Ухвала суду № 137769216, 29.06.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
300/4649/22
Номер документу
137769216
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"29" червня 2026 р. справа № 300/4649/22

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій

В С Т А Н О В И В:

23.06.2026 до суду надійшов звіт Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 22.06.2026 № 02-10/2752/07 про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22, відповідно до якого Управління просить:

прийняти звіт Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про часткове виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 по справі № 300/4649/22;

звільнити керівника Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від відповідальності, передбаченої част. 5 ст. 382-3 КАС України, за невиконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22 в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням виплачених сум.

На виконання судового рішення у цій справі зазначено, що постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22 Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради виконана в частині нарахування ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII, що на момент виплати з урахуванням фактично виплаченої суми, становить 8179,00 грн.

Щодо виплати недоплаченої щорічної разової грошової допомоги мотивовано, що Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради вжито можливих та достатніх заходів для своєчасного та повного виконання судового рішення. Виплату заборгованості не здійснено з огляду на відсутність фінансування на відповідні цілі. На виконання пункту 11 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду від 26 серпня 2021 р. № 902 управлінням щомісяця до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської облдержадміністрації подавалась потреба в бюджетних коштах для забезпечення виконання судових рішень, що формується на підставі включених в Список черговості судових рішень, що набули законної сили і надійшли на адресу управління, та підготовлена відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання, за встановленою Мінсоцполітики формою. За результатами розгляду, поданих управлінням протягом 2022-2025 років потреб в бюджетних коштах для забезпечення виконання судових рішень, управлінням отримано державні кошти, що передбачені паспортом бюджетної програми КПКВК 2501290 "Забезпечення виконання рішень суду", для виконання таких рішень за процедурою визначеною Порядком № 902, зі змінами та згідно зі Списком черговості виконання рішень. Так, управлінням за рахунок бюджетних коштів, які надійшли до управління, з дотриманням черговості виконання судових рішень, здійснено виплату коштів недоплаченої грошової допомоги до 5 травня у розмірах, що передбачені Законом № 3551-XII, з урахуванням виплачених сум, чим виконано в повному обсязі 9 судових рішень у 2023 році, 13 судових рішень - у 2024 році та 12 судових рішень - у 2025 році. Окрім того, відповідно до поданих управлінням потреб у 2026 році управлінням за поточний рік виконано ще 13 судових рішень та 1-не судове рішення - частково. Відповідно, 10.06.2026 за вих. № 01-22/2614/02/02 управлінням до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА подано потребу в бюджетних коштах для виконання лише трьох рішень суду, які станом на 01.06.2026 та на даний час залишились не виконаними в повному обсязі, серед яких і постанова від 23.06.2023 по справі № 300/4649/22. Окрім того, 02.06.2026 за вих. 01-22/2522/02 управління додатково зверталось до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА з проханням термінового виділення коштів для виплатити ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року на виконання постанови суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22. Проте, відповідно до листа Калуського управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області від 19.06.2026 вих. № 02-64-06/763 на рахунку Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 03193318) по коду програмної класифікації видатків 2501290 "Забезпечення виконання рішень суду" для забезпечення виконання грошових зобов`язань, які виникли на підставі рішень судів щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань недоплаченої грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" станом на 19.06.2026 бюджетні асигнування відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши поданий звіт в порядку письмового провадження, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22 скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року та прийнято постанову, якою позов задоволено. Постановлено: "Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Калуської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (п`яти мінімальних пенсій за віком). Зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням виплачених сум."

На виконання вказаного судового рішення, Івано-Франківським окружним адміністративним судом 29.11.2023 видано виконавчий лист № 300/4649/22.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2026 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 300/4649/22 - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Калуської міської ради в строк протягом 30 днів з моменту отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22 в частині: зобов`язання Управління соціального захисту населення Калуської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням виплачених сум."

Згідно розпорядження про нарахування допомоги від 26.06.2023 № О/Р № 908353 постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22 Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради виконана в частині нарахування грошової допомоги.

За приписами положень статей 129 та 129-1 Конституції України обов`язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Крім того, статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ст. 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382 - 382-3 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Частиною 5 ст. 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, виплата нарахованих позивачу на виконання рішення суду коштів (заборгованості) залежить не від дій відповідача, а від його фінансування відповідними органами для здійснення таких виплат.

Верховний Суд у постановах від 28 лютого 2019 року по справі № 822/1080/17, від 13 червня 2018 року по справі № 757/29541/14-а зазначив, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Оскільки за наслідками розгляду звіту встановлено, що рішення суду після набрання ним законної сили виконується, а виплата нарахованої на його виконання відповідачем заборгованості, для чого ним вживаються відповідні заходи, ускладнюється відсутністю відповідних бюджетних призначень, суд не вбачає підстав для відмови в прийнятті звіту.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Прийняти звіт Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 22.06.2026 № 02-10/2752/07 про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 300/4649/22.

Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Григорук О.Б.