Рішення № 137770626, 29.06.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
320/28572/24
Номер документу
137770626
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2026 року м. Київ справа №320/28572/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ОЛІВІЯ ТРЕНД» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство «ОЛІВІЯ ТРЕНД» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просить суд,:

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення від 02.05.2024 року №22332/0412, прийняте Головним управлінням ДПС у Київській області на підставі Акту перевірки від 19.03.2024 року № 17082/10-36-04-12/44608319.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки, викладені у Акті перевірки є абсолютно необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству України, у зв`язку із чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення, прийняте на підставі цього Акту є протиправним та має бути скасовано, враховуючи, що підприємством не було порушено граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, а також зазначає, що відповідачем, до того ж неправильно обраховано розмір штрафної санкції.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив, в якому наполягав на правомірності податкового повідомлення-рішення, оскільки вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби не застосовується, оскільки з 27.05.2022 поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно із ПК України, при цьому, відповідач наголосив, що положення п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачені п.89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу застосовуються у разі порушення граничних строків реєстрації податкових накладних із датою їх складання починаючи з 16.01.2023, з огляду на викладене переконує у відсутності підстав для задоволенні позовних вимог.

Одночасно із відзивом відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.

Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Тобто, за загальним правилом, відкриті у спрощеному позовному провадженні справи розглядаються судом без виклику сторін за наявними у справі матеріалами. Однак суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони може призначити судове засідання за наявності достатніх для цього обґрунтованих підстав.

Відповідно до частини шостої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Згідно з частиною сьомою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Суд зауважує, що відповідачем не обґрунтовано заявлене клопотання про розгляд справи за участі представника ГУ ДПС у Київській області.

Суд наголошує, що лише наявність в учасника процесу бажання щодо здійснення розгляду справи у судовому засіданні не є достатньою підставою для задоволення відповідного клопотання, оскільки характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи. У протилежному випадку суди б мусили розглядати в обов`язковому порядку у судових засіданнях усі справи, в яких учасником процесу повідомлено про особливу важливість для нього такої справи, що зводило б нанівець власну оцінку судом обставин справи через призму необхідності чи доцільності проведення судового засідання.

В умовах надмірного навантаження судів справами такий алгоритм дій явно б не сприяв процесуальній економії.

З огляду на наведене, на переконання суду, судове засідання у справах незначної складності, які розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження, доцільно призначати та проводити у тому випадку, коли обставини справи та наявні у ній матеріали не дають у сукупності суду можливості надати правову оцінку спірним правовідносинам та вирішити спір без застосування тих процесуальних інструментів, вжиття яких можливо лише у судовому засіданні (наприклад, допит свідків, виклик спеціаліста, перекладача, проведення виїзного судового засідання тощо). Якщо ж вчинення таких процесуальних дій не є обов`язковим для розгляду та вирішення справи, судове засідання може не проводитися.

Обставини даної справи, на переконання суду, не потребують обов`язкового проведення судового засідання для встановлення об`єктивної істини, а повний та всебічний розгляд справи, а також принцип змагальності процесу є загальною процесуальною вимогою для кожного судового провадження, незалежно від того, проводиться судове засідання у справі чи ні. Крім того, суд зауважує, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання не позбавляє учасника процесу можливості надати будь-які докази чи письмові документи чи надати пояснення, виклавши їх у письмовій формі.

Також суд зауважує, що практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983 року у справі «Ахеп v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 року, заява №64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

Крім цього, у рішенні Європейського суду з прав людини від 23.11.2006 (скарга 73053/01 «CASE OF JUSSILA v. FINLAND», суд вказав на те, що: «Європейський Суд не сумнівається в тому, що письмове провадження у справі часто може виявитись більш ефективним, ніж усний розгляд, для перевірки та забезпечення того, що платник податків надав точний звіт про свій майновий стан, підкріплений всіма необхідними документами. Суд не вважає переконливим довід заявника, що в ході розгляду цієї справи виникли міркування щодо достовірності, які потребували надання пояснень в усній формі.... та приймає довід держави-відповідача, що будь - які питання факту та питання права в цій справі могли бути належним чином розглянуті та вирішені на підставі матеріалів, наданих у письмовому вигляді. ... Оскільки заявнику була надана повна можливість наводити свої доводи у письмовому вигляді та надавати коментарі щодо відомостей, які надходили від податкових органів, Суд дійшов висновку, що вимоги справедливого судочинства були дотримані...».

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагає проведення судового засідання, а лише бажання учасника процесу усно викласти під час проведення судового засідання свої аргументи, які можуть бути висловлені письмово, не зумовлює необхідність проведення судового засідання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛІВІЯ ТРЕНД», код ЄДРПОУ 44608319, місцезнаходження: Київська область, Києво-Святошинський р-н., с. Гатне (3), Київська, буд. 2-В, корпус 1, зареєстроване юридичною особою з 07.09.2021 із основним видом економічної діяльності, згідно КВЕД: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, інші види: 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах, 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у., 73.11 Рекламні агентства, 73.12 Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації, 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки, 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у., 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у., 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, перебуває на податковому обліку в Головного управління ДПС у Київській області (Фастівська ДПІ), що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявним у матеріалах справи.

Головним управлінням ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛІВІЯ ТРЕНД», код ЄДРПОУ 44608319, за результатом якої складено акт «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в ЄРПН від 19.03.2024 № 17082/10-36-04-12/44608319, у висновках якого зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, визначених п. 201.10 статті 201 та п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Примірник Акту було направлено листом на податкову адресу товариства, та вручено останньому 03.04.2024, що підтверджується копією корінця рекомендованого про вручення поштового відправлення, наявного в матеріалах справи.

Позивач із висновками Акту перевірки не погодився, надав свої заперечення від 15.04.2024 вих. № 170.

Про результати розгляду заперечень товариство було повідомлено листом від 30.04.2024 вих.№ 4585/12/10-36-04-12, в якому було зазначено, що контролюючим органом вирішено залишити заперечення без задоволення, а висновки Акту перевірки - без змін.

На підставі означеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.05.2024 № 22332/0412, яким до позивача на підставі п.120-1.1 ст.120 тв п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування, застосовано штрафні санкцій в загальному розмірі 2834,26 грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Розділ V Податкового кодексу України регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об`єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила складання податкової накладної та/або розрахунку коригування до неї та правила їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно із п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Контролюючи органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки, відповідно до пункту75.1 статті 75 ПК України. Відповідно до пп.75.1.1 п. 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно із пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов`язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (в подальшому ПК України), єдиний реєстр податкових накладних це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно із 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно із пп. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

08.02.2023 р. набрав чинності Закон України від 12.01.2023 р. № 2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", відповідно до якого, зокрема, внесено зміни до підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Так, підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктом 89, згідно з яким тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 р. № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Суд зазначає, що для реєстрації коригування податкових накладних (в подальшому РК), складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної на отримувача платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, відлік строку на їх реєстрацію в ЄРПН розпочинається відповідно до змісту пункту 201.10 статті 201 та пункту 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України саме з дня отримання РК.

Формулювання "з дня отримання" що міститься у наведених вище нормах є чітким і вказує на те, що відлік строку починається з моменту, коли РК надійшов до покупця, а не з дати його складання чи іншої події. Ці норми не містять нечітких чи умовних конструкцій, які могли б ускладнити їх розуміння чи їх застосування.

Такий підхід до правозастосування обумовлений тим, що відповідно до вищенаведених положень законодавства, РК складається безпосередньо продавцем/постачальником, після чого направляється покупцю/отримувачу послуг, який здійснює його реєстрацію. Покупець не впливає на дату складання РК продавцем та на факт її надсилання, тому виправданим є підхід законодавця щодо обчислення строку реєстрації РК саме з дати їх отримання.

Оскільки РК є документом, що ініціюється та формується виключно постачальником, покупець не може нести відповідальність за затримки, які виникають до моменту отримання цього документа. Не покладає на нього такої відповідальності і чинне законодавство.

Таким чином, строк для реєстрації РК в ЄРПН має обчислюватися, відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України та пункту 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України саме з моменту фактичного надходження РК до покупця. В іншому випадку застосування санкцій до покупця за дії, на які він об`єктивно не міг вплинути, порушує його права та створює необґрунтоване адміністративне навантаження, що суперечить меті податкового законодавства забезпеченню справедливого та збалансованого підходу до всіх учасників правовідносин.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постановах Верховного Суду від 12.03.2025 р. у справі № 160/12120/24, від 23.04.2025 р. у справі № 380/16853/24.

Судовим розглядом встановлено, що контролюючим органом встановлено, що позивачем порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено п. 201.10 ст.201 Податкового Кодексу України, а саме:

№ 926 від 22.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 546, розмір ШС: 50%;

№ 23 від 12.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 518, розмір ШС: 50%;

№ 2229 від 09.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 2230 від 09.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 2228 від 09.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 2227 від 09.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 2224 від 09.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 2222 від 09.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 2223 від 09.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 30 від 14.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.12.2023, кількість днів порушення: 13, розмір ШС: 2%;

№ 29 від 07.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 12.12.2023, кількість днів порушення: 7, розмір ШС: 2%;

№ 28 від 14.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.12.2023, кількість днів порушення: 13, розмір ШС: 2%;

№ 27 від 14.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.12.2023, кількість днів порушення: 13, розмір ШС: 2%;

№ 37 від 30.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.12.2023, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 26 від 07.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 14.12.2023, кількість днів порушення: 9, розмір ШС: 2%;

№ 54 від 15.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 14.12.2023, кількість днів порушення: 9, розмір ШС: 2%;

№ 32 від 10.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.12.2023, кількість днів порушення: 10, розмір ШС: 2%;

№ 8953 від 29.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.12.2023, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 39 від 30.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.12.2023, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 8946 від 29.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.12.2023, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 55 від 15.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.12.2023, кількість днів порушення: 8, розмір ШС: 2%;

№ 109 від 28.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.12.2023, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 38 від 30.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.12.2023, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 8945 від 29.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.12.2023, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 109 від 20.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення:24, розмір ШС: 5%;

№ 150 від 13.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 10.01.2024, кількість днів порушення:5, розмір ШС: 2%;

№ 11 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 12 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 13 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 182 від 28.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 24, розмір ШС: 5%;

№ 183 від 28.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 24, розмір ШС: 5%;

№ 179 від 28.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 24, розмір ШС: 5%;

№ 394 від 30.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 20.12.2023, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 29 від 17.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 29.12.2023, кількість днів порушення: 41, розмір ШС: 10%;

№ 546 від 14.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.01.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 517 від 01.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.01.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 9 від 05.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 12.01.2024, кількість днів порушення: 7, розмір ШС: 2%;

№ 547 від 14.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.01.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 549 від 14.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.01.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 548 від 14.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.01.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 391 від 06.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 6, розмір ШС: 2%;

№ 369 від 06.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 6, розмір ШС: 2%;

№ 1 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 412 від 13.07.2023, дата реєстрації в ЄРПН 29.12.2023, кількість днів порушення: 146, розмір ШС: 15%;

№ 2 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 4 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 3 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 5 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 6 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 2 від 02.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 29.12.2023, кількість днів порушення: 54, розмір ШС: 10%;

№ 490 від 10.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 29.12.2023, кількість днів порушення: 115, розмір ШС: 15%;

№ 7 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 8 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 9 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.01.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 20506//4 від 12.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.01.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 486 від 05.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 29.12.2023, кількість днів порушення: 54, розмір ШС: 10%;

№ 10 від 10.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН 11.001.2024, кількість днів порушення: 67, розмір ШС: 15%;

№ 134 від 12.01.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.02.2024, кількість днів порушення: 373, розмір ШС: 50%;

№ 3 від 06.09.2023, дата реєстрації в ЄРПН 08.02.2024, кількість днів порушення: 126, розмір ШС: 15%;

№ 33 від 11.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 13.02.2024, кількість днів порушення: 39, розмір ШС: 10%;

№ 244334 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 24687 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 3 від 14.07.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 179, розмір ШС: 15%;

№ 24433 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 24432 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 27199 від 27.09.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 105, розмір ШС: 15%;

№ 24436 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 24435 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 24447 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 244688 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 24437 від 23.08.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.01.2024, кількість днів порушення: 135, розмір ШС: 15%;

№ 442 від 08.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.01.2024, кількість днів порушення: 10, розмір ШС: 2%;

№ 181 від 28.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 24.01.2024, кількість днів порушення: 37, розмір ШС: 10%;

№ 180 від 28.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 24.01.2024, кількість днів порушення: 37, розмір ШС: 10%;

№ 268 від 08.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.01.2024, кількість днів порушення: 10, розмір ШС: 2%;

№ 42 від 08.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.01.2024, кількість днів порушення: 10, розмір ШС: 2%;

№ 2073 від 01.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.01.2024, кількість днів порушення: 10, розмір ШС: 2%;

№ 2072 від 01.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.01.2024, кількість днів порушення: 10, розмір ШС: 2%;

№ 384 від 19.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 543 від 14.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 17, розмір ШС: 5%;

№ 383 від 19.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 355 від 29.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 103 від 28.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 102 від 28.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 354 від 29.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 4933//1 від 08.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 16.01.2024, кількість днів порушення: 11, розмір ШС: 2%;

№ 31 від 14.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.01.2024, кількість днів порушення: 44, розмір ШС: 10%;

№ 516 від 01.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 17, розмір ШС: 5%;

№ 45 від 05.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 17, розмір ШС: 5%;

№ 1698 від 26.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 4928//1 від 08.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 16.01.2024, кількість днів порушення: 11, розмір ШС: 2%;

№ 99 від 12.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 12.01.2024, кількість днів порушення: 7, розмір ШС: 2%;

№ 100 від 12.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 12.01.2024, кількість днів порушення: 7, розмір ШС: 2%;

№ 284 від 19.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 22.01.2024, кількість днів порушення: 4, розмір ШС: 2%;

№ 24 від 14.02.2024, дата реєстрації в 07.03.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 61 від 22.02.2024, дата реєстрації в 19.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 60 від 22.02.2024, дата реєстрації в 19.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 107 від 15.02.2024, дата реєстрації в 07.03.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 102 від 15.02.2024, дата реєстрації в 07.03.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 59 від 22.02.2024, дата реєстрації в 19.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 33 від 29.02.2024, дата реєстрації в 19.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 148 від 12.02.2024, дата реєстрації в 08.03.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 1565 від 11.01.2024, дата реєстрації в 07.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 649 від 08.01.2024, дата реєстрації в 07.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 650 від 08.01.2024, дата реєстрації в 07.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 188 від 10.01.2024, дата реєстрації в 06.02.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 3 від 03.01.2024, дата реєстрації в 12.02.2024, кількість днів порушення:7, розмір ШС: 2%;

№ 16969 від 10.01.2024, дата реєстрації в 12.02.2024, кількість днів порушення:7, розмір ШС: 2%;

№ 16968 від 10.01.2024, дата реєстрації в 12.02.2024, кількість днів порушення:7, розмір ШС: 2%;

№ 14963 від 29.01.2024, дата реєстрації в 19.02.2024, кількість днів порушення:1, розмір ШС: 2%;

№ 6329 від 29.01.2024, дата реєстрації в 30.01.2024, кількість днів порушення:1, розмір ШС: 2%;

№ 15 від 26.01.2024, дата реєстрації в 19.02.2024, кількість днів порушення:1, розмір ШС: 2%;

№ 1165 від 05.01.2024, дата реєстрації в 20.02.2024, кількість днів порушення:15, розмір ШС: 2%;

№ 31 від 31.01.2024, дата реєстрації в 20.02.2024, кількість днів порушення:2, розмір ШС: 2%;

№ 30 від 31.01.2024, дата реєстрації в 20.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 29 від 31.01.2024, дата реєстрації в 20.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 34 від 31.01.2024, дата реєстрації в 20.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 35 від 31.01.2024, дата реєстрації в 20.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 33 від 31.01.2024, дата реєстрації в 20.02.2024, кількість днів порушення: 2, розмір ШС: 2%;

№ 5098 від 17.01.2024, дата реєстрації в 21.02.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 5099 від 17.01.2024, дата реєстрації в 21.02.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 5102 від 17.01.2024, дата реєстрації в 21.02.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 5100 від 17.01.2024, дата реєстрації в 21.02.2024, кількість днів порушення: 3, розмір ШС: 2%;

№ 109 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 108 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 106 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 105 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 104 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 103 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 5 від 09.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 101 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 100 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 99 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 8485//1 від 13.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 98 від 15.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 4 від 09.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 5136 від 02.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%;

№ 821 від 13.02.2024, дата реєстрації в 06.03.2024, кількість днів порушення: 1, розмір ШС: 2%.

За правилами пункту 201.10 статті 201 ПК України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, як це передбачено абзацом 17 пункту 201.10 статті 201 ПК України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі також - Порядок №1246).

Цей Порядок визначає механізм внесення до ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї. Так, згідно з пунктом 2 Порядку №1246

податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;

розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;

операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункти 10, 11 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться визначені цим пунктом перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

В Порядку не міститься визначення поняття «реєстрація податкової накладної». Натомість, за визначенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений цією статтею.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10 червня 2019 року у справі №802/1825/16-а, від 12 липня 2019 року у справі №0940/1600/18, від 12.02.2020 у справі №1640/3102/18 та від 03 квітня 2020 року у справі № 160/5380/19.

Суд зазначає, що в даному випадку йдеться про своєчасність реєстрації розрахунків коригувань, відсутність порушення граничних термінів реєстрації яких, позивач доводить наданими до суду скріншотами з програмного забезпечення M.E.D.o.c., та відповідними квитанціями, за наслідком аналізу яких судом встановлено, що РК було отримано позивачем від постачальника та направлено на реєстрацію до ЄРПН таким чином:

№ 926 від 22.05.2022 отримано позивачем 01.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 23 від 12.08.2022 отримано позивачем 31.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 2229 від 09.02.2023, отримано позивачем 13.03.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.03.2023;

№ 2230 від 09.02.2023, отримано позивачем 13.03.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.03.2023;

№ 2228 від 09.02.2023, отримано позивачем 13.03.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.03.2023;

№ 2227 від 09.02.2023, отримано позивачем 13.03.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.03.2023;

№ 2224 від 09.02.2023, отримано позивачем 13.03.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.03.2023;

№ 2222 від 09.02.2023, отримано позивачем 13.03.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.03.2023;

№ 2223 від 09.02.2023, отримано позивачем 13.03.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.03.2023;

№ 30 від 14.11.2023, отримано позивачем 18.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 18.12.2023;

№ 29 від 07.11.2023, отримано позивачем 12.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 12.12.2023;

№ 28 від 14.11.2023, отримано позивачем 18.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 18.12.2023;

№ 27 від 14.11.2023, отримано позивачем 18.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 18.12.2023 (зареєстровано в ЄРПН 19.12.2023);

№ 37 від 30.11.2023, отримано позивачем 19.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2023;

№ 26 від 07.11.2023, отримано позивачем 14.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 14.12.2023;

№ 54 від 15.11.2023, отримано позивачем 14.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 14.12.2023;

№ 32 від 10.11.2023, отримано позивачем 15.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 15.12.2023;

№ 8953 від 29.11.2023, отримано позивачем 19.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2023;

№ 39 від 30.11.2023, отримано позивачем 19.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2023;

№ 8946 від 29.11.2023, отримано позивачем 19.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2023;

№ 55 від 15.11.2023, отримано позивачем 13.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.12.2023;

№ 109 від 28.11.2023, отримано позивачем 19.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2023;

№ 38 від 30.11.2023, отримано позивачем 19.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2023;

№ 8945 від 29.11.2023, отримано позивачем 19.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2023;

№ 109 від 20.11.2023, отримано позивачем 02.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 150 від 13.12.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 10.01.2024;

№ 11 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 12 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 13 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 182 від 28.11.2023, отримано позивачем 04.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 183 від 28.11.2023, отримано позивачем 04.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 179 від 28.11.2023, отримано позивачем 04.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 394 від 30.11.2023, отримано позивачем 20.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.12.2023;

№ 29 від 17.10.2023, отримано позивачем 18.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 29.12.2023;

№ 546 від 14.12.2023, отримано позивачем 08.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.01.2024;

№ 517 від 01.12.2023, отримано позивачем 08.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.01.2024;

№ 9 від 05.12.2023, отримано позивачем 11.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 12.01.2024;

№ 547 від 14.12.2023, отримано позивачем 08.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.01.2024;

№ 549 від 14.12.2023, отримано позивачем 08.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.01.2024;

№ 548 від 14.12.2023, отримано позивачем 08.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.01.2024;

№ 391 від 06.12.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 389 від 06.12.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 1 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 412 від 13.07.2023, отримано позивачем 18.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 29.12.2023;

№ 2 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 4 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 3 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 5 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 6 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 2 від 02.10.2023, отримано позивачем 20.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 29.12.2023;

№ 490 від 10.08.2023, отримано позивачем 18.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 29.12.2023;

№ 7 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 8 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 9 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 20506//4 від отримано позивачем 02.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.01.2024;

№ 486 від 05.10.2023, отримано позивачем 18.12.2023, направлено на реєстрацію до ЄРПН 29.12.2023;

№ 10 від 10.10.2023, отримано позивачем 10.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

№ 134 від 12.01.2023, отримано позивачем 05.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.02.2024;

№ 3 від 06.09.2023, отримано позивачем 06.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.02.2024;

№ 33 від 11.12.2023, отримано позивачем 12.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 13.02.2024;

№ 24434 від 23.08.2023, отримано позивачем 26.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24687 від 23.08.2023, отримано позивачем 26.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 3 від 14.07.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24433 від 23.08.2023, отримано позивачем 26.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24432 від 23.08.2023, отримано позивачем 26.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 27199 від 27.09.2023, отримано позивачем 29.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24436 від 23.08.2023, отримано позивачем 26.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24435 від 23.08.2023, отримано позивачем 25.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24447 від 23.08.2023, отримано позивачем 25.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24688 від 23.08.2023, отримано позивачем 29.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 24437 від 23.08.2023, отримано позивачем 26.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2024;

№ 442 від 08.12.2023, отримано позивачем 15.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 15.01.2024;

№ 181 від 28.11.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 24.01.2024;

№ 180 від 28.11.2023, отримано позивачем 24.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 24.01.2024;

№ 268 від 08.12.2023, отримано позивачем 15.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 15.01.2024;

№ 42 від 08.12.2023, отримано позивачем 02.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 15.01.2024;

№ 2073 від 01.12.2023, отримано позивачем 02.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 15.01.2024;

№ 2072 від 01.12.2023, отримано позивачем 15.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 15.01.2024;

№ 384 від 19.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 543 від 14.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 383 від 19.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 355 від 29.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 103 від 28.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 102 від 28.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 354 від 29.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 4933//1 від 08.12.2023, отримано позивачем 16.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2024;

№ 31 від 14.11.2023, отримано позивачем 12.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 18.01.2024;

№ 516 від 01.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 45 від 05.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 1698 від 26.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 4928//1 від 08.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 99 від 12.12.2023, отримано позивачем 12.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 12.01.2024;

№ 100 від 12.12.2023, отримано позивачем 12.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 12.01.2024;

№ 284 від 19.12.2023, отримано позивачем 22.01.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 22.01.2024;

№ 24 від 14.02.2024, отримано позивачем 07.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 07.03.2024;

№ 61 від 22.02.2024, отримано позивачем 07.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 07.03.2024;

№ 60 від 22.02.2024, отримано позивачем 19.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.03.2024;

№ 107 від 15.02.2024, отримано позивачем 07.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 07.03.2024;

№ 102 від 15.02.2024, отримано позивачем 07.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 07.03.2024;

№ 59 від 22.02.2024, отримано позивачем 19.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.03.2024;

№ 33 від 29.02.2024, отримано позивачем 19.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.03.2024;

№ 148 від 12.02.2024, отримано позивачем 07.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 08.03.2024;

№ 1565 від 11.01.2024, отримано позивачем 07.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 07.02.2024;

№ 649 від 08.01.2024, отримано позивачем 07.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 07.02.2024;

№ 650 від 08.01.2024, отримано позивачем 07.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 07.02.2024;

№ 188 від 10.01.2024, отримано позивачем 05.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.02.2024;

№ 3 від 03.01.2024, отримано позивачем 09.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 12.02.2024;

№ 16969 від 10.01.2024, отримано позивачем 07.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 12.02.2024;

№ 16968 від 10.01.2024, отримано позивачем 07.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 12.02.2024;

№ 14963 від 29.01.2024, отримано позивачем 16.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.02.2024;

№ 6329 від 29.01.2024, отримано позивачем 16.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.02.2024;

№ 15 від 26.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 19.02.2024;

№ 1165 від 05.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.02.2024;

№ 31 від 31.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.02.2024;

№ 30 від 31.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.02.2024;

№ 29 від 31.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.02.2024;

№ 34 від 31.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.02.2024;

№ 35 від 31.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.02.2024;

№ 33 від 31.01.2024, отримано позивачем 19.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 20.02.2024;

№ 5098 від 17.01.2024, отримано позивачем 21.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 21.02.2024;

№ 5099 від 17.01.2024, отримано позивачем 21.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 21.02.2024;

№ 5102 від 17.01.2024, отримано позивачем 21.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 21.02.2024;

№ 5100 від 17.01.2024, отримано позивачем 21.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 21.02.2024;

№ 109 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 108 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 106 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 105 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 104 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 103 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 5 від 09.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 101 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 100 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 99 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 8485//1 від 13.02.2024, отримано позивачем 06.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 98 від 15.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 4 від 09.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 5136 від 02.02.2024, отримано позивачем 27.02.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024;

№ 821 від 13.02.2024, отримано позивачем 05.03.2024, направлено на реєстрацію до ЄРПН 06.03.2024.

Крім цього, позивачем до матеріалів справи надано відповідь, надану ПП «КРІСТА-ТЕРН» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 06/06/1 від 06.06.2024, відповідно до якої РК №№98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 та 109 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 06.03.2024; відповідь, надану ФОП ОСОБА_1 щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 2 від 06.06.2024, відповідно до якої РК №№ 412, 486, 490 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 18.12.2023, а до РК №№102,103 - 18.01.2024; відповідь, надану ПП «ЮНІКС» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 05/06 від 06.06.2024, відповідно до якої РК 33 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 18.03.2024; відповідь, надану ТОВ «ХЛІБТРЕНД» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 1/02 від 30.05.2024, відповідно до якої РК № 109 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 11.12.2023; відповідь, надану ТОВ «РОШЕН-ЗОДІАК» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 58 від 23.05.2024, відповідно до якої РК № № 16968, 16969 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 07.02.2024; відповідь, надану ПП «ІПІК» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 05-06/2024-1 від 05.06.2024, відповідно до якої РК № 1165 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 19.02.2024; відповідь, надану ТОВ «ОЛА ІСПАНЬОЛА» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 0504/1 від 05.04.2024, відповідно до якої РК було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» наступним чином: РК № 26 направлено 14.12.2023, РК № 29 направлено 14.12.2023, РК № 32 направлено 15.12.2023, РК № 45 направлено 22.01.2024, РК № 109 направлено 02.01.2024; відповідь, надану ТОВ «ПРОФІТ ПЛЮС ДИСТРИБУЦІЯ» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 24/05/2024-2 від 24.05.2024, відповідно до якої РК № 23 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 31.01.2024, РК № 134 - 08.02.2024; відповідь, надану ТОВ «ПРЕСТИЖ ПРОДУКТ.К» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 24-05/24-01 від 24.05.2024, відповідно до якої РК № 2222, 2223, 2224, 2227, 2228, 2229, 2230 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 12.03.2023; відповідь, надану ТОВ «КАН ДИСТРИБУШН» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 10/01-06 від 10.06.2024, відповідно до якої РК № 3 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 08.02.2024, РК № 3 - 05.02.2024; відповідь, надану ТОВ «ВІНЕГРОС» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 06/06-1 від 06.06.2024, відповідно до якої РК № 54 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 13.12.2023, РК № 55 - 12.12.2023; скріншот з програми M.E.D.o.c., наданий ПП «ГОЛДФЕРМ-ФАРМ» щодо надіслання РК №1565; відповідь, надану ТОВ «БОН БУАССОН ДРІНКС» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 706 від 07.05.2024, відповідно до якої РК №№ 649, 650 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 05.02.2024; відповідь, надану ТОВ «АЛЬТЕРНХОУМ» щодо дат надсилання, як постачальником РК до ПН, що складені на покупця ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» вих.№ 20/05 від 20.05.2024, відповідно до якої РК № 15 було надіслано ТОВ «ОЛІВІЯ ТРЕНД» 17.02.2024.

Суд зауважує, що відомості з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді "M.E.Doc" є належними та допустимим доказами, з яких можливо ідентифікувати номер, зміст операцій, точну дату та час отримання та реєстрацію спірних розрахунків коригування до податкової накладної.

Аналогічну правову позицію неодноразово висловлював Верховний Суд, зокрема й у постановах від 28.04.2020 у справі № 810/198/16, від 20.10.2020 у справі № 620/817/19, від 24.11.2021 у справі № 200/12604/19-а.

Таким чином, суд виснував, що позивач зареєстрував спірні РК у строки, визначені чинним податковим законодавством, а тому у відповідача були відсутні підстави для застосування до позивача штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, окрім РК № 926 від 22.05.2022 отриманого позивачем 01.12.2023, проте направленого на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024;

З огляду на викладене, виходячи з аналізу п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та дати отримання розрахунків коригування, складених постачальниками товарів/послуг, ТОВ "ОЛІВІЯ ТРЕНД" не порушило строки реєстрації розрахунків коригування, зазначених в акті перевірки від 19.03.2024 №17082/10-36-04-12/44608319, окрім РК № 926 від 22.05.2022 отриманого позивачем 01.12.2023, проте направленого на реєстрацію до ЄРПН 11.01.2024.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст.2 КАС України).

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог, а тому, позов необхідно частково задовольнити.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції від 13.06.2024 № 2274 на суму 3028,00 грн.

З огляду на викладене, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, на користь позивача слід стягнути судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 2820,63 грн.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства «ОЛІВІЯ ТРЕНД» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення від 02.05.2024 року №22332/0412, прийняте Головним управлінням ДПС у Київській області на підставі Акту перевірки від 19.03.2024 року № 17082/10-36-04-12/44608319 в частині штрафної санкції на суму 2628,88 грн.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІВІЯ ТРЕНД», код ЄДРПОУ 44608319, місцезнаходження: Київська область, Києво-Святошинський р-н., с. Гатне (3), Київська, буд. 2-В, корпус 1 сплачений ним судовий збір у розмірі 2820 (дві тисячі вісімсот двадцять) грн. 63 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби у Київській області (03151, м. Київ, вул.. Святослава Хороброго 5-А, код ЄДРПОУ: 44096797).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 29 червня 2026 року.

Суддя Кочанова П.В.