Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"29" червня 2026 р. справа № 300/1670/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 у справі №300/1670/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою у порядку ст. 382 КАС України, відповідно до змісту якої просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 у справі №300/1670/25;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 у справі №300/1670/25.
Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 позов задоволено частково. Зокрема, зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2020 по 13.11.2020, з 20.04.2022 по 15.03.2023 грошового забезпечення, а також всіх інших належних за цей період додаткових видів грошового забезпечення з врахуванням посадового окладу і окладу за військовим званням, які визначені шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, з урахуванням раніше виплачених сум.
22.06.2026 на адресу суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшла заява/звіт, в якій зазначено, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду. При цьому станом на дату подання звіту Восьмий апеляційний адміністративний суд не ухвалив постанову за наслідками розгляду апеляційної скарги військової частини НОМЕР_1 . Оскільки рішення суду від 10.07.2025 у справі №300/1670/25 законної сили не набрало, заходи з його виконання у військовій частині НОМЕР_1 не проводилися.
При розгляді питання у порядку ст. 382 КАС України суд враховує таке.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статі 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Указана норма кореспондується з частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі в редакції Закону №4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої, третьої, п`ятої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.
Перебіг строку для подання звіту починається з дня набрання законної сили рішенням суду.
Заява, передбачена абзацом першим цієї частини, може бути подана не пізніше завершення судових дебатів, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
З аналізу вищевикладених норм слід дійти висновку, що встановлення судового контролю у формі звіту про виконання рішення можливо при прийнятті судом рішення у справі за наявності про це мотивованого клопотання позивача або його представника, яке подано в строк - не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі або за заявою позивача після набрання законної сили судовим рішення.
Судом з`ясовано, що позивачем заяву про встановлення судового контролю подано після прийняття судом першої інстанції рішення у справі, яке не набрало законної сили. Разом з тим, позивачем у своїй заяві, яка надійшла 14.05.2026, було повідомлено суд про набрання даним рішенням законної сили 10.09.2025.
Так, як встановлено судом, ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі № 300/1670/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій. Станом на 29.06.2026 постанову за наслідками перегляду апеляційним судом не винесено.
Отже, відповідно до ч.5 ст. 382 КАС України, перебіг строку для подання звіту не розпочався.
Відтак, підстави для розгляду звіту про виконання судового рішенння відсутні.
Частиною 2 ст. 167 КАС України визначено, що якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Підсумовуючи вищевикладене, з огляду на встановлені судом обставини, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 , подану у порядку ст. 382 КАС України, слід повернути без розгляду. Разом з тим, суд зауважує, що позивач не позбавлений права звернення до суду із відповідною заявою, у разі набрання рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року законної сили за наслідками перегляду Восьмим апеляційним адміністративним судом.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 167, 248, 256, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 382 КАС України, щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 у справі №300/1670/25 шляхом зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 подати звіт - повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Гомельчук С.В.