Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/7758/26
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які всупереч вимог п. 11 ч. 1 ст. 20 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призвели до припинення з 01.09.2025 нарахування та виплату йому пільг, як категорії 1 потерпілої від Чорнобильської катастрофи та який незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців має право на користування 50-процентною знижкою на оплату житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до вимог п. 11 ч. 1 ст. 20 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відновити з 01.09.2025 нарахування та виплату їй пільг, як категорії 1 потерпілої від Чорнобильської катастрофи та який незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців має право на користування 50-процентною знижкою на оплату житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач є потерпілою особою від наслідків Чорнобильської катастрофи віднесених до категорії 1, перебуває на обліку у Відповідача, отримує пенсію по інвалідності, а тому має право на отримання пільг по сплаті за житлово-комунальні послуги встановлених положеннями ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII). Вважає, що припинення нарахування та виплати вказаних пільг з 01.05.2025 року свідчить про протиправність дій Пенсійного фонду, які позбавляють її права на належний соціальний захист.
Ухвалою суду від 09.03.2026 року прийнято до провадження позовну заяву та відкрите провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
26.05.2026 від представника Відповідача надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність. Зазначає, що обов`язковою умовою для отримання пільги як потерпілому від Чорнобильської катастрофи 1 категорії в користуванні 50-процентною знижкою на оплату житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів у 2025 році є неперевищення розміру середньомісячного сукупного доходу сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, що встановлено п. 7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-IX від 19.11.2024 (далі - Закон № 4059-IX). Втім за результатами перевірки середньомісячний сукупний дохід сім`ї Позивача в розрахунку на одну особу за шість місяців, що передують місяцю звернення перевищував величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу 4 240 грн, що у свою чергу слугувало підставою для відмови у наданні такої пільги.
Дослідивши матеріали справи, суд вказує наступне.
Встановлено, що Позивач є потерпілою особою від наслідків Чорнобильської катастрофи віднесених до категорії 1, що підтверджується відповідним посвідченням, яке наявне в матеріалах справи та перебуває на обліку в Пенсійному фонді.
До квітня 2025 року включно Позивачу нараховувалася пільга на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до вимог п.11 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ.
Виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг припинена Відповідачем на підставі п.7 Прикінцевих положень Закону № 4059-IX.
Після зупинення нарахування та виплати Управлінням пільги на оплату житлово-комунальних послуг, Позивач звернувся із заявою щодо її поновлення з 01.05.2025, однак отримав відмову у задоволенні поданої заяви з підстав відсутності права, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців величини доходу, перевищує величину доходу, який дає право на пільгу.
Не погоджуючись з діями Відповідача щодо припинення з 01.05.2025 виплати пільги на оплату житлово-комунальних послуг, Позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача щодо припинення з 01.09.2025 року надання Позивачу 50-відсоткової знижки плати за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги).
Відповідно до статті 1 Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII 28.02.1991 (далі - Закон № № 796-XII) він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно з п. 7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-IX від 19.11.2024 (далі - Закон № 4059-IX) у 2025 році пільги, передбачені пунктом 11 частини першої та частинами другою і третьою статті 20, пунктом 1 частини першої та частинами другою і третьою статті 21, частиною третьою статті 22 в частині пільг, визначених пунктом 11 частини першої статті 20 та пунктом 14 частини першої статті 22 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII, надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного положення Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 31.12.2024 №1553 "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389" (далі - Постанова № 1553), якою вказану постанову доповнено пунктом 1-1, що передбачає застосування в 2025 році критерію доходу сім`ї при наданні зазначених пільг. Згідно з цією постановою пільги, визначені пунктом 11 частини першої статті 20 та пунктом 1 частини першої статті 21 Закону № 796-XII, надаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорій 1 та 2, за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Враховуючи внесені зміни у нормативні акти, Пенсійний фонд з 1 травня 2025 призупинив надання Позивачу пільги, передбаченої пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону № 796-XII у частині пільг, визначених пунктом 11 частини 1 статті 20 цього Закону.
Водночас, слід звернути увагу на той факт, що норми Закону № 796-XII, якими передбачено таке право Позивача залишаються чинними, зміни до пункту 11 частини першої статті 20 та пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону не вносились. Крім того, у зазначених нормах не встановлено залежності надання пільг від середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Більш того, ст. 71 Закону № 796-XII передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Разом з тим, Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 9 липня 2007 № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 № 10-рп/2008, від 30 листопада 2010 № 22-рп/2010, від 27 лютого 2020 № 3-р/2020 та від 28 серпня 2020 № 10-р/2020 наголошував, що закони про Державний бюджет України не можуть змінювати чи обмежувати обсяг прав, гарантій і пільг, встановлених спеціальними законами, а будь-яке встановлення іншого, додаткового регулювання відносин, відмінного від предмета спеціального закону, є неприпустимим і суперечить Конституції України (ст. 6, 19, 130).
Велика палата Конституційного Суду України у рішенні від 17 липня 2018 № 6-р/2018 зазначила, що забезпечення належного рівня соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, є конституційним обов`язком держави, а обмеження чи скасування пільг для таких осіб без відповідної рівноцінної компенсації порушує сутність їх прав на соціальний захист. У рішенні від 25 квітня 2019 №1-Р/2019 зазначається, що посилений соціальний захист цих осіб обумовлений особливим статусом та ризиками, пов`язаними з наслідками катастрофи, і не може залежати від майнового стану сім`ї.
Аналіз викладеного дає підстави для висновку, що положення п. 7 Прикінцевих положень Закону № 4059-IX та Постанови №1553 встановлюють додаткове регулювання відносин, відмінне від положень спеціального Закону № 796-XII, що є недопустим та неправомірним, так як Закон № 796-ХІІ є спеціальним нормативно-правовим актом у сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відтак має пріоритет у застосуванні.
Отже, обмеження щодо надання пільг шляхом застосування критерію середньомісячного доходу сім`ї, передбачене п. 7 Прикінцевих положень Закону № 4059-IX та Постановою № 1553, суперечить положенням Закону № 796-XII і Конституції України, а тому не може бути застосоване Відповідачем до Позивача, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що за Позивачем зберігається право на отримання пільг, передбачених Законом № 796-XII, що не спростовано під час розгляду спірних правовідносин, а тому Відповідач протиправно припинив йому надання пільги по оплаті житлово-комунальних послуг, у зв`язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити нарахування та виплату Позивачу з 01.09.2025 року пільг на оплату житлово-комунальних послуг, передбачених п. 11 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирський район, Житомирська область, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.09.2025 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до пункту 11 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.09.2025 пільги в розмірі 50-процентної знижки на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до пункту 11 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
29.06.26