Єдиний державний реєстр судових рішень № 207/1492/22
№ 4-с/207/10/26
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2026 року Південний районний суд міста Кам`янського
у складі головуючого судді Погребняк Т.Ю., при секретарі Мишалов О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу представника заявника ОСОБА_1 адвоката Васильцової Ольги Миколаївни про визнання неправомірними дії державного виконавця Південного ВДВС у місті Кам`янське Коваль А.Ю.,
В С Т А Н О В И В:
01 травня 2026 року представник ОСОБА_1 адвокат Васильцова О.М. звернулася до районного суду зі скаргою на неправомірні дії державного виконавця.
01.06.2026 року адвокатом Васильцовою О.М. подано уточнену скаргу на дії державного виконавця.
В обгрунтування заявлених вимог заявник послався на те, що на примусовому виконанні у Південному ВДВС у місті Кам`янське перебуває судовий наказ №207/1492/22 виданий 13.07.2022 Баглійським районним судом м.Дніпродзержинська, яким присуджено стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини від заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи з 08.06.2022 року.
Боржником систематично сплачувалися аліменти, сплата яких щомісячно складала суму 4555,33 грн.
02 квітня 2026 р. ОСОБА_1 подав до Південного ВДВС заяву, в якій просив видати йому довідку про заборгованість по аліментам, оскільки державний виконавець повідомив, що не зважаючи на сплату ним щомісяця аліментів, у нього утворилася заборгованість.
Згідно до довідки державного виконавця Південного ВДВС у місті Кам`янське Коваль А.Ю. від 08.04.2026р. загальний розмір заборгованості ОСОБА_1 за аліментами за період з червня 2022 року до квітня 2026 року становить 88 438,47 грн.
Також, 02 квітня 2026 року ОСОБА_1 подав до Південного ВДВС у місті Кам`янське другу заяву, в якій просив повідомити йому про рух коштів та інформацію по ВП №69493322 (вх.№3414/28.5-30/04 від 03.04.2026), на що йому надана відповідь - лист від 20.04.2026р. №59703, з якого він дізнався, що заборгованість виникла, так як були оновлені суми середньомісячної заробітної плати, які містяться на порталі державної служби статистики України, а саме: https://stat. gov. ua /uk з 2026 року.
У цьому листі вказується про те, що «Аліменти боржнику кожного місяця з моменту присудження аліментів з 08.06.2022 і на теперішній час нараховуються виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, керуючись статтею 195 Сімейного Кодексу України - «Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості». На теперішній час дані щодо середньої заробітної плати за січень 2022, січень - квітень 2024 р., 2025р., та січень 2026 р. по області, а також середньомісячної заробітної плати у III та IV кварталах 2025р. по районах містяться на порталі державної служби статистики України, а саме: https://stat. gov. ua /uk:
Січень 2022 середня заробітна плата - 14479,00 грн.,
Лютий 2024 - 19070,00 грн.,
Березень 2024 - 19972,00 грн.,
Квітень 2024-21436,00 грн.,
Січень 2025-24429,00 грн.,
Лютий 2025 -23947,00 грн.,
Березень 2025 -25567,00 грн.,
Квітень 2025-25767,00 грн.,
Травень 2025 р.-26061,00 грн.,
Червень 2025-27171,00 грн.,
Липень 2025 -27203,00 грн.,
Серпень 2025 - 27203,00 грн.,
Вересень-27203,00 грн.,
Жовтень 2026 - 29130,00 грн.,
Листопад-29130 грн.,
Грудень-29130,00 грн.,
Січень 2026-27791,00 грн.
На підставі вищевикладеного, після оновлення та оприлюднення статистичної інформації на порталі державної служби статистики України державним виконавцем здійснюється перерахунок розміру аліментів».
Отже, вбачається, що у розрахунку заборгованості по ВП №69493322, у графі "Розмір доходу середня заробітна плата працівника для даної місцевості" державний виконавець у розрахунку з липня 2022 року до квітня 2026 року зазначив суми середньомісячної заробітної плати, які були оновлені та містяться на порталі державної служби статистики України, а саме: https://stat. gov. ua /uk з 2026 року.
Боржник вважає, що є неправомірними дії державного виконавця Південного ВДВС у місті Кам`янське щодо нарахування заборгованості зі сплати аліментів згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів станом на 08 квітня 2026 року за період з червня 2022 року до квітня 2026 року у виконавчому провадженні ВП №69493322, з огляду на таке.
Частинами першою та другою статті 18 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, установлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно зі статтею першою Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-УІІІ "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-УІІІ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень, і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 447 ЦПК України передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Згідно зі статтею 18 Закону № 1404-УІІІ виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження здійснюється з дотриманням, зокрема, таких засад: обов`язковості виконання рішень; справедливості, неупередженості та об`єктивності; розумності строків виконавчого провадження.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з частинами третьою та четвертою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження" визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України. Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті. Виконавець зобов`язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувану і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувана; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження.
За правилами статті 74 Закону № 1404-УПІ, розмір заборгованості з аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення, виходячи з фактичного заробітку (доходів), одержаного боржником за час, протягом якого стягнення не провадилось, або одержуваного ним на момент визначення заборгованості у твердій грошовій сумі або у відсотковому відношенні. Якщо боржник в цей період не працював, заборгованість визначається виходячи з середньої заробітної плати для даної місцевості. Згідно зі статтею 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Згідно з пунктом 4 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5 (у редакції, чинній на час вчинення державним виконавцем оскаржуваних дій), виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", повідомляти про розрахунок заборгованості стягувана і боржника. Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувана; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів. Сума заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому статтею 195 СК України. Спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
Верховний Суд у постанові від 14 квітня 2021 року у справі № 759/1727/16 (провадження № 61-15882св20) зазначив, що заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. Поняття "середня заробітна плата для даної місцевості" є макроекономічним показником, який, як і інші макроекономічні показники, збирається та складається Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, під час проведення грошово - кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Макроекономічні показники розраховуються за допомогою системи національних рахунків як комплексу взаємопов`язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. Середня заробітна плата для даної місцевості як макроекономічний показник обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень. Сам розмір середньої заробітної плати як макроекономічний показник який використовується, у тому числі, і в разі застосування частини другої статті 195 СЕ України обраховується органами статистики України на підставі Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Президентом України Указом від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває дотепер.
У Законі України від 15 березня 2022 року № 2129-ІХ "Про внесення змін до розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" (набув чинності з 25 березня 2022 року) зазначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зокрема, припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни російської федерації). За рішенням про стягнення аліментів підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача - на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Закону України від 03 березня 2022 року № 2115-ІХ "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" (в редакції, чинній на час виникнення заборгованості зі сплати аліментів) фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи.
Отже, починаючи зі звітного періоду за лютий 2022 року, у зв`язку із незабезпеченням повноти подання звітності респондентами, органи державної статистики призупинили оприлюднення статистичної інформації щодо середньомісячної заробітної плати штатних працівників по регіонах України.
05 липня 2025 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров`я, шляхом укладення договорів керованого доступу". Згідно з підпунктом 4 пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" вказаного Закону, пункт 1 Закону України від 03 березня 2022 року № 2115-ІХ "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" із наступними змінами доповнено підпунктом 13 такого змісту:
" 13) дія підпунктів 1 -4 цього пункту не поширюється на подання статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики, а також на перевірку своєчасності та повноти її подання.
Особи, які підлягають статистичному спостереженню, у встановленому законодавством порядку протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров`я, шляхом укладення договорів керованого доступу" зобов`язані подати до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики неподану статистичну та фінансову звітність за весь період неподання відповідно до цього Закону.".
Зазначене свідчить про відновлення обов`язку подання фізичними та юридичними особами статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики в умовах дії в Україні воєнного стану, що, у свою чергу, дає змогу Державній службі статистики України та її територіальним органам збирати та обробляти повні дані й поширювати інформацію, зокрема й щодо середньої заробітної плати штатних працівників для даної місцевості.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тобто не поширюються на відносини, що виникли до їх прийняття. Винятком є випадки, коли новий закон пом`якшує або скасовує відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися правопорушенням.
Тому, у разі оновлення у 2026 році розміру середньої заробітної плати працівників для відповідної місцевості за минулі періоди з 2022-2026 роки це не є підставою для нарахування заборгованості з аліментів від розміру оновленої середньомісячної зарплати регіону за минулі періоди 2022-2026 роки, а тому дії державного виконавця не відповідають вимогам закону.
Крім того, у відповіді органу ДВС за адвокатський запит зазначено, що постановою державного виконавця 18.05.2026 року накладено арешт на майно боржника.
На підставі викладеного просить поновити строк на подання скарги, визнати неправомірними дії державного виконавця Південного ВДВС у місті Кам`янське Коваль А.Ю. під час здійснення розрахунку заборгованості за аліментами у період з червня 2022 р. до квітня 2026 р. у формі розрахунку від 08.04.2026 р. у виконавчому провадженні №6943322, скасувати розрахунок заборгованості за аліментами у період з червня 2022 р. до квітня 2026 р. у формі розрахунку від 08.04.2026 р. у виконавчому провадженні №6943322, стягнути з Південного ВДВС на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 4000,00 грн.
22 травня 2026 року від державного виконавця Безпьорстової О.О. до суду надійшов відзив на скаргу з зазначенням наступного.
На виконанні перебуває виконавче провадження № 69493322 з примусового виконання виконавчого листа № 207/1492/22 від 25.07.2022 виданий Баглійським районним судом м. Дніпродзержинська про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 1/3 частини з усіх видів доходу, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно і до повноліття дітей, починаючи з 08.06.2022.
25.07.2022 державним виконавцем керуючись ст.3,4,24,25,26,27 ЗУ «Про виконавче провадження, винесена постанова про відкриття виконавчого провадження за вих. №27506 та постанова про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження за вих. №60605. Копії постанови направлені сторонам для відома.
02.04.2026 р. до відділу надійшла заява боржника про надання розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за весь період стягнення за вх.3403/28.5-30/04.
08.04.2026 державним виконавцем керуючись ч.3 ст.71 ЗУ «Про виконавче провадження, боржнику надана довідка розрахунок про що свідчить його особистий підпис.
03.04.2026 за вх.№3414/28.5-30/04 до відділу від боржника надійшла заява про надання інформації стосовно розміру нарахованих йому аліментів.
20.04.2026 за вих. №59703 державним виконавцем надана відповідь на вищевказану заяву боржника.
21.04.2026 керуючись ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» боржник під підпис ознайомився із матеріалами виконавчого провадження, також зробив фото зйомку.
Державним виконавцем в ході проведення виконавчих дій , в порядку ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» систематично надсилаються електронні запити до ДПС України та УПФ України щодо інформації стосовно боржника фізичної особи щодо суми доходу, нарахованого (сплаченого) податковим агентом на користь платників податку сум утриманого з них податку в ДРФО та про відкриті розрахункові рахунки.
Згідно отриманої відповіді у боржника є відкритті розрахункові рахунки у АТ КБ «Приватбанк». 18.05.2026 направлені платіжні інструкції на списання грошових коштів.
01.05.2026 до відділу надійшла заява боржника про надання розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за весь період стягнення за вх.4692/28.5-30/04.
20.05.2026 за вих. №73334 державним виконавцем надана відповідь на вищевказану заяву боржника.
18.05.2026 на підставі статті 56 ЗУ «Про виконавче провадження» винесена постанова про арешт коштів боржника за вих. №72504, яка в електронному вигляді з використанням електронного підпису державного виконавця надіслана до відповідних банків учасників обміну та застосовані норми ст.9 ЗУ «Про виконавче провадження», а саме: внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників.
18.05.2026 державним виконавцем на підставі ст. 56 ЗУ «Про виконавче провадження», винесена постанова про звернення стягнення на майно боржника та надіслано до Єдиного державного реєстру МВС в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису державного виконавця.
Згідно отриманої відповіді Міністерства внутрішніх справ України, за боржником зареєстрований транспортний засіб, а саме WOLKSWAGEN Модель ТЗ: РАSSАТ легковий, який постановою державного виконавця.
18.05.2026 керуючись частиною третьою статті 36 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про розшук майна боржника та внесені відомості до ДРОРМ.
18.05.2026, у зв`язку з тим, що у боржника наявна заборгованість по аліментах державним виконавцем застосовані норми ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: винесені постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межу України; встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання, встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолодною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, копії яких направлені до відповідних організацій до виконання сторонам до відома.
Боржником за період з 08.06.2022 і станом на теперішній час сплачуються аліменти у розмірі 4555,33 грн., кожного місяця на рахунок відділу державної виконавчої служби, які перераховуються на картковий рахунок стягувана.
У зв`язку з тим, що у виконавчому провадженні відсутні відомості щодо офіційного працевлаштування боржником, аліменти нараховуються виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
За період виконання виконавчого провадження заяви від боржника щодо надання інформації стосовно розміру аліментів, які необхідно сплачувати щомісячно до Відділу не надходили, тому можна зробити висновок, що ОСОБА_1 не був зацікавлений у сплаті аліментів у повному обсязі та погашенні заборгованості.
У зв`язку з тим, що 05 липня 2025 р. набрали чинності зміни до Закону України про захист та керуючись п.4 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження»: Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця 20.04.2026 державним виконавцем за вих. № 59703, була надана довідка з урахуванням опублікованих даних про розмір середньої заробітної плати за січень 2022, січень - квітень 2024р. 2025 р., січень 2026 р. по області, а також середньомісячної заробітної плати у III та IV кварталах 2025р.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Відповідно до п. З розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої наказом Міністерством юстиції України 02.04.12 № 512/5, у разі якщо боржник не працює і сплачує аліменти самостійно стягувану, квитанції (або їх копії) про перерахування аліментів надаються виконавцю не пізніше наступного робочого дня після сплати т долучаються до матеріалів виконавчого провадження.
Боржник на теперішній час не працює та сплачує аліменти самостійно. Грошові кошті стягнуті з боржника на відповідний рахунок органу державної виконавчої перераховуються на картковий рахунок стягувача.
Головне управління статистики у Дніпропетровській області відповідно до Закон; України «Про офіційну статистику» органи державної статистики здійснюють виробництво та поширення офіційної державної статистичної інформації згідно із статистичною методологією переліком робіт, періодичністю, у розрізі та в терміни, що передбачені планом державних статистичних спостережень на відповідний рік, затвердженим Кабінетом Міністрів Україні (далі план).
Враховуючи ситуацію, яка склалася у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, частина респондентів, користуючись правом, наданим Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (далі Закон про захист), не подавала статистичну ті фінансову звітність. Це унеможливило формування органами державної статистики і повному обсязі об`єктивної статистичної інформації, зокрема і щодо розміру заробітної плати, починаючи з лютого 2022р.
З 5 липня 2025р. набрали чинності зміни до Закону про захист, якими, зокрема передбачено, що дія підпунктів 1-4 пункту 1 Закону про захист не поширюється на поданні статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики. Отже, з 5 липня 2025р відновлено обов`язкове подання статистичної звітності для всіх підприємств, установ організацій, які залучені до державних статистичних спостережень.
Наразі дані щодо середньої заробітної плати за січень-квітень 2024р., 2025р. та січень 2026р. по області, а також середньомісячної заробітної плати у II, III та IV кварталах 2025р. по районах розміщено на офіційному вебсайті Головного управління статистики у Дніпропетровській області. Оприлюднення статистичної інформації щодо розміру середньої заробітної плати за 2022-2023рр., окремі періоди 2024р. та середньомісячної заробітної плати по районах у 2022-2024рр. та І квартал 2025р. буде поновлено, зважаючи на необхідний органам державної статистики час для формування інформації за показниками. Поширення даних щодо середньої заробітної плати штатних працівників по області у лютому 2026р. відповідно до плану 31 березня п.р.
Слід зауважити, що згідно з планом розробка та угрупування показників зі статистики праці за територіальним розрізом, починаючи з 2021р., здійснюються по регіонах та районах в областях. При цьому формування показників щодо заробітної плати по районах відбувається щоквартально на дискретній основі, тобто за І, II, III, IV квартали окремо.
Зважаючи на зазначене, Головне управління статистики у Дніпропетровській області розмістило статистичну інформацію за результатами державного статистичного спостереження «Обстеження підприємств із питань статистики праці», яким охоплені юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб по Дніпропетровській області та по районах Дніпропетровської області що де середньої заробітної плати штатних працівників.
Наявна інформація розміщується на офіційному вебсайті Головного управління статистики у Дніпропетровській області у рубриці «Статистична інформація» / «Ринок праці»/ «Оплата праці та соціально-трудові відносини».
Боржник офіційно не працевлаштований, заяви стягувача щодо погашення заборгованості до відділу не надходили, боржником доказів щодо сплати аліментів більше ніж у розмірі 4555,33 грн., надано не було.
Враховуючи вищезазначене, державним виконавцем обчислено розмір заборгованості з сплати аліментів на підставі оновлених даних.
Заборгованість по аліментам станом на 19.05.2026 рік становить 84809,36 грн.
Керуючись ст.71 ЗУ «Про виконавче провадження» з метою недопущення порушення законних прав та інтересів сторін виконавчого провадження, державним виконавцем проводяться усі необхідні виконавчі дії щодо неупередженого, своєчасного та ефективного його виконання.
01 червня 2026 р. від представника скаржника Васильцової О.М. надійшла уточнена редакція скарги про визнання неправомірними дій державного виконавця. Текст скарги доповнено наступним.
Після подання скарги на рахунки скаржника ОСОБА_1 був накладений арешт, що з`ясувалося з відповіді Південного ВДВС на адвокатський запит, що 18.05.2026 р. державним виконавцем Безпьорстовою О. винесена постанова про арешт коштів боржника.
Відповідно до правової позиції висловленої Верховним Судом в постанові від 14.12.2021 у справі №2610/27695/2012 за змістом якої якщо заборгованість зі сплати аліментів виникла не з вини боржника, а з вини державного виконавця, який неправильно визначив розмір аліментів та базу їх стягнення, то постанова державного виконавця про накладення штрафу не може вважатися справедливою.
Таким чином, скаржник вважає, що оспорювана постанова, відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» винесена державним виконавцем безпідставно, оскільки особа1 жодного разу не була повідомлена про розмір заборгованості.
На підставі викладеного просить поновити строк на подання скарги, визнати неправомірними дії державного виконавця Південного ВДВС у місті Кам`янське Коваль А.Ю. під час здійснення розрахунку заборгованості за аліментами у період з червня 2022 р. до квітня 2026 р. у формі розрахунку від 08.04.2026 р. у виконавчому провадженні №6943322, скасувати розрахунок заборгованості за аліментами у період з червня 2022 р. до квітня 2026 р. у формі розрахунку від 08.04.2026 р. у виконавчому провадженні №6943322, скасувати постанову від 18.05.2026 у виконавчому провадженні №6943322 державного виконавця Південного ВДВС у місті Кам`янське про арешт коштів боржника, стягнути з Південного ВДВС на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 4000,00 грн.
Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
На виконанні у Південному ВДВС у місті Кам`янське перебуває судовий наказ №207/1492/22, яким присуджено стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини від заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи з 08.06.2022 року.
25.07.2022 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження №69493322 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини від заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи з 08.06.2022 року.
Заборгованість по аліментам за період з червня 2022 р. до квітня 2026 р. становить 88 438, 47 грн., шо підтверджується розрахунком заборгованості зі сплати аліментів (арк.с.26).
Боржник офіційно не працевлаштований, заяви стягувача щодо погашення заборгованості до відділу не надходили, боржником доказів щодо сплати аліментів більше ніж у розмірі 4555,33 грн., надано не було. Державним виконавцем обчислено розмір заборгованості з сплати аліментів на підставі оновлених даних: заборгованість по аліментам станом на 19.05.2026 рік становить 84809,36 грн.
Згідно ч. 5 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» боржник зобов`язаний:
1)утримуватися від вчинення дій, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення;
2)допускати в установленому законом порядку виконавця до житла та іншого володіння, приміщень і сховищ, що належать йому або якими він користується, для проведення виконавчих дій;
3) за рішеннями майнового характеру подати виконавцю протягом п`яти робочих днів з дня відкриття виконавчого провадження декларацію про доходи та майно боржника, зокрема про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, про рахунки у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронні гаманці емітентах електронних грошей, про майно, що перебуває в заставі (іпотеці) або в інших осіб чи про кошти та майно, належні йому від інших осіб, за формою, встановленою Міністерством юстиції України;
4) повідомити виконавцю про зміну відомостей, зазначених у декларації про доходи т майно боржника, не пізніше наступного робочого дня з дня виникнення відповідної обставини;
5) своєчасно з`являтися на вимогу виконавця;
6) надавати пояснення за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавц чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.
Статтею 195 Сімейного кодексу України, визначення заборгованості за аліментами присудженими у частці від заробітку (доходу).
1.Заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу) визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував з час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.
2.Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) ; державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи і середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який вії одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем приватним виконавцем, а в разі виникнення спору судом.
18.05.2026, у зв`язку з тим, що у боржника наявна заборгованість з аліментів державним виконавцем застосовані норми ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: винесені постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межу України; встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання, встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолодною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, копії яких направлені до відповідних організацій до виконання сторонам до відома.
Боржником за період з 08.06.2022 і станом на теперішній час сплачуються аліменти у розмірі 4555,33 грн., кожного місяця на рахунок відділу державної виконавчої служби, які перераховуються на картковий рахунок стягувача.
У зв`язку з тим, що у виконавчому провадженні відсутні відомості щодо офіційного працевлаштування боржником, аліменти нараховуються виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
За період виконання виконавчого провадження заяви від боржника щодо надання інформації стосовно розміру аліментів, які необхідно сплачувати щомісячно до Відділу не надходили, аліменти протягом чотирьох років сплачувались у однаковому розмірі.
У зв`язку з тим, що 05 липня 2025 р. набрали чинності зміни до Закону України про захист та керуючись п.4 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження»: Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця 20.04.2026 державним виконавцем за вих. № 59703, була надана довідка з урахуванням опублікованих даних про розмір середньої заробітної плати за січень 2022, січень - квітень 2024р. 2025 р., січень 2026 р. по області, а також середньомісячної заробітної плати у III та IV кварталах 2025р.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Відповідно до п. З розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої наказом Міністерством юстиції України 02.04.12 № 512/5, у разі якщо боржник не працює і сплачує аліменти самостійно стягувану, квитанції (або їх копії) про перерахування аліментів надаються виконавцю не пізніше наступного робочого дня після сплати т долучаються до матеріалів виконавчого провадження.
Боржник на теперішній час не працює та сплачує аліменти самостійно. Грошові кошті стягнуті з боржника на відповідний рахунок органу державної виконавчої перераховуються на картковий рахунок стягувача.
Головне управління статистики у Дніпропетровській області відповідно до Закон; України «Про офіційну статистику» органи державної статистики здійснюють виробництво та поширення офіційної державної статистичної інформації згідно із статистичною методологією переліком робіт, періодичністю, у розрізі та в терміни, що передбачені планом державних статистичних спостережень на відповідний рік, затвердженим Кабінетом Міністрів Україні (далі план).
Враховуючи ситуацію у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, частина респондентів, користуючись правом, наданим Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (далі Закон про захист), не подавала статистичну ті фінансову звітність. Це унеможливило формування органами державної статистики і повному обсязі об`єктивної статистичної інформації, зокрема і щодо розміру заробітної плати, починаючи з лютого 2022р.
З 5 липня 2025р. набрали чинності зміни до Закону про захист, якими, зокрема передбачено, що дія підпунктів 1-4 пункту 1 Закону про захист не поширюється на поданні статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики. Отже, з 5 липня 2025р відновлено обов`язкове подання статистичної звітності для всіх підприємств, установ організацій, які залучені до державних статистичних спостережень.
Наразі дані щодо середньої заробітної плати за січень-квітень 2024р., 2025р. та січень 2026р. по області, а також середньомісячної заробітної плати у II, III та IV кварталах 2025р. по районах розміщено на офіційному вебсайті Головного управління статистики у Дніпропетровській області. Оприлюднення статистичної інформації щодо розміру середньої заробітної плати за 2022-2023рр., окремі періоди 2024р. та середньомісячної заробітної плати по районах у 2022-2024рр. та І квартал 2025р. буде поновлено, зважаючи на необхідний органам державної статистики час для формування інформації за показниками. Поширення даних щодо середньої заробітної плати штатних працівників по області у лютому 2026р. відповідно до плану 31 березня п.р.
Слід зауважити, що згідно з планом розробка та угрупування показників зі статистики праці за територіальним розрізом, починаючи з 2021р., здійснюються по регіонах та районах в областях. При цьому формування показників щодо заробітної плати по районах відбувається щоквартально на дискретній основі, тобто за І, II, III, IV квартали окремо.
Зважаючи на зазначене, Головне управління статистики у Дніпропетровській області розмістило статистичну інформацію за результатами державного статистичного спостереження «Обстеження підприємств із питань статистики праці», яким охоплені юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб по Дніпропетровській області та по районах Дніпропетровської області що де середньої заробітної плати штатних працівників.
Наявна інформація розміщується на офіційному вебсайті Головного управління статистики у Дніпропетровській області у рубриці «Статистична інформація» / «Ринок праці»/ «Оплата праці та соціально-трудові відносини».
Боржник офіційно не працевлаштований, заяви стягувача щодо погашення заборгованості до відділу не надходили, боржником доказів щодо сплати аліментів більше ніж у розмірі 4555,33 грн., надано не було.
Враховуючи вищезазначене, державним виконавцем обчислено розмір заборгованості з сплати аліментів на підставі оновлених статистичних даних та у відповідності до діючих орм Закону України Про виконавче провадження вжито заходів з примусового виконання судового рішення, зокрема, накладення арешту на кошти боржника.
На підставі викладеного, керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 317, 321,391 ЦК України, ст.ст 449, 451 ЦПК України, ст.ст. 47, 50 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 р. № 606-ХІV, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні скарги представника ОСОБА_1 адвоката Васильцової Ольги Миколаївни про визнання неправомірними дії державного виконавця Південного ВДВС у місті Кам`янське Коваль А.Ю. під час здійснення розрахунку заборгованості за аліментами у період з червня 2022 року до квітня 2026 року у формі розрахунку від 08.04.2026 у виконавчому провадженні №69493322; винесення постанови від 18.05.2026 у виконавчому провадженні №69493322 про арешт коштів боржника.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 15 днів після її проголошення.
Учасник справи, якому повний текст ухвали не був вручений у день його проголошення (складання) має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Головуючий у справі Погребняк Т.Ю.