Рішення № 137790819, 23.06.2026, Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
23.06.2026
Номер справи
195/364/26
Номер документу
137790819
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 195/364/26

Провадження № 2/195/299/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.06.2026 року с-ще Томаківка

Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Колодіної Л.В.,

за участі секретаря судового засідання Левкович Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Томаківського районного суду Дніпропетровської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Папуга Олексій Валерійович, до Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, про визнання права власності на земельну ділянку та скасування державної реєстрації права,

В С Т А Н О В И В:

у березня 2026 року позивач ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Папугу О.В., звернувся до суду із позовом до Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, про визнання права власності на земельну ділянку та скасування державної реєстрації права.

Позов мотивований тим, що позивач у справі ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,16 га, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Право приватної власності на зазначену земельну ділянку набуте позивачем на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ДП Тм №005251 від 26.05.1997 року, який є чинним та не скасованим у встановленому законом порядку.

06 січня 2026 року з метою виготовлення технічної документації із землеустрою та присвоєння кадастрового номера належній йому земельній ділянці позивач звернувся із відповідною заявою до Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

07 січня 2026 року державним кадастровим реєстратором було прийнято рішення №РВ-6300000692026 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру. Підставою для відмови зазначено те, що земельна ділянка, яку позивач просить внести до бази даних Державного земельного кадастру, повністю (на 100 відсотків) співпадає із земельною ділянкою з кадастровим номером 1225482500:01:004:0350, право власності на яку зареєстровано за Мирівською сільською радою Нікопольського району Дніпропетровської області, що підтверджується зазначеним рішенням державного кадастрового реєстратора.

Крім того, позивач у заяві зазначає, що ще до звернення до суду він звертався до Мирівської сільської ради із заявою щодо підтвердження чинності Державного акту на право приватної власності на землю серії ДП Тм №005251.

Листом Мирівської сільської ради №727/09 від 21.07.2025 року позивачу було повідомлено, що земельна ділянка площею 0,1600 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , перебуває у його приватній власності, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ДП Тм №005251, зареєстрованим 26.05.1997 року за №788/919, цільове призначення присадибна ділянка.

Таким чином, відповідач фактично визнав наявність у позивача права приватної власності на спірну земельну ділянку, а спір між сторонами щодо належності права власності відсутній.

Незважаючи на наявність у позивача чинного та не скасованого Державного акту на право приватної власності на землю, а також підтвердження цього факту Мирівською сільською радою, право власності на зазначену земельну ділянку було помилково зареєстровано за Мирівською сільською радою, як за земельну ділянку комунальної власності. При цьому під час формування та державної реєстрації зазначеної земельної ділянки було змінено її цільове призначення з присадибної земельної ділянки на земельну ділянку запасу, що не відповідає правовстановлюючим документам позивача.

Відомості про зазначену земельну ділянку було внесено до Державного земельного кадастру, присвоєно кадастровий номер, після чого право комунальної власності на неї було зареєстровано за Мирівською сільською радою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Зазначене підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 444227190 від 19.09.2025 року, відповідно до якого кадастровий номер земельної ділянки 1225482500:01:004:0350, площа 0,16 га, власник Мирівська сільська рада Нікопольського району Дніпропетровської області. Наявність зазначеного запису у Державному реєстрі речових прав унеможливлює внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки позивача та реалізацію ним права власності.

У даному випадку порушення прав позивача полягає у неможливості реалізації права приватної власності на земельну ділянку внаслідок помилкової державної реєстрації права комунальної власності за відповідачем, що підтверджується відмовою у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.

Ухвалою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 01 квітня 2026 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

14.04.2026 року представником третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Скоцькою А.Е. подано письмове пояснення на позов ОСОБА_1 , в якому зазначено, що за принципом випадковості до державного кадастрового реєстратора відділу №7 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області 15.09.2025 для державної реєстрації земельної ділянки шляхом поділу раніше сформованих земельних ділянок, кадастровий номер 1225482500:01:004:0416, були подані заяви ЗВ-9704779842025 та ЗВ-9704779852025, заявник Мирівська сільська рада, в електронній формі з доданими документами за принципом екстериторіальності. До заяви була додана «Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок», категорія земель: Землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення: 01.17 Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами). Місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Томаківський район, Вищетарасівська сільська рада (Мирівська сільська об`єднана територіальна громада). Технічна документація із землеустрою, в електронній формі засвідчуються шляхом накладення сертифікованим інженером-землевпорядником кваліфікованого електронного підпису, що підтверджує відповідність оригіналу документації із землеустрою у паперовому вигляді (п.67 «Порядку ведення Державного земельного кадастру» затвердженого постановою КМУ від 17 жовтня 2012 р. №1051). Розробником документації є ФОП ОСОБА_2

16.09.2025 заява з доданими документами в електронні формі була розглянута. Для здійснення державної реєстрації земельних ділянок шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1225482500:01:004:0416, площею 19,2250 га державному кадастровому реєстратору були подані: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, що є підставою для формування земельних ділянок, в електронній формі та електронний документ (п.110 «Порядку ведення Державного земельного кадастру» затвердженого постановою КМУ від 17 жовтня 2012 р. №1051, технічна документація за змістом відповідає вимогам ст.55 Закону України «Про землеустрій», електронний документ відповідає вимогам до змісту, структури і технічним характеристикам (дод.1 до «Порядку ведення Державного земельного кадастру» затвердженого постановою КМУ від 17 жовтня 2012 р. №1051) тому було прийнято рішення про поділ вищезгаданої земельної ділянки на дві ділянки: 1225482500:01:004:0350 площею 0,16га та 1225482500:01:004:0353 площею19,0650 га з цільовим призначенням 01.17 Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами) так як відповідно до ст.79.1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні здійснюються за технічною документацією і Звертаємо увагу суду, що при реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером1225482500:01:004:0350 площею 0,16 га державним кадастровим реєстратором відділу №7 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області не було вчинено дій, які б свідчили про порушення ними вимог законодавства при проведенні реєстраційних дій, що підтверджується наступним.

Таким чином документи, які були подані на реєстрацію державному кадастровому реєстратору відповідали вимогам земельного законодавства, будь-які підстави визначені у частині 6 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки до Державного земельного кадастру у державного кадастрового реєстратора відділу №7 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області - були відсутні.

Отже, державний кадастровий реєстратор відділу №7 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області при реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером: 1225482500:01:004:0350 площею 0,16 га га діяв виключно у межах та спосіб, що був визначений чинним земельним законодавством.

Крім того, представник третьої особи просить розглянути справу у їх відсутність, винести рішення на розсуд суду.

Ухвалою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 07.05.2026 року підготовче провадження у даній справі закрито.

Так, 23.06.2026 від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Папуги О.В. до суду надійшла заява, у якій він просить розглянути цивільну справу за його відсутності та у відсутність позивача. Позовні вимоги викладені у заяві підтримують та просять задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просить слухати справу у їх відсутність, вирішення справи по суті просить здійснити на розсуд суду відповідно до вимог чинного законодавства та наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, дійшов наступного висновку.

Згідно ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За загальним правилом статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи..

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Частиною 1, 3 ст.89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу, який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу.

Як вбачається з ч. 5 ст.263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом та ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно з частиною шостою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання; коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки.

Згідно пункту г частини першої статті 15 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин належить забезпечення ведення та адміністрування Державного земельного кадастру, охорони земель.

Згідно з частиною шостою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання; коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки.

Стаття 152 Земельного кодексу України визначає такі шляхи захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом способів.

Пунктами 2 та 10 Розділу VIІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі, якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Відповідно до cт.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Під захистом цивільних прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права. Обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.

Відповідно до статті 158 Земельного кодексу України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах територій територіальних громад щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, обмежень у використанні земель та земельних сервітутів, додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

Згідно статті 317 Цивільного кодексу України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно частини другої статті 373 Цивільного кодексу України право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді, і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Згідно частини першої статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності органу- державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

В частині другій статті 16 Цивільного кодексу України передбачено право суду захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках. Та обставина, що Законом України «Про державний земельний кадастр» не передбачено можливості скасування державної реєстрації земельної ділянки безпосередньо за рішенням суду не дає підстав для висновку про неможливість захисту порушеного права шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки. В той же час частина десята статті 24 Закону України «Про Держаний земельний кадастр» прямо передбачає можливість скасування державної реєстрації земельної ділянки державним кадастровим реєстратором який здійснює таку реєстрацію. Відповідне положення також міститься і у пункті 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,16 га, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Право приватної власності на зазначену земельну ділянку набуте позивачем на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ДП Тм №005251 від 26.05.1997 року, який є чинним та не скасованим у встановленому законом порядку з доданими землевпорядними документами до нього (а.с. 13-17).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у липні 2025 року звертався до Мирівської сільської ради із заявою щодо підтвердження чинності Державного акта на право приватної власності на землю серії ДП Тм №005251.

На заяву позивача Мирівською сільською радою була надана відповідь за №727/09 від 21.07.2025 року про те, що земельна ділянка площею 0,1600 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , перебуває у його приватній власності, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ДП Тм №005251, зареєстрованим 26.05.1997 року за №788/919, цільове призначення присадибна ділянка.

Матеріали справи також містять копію виписки з погосподарської книги, виданої сільським головою Виконавчого комітету Мирівської сільської ради В.Біленком №234 від 14.11.2025 року в якій зазначено, що згідно записів в погосподарській книзі №7 на 2021 -2025 роки, номер об`єкта погосподарського обліку 01-1510-5 с.Вищетарасівка Нікопольського (колишнього Томаківського) району Дніпропетровської області, за адресою: АДРЕСА_1 , розташований житловий будинок садибного типу із господарськими будівлями та спорудами, починаючи з 1991 року належить голові домогосподарства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Житловий будинок із господарськими спорудами знаходиться на земельній ділянці для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,16 га, яка належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ДП їм №005251 від 26.05.1997 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 788/919 (а.с.6).

Таким чином, відповідач фактично визнав наявність у позивача права приватної власності на спірну земельну ділянку, а отже з вищенаведеного слідує, що спір між сторонами щодо належності права власності відсутній.

Незважаючи на наявність у позивача чинного та не скасованого Державного акта на право приватної власності на землю, а також підтвердження цього факту Мирівською сільською радою, право власності на зазначену земельну ділянку було помилково зареєстровано за Мирівською сільською радою як за земельну ділянку комунальної власності.

Відповідно до копії Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-6301495952025 від 24.09.2025 року змінено цільове призначення з присадибної земельної ділянки на земельну ділянку запасу, загальні відомості про земельну ділянку кадастровий номер 1225482500:01:004:0350, місце розташування: АДРЕСА_1 , що не відповідає правовстановлюючим документам позивача (а.с.7-12).

Так, 06 січня 2026 року з метою виготовлення технічної документації із землеустрою та присвоєння кадастрового номера належній позивачу земельній ділянці він звернувся із відповідною заявою до Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

07 січня 2026 року державним кадастровим реєстратором було прийнято рішення №РВ-6300000692026 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру. Підставою для відмови зазначено те, що земельна ділянка, яку позивач просить внести до бази даних Державного земельного кадастру, повністю (100%) співпадає із земельною ділянкою з кадастровим номером 1225482500:01:004:0350, право власності на яку зареєстровано за Мирівською сільською радою Нікопольського району Дніпропетровської області, що підтверджується зазначеним рішенням державного кадастрового реєстратора (а.с.18-20).

Відомості про зазначену земельну ділянку були внесені до Державного земельного кадастру, та їй присвоєно кадастровий номер, після чого право комунальної власності на неї було зареєстровано за Мирівською сільською радою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 444227190 від 19.09.2025 року, відповідно до якого кадастровий номер земельної ділянки 1225482500:01:004:0350, площа 0,16 га, власник Мирівська сільська рада Нікопольського району Дніпропетровської області. Наявність зазначеного запису у Державному реєстрі речових прав унеможливлює внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки позивача та реалізацію ним права власності.

Під час судового розгляду встановлено, що позивач намагався в позасудовому порядку відновити своє порушене право користування та розпорядження належною йому земельною ділянкою.

Факт правомірності володіння та користування земельною ділянкою позивачем підтверджено наданими доказами у справі.

Вимоги позивача про скасування державної реєстрації права комунальної власності за Мирівською сільською радою Нікопольського району Дніпропетровської області на земельну ділянку з кадастровим номером 1225482500:01:004:0350, площею 0,16 га, зареєстровану в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення Державного реєстратора Виконавчого комітету Мозолевської сільської ради Нікопольського району від 17.09.2025р., номер відомостей про речове право 61552960, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 3205268712254, разом із скасуванням в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,1600 га, кадастровий номер 1225482500:01:004:0350, з одночасним припиненням речових прав на неї, на переконання суду є правомірними, такими, що підтверджуються наданими суду доказами, та стосуються виключно законних прав та інтересів позивача як власника земельної ділянки. Водночас, задоволення позовних вимог не призведе до порушення прав держави чи інших фізичних або юридичних осіб.

За встановлених судом обставин скасування державної реєстрації права власності відповідача на земельну ділянку площею 0,1600 га, кадастровий номер 225482500:01:004:0350 є єдиним реально ефективним способом захисту, який усуває юридичну перешкоду для формування позивачем земельної ділянки та державної реєстрації права власності на неї.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Державна реєстрація прав у випадках, передбачених цією частиною, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, крім випадку визнання її вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання рішення державного реєстратора про державну реєстрацію на підставі рішення Міністерства юстиції України, що виконується посадовою особою Міністерства юстиції України відповідно до статті 37 цього Закону.

Отже, способами судового захисту порушених прав та інтересів особи є судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав; судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; судове рішення про скасування державної реєстрації прав.

Зазначене узгоджується з висновками Верховного суду України від 16 вересня 2020 року у справі № 352/1021/19.

Виходячи із вищевикладеного, суд приходить висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню повністю.

При подачі позову до суду позивачем сплачено в дохід держави судовий збір.

Оскільки позивач не просить суд стягнути судові витрати з відповідача, суд вважає за необхідним судові витрати залишити за позивачем.зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, пов`язаного з потребою в обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачено значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.

Керуючись ст.ст. 13, 76-78, 81, 141, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Папуга Олексій Валерійович, до Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, про визнання права власності на земельну ділянку та скасування державної реєстрації права, задовольнити частково.

Скасувати державну реєстрацію права комунальної власності за Мирівською сільською радою Нікопольського району Дніпропетровської області на земельну ділянку з кадастровим номером 1225482500:01:004:0350, площею 0,16 га, зареєстровану в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення Державного реєстратора Виконавчого комітету Мозолевської сільської ради Нікопольського району від 17.09.2025р., номер відомостей про речове право 61552960, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 3205268712254.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,1600 га, кадастровий номер - 1225482500:01:004:0350.

В задоволені іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Повний текст рішення виготовлено 29.06.2026 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного рішення.

Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: https://court.gov.ua/sud0442/.

В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються наступні дані сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_3 ;

Відповідач: Виконавчий комітет Мирівської сільської ради, ЄДРПОУ 04338032, місцезнаходження юридичної адреси: 53540, Дніпропетровська область, Нікопольський район с.Топила, вул.Правобережна, буд.49.

Третя особа: ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ (ел.пошта: vinnytsia@land.gov.ua, адреса: 21027,Вінницька обл., місто Вінниця, вулиця КЕЛЕЦЬКА, будинок, 63, ЄДРПОУ 39767547).

Суддя: Л. В. Колодіна