Рішення № 137762136, 10.06.2026, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
916/4868/25
Номер документу
137762136
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/4868/25Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,

за участю секретаря судового засідання Ніконової Д.І.

розглянувши справу № 916/4868/25 в порядку загального позовного провадження

за позовом: Одеської міської ради /ЄДРПОУ 26597691, адреса 65026, м. Одеса, пл. Біржова, буд. 1/

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Аверанта /ЄДРПОУ 44556232, адреса 65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 78, кв. 19/

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради /ЄДРПОУ 45839467, місцезнаходження: 65011, м. Одеса, вул. Успенська, 83/85/.

про стягнення 2 089 734,85 грн

за участі представників учасників справи:

від позивача: Явченко Д.В. в порядку самопредставництва юридичної особи;

від відповідача: адвокат Шабалін В.Ю. за ордером;

від третьої особи: Буцан С.В. в порядку самопредставництва юридичної особи;

ВСТАНОВИВ:

Одеська міська рада звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. №5006/25 від 05.12.2025/ до відповідача ТОВ Аверанта, в якій просить стягнути з відповідача на користь позивача безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032, загальною площею 4,6511 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, 21 км Старокиївської дороги (територія промислового вузла Куліндорово), за період з 13.12.2021 по 31.08.2024 у розмірі 2 089 734,85 грн на користь Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська (Біржова), буд. 1, ідентифікаційний код юридичної особи: 26597691) за наступними реквізитами: населений пункт Одеська міська територіальна громада, отримувач ГУК в Одеській області/м. Одеса/, код отримувача 37607526, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA 278 9999 8031 4080 544 0000 15744, код класифікації доходів бюджету 24060300, найменування коду класифікації доходів бюджету Інші надходження.

Позов пред`явлено на підставі ст. ст. 12, 80, 83, 116, 122, 124-126, 201 ЗК України, ст. ст. 15-16, 1212-1214 ЦК України, п. п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14, п. 289.1 ст. 289 ПК України, ст. ст. 6, 14 Закону України Про оренду землі.

Ухвалою суду від 09.12.2025 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі № 916/4868/25. Постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради. Підготовче засідання призначено на "13" січня 2026 р. на 14:00.

Окрім того, позивач Одеська міська рада звернулась до суду з заявою про забезпечення позову /вх.№2-1921/25 від 09.12.2025/.

Ухвалою суду від 09.12.2025 заяву Одеської міської ради про забезпечення позову /вх. № 2-1921/25 від 09.12.2025/ у справі № 916/4868/25 задоволено та постановлено вжити заходи забезпечення позову, а саме:

- Накласти арешт на грошові кошти, що належать Товариству з обмеженою відповідальністю Аверанта (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 78, кв. 19, код ЄДРПОУ 44556232), як в національній валюті (гривня), так і в іноземній валюті, що містяться на відкритих рахунках у банківських або інших фінансово-кредитних установах, у тому числі інших держав, а також на грошові кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення ухвали про забезпечення позову та належать Товариству з обмеженою відповідальністю Аверанта, у межах розміру позовних вимог на загальну суму 2 089 734,85 грн.

- Накласти арешт на нерухоме майно, яке належить Товариству з обмеженою відповідальністю Аверанта (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 78, кв. 19, код ЄДРПОУ 44556232), у межах розміру позовних вимог 2 089 734,85 грн лише в межах різниці між сумою ціни позову та арештованих грошових коштів у разі їх недостатності.

26.12.2025 судом від третьої особи отримано пояснення на позовну заяву /вх.№41494/25 від 26.12.2025/.

13.01.2026 судом від відповідача отримано заяву про вступ у справу як представника /вх.№1029/26 від 13.01.2026/ та заяву про надання представнику відповідача ТОВ «Аверанта» додаткового часу для підготовки відзиву на позовну заяву та відкладення попереднього засідання /вх.№1044/26 від 13.01.2026/.

13.01.2026 підготовче засідання у справі № 916/4868/25 не відбулося у зв`язку із технічними проблемами з доступом до сервісу відеоконференцзв`язку ЄСІТС (ВКЗ).

Ухвалою суду від 14.01.2026 призначено підготовче засідання по справі № 916/4868/25 на "10" лютого 2026 р. на 10:00 год.

09.02.2026 судом від відповідача отримано відзив на позовну заяву /вх.№4620/26 від 09.02.2026/.

10.02.2026 підготовче засідання у справі № 916/4868/25 не відбулося у зв`язку з технічним збоєм в системі відоконференцзв`язку (ВКЗ).

Ухвалою суду від 11.02.2026 призначено підготовче засідання по справі № 916/4868/25 на "10" березня 2026 р. на 10:00 год.

В підготовчому судовому засіданні 10.03.2026 судом оголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого судового засідання та призначено справу до розгляду по суті на 15.04.2026 на 10:00.

Протокольною ухвалою суду від 15.04.2026 оголошено перерву в судовому засіданні та призначено розгляд справи по суті на 13.05.2026 на 10:00 год.

Однак, 13.05.2026 о 10:00 оголошено засобами цивільного зв`язку повітряну тривогу в м. Одеса та Одеській області, в зв`язку з чим судове засідання призначене на 02.06.2026 на 10:40.

В судовому засіданні 02.06.2026 судом здійснено перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено, що скорочене судове рішення буде проголошено 10.06.2026 о 13:55.

10.06.2026 судом проголошено скорочене судове рішення (вступну та резолютивну частини) про задоволення позовних вимог в повному обсязі та роз`яснено, що повне судове рішення буде складено протягом десяти днів.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 13.12.2021 по 31.08.2024 ТОВ Аверанта як власник цілісного майнового комплексу площею 8 960,6 кв. м, що розташований за адресою: м. Одеса, 19-й км Старокиївської дороги, буд. 43, здійснювало безоплатне користування земельною ділянкою за вказаною адресою без укладеного договору оренди землі, тобто без належної правової підстави для її використання, в зв`язку з чим наявні підстави для стягнення з власника об`єкта нерухомого майна ТОВ Аверанта безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розміщено.

Позивач зазначає, що ТОВ «Аверанта» як власник об`єкта нерухомого майна не виконало свого обов`язку щодо оформлення та реєстрації речового права на земельну ділянку, що розташована за вищевказаною адресою, з моменту формування земельної ділянки як об`єкту цивільних прав, а саме з 13.12.2021 в порядку вимог ст. 123 ЗК України. З урахуванням вищенаведених положень законодавства Одеська міська рада змушена звернутись до Господарського суду Одеської області з вимогою про стягнення з власника об`єкта нерухомого майна ТОВ «Аверанта» безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розміщено.

Одеська міська рада зазначає, що для врегулювання спору в досудовому порядку Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради на адресу відповідача ТОВ «Аверанта» направлялась вимога від 19.10.2023 р. № 01-13/1334 щодо сплати у місячний термін коштів за користування земельною ділянкою. Втім, заборгованість залишається непогашеною.

Заперечуючи проти позову, відповідач ТОВ «Аверанта» зазначає, що в липні 2022 року від Департаменту земельних ресурсів на адресу керівництва ТОВ «Аверанта» надійшов лист, датований №01-13/800 від 06.05.2022, яким Товариство було повідомлене, що за результатами інвентаризації земель комунальної власності на території промислового вузла «Куліндорово» встановлено що ТОВ «Аверанта» використовує земельну ділянку за адресою: 21 км Старокиївської дороги. В листі також містилась інформація, що НГО такої земельної ділянки складає 27335245,59 гривень без зазначення кадастрового номеру цієї ділянки, а також прохання до ТОВ «Аверанта» провести оплату земельного податку як фактичного користувача земельної ділянки в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі з посиланням на рішення Одеської міської Ради №6762-V від 10.06.2015р «Про встановлення ставок земельного податку в м. Одеси», в якому відповідно до Додатку 2 в останній редакції, викладеній Рішенням Одеської міської ради № 2766 VII від 14.12.2017 р. «Про встановлення ставок земельного податку» 3% від НГО сплачують «землекористувачі (юридичні та фізичні особи), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельною ділянкою».

Відповідач вказує, що отримавши лист від профільного департаменту позивача, що займається земельними відносинами та розуміючи, що нерухоме майно ТОВ «Аверанта» знаходиться за іншою адресою але все одно потрібно сплачувати з фактичне використання земельної ділянки, відповідачем фактично в телефонному режимі від працівників, що направили листа було отримано кадастровий номер земельної ділянки №5110137600:03:001:0032, нібито на якому розміщено нерухомість Товариства. Відповідно до отриманого листа ТОВ «Аверанта» було подано декларацію з земельного податку за 2022 рік та здійснено оплату за користування земельною ділянкою із розрахунку 3% від суми НГО, яка як і ставка була вказана в вищезазначеному листі. При цьому в зазначеному листі не було вказано, за який період НГО ділянки складає 27335245,59 гривень, оскільки Витяг із НГО в додатках до цього листа не надавався. Враховуючи зазначене, бухгалтерією було самостійно зроблено розрахунок на 2022 рік, виходячи із зазначеної в листі розміру НГО 27335245,59 гривень.

Відповідач також зазначає, що в 2022, 2023, за вісім місяців 2024 року ТОВ «Аверанта» за користування земельною ділянкою під належним йому нерухомим майном за адресою: Одеська область, м. Одеса, 19км Старокиївскої дороги 43 було сплачено: 2022 рік сплачено 820957,37 (вісімсот двадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят сім) гривень 37 копійок; 2023 рік сплачено 943065,96 (дев`ятсот сорок три тисячі шістдесят п`ять) 96 копіойк; з січня по серпень 2024 р. включно (періоди розрахунку позовних вимог) сплачено 660775,08 (шістсот шістдесят тисяч сімсот сімдесят п`ять) гривень 08 копійок.

Відповідні суми, як зауважує відповідач, відповідають і сумам в розрахунку позивача до позовної заяви, як суми, що надійшли від ТОВ «Аверанта» у відшкодування за фактичне користування земельною ділянкою під належним Товариству нерухомим майном. В такому випадку незрозумілим є лист Департаменту Фінансів позивача №05-13 241/896 від 13.06.2024, доданий до позовної заяви, про відсутність надходжень від ТОВ «Аверанта» за період з 20.10.2023 по 11.06.2024, що прямо суперечить і відомостям наведеним в розрахунку позивача, і листу податкового органу, про проведення оплат з боку ТОВ «Аверанта».

Відповідач також вказує, що у 2023р. та 2024 р. ТОВ «Аверанта» оплати проводились на підставі поданих декларацій з земельного податку із розрахунку 3% НГО земельної ділянки. В деклараціях зазначався кадастровий номер, повідомлений в 2022 році працівником Земельного Департаменту позивача без огляду на його відмінність з адресою нерухомості, яка зареєстрована за іншою адресою. Бухгалтер ТОВ «Аверанта», щорічно в 2023, 2024 роках, в усній формі на початку кожного року від працівників податкової за кадастровим номером земельної ділянки 5110137600:03:001:0032 дізнавався нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно відображав зазначену нормативну грошову оцінку та подавав декларацію з земельного податку та починаючи з 2023 року місяць у місяць проводив його оплату, незважаючи на те що адреси земельної ділянки та нерухомості суттєво відрізняються.

Відповідач також звертає увагу, що в позовній заяві позивачем не обґрунтовано таку відмінність адреси нерухомого майна належного ТОВ «Аверанта» на земельній ділянці з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032 з іншою адресою.

Офіційно до ТОВ «Аверанта» було доведено відомості про кадастровий номер земельної ділянки з іншою ніж нерухомість адресою, із Вимоги Департаменту земельних ресурсів Позивача №01-13/1334 від 19.10.2023 року. В цій вимозі вперше було зазначено про дату реєстрації земельної ділянки 13.12.2021 року. До вимоги було надано розрахунок заборгованості без посилань на жоден документ, на підставі якого було наведено такий розрахунок. У вимозі від 19.10.2023 не було зазначено ані розміру НГО по роках, за які здійснювалось донарахування, ані відсотку, за яким такий розрахунок було зроблено.

Відповідач зазначає, що ТОВ «Аверанта» направляло до Земельного Департаменту листа, вих.№10 від 30.10.2021, який отримано відповідно до штампу 02.11.2023. В листі було описано ситуацію, містилось прохання надати пояснення про підстави, ставки, за якими розраховувались і механізм проведення незрозумілих розрахунків донарахування, викладених у вимозі. Також в листі було повідомлено про готовність ТОВ «Аверанта» укласти договір оренди земельної ділянки і прохання повідомити ставки оренди, що діють для підприємств автомобільного транспорту. В доповнення до цього листа було додатково надано лист від 14.11.2023 року (отримано згідно штампу 15.11.2023), з поясненнями змісту господарської діяльності де було зазначено, що Товариство володіє цілісним майновим комплексом будівель автотранспортного підприємства з господарськими будівлями, які використовуються у власній господарській діяльності.

У відповідь від позивача було отримано Лист Департаменту Земельних ресурсів №01-18/1946/1946(2) від 22.11.2023 року, в якому зазначено, що буде здійснено виїзд на об`єкт нерухомості цілісний майновий комплекс автотранспортного підприємства, що належить Товариству і в разі встановлення, що він використовується в межах господарської діяльності Товариства, та для ремонту власних і орендованих транспортних засобів і в разі якщо відсутні складські та торгові приміщення розмір безпідставно збережених коштів за використання земельною ділянкою буде перераховано до 3%.

Щодо переліку документів, які необхідно податки для укладення договору оренди землі відповідач зазначає, що Товариством відповідь не отримано до сьогоднішнього дня. Як потім стало відомо із відповіді структурного підрозділу позивача 07.06.2024 за №01-18/1946 (23), працівниками структурного підрозділу позивача 19.03.2024 було здійснено виїзд для обстеження цілісного майнового комплексу за адресою: Одеська область м. Одеса 19-й км Старокиївської дороги №43, але про результати цього виїзду ТОВ «Аверанта» дізналась вже із Листа від 07.06.2024 р за №01/18(1946(23).

Відповідач наголошує на тому, що керівництво ТОВ «Аверанта» в листах та зверненнях окремо звертало увагу позивача, що в складі цілісного майнового комплексу нерухомого майна є виробнича ділянка з ремонту власного та орендованого транспорту, але наявність такої ділянки не є тотожним наявності СТО, і наявність на фотографіях транспортних засобів на території автотранспортного підприємства не є обґрунтуванням наявності СТО, але це було визначено підставою для додаткових стягнень. Але щодо земель комунальної власності, де знаходиться належне ТОВ «Аверанта» нерухоме майно, а саме: м. Одеса 19-й км Старокиївської дороги, відповідних рішень виконавчого органу не видавалось, тобто інвентаризація і формування земельних ділянок за адресою 19й км Старокиївської дороги проводилась без відповідного рішення органу виконавчої влади тобто без законних підстав. А рішенням Одеської міської ради №2064-VII від 24.04.2024, - тобто через 2,5 роки технічна документації за результатами інвентаризації земель комунальної власності було затверджено. І як раз в додатку під №97 зазначено земельну ділянку з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032, на яку було затверджено технічну документацію, яка відноситься до адреси м. Одеса 21-й Старокиївської дороги.

Відповідач наголошує на тому, що за періоди з 2022 року по 31.08.2024 (дата закінчення розрахунку в позовній заяві) ТОВ «Аверанта» проводило оплату за користування земельною ділянкою під нерухомим майном фактично на підставі листів Земельного департаменту позивача та інформації отриманої по телефонам від працівників позивача та податкової про розміри НГО, незважаючи на існування значних розбіжностей в адресах земельної ділянки та нерухомості, ненаданні підтверджуючих документів з боку позивача про розміри НГО земельної ділянки на який розміщується нерухоме майно належне Товариству. Здійснення компенсації проводилось Товариством у вигляді декларування та сплати земельного податку з розумінням, що використання землі в Україні є платним, за відомостями із листа Земельного департаменту позивача, про те що нерухомість з однією адресою знаходиться на земельній ділянці з певним кадастровим номером за іншою адресою.

Перевіривши розрахунки та обґрунтування позивача, наведені в позовній заяві щодо стягнення з ТОВ «Аверанта» безпідставно збережених коштів ТОВ «Аверанта» за використання земельною ділянкою без законних підстав, відповідач вважає, що таке обґрунтування не відповідає дійсним обставинам справи. Також позивач намагається стягнути з ТОВ «Аверанта» грошові кошти, не обґрунтувавши, що цілісний майновий комплекс, розміщений за однією адресою, знаходиться на земельній ділянці за іншою адресою, та безпідставно застосовано ставку 5% замість ставки 3% - оскільки використовується цілісний майновий комплекс автотранспортного підприємства.

В поясненнях третьої особи Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради посилається на те, що відповідно до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 № 1267-VI «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі» з урахуванням змін, внесених рішеннями Одеської міської ради від 27.08.2014 № 5275-VI та від 08.02.2017 № 1742-VII, ставка орендної плати за земельні ділянки, які використовуються під об`єктами автотехобслуговування (СТО), становить 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.

Третя особа вказує, що за період 13.12.2021 по серпень 2024 року ТОВ «Аверанта» зберегло у себе кошти територіальної громади м. Одеси у розмірі 2 089 734,85 грн, згідно з детальним розрахунком, доданим до позовної заяви.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вислухавши представників учасників справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Як встановлено у судовому засіданні при безпосередньому дослідженні доказів, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна Товариству з обмеженою відповідальністю «Аверанта» з 24.11.2021 належить об`єкт нерухомого майна цілісний майновий комплекс площею 8 960,6 кв. м, що розташований за адресою: м. Одеса, 19-й км Старокиївської дороги, буд. 43 (РНОНМ: 2502816151100).

Право власності на вказаний об`єкт нерухомого майна зареєстровано за ТОВ «Аверанта» на підставі договору купівлі-продажу від 24.11.2021, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Іллічовою Н.А. та зареєстрованого в реєстрі за № 4981.

Зазначений об`єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці площею 4,6511 га з кадастровим номером 5110139600:03:001:0032 за адресою: м. Одеса, 21 км Старокиївської дороги (територія промислового вузла «Куліндорово»), яка належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.12.2021 р. № НВ-0712352882021 вказану земельну ділянку сформовано та зареєстровано 13.12.2021.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Аверанта» є фактичним користувачем земельної ділянки загальною площею 4,6511 га з кадастровим номером 5110139600:03:001:0032.

Разом з тим, договір оренди земельної ділянки між Одеською міською радою та ТОВ «Аверанта» не укладався.

З урахуванням зазначеного у період з 13.12.2021 р. по 31.08.2024 р. ТОВ «Аверанта» як власник цілісного майнового комплексу площею 8 960,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, 19-й км Старокиївської дороги, буд. 43, здійснювало безоплатне користування земельною ділянкою за вказаною адресою без укладеного договору оренди землі, тобто без належної правової підстави для її використання.

З матеріалів справи вбачається, що 06.05.2022 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради направив ТОВ «Аверанта» лист, вих.№01-13/800, яким повідомив, що за результатами інвентаризації земель комунальної власності на території промислового вузла «Куліндорово» встановлено, що ТОВ «Аверанта» використовує земельну ділянку за адресою: 21 км Старокиївської дороги (територія промислового вузла «Куліндорово»).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 27335245,59 гривень.

У відповідності до рішення Одеської міської ради від 10.06.2015 №6762-V «Про встановлення ставок земельного податку в м. Одесі» ТОВ «Аверанта», як фактичний користувач зазначеної земельної ділянки, є платником земельного податку, що розраховується у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.

Одеська міська рада звертається до ТОВ «Аверанта» з проханням терміново сплатити відповідні кошти до бюджету Одеської міської територіальної громади та у подальшому не затримувати сплату земельного податку, яку необхідно здійснювати щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Для врегулювання спору в досудовому порядку, Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради було підготовлено та скеровано вимогу до ТОВ «Аверанта» від 19.10.2023 № 01-13/1334 щодо сплати у місячний термін коштів за користування земельною ділянкою, зазначена вимогу отримано 25.10.2023.

У вказаній вимозі Департамент зазначив, що ТОВ «Аверанта» є власником цілісного майнового комплексу, загальною площею 8960,6 кв. м, на підставі договору купівлі-продажу від 24.11.2021, що знаходиться за адресою: м. Одеса, 19-й км Старокиївської дороги, 43.

Зазначене нерухоме майно розташоване на земельній ділянці, за адресою: м. Одеса, 21 км Старокиївської дороги (територія промислового вузла «Куліндорово»), кадастровий номер 5110137600:03:001:0032, площею 4,6511 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 13.12.2021.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Так, на час володіння нерухомого майна ТОВ «Аверанта» є фактичним користувачем земельної ділянки, площею 4,6511 га, кадастровий номер 5110137600:03:001:0032, у якого виник й обов`язок укласти та зареєструвати договір оренди на зазначену земельну ділянку. Цього обов`язку Ви не виконали, а отже без законних підстав зберігали у себе майно кошти за оренду землі.

Таким чином, особа, яка без достатньої підстави за рахунок власника земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Таким чином, ТОВ «Аверанта» за користування земельною ділянкою, площею 4,6511 га, за період з 13.12.201 по 30.09.2023 зберегло у себе кошти територіальної громади м. Одеси у розмірі 1 342 605,10 гривень.

Враховуючи наведене, керуючись главою 83 Цивільного кодексу України, Департамент вимагає у місячний термін сплатити кошти у загальній сумі 1 342 605,10 грн на рахунок бюджету Одеської міської територіальної громади.

На зазначену вимогу ТОВ «Аверанта» направило відповідь, вих.№10 від 30.10.2023, в якій повідомило, що ТОВ «Аверанта» було придбане нерухоме майно майновий комплекс за адресою: м. Одеса 19-й км Старокиївської дороги 43, після чого, відповідно повідомлення Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, на адресу ТОВ «Земельне кадастрове бюро», яке проводило інвентаризацію земель було надано пакет правовстановлюючих документів для підготовки та укладення Договору оренди, в телефонному режимі було повідомлено, що на адресу ТОВ «Аверанта» буде надіслано відповідного листа.

Через військові дії та обстріли в період з лютого по квітень 2022 року ТОВ «Аверанта» не мало можливості працювати. В липні 2022 року керівництвом ТОВ «Аверанта» від Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради було отримано Листа 06.05.2022 за вих№01-13/800 про необхідність ТОВ «Аверанта» проведення оплат земельного податку в розмірі 3% з 01.01.2022 як фактичного користувача земельної ділянки та погашення виниклої заборгованості. Незважаючи на відсутність господарської діяльності в зазначений період часу всі зазначені в листі грошові кошти та виникла заборгованість з земельного податку була погашена ТОВ «Аверанта» в повному обсязі та оплата земельного податку проводиться регулярно та своєчасно по сьогоднішній день.

Але 26.10.2023 була отримана вимога, в якій зазначено, що ТОВ «Аверанта» внаслідок не укладення договору оренди земельної ділянки нібито «безпідставно зберегло грошові кошти» в розмірі 1342605,10 гривень з пропозицією провести доплату відповідної суми.

Але при цьому при наведенні зазначеної суми в вимозі не було зазначено, яким чином та за якою ставкою було розраховано таку суму. При цьому не враховано, що основним видом діяльності ТОВ «Аверанта» є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт і фактично ТОВ «Аверанта» придбало та використовує цілісний майновий комплекс автотранспортного підприємства, що як вбачається взагалі не було враховано при розрахунку та ані в вимозі, ані в розрахунку не наведено орендної ставки за якою було здійснено такі розрахунки, що не дозволяє встановити природу такого донарахування.

У вказаному листі також ТОВ «Аверанта» повідомило, що воно також зацікавлене в укладанні Договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032 за ставкою, що передбачена для видів господарської діяльності, якими займається Товариство.

Одночасно, ТОВ «Аверанта» просило повідомити ставки орендної плати, за якими було донараховано нібито безпідставне збереження Товариством грошових коштів за використання земельної ділянки, та діючі ставки оренди за земельну ділянку, яка використовується підприємствами автомобільного транспорту.

Також в доповнення до вказаного листа ТОВ «Аверанта» для підтвердження, що на земельній ділянці наявний комплекс будівель автотранспортного підприємства з господарськими будівлями, які використовуються Товариством для використання та ремонту власних та орендованих вантажних транспортних засобів в межах господарської діяльності Товариства, просило направити представника департаменту земельних ресурсів для фіксації використання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032.

Листом від 22.11.2023, вих.№01-18/1946,1946/2, Департамент земельних ресурсів повідомив ТОВ «Аверанта», що, враховуючи дані, викладені у Витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та у інформації стосовно земельної ділянки від 16.05.2023 №01-13/654, розрахунок безпідставно збережених коштів за користування зазначеною земельною ділянкою було здійснено у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у відповідності до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 №1267-VІ.

Також в листі зазначено, що Департаментом буде повторно направлено представника Управління державного контролю за використанням та охороною земель для фіксації фактичного використання майнового комплексу та земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032.

Якщо в результаті повторного обстеження буде підтверджено факт, що майновий комплекс використовується ТОВ «Аверанта» для використання та ремонту власних та орендованих вантажних транспортних засобів в межах господарської діяльності підприємства, а також те, що складські та торгові приміщення на території земельної ділянки відсутні, Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради буде перераховано розрахунок розміру безпідставно збережених коштів за використання вищевказаною земельною ділянкою, з визначенням ставки орендної плати у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки.

Судом досліджено Інформацію стосовно земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. 19-й км Старокиївської дороги, 43, надана Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради 28.05.2024 №01-13/874, з якої вбачається, що станом на 19.03.2024 земельна ділянка (кадастровий номер 5110137600:03:001:0032) площею 4,6511 га за адресою: м. Одеса, вул. 19-й км Старокиївської дороги, 43 використовується для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель та будівель автобази, СТО та шиномонтажу. Земельна ділянка огороджена парканом, доступ до неї обмежений. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно цілісний майновий комплекс загальною площею 8960,6 кв. м за вищевказаною адресою належить ТОВ «Аверанта» на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: 4981 від 24.11.2021.

До вказаної Інформації додано план-схему та фотофіксацію на 6 арк.

Департамент фінансів Одеської міської ради листом від 13.06.2024, вих.№05-13-241/896, повідомив Департамент земельних ресурсів, що згідно звітів Казначейства України (ЕАП) по виконанню місцевого бюджету за доходами по коду бюджетної класифікації 24060300 «Інші надходження» ТОВ «Аверанта» за період з 20 жовтня 2023 року по 11 червня 2024 року, кошти не надходили.

Листом від 07.06.2024, вих.№01-18/1946/23, Департамент земельних ресурсів повідомив ТОВ «Аверанта», що відповідно до інформації, наданої Управлінням державного контролю за використанням та охороною земель Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради стосовно земельної ділянки від 28.05.2024 №01-13/874 станом на 19.03.2024 земельна ділянка з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032, площею 4,6511 га, за адресою: м. Одеса, вул. 19-й км Старокиївської дороги, 43, використовується для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель та будівель автобази, СТО та шиномонтажу. Також зазначено, що земельна ділянка огорожена парканом, доступ до неї обмежений.

Враховуючи дані, викладені у Витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у інформації Управління державного контролю за використанням та охороною земель Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради стосовно земельної ділянки від 28.05.2024 №01-13/874 та у відповідності до пп. 7, 9, 29 рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 №1267-VІ, розрахунок безпідставно збережених коштів за користування зазначеною земельною ділянкою здійснено у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Враховуючи викладене вище, ТОВ «Аверанта» має сплатити на рахунок бюджету Одеської міської територіальної громади безпідставно збережені кошти у сумі 1 731 809,19 грн, за користування означеною ділянкою з 13.12.2021 по 30.04.2024, а саме:

- 13.12.2021-31.12.2021 69 807,75 грн;

- 01.01.2022-31.12.2022 683 381,14 грн;

- 01.01.2023-31.12.2023 785 888,32 грн;

- 01.01.2024-30.04.2024 192 731,98 грн.

Також у вказаному листі Департамент звертає увагу, що щомісячна сума за користування вищезазначеною земельною ділянкою у 2024 році складає 151 429,09 грн.

ГУ ДПС в Одеській області листом від 05.08.2024, вих.№16918/5/15-32-04-06-05, повідомило Департамент земельних ресурсів, що згідно даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України платником ТОВ «Аверанта» (код ЄДРПОУ 44556232) задекларовано використання земельної ділянки, а саме:

на 2022 рік площею 46511,00 кв. м (5110137600:03:001:0032) сума податку до сплати 820 057,37 грн, сплачено 820 057,37 грн;

на 2023 рік площею 4,6511 га (5110137600:03:001:0032, вул. 21-й км Старокиївської дороги), сума податку до сплати 943 065,97 грн, сплачено 943 065,96 грн;

на 2024 рік площею 4,6511 га (5110137600:03:001:0032, вул. 21-й км Старокиївської дороги), сума податку до сплати 991 162,34 грн, сплачено станом на 31.07.2024 578 518,18 грн.

Судом встановлено, що предметом позову у даній справі є стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032, загальною площею 4,6511 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, 21 км Старокиївської дороги (територія промислового вузла Куліндорово), за період з 13.12.2021 по 31.08.2024 у розмірі 2 089 734,85 грн

Приписами ст. 80 Земельного кодексу України (далі ЗК України) передбачено, що суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України унормовано, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування, а також землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до п. п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди . Згідно з п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 16.12.2021 р. № 143, виданим Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032 складає 27 335 245,59 грн.

У 2023 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032 вже оцінювалась як 34 579 085,68 грн, що підтверджується витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.08.2023 р. № НВ-5100728092023.

У 2024 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032 вже оцінювалась як 36 342 982,66 грн, що підтверджується витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 20.02.2024 р. № НВ-5100428042024.

При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у 2021 р. 1,1 (застосовується у 2022 р.), у 2022 р. 1,15 (застосовується у 2023 р.), у 2023 р. 1,051 (застосовується у 2024 р.).

Листом від 28.05.2024 р. № 01-13/874 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив про те, що станом на 19.03.2024 р. земельна ділянка площею 4,6511 га за адресою: м. Одеса, 19-й км Старокиївської дороги, 43, кадастровий номер: 5110137600:03:001:0032 використовувалась для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель та будівель автобази, СТО та шиномонтажу, земельна ділянка огороджена парканом, доступ до неї обмежений.

Крім того, згідно з рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1267-VI «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі» з урахуванням змін, внесених рішеннями від 27.08.2014 р. № 5275-VI та від 08.02.2017 р. № 1742-VII, при визначенні ставки орендної плати на об`єкти змішаного призначення при неможливості розподілу території по різному функціональному призначенню використовується найбільш високий коефіцієнт, який застосовується до даного комплексу, тобто, у даному випадку 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Департамент фінансів Одеської міської ради листом від 13.06.2024 р. № 05-13-241/896 повідомив, що від ТОВ «Аверанта» кошти не надходили.

Крім того, листом від 05.08.2024 р. № 16918/5/15-32-04-06-05 Головне управління ДПС в Одеській області повідомило про те, що ТОВ «Аверанта» сплачено за земельну ділянку з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032 у 2022 р. 820 057,37 грн, у 2023 р. 943 065,97 грн, у 2024 р. 578 518,18 грн.

З урахуванням викладеного Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради розраховано розмір безпідставно збережених ТОВ «Аверанта» коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032 у період з 13.12.2021 р. по 31.08.2024 р., що складає 2 089 734,85 грн.

Судом перевірено наведений розрахунок та встановлено його правильність та відповідність матеріалам справи.

При цьому, суд зазначає, що у вказаному розрахунку враховані сплачені відповідачем грошові кошти в рахунок земельного податку за даними ДПС.

Суд зазначає, що в ході судового розгляду встановлено, що фактично між сторонами наявний спір щодо розміру фіксованого відсотку, що застосовується при визначенні ставок орендної плати. Так, сторона позивач зазначає, що з урахуванням того, що використовувалась для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель та будівель автобази, СТО та шиномонтажу, то згідно з рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1267-VI «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі» з урахуванням змін, внесених рішеннями від 27.08.2014 р. № 5275-VI та від 08.02.2017 р. № 1742-VII, при визначенні ставки орендної плати на об`єкти змішаного призначення при неможливості розподілу території по різному функціональному призначенню використовується найбільш високий коефіцієнт, який застосовується до даного комплексу, тобто, у даному випадку 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідач в свою чергу наполягає на тому, що в листі від 06.05.2022 Департаментом було вказано, що ТОВ «Аверанта» як фактичний користувач земельної ділянки є платником земельного податку, що розраховується у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі. Відповідач наголошує, що ним було добровільно сплачені грошові кошти на підставі інформації, отриманої в телефонному режимі. В той же час, на підтвердження своїх заперечень проти позову, відповідач доказів внесення грошових коштів до бюджету територіальної громади не надає.

Суд зазначає, що заперечуючи проти фіксованого відсотку при визначенні ставки орендної плати 5% та наполягаючи на застосуванні в розрахунках 3%, відповідач на спростування інформації стосовно земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. 19-й км Старокиївської дороги, 43, наданої Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради 28.05.2024 №01-13/874, щодо використання земельної ділянки для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель та будівель автобази, СТО та шиномонтажу, належних та допустимих в сенсі ст. ст. 76, 77 ГПК України доказів не надає.

Суд зазначає, що відповідно до Додатку до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. №1267-VІ при цільовому використанні земельної ділянки Автотехобслуговування (СТО) застосовується відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 5,0.

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Верховний Суд наголосив на необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначив, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно він не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).

Верховний Суд зазначив, що стандарт доказування "вірогідність доказів", на відмінну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Зміст цієї статті свідчить, що нею на суд покладено обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були. Застосував судову практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, у рішенні 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". … Суд повинен вирішити, чи є вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".

Таким чином, застосувавши стандарт доказування "вірогідність доказів" суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог. При цьому, ухвалюючи рішення по суті спору, суд також враховує, що відповідачем на підтвердження своїх заперечень проти позову не надано доказів оплати в 2022, 2023, за вісім місяців 2024 року ТОВ Аверанта за користування земельною ділянкою під належним йому нерухомим майном, а також те, що відповідач в переписці підтверджує факт користування земельною ділянкою. Також суд зважає на недоведеність доводів відповідача щодо неправильності використання позивачем 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки при здійсненні розрахунку розміру безпідставно збережених коштів.

Згідно з ст. 73, 76 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи, а вірогідні докази - це ті, які на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Матеріали справи не містять доказів, які були б відхилені судом.

За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Частиною 1 ст. 14 ГПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

При цьому доказами, згідно з частиною першою статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими та електронними доказами, відповідно до частини другої наведеної норми. Докази, які надаються учасниками справи до суду, мають відповідати встановленим критеріям належності, допустимості, достовірності та достатності, що визначені статтями 76 - 79 ГПК України.

Враховуючи принципи змагальності сторін та диспозитивності господарського судочинства суд не збирає докази за власною ініціативою та ухвалює рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, так як обґрунтовані та доведені.

Доводи сторони відповідача не знайшли підтвердження в ході судового розгляду справи та в повному обсязі спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судом встановлено, що позивач при пред`явленні позову сплатив судовий збір у розмірі 25 076,82 грн, що вбачається із платіжної інструкції № 573 від 04.12.2025, а також 1 514,00 грн, що вбачається з платіжної інструкції №574 від 04.12.2025.

Таким чином, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог у повному обсязі, судовий збір у розмірі 26 590,82 грн підлягає стягненню з відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 145 ГПК України у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Аверанта, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, про стягнення 2 089 734,85 грн задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аверанта» (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 78, кв. 19, ідентифікаційний код юридичної особи: 44556232) на користь Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська (Біржова), буд. 1, ідентифікаційний код юридичної особи: 26597691) безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110137600:03:001:0032, загальною площею 4,6511 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, 21 км Старокиївської дороги (територія промислового вузла «Куліндорово»), за період з 13.12.2021 р. по 31.08.2024 р. у розмірі 2 089 734,85 грн /два мільйони вісімдесят дев`ять тисяч сімсот тридцять чотири гривні 85 копійок/ за наступними реквізитами: населений пункт Одеська міська територіальна громада, отримувач ГУК в Одеській області/м. Одеса/, код отримувача 37607526, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA 278 9999 8031 4080 544 0000 15744, код класифікації доходів бюджету 24060300, найменування коду класифікації доходів бюджету «Інші надходження».

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аверанта» (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 78, кв. 19, ідентифікаційний код юридичної особи: 44556232) на користь Одеської міської ради (65026,м. Одеса, пл. Думська (Біржова), буд. 1, ідентифікаційний код юридичної особи: 26597691) витрати зі сплати судового збору у розмірі 26 590,82 грн /двадцять шість тисяч п`ятсот дев`яносто гривень 82 копійки/ на рахунок Юридичного департаменту Одеської міської ради за наступними реквізитами: код 26302537, р/р UA 198 2017 2034 4290 2130 0003 4995, ДКСУ м. Київ, МФО 820172.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22 червня 2026 р.

Суддя Н.Д. Петренко