запорізького відділу УДМС у запорізькій області від 25.06.2026 року про примусове видворення з України іноземця або особи без громадянства громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до вказаного рішення, 25.06.2026 року співробітниками УСР в Запорізькій області ДСР НПУ та ВП № 6 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області під час здійснення профілактичних заходів під умовною назвою «Мігрант» був виявлений громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та запрошений до Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області для з`ясування законності його перебування в Україні. Під час здійснення перевірки щодо законності перебування в Україні громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було встановлено наступне. Громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) прибув в Україну 03.05.2017 року через КПП «Гоптівка» по паспортному документу НОМЕР_1 , виданому 11.04.2017 терміном дії до 10.04.2027 року. Під час з`ясування обставин правопорушення громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відмовився надавати будь які пояснення.

Запорізьким відділом УДМС у Запорізькій області стосовно громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) проведено перевірку за наступними обліками:

- за обліками УДМС у Запорізькій області, з використанням бази даних відомчої інформаційної системи ДМС, за результатами - ОСОБА_1 посвідками на тимчасове або постійне проживання в Україні, посвідченням біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, паспортом громадянина України не документувався.

Наявна інформація про не виконане громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 рішення Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області від 14.03.2024 про його примусове повернення до країни походження або третьої країни.

Окрім цього, наявна інформація про те, що 14.03.2024 та 12.03.2026 Запорізьким відділом УДМС у Запорізькій області за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства гр. ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП України та накладено адміністративне стягнення у розмірі 3400 грн. та 5100 грн відповідно.

- за обліками інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система "Аркан"), за результатами - відсутня інформація про перетинання державного кордону України громадянином ОСОБА_1

- згідно з офіційними даними Єдиного реєстру боржників Міністерства юстиції України, що перебувають у відкритому публічному доступі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , офіційно зареєстрований як боржник у межах відкритих виконавчих проваджень.

Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження», відомості про особу виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження за умови повного погашення боргу. Наявність діючого запису про ОСОБА_1 у вказаному Реєстрі станом на день подання цього позову є беззаперечним доказом того, що покладені на нього фінансові зобов`язання перед державою не виконані.

- за обліками Державного реєстру актів цивільного стану громадян, за результатами - інформація про народження особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, тощо відсутня.

Вироком Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 18.02.2026 року громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнано винуватим у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 263 КК України та призначено йому покарання у вигляді громадських робіт на строк 120 годин.

Станом на 15.06.2026 року громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) повністю відбув встановлене вироком суду покарання у вигляді 120 годин громадських робіт. 16.06.2026 року знятий з обліку уповноваженого органу з питань пробації.

Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 (ALAKBAROV ROYAL), закінчився 31.07.2017 року. З 01.08.2017 року громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) перебуває на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України до країни походження або третьої країни після закінчення встановленого терміну перебування в Україні.

14.03.2024 року Запорізьким відділом УДМС у Запорізькій області, за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, у відношенні громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, із зобов`язанням його покинути територію України у термін до 12.04.2024.

На теперішній час рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не виконане, громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) територію України у визначений у рішенні строк не залишив, продовжує надалі порушувати законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства та перебувати у статусі нелегального мігранта.

Згідно обліків Єдиного державного реєстру судових рішень, рішення Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не оскаржено.

Впродовж тимчасового перебування на території України, громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), за межі України не виїжджав, до ДМС із заявами щодо легалізації свого проживання в Україні, продовження строку перебування на території країни не звертався. Законні підстави для подальшого перебування в Україні у іноземця відсутні.

Громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) тривалий час проживає в Україні без належних на те законних підстав, відсутні документи на право проживання в Україні, не має наміру займатися питанням свого документування та проживання на законних підставах в Україні. Він не може бути офіційно працевлаштований, та мати законного, постійного джерела доходів згідно чинного законодавства, не зможе забезпечувати власні потреби, через що, з метою отримання грошових коштів, може вчиняти злочини проти власності, чим завдати істотної шкоди охоронюваним інтересам держави та окремих громадян.

Кім того, судом встановлено, що начальником Запорізького відділу УДМС у Запорізькій області від 14.03.2024 року вже приймалося рішення про примусове видворення з України іноземця або особи без громадянства громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач був ознайомлений з вказаним рішенням під підпис, добровільно його не виконує, продовжує незаконно перебувати на території України.

Згідно копії постанови про накладення адміністративного стягнення від 14.03.2024 року ОСОБА_1 був визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП.

Згідно копії постанови про накладення адміністративного стягнення від 12.03.2026 року ОСОБА_1 був визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП.

Відповідно до відповіді Вознесенівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області, 02.04.2026 року на облік був постановлений ОСОБА_1 , засуджений 18.02.2026 року вироком Олександрівського районного суду м. Запоріжжя за ч. 2 ст. 263 КК України. 16.06.2026 року знятий з обліку у зв`язку з відбуттям покарання.

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону №3773-VI, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Частиною 3 статті 30 Закону №3773-VI, передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Зважаючи, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушує міграційне та адміністративне законодавство України, самостійно не вживає заходів щодо повернення в країну громадянської належності, існує ймовірність що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) перешкоджатиме проведенню процедури примусового видворення.

Відносно громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) прийнято рішення про примусове видворення з України, іноземець перебуває в Україні в статусі нелегального мігранта, не може отримати законне джерело доходів, не буде працевлаштований, згідно чинного законодавства та не зможе забезпечувати власні потреби. Згідно пояснень громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) він не має достатніх коштів для виїзду за межі території України.

Отже, наявно достатньо підстав для затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України, визначає Закон України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства від 22.09.2011 № 3773-VI (далі - Закон № 3773- VI).

У ч. 3 ст. 3 Закон України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закон України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства іноземець це особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закон України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства паспортний документ іноземця це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в`їзд або виїзд з держави і визнається Україною.

У ч. 1 ст. 15 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства наведений перелік документів, за якими здійснюється в`їзд в Україну та виїзд з України іноземцями та особами без громадянства. Основними такими документами є паспортний документ за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України, відповідні посвідки на постійне або тимчасове проживання, посвідченням особи без громадянства для виїзду за кордон, проїзний документом для виїзду за кордон тощо.

Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства.

Окрім того, в абз. 2 ч. 4 ст. 30 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначено, що у разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Статтею 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

В Конституції України та Законі України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства вказано, що здійснення іноземцями своїх прав і свобод не повинно завдавати шкоди національним інтересам України, правам, свободам і законним інтересам її громадян та інших осіб, які проживають в Україні.

Іноземці зобов`язані поважати та додержуватися Конституції та законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.

Іноземці зобов`язані підтверджувати законність свого перебування на території України. Законність перебування іноземця на території України, підтверджується, у тому числі наданим візою дозволом в межах строку дії візи; посвідкою на тимчасове чи постійне проживання; довідкою про звернення за захистом в Україні; дозволом на імміграцію тощо. Недотримання правил законного перебування іноземця або особи без громадянства на території України є прямим наслідком для визнання цих осіб нелегальними мігрантами та вжиття заходів щодо їх притягнення до адміністративної відповідальності з подальшим прийняття органом міграційної служби рішення про їх затримання з поміщенням в ПТПІ та подальшим примусовим видворенням.

У частині 1 ст. 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;

2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;

4) зобов`язання внести заставу.

Згідно з ч. 4 ст. 30 Закон України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення, (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.

Враховуючи наведене, зокрема те, що відповідач перебуває на території України без відповідних законних підстав, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 289 КАС України суд приходить до висновку до затримання громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, а тому позов підлягає задоволенню.

За змістом ч. 1 ст. 371 КАС України рішення про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 19, 20, 72-77, 241-247, 286, 289, 371 КАС України,

в и р і ш и в :

Позов Запорізького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області до ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення видворення за межі території України задовольнити.

Затримати громадянина Азербайджанської Республіки, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для поміщення його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення видворення за межі території України терміном на шість місяців, починаючи з дня фактичного затримання.

Копію рішення невідкладно видати учасникам справи.

Допустити негайне виконання рішення відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлено 29.06.2026 року.

Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 246КАС України:

Позивач: Запорізький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області, код ЄДРПОУ 37834773 ,юридична адреса: м. Запоріжжя, пр. Металургів, буд. 25;

Відповідач: ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Азербайджанської Республіки, місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя: Філіпова І. М.