Рішення № 137768264, 01.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.05.2026
Номер справи
160/4214/26
Номер документу
137768264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 рокуСправа №160/4214/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі-відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.02.2026 року №046350011949 про відмову у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 , пенсії на пільгових умовах, згідно пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , періоди його роботи на атестованих посадах:

на ОП Шахта «Тошковська» ДП «Первомайськвугілля»: - з 21.06.2010 року по 20.07.2010 рік - учнем горноробочого підземного 1-го розряду з повним робочим днем піц землею; - з 04.08.2010 року по 05.03. 2017 рік - горноробочим підземним учнем 2-го та 3-го розряду з повним робочим днем під землею; - з 06.03.2017року - навчання за професією гірник з ремонту гірничих виробок до НККК ВП «Первомайськвугілля»; - з 15.06.2017 року по 17.07.2022 рік - гірником з ремонту гірничих виробок підземним 3-го та 4-го розряду з повним робочим днем під землею, згідно частини 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зайнятість на яких посадах дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дня звернення з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 , пенсії із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з дня звернення з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, з 28.01.2026 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.01.2026 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». За результатом поданих позивачем документів, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 06.02.2026 року №046350011949, у зв`язку з відсутністю в позивача 15 років стажу на підземних роботах. Вказану відмову позивач вважає протиправно, зважаючи на наявність у нього необхідного страхового та пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 року відкрито провадження у справі №160/4214/26 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача та витребувано у відповідача належним чином завірену копію пенсійної справи позивача - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

17.03.2026 року через систему «Електронний суд» від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає наступне. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок зі Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсії: за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Позивачем було надано пільгову довідку No183 від 26.01.2026, видану ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Шахтоуправління імені Героїв космосу" за період 18.04.2022 по 31.12.2025. Пільгові довідки за періоди з 21.06.2010 по 17.07.2022 позивачем не надавалися. Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановок Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, передбачено, що у раз коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися), зокрема, на тимчасово окупованій рф території України, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Враховуючи, що підприємства, на яких працював позивач, розташовані на території, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, пільговий стаж розраховано згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Відповідно до індивідуальних відомостей, період за 04.08.2010 по 31.03.2022 страхові внески за Позивача вносилися за професією і кодом ЗПЗ013А1. Таким чином, періоди пільгової роботи з 04.08.2010 по 31.03.2022 зараховано до пільгового стажу за Списком 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб (форми ОК-5), оскільки пільгова довідка не надана. В ОК-5 зазначено стаття 13, а не стаття 14. Тому, як роботу в підземних умовах, зазначений період зарахувати не можливо. Оскільки, за матеріалами електронної пенсійної справи, пільговий стаж роботи позивача за Списком №1 складає 11 років 09 місяців 15 днів, з них на підземних роботах - 05 років 13 днів, право на розрахунок розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" відсутнє.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно зі ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частинами 5, 8 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

За викладених обставин, відповідно до вимог ст.ст. 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 28.01.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До вказаної заяви позивачем додано: документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсії (АТЕСТАЦІЯ) №889 від 01.02.2022 року, документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсії (ДОВІРЕНІСТЬ) №63-ПУ/41УГК/2025, документи про стаж, що визначений Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року №183 від 26.01.2026 року, заява про призначення/перерахунок пенсії, паспорт або ID- картка або посвідка № НОМЕР_2 , довідка на взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1216-5000963625, документи про місце проживання (реєстрації) особи №4454-1334685-2018, інший документ (СЛУЖБОВА НА КПР) від 28.01.2026 року, трудова книжка або документи престиж серії НОМЕР_3 від 18.04.2022 року.

За результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняло рішення № 046350011949 від 06.02.2026 року, яким відмовило позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Вказане рішення мотивовано тим, що:

«До заяви від 28.01.2026 року заявником було надано довідку про підтвердження пільгового стажу роботи №183 від 26.01.2026, видану ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Пахтоуправління імені Героїв космосу" за період з 18.04.2022 по 31.12.2025 (з урахуванням сплати страхових внесків). Даний період можливо зарахувати до пільгового стажу як роботу в підземних умовах згідно зі ст. 14 Постанови 202.

При розгляді документів також з`ясовано, що період з 04.08.2010 по 31.03.2022 зараховано до пільгового стажу за Списком 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб (форми ОК-5), оскільки пільгова довідка не надана. В ОК-5 зазначено стаття 13. а не стаття 14. Тому, як роботу в підземних умовах, зазначений період зарахувати неможливо.

ВИРІШЕНО: відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці" за заявою від 28.01.2026 № 894, в зв`язку з відсутністю 15 років стажу на підземних роботах.»

Позивач, не погодившись з відмовою у призначенні йому пільгової пенсії, оформленої рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046350011428 від 06.02.2026 року, оскаржив її правомірність до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

За приписами частини 1 статті 1 Закону №1788-ХІІ, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р. (далі - Закон № 1058-ІV).

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Приписами статті 24 Закону №1058-IV встановлено, зокрема страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Згідно із частиною 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Статтею 58 Закону №1058-IV передбачено, що пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Зазначеним нормам відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Постанова № 637), відповідно до якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 зазначеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Так, згідно з трудовою книжкою позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 від 21.06.1991 року в оскаржувані періоди позивач працював та навчався:

з 21.06.2010 року прийнятий учнем горноробочого підземного 1-го розряду з повним робочим днем під землею на ОП Шахта «Тошковська» ДП «Первомайськвугілля» (наказ №204/п від 25.06.2010 року, наявний запис про підтвердження права на пенсійне пільгове забезпечення за списком №1 по даній посаді відповідно до наказу №72 від 26.02.2008 року);

3 20.07.2010 рік звільнений на підставі п.2 ст.36 КЗпП України у зв`язку з завершенням виробничої практики(наказ №230/п від 23.07.2010 року);

з 04.08.2010 року прийнятий горноробочим підземним 2-го розряду з повним робочим днем під землею на ОП Шахта «Тошковська» ДП «Первомайськвугілля» (наказ №246/п від 10.08.2010 року, наявний запис про підтвердження права на пенсійне пільгове забезпечення за списком №1 по даній посаді відповідно до наказу №72 від 26.02.2008 року);

з 22.09.2012 року присвоєно 3-й розряд горноробочого підземного з повним робочим днем під землею на ОП Шахта «Тошковська» ДП «Первомайськвугілля» (наказ №463/п від 21.09.2012 року, наявний запис про підтвердження права на пенсійне пільгове забезпечення за списком №1 по даній посаді відповідно до наказу №72 від 26.02.2008 року);

з 06.03.2017 року направлено на навчання за професією гірник з ремонту гірничих виробок до НККК ВП «Первомайськвугілля» (наказ №81п від 14.02.2017 року);

з 15.06.2017 року після закінчення навчання переведено гірником з ремонту гірничих виробок підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею до НККК ВП «Первомайськвугілля» (наказ №319п від 13.06.2017 року, наявний запис про проведення атестації робочого місця по даній посаді відповідно до наказу №83 від 28.02.2013 року);

проведено атестацію робочого місця позивача відповідно до наказу №72 від 23.02.2018 року;

з 07.11.2018 року присвоєно 4-й розряд гірника з ремонту гірничих виробок підземного з повним робочим днем під землею в НККК ВП «Первомайськвугілля» (наказ №591п від 07.11.2018 року, наявний запис про проведення атестації робочого місця по даній посаді відповідно до наказу №387 від 16.12.2020 року);

з 17.07.2022 року -звільнений згідно п.1 ст. 36 КЗпП України за згодою сторін (наказ №1/1707п від 17.07.2022 року).

Отже, у трудовій книжці позивача містяться записи про те, що позивач працював на відповідних посадах повний робочий день під землею, наявні відмітки про проведення атестації робочого місця позивача та відомості про те, що роботи, які виконував позивач, дають йому право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.

Відповідно до пункту 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. №637.

Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 р. у справі №233/2084/17, від 16.05.2019 р. у справі №161/17658/16-а, від 27.02.2020 р. у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 р. у справі №446/656/17, від 21.05.2020 р. у справі №550/927/17, від 10.12.2020 р. у справі №372/403/17.

Водночас, позивачем до Пенсійного органу була надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 183 від 26.01.2026 року, видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв космосу», підписана директором ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», та зазначено, що посада головного бухгалтера та начальника відділу кадрів у ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» не передбачені.

З рішення від 06.02.2026 року №046350011949 вбачається, що відповідачем було повідомлено про можливість зарахування періоду з 04.08.2010 по 31.03.2022 року до пільгового стажу як роботу в підземних умовах згідно зі ст. 14 Постанови 202.

Судом перевірено форму довідки, яка є додатком № 5 до Постанови № 637, та встановлено, що довідка № 183 від 26.01.2026 року, видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв космосу» на підтвердження пільгового стажу позивача оформлена у відповідності до додатку № 5 Постанови № 637, підписана директором ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та засвідчена печаткою підприємства, з зазначенням в ній про відсутність на підприємстві посад головного бухгалтера та начальника відділу кадрів, тобто жодних порушень щодо її оформлення судом не встановлено.

Щодо зауважень відповідача у рішенні про те, що «..період з 04.08.2010 по 31.03.2022 зараховано до пільгового стажу за Списком 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб (форми ОК-5), оскільки пільгова довідка не надана. В ОК-5 зазначено стаття 13, а не стаття 14. Тому, як роботу в підземних умовах, зазначений період зарахувати неможливо.» суд вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки, всі періоди роботи позивача підтверджено записами, наявними в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 від 21.06.1991 року, яка є головним підтвердженням стажу роботи.

Таким чином, позивачем щодо призначення пільгової пенсії була надана копія трудової книжки, в якій чітко зазначені всі періоди роботи, які відносяться до пільгового періоду та довідка про підтвердження наявного трудового стажу, проте Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно не врахувало надані позивачем документи, що призвело до прийняття безпідставного рішення про відмову у призначенні пенсії.

Щодо зауважень відповідача у відзиві про неможливість позивача та органу пенсійного фонду підтвердити під час дії в Україні воєнного стану відомості, що зазначені в довідці про пільговий стаж роботи первинними документами, на підставі яких вона видана, суд зазначає про таке.

Згідно ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

За п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Суд зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії, що узгоджується з правовою позицією Верховного суду в постанові від 19 червня 2020 року у справі № 376/848/17-а.

Суд наголошує, що проведення перевірки відомостей, зазначених у довідці, є забезпеченим правом відповідача та перекладення на особу тягара доведення правдивості чи достовірності даних у первинних документах, та неможливості підтвердження даних довідки первинними документами з огляду на введення воєнного стану та окупації території на якій знаходиться архівна установа, якою видано таку довідку, не може спричиняти негативні наслідки для пенсіонера та позбавляти його конституційного права на належне соціальне забезпечення.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Позивач, як громадянин України, наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі №423/3544/16-а та від 31 січня 2019 року у справі №233/1181/17.

Крім того, Верховним Судом у постанові від 31.01.2019 у справі № 233/1181/17 зазначено, що залишення архівних документів на окупованій території та неможливість пенсійного органу здійснити їх перевірку, не може бути підставою для позбавлення права позивача на призначення пенсії

Суд наголошує, що подані позивачем довідки щодо пільгового стажу містять конкретні відомості щодо періодів роботи позивача та характер робіт, а також містять відомості про посаду позивача в цей період та віднесення такої посади до Списку №1, посилання на підстави видачі довідок, виконані уповноваженими особами та засвідчені їх підписами та відповідною печаткою підприємств.

У зв`язку з викладеним, суд дійшов висновку, що неможливість позивача та органу пенсійного фонду підтвердити під час дії в Україні воєнного стану відомості, що зазначені в довідці про пільговий стаж роботи первинними документами, на підставі яких вона видана, не може бути підставою для неврахування вказаних довідок та відмови у здійсненні перерахунку пенсії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046350011949 від 06.02.2026 щодо відмови у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Стосовно позовних вимог про зобов`язання зарахування періодів роботи позивача до пільгового стажу з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.

Стаття 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок та підстави призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників

Так, за приписами пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Таким чином, умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV є:

1. виконання особою робіт на посаді тракториста-машиніста;

2. безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;

3. досягнення відповідного віку;

4. наявність кількості відповідного стажу.

За відсутності хоча б однієї з цих умов призначення пенсії відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV неможливе.

Саме такі висновки наведені Верховним Судом в постановах від 27 лютого 2018 року у справі № 681/813/17, від 10 травня 2018 року у справі № 196/1004/14-а, від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17.

Відповідно до частини 5 статті Закону №1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року №345-VI (далі - Закон№345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону України №345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія цього Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Отже, обов`язковою умовою для застосування положень Закону № 345-VI є зайнятість особи на підземних роботах протягом повного робочого дня, а тому вказана обставина є вирішальною.

Аналогічний правовий висновок був викладений Верховним Судом у постановах від 27 серпня 2020 року у справі №442/3559/17, 13 жовтня 2020 року у справі №442/3555/17, від 29.12.2021р. у справі №345/2562/17, від 02 грудня 2021 року у справі №280/281/17.

Стосовно іншої частини позовних вимог, то суд зазначає, що наданими до заяви позивача про призначення пільгової пенсії від 28.01.2026 року належним чином (відомостями трудової книжки та довідкою № 183 від 26.01.2026 року) підтверджено наявність у позивача пільгового стажу.

За викладених обставин, належним способом захисту права позивача є зобов`язання зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , періоди його роботи на атестованих посадах: на ОП Шахта «Тошковська» ДП «Первомайськвугілля»: - з 21.06.2010 року по 20.07.2010 рік - учнем горноробочого підземного 1-го розряду з повним робочим днем піц землею; - з 04.08.2010 року по 05.03.2017 рік - горноробочим підземним учнем 2-го та 3-го розряду з повним робочим днем під землею; - з 06.03.2017 року - навчання за професією гірник з ремонту гірничих виробок до НККК ВП «Первомайськвугілля»; - з 15.06.2017 року по 17.07.2022 рік - гірником з ремонту гірничих виробок підземним 3-го та 4-го розряду з повним робочим днем під землею, згідно частини 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зайнятість на яких посадах дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дня звернення з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що належним способом порушених прав позивача є зобов`язання Пенсійного органу провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 , пенсії із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з дня звернення з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, з 28.01.2026 року, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Виходячи із заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності не зарахування позивачу періодів його роботи згідно трудової книжки до пільгового стажу, та відмови у призначенні пільгової пенсії, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1331,20 грн, що документально підтверджується квитанцією про сплату від 23.02.2026 року та підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.02.2026 року №046350011949 про відмову у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 , пенсії на пільгових умовах, згідно пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , періоди його роботи на атестованих посадах:

на ОП Шахта «Тошковська» ДП «Первомайськвугілля»: - з 21.06.2010 року по 20.07.2010 рік - учнем горноробочого підземного 1-го розряду з повним робочим днем піц землею; - з 04.08.2010 року по 05.03.2017 рік - горноробочим підземним учнем 2-го та 3-го розряду з повним робочим днем під землею; - з 06.03.2017 року - навчання за професією гірник з ремонту гірничих виробок до НККК ВП «Первомайськвугілля»; - з 15.06.2017 року по 17.07.2022 рік - гірником з ремонту гірничих виробок підземним 3-го та 4-го розряду з повним робочим днем під землею, згідно частини 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зайнятість на яких посадах дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дня звернення з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 , пенсії із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з дня звернення з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, з 28.01.2026 року, з урахуванням висновків суду.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1331,20 грн. (одна тисяча триста тридцять одна гривня 20 двадцять коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна