Ухвала суду № 137775504, 29.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
420/33335/25
Номер документу
137775504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/33335/25

У Х В А Л А

29 червня 2026 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт представника відповідача виконанням рішення суду по справі №420/33335/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/33335/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням суду від 18.12.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 вирішено задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива ОСОБА_1 з 01.05.2025.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 з 01.05.2025 пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 968,96 грн.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2026 постановлено апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року залишити без змін.

20.05.2026 до суду надійшла заява представника позивача ОСОБА_1 Матієнка В.І. (вх. №55481/26) в якій заявник просить суд:

1. Встановити Головному Управлінню Пенсійного фонду України області в Одеській в особі керівника або особи, що виконує його обов`язки, строк для подання суду звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2025 у справі № 420/33335/25 протягом 10 (десяти) днів після дати отримання копії даної ухвали;

2. Роз`яснити відповідачеві, що рішенням суду вже визначено період протягом якого має здійснюватись призначення та виплата пільг ОСОБА_1 , а саме: з 01.05.2025 року і без обмеження фіксованим строком,а право на пільги поновлено та не може бути обмежено на думку відповідача «в ідповідно до пункту 8 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389, право на отримання пільг визначається станом на 1 січня кожного року»;

3. Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб`єкта владних повноважень;

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду відомості про керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду від 18.12.2025 року по справі № 420/33335/25, а саме:

- прізвище, ім`я, по-батькові;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника;

- зареєстроване місце його проживання.

Ухвалою суду від 27.05.2026 постановлено заяву представника позивача ОСОБА_1 Матієнка В.І. (вх. №55481/26 від 20.05.2026) про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/33335/25 задовольнити частково; встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/33335/25 від 18.12.2025; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/33335/25 від 18.12.2025, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали; у задоволенні решти вимог заяви відмовити.

23.06.2026 від представника відповідача ГУ ПФУ в Одеській області надійшов звіт (вх. №69825/26) в якому зазначили, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2025, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2026 по справі № 420/33335/25 ОСОБА_1 призначено пільги на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2025 по 31.12.2025 у розмірі:

з 01.05.2025 по 30.09.2025 633,54 грн щомісячно;

з 01.10.2025 по 31.10.2025 924,39 грн;

з 01.11.2025 по 31.12.2025 1 197,06 грн щомісячно.

Виплату призначених сум розрахунковий рахунок пільговика. пільг буде проведено у найближчий виплатний період на розрахунковий рахунок пільговика.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).

Статтею 382-2 КАС України визначено порядок розгляд звіту про виконання судового рішення.

Так, відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини другої статті 382-2 КАС України звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

За приписами частини третьої статті 382-2 КАС України до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт Головного управління ПФУ в Одеській області відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Розглянувши звіт Головного управління ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду в порядку статті 382-2 КАС України, суд встановив таке.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2025 у справі №420/33335/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 з 01.05.2025 пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2026 постановлено апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року залишити без змін.

Вказане рішення суду набрало законної сили 05.05.2026.

26.05.2026 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.

На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Одеській області надано повідомлення про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг пільговику ОСОБА_1 який перебуває на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги, нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у розрахунку на двох членів домогосподарства:

1. Житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, витрати на управління багатоквартирним будинком, у якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку житлово-будівельний кооператив: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 52,5 кв.м; (розмір тариф (грн.)) 5,97; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 156,71;

2. Плата за абонентське обслуговування за послугою з постачання теплової енергії: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 1 домогомп-во; (розмір тариф (грн.)) 18,86; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 9,43;

3. Послуга з постачання електричної енергії: у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води і газових водонагрівальних приладів: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 130 кв/ч; (розмір тариф (грн.)) 4,32; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 280,80;

4. Послуга з постачання природного газу: на газову плиту за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача (приготування їжі з підігрів води): (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 10,8 куб.м; (розмір тариф (грн.)) 7,95689; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 42,96;

5. Послуга з централізованого водовідведення: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 7,2 куб.м; (розмір тариф (грн.)) 17,2440; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 62,08;

6. Послуга з централізованого водопостачання: за відсутності централіз. постачання гарячої: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 7,2 куб.м; (розмір тариф (грн.)) 17,9160; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 64,50;

7. Централізоване теплопостачання: за постачання теплової енергії: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 16.10.2025 31.10.2025; (соц.норматів) 52,5 кв.м; (розмір тариф (грн.)) 1813,94; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 290,85;

8. Централізоване теплопостачання: за постачання теплової енергії: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.11.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 52,5 кв.м; (розмір тариф (грн.)) 1813,94; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 563,52;

9. Послуга з розподілу природного газу: на газову плиту за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача (приготування їжі і підігрів води): (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 10,8 куб.м; (розмір тариф (грн.)) 1,308; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 7,06;

10. Послуга з управління побутовими відходами: (період за який нараховано пільгу проведено нарахування) 01.05.2025 31.12.2025; (соц.норматів) 0,65 куб.м; (розмір тариф (грн.)) 30,77; (% знижки основної пільги) 50; нарахована сума пільги (щомісячно) 10,00.

При цьому суд зазначає, що з урахування викладеного що зазначене вище не можна вважати рішення суду від 18.012.2025 таким, що виконано у повному обсязі.

Також суд зазначає, що в адміністративному судочинстві обов`язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов`язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов`язковості судового рішення.

Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Як зазначив Верховний Суд в ухвалі від 04 липня 2023 року по справі № 200/3958/19-а, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду. При цьому, для прийняття судом звіту суб`єкта владних повноважень необхідним є встановлення виконання відповідним суб`єктом судового рішення у повному обсязі та у спосіб, визначений таким рішенням (п. 40).

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19 зазначив, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи.

Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.

Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.

Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.02.2022 року у справі № 160/13013/19.

Так, з звіту пенсійного органу вбачається, що виплата призначених ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2025 по 31.12.2025 у розмірі:

з 01.05.2025 по 30.09.2025 633,54 грн щомісячно;

з 01.10.2025 по 31.10.2025 924,39 грн;

з 01.11.2025 по 31.12.2025 1 197,06 грн щомісячно.

Виплату призначених сум розрахунковий рахунок пільговика, пільг буде проведено у найближчий виплатний період на розрахунковий рахунок пільговика, однак до суду не надано доказів які б підтверджували неможливість здійснення вказаної виплати, як і не вказано у який саме період ГУ ПФУ в Одеській області буде здійснена виплата.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідачем вживаються заходи щодо виконання рішення суду, а отже наявні підстави для прийняття звіту та встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2025 по справі № 420/33335/25 у повному обсязі, зобов`язавши відповідача у 30-денний строк з дати отримання копії цієї ухвали надати докази виконання рішення суду та/або докази вжиття дієвих заходів щодо виконання рішення суду в повному обсязі.

Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від (вх. №69835/26 від 23.06.2026) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2025 у справі № 420/33335/25.

Встановити новий строк Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2025 в адміністративній справі №420/33335/25, а саме протягом 30 днів з дати отримання копії цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА