Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкладення підготовчого засідання
м. Київ
29.06.2026справа № 910/15557/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., розглянувши матеріали справи №910/15557/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніяфарм» (вул. Вишгородська, буд. 26/2, м. Київ, 04074; ідентифікаційний код 38956627)
до Антимонопольного комітету України (вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45, м. Київ, 03035; ідентифікаційний код 00032767)
про визнання недійсним розпорядження від 02.10.2025 №09/208-р,
без виклику представників сторін,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юніяфарм» (далі - Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України (далі - АМК) про визнання недійсним розпорядження державного уповноваженого АМК від 02.10.2025 №09/208-р «Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» у справі №126-26.13/135-25 (далі - Розпорядження) в частині, що стосується Товариства.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Розпорядження є невмотивованим, безпідставним та прийнятим із перевищенням меж дискреційних повноважень, оскільки відповідач: дійшов хибного висновку про наявність у п`яти аптечних мереж значної частки на ринку роздрібного продажу лікарських засобів, їх володіння ринковою владою та можливість впливати на товарообіг; такий висновок є взаємосуперечливим і ґрунтується на неналежних доказах; дійшов необґрунтованого висновку про існування змови на ринку для обмеження доступності лікарських засобів і зменшення обсягів їх реалізації, не зазначивши джерел даних, що це підтверджують, а також не конкретизувавши об`єкти проведеної оцінки; помилково встановив нібито зменшення обсягів реалізації лікарських засобів у позивача (мережа « 9-1-1») за період з лютого 2025 року, хоча фактичні дані свідчать про протилежне; прийняв Розпорядження, яке порушує принцип справедливого балансу (пропорційності) між публічним і приватним інтересом, оскільки за відсутності належних, підтверджених доказами підстав воно є інструментом невиправданого втручання АМК в операційну та комерційну діяльність Товариства.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 26.01.2026.
07.01.2026 відповідач подав суду відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки:
- позивач як особа, яка входить до складу групи суб`єктів господарювання, має правовий статус відповідача відповідно до статті 39 Закону України «Про захист економічної конкуренції» і щодо його процесуального становища відсутня будь-яка процесуальна невизначеність;
- Розпорядженням встановлено, що дії аптечних груп (мереж) «АПТЕКА МАГНОЛІЯ», «Сіріус 95», «Подорожник», «Фармстор», « 9 11» які полягають в обмеженні обсягів реалізації лікарських засобів «Аладин®-Фармак» виробництва Акціонерного товариства «Фармак», «Лоперамід» виробництва Приватного акціонерного товариства «Лекхім-Харків», «Фуросемід-Дарниця» та «Карбамазепін-Дарниця» виробництва Приватного акціонерного товариства «Фармацевтична фірма «Дарниця», містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 1 статті 50 та частиною першою статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», та можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції;
- законодавство про захист економічної конкуренції не наділяє суб`єкта господарювання на власний розсуд вирішувати питання про наявність чи відсутність підстав для прийняття органами АМК розпорядження про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
- позивач не наводить жодних доказів на спростування підстав, встановлених Розпорядженням для початку розгляду справи №126-26.13/135-25, усупереч обов`язку доказування, визначеного статтями 74, 80 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України);
- Розпорядження було прийнято з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, в частині законних повноважень щодо його прийняття та підстав, з яких АМК вважає наявними ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції; підтвердження встановлених у Розпорядженні підстав може бути здійснено лише під час розгляду справи №126-26.13/135-25, за результатами якого буде прийнято або рішення про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, або про закриття провадження у справі.
Разом з тим, у відзиві на позов АМК зазначив про відмову у наданні відповідей на запитання позивача відповідно до статті 90 ГПК України.
13.01.2026 позивач подав суд відповідь на відзив, в якій зазначив, що:
- посилання АМК у відзиві на позовну заяву на те, що позивач є відповідачем у справі №126-26.13/135-25, не може вважатися належним визначенням відповідного процесуального статусу, оскільки такий статус має бути чітко зафіксований безпосередньо в самому Розпорядженні;
- у Розпорядженні зазначено: «Розпочати розгляд справи за ознаками вчинення аптечною групою (мережею) «АПТЕКА МАГНОЛІЯ», до складу якої, зокрема, входить позивач, порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
- АМК не навів жодних обґрунтувань щодо того, яким чином аптека або аптечна мережа, які є лише місцем провадження господарської діяльності, можуть самостійно вчиняти будь-які дії, у тому числі, обмежувати конкуренцію, набувати процесуальних прав чи нести юридичну відповідальність за відповідні дії;
- відповідач фактично підміняє поняття «аптечна мережа», використане ним у Розпорядженні, поняттям «група суб`єктів господарювання», яке в самому Розпорядженні взагалі не застосовується;
- АМК визнає незаконність своїх дій щодо порушення провадження у справі №126-26.13/135-25 стосовно «аптечних мереж»;
- прийняття Розпорядження не є дискреційним повноважень відповідача, оскільки за наявності передбачених законом підстав він зобов`язаний прийняти розпорядження про початок розгляду справи щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а за їх відсутності - не має права приймати таке розпорядження;
- відповідач як орган державної влади позбавлений права на власний розсуд обирати варіант поведінки;
- не є дискреційними повноваженнями визначення відповідачами у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції утворень, які не можуть бути відповідачами у справі, оскільки такі дії прямо суперечать вимогам чинного законодавства;
- неспроможність АМК пояснити, які ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції були ним виявлені та в яких саме діях позивача, і які наслідки таких дій свідчать про свавільне, всупереч завданням АМК, використання відповідачем наданих йому повноважень.
Разом з тим, у відповіді на відзив Товариство просило суд:
- зобов`язати АМК надати відповіді на питання позивача, що були поставлені Товариством у позовній заяві;
- повторно зобов`язати АМК подати суду копії матеріалів справи №126-26.13/135-25.
22.01.2026 Товариство подало суду клопотання про витребування доказів у АМК:
- подання Департаменту досліджень і розслідувань ринків виробничої сфери від 29.09.2025 №126-01/408-п та додані до нього матеріали, зокрема:
матеріали, що свідчать про те, що з лютого 2025 року простежуються тенденції до зменшення обсягів реалізації лікарських засобів виробництва Акціонерного товариства «Фармак», Приватного акціонерного товариства «Лекхім-Харків» та Приватного акціонерного товариства «Фармацевтична фірма «Дарниця» шляхом обмеження їх наявності в точках реалізації ТОП-5 найбільших аптечних мереж;
матеріали, що свідчать про те, що попит на проаналізовані АМК лікарські засоби Акціонерного товариства «Фармак», Приватного акціонерного товариства «Лекхім-Харків» та Приватного акціонерного товариства «Фармацевтична фірма «Дарниця» протягом досліджуваного періоду був відносно стабільним та не мав тенденції до значного зменшення;
матеріали, що свідчать про те, що зменшення споживання населенням лікарських засобів виробництва Акціонерного товариства «Фармак», Приватного акціонерного товариства «Лекхім-Харків» та Приватного акціонерного товариства «Фармацевтична фірма «Дарниця» було пов`язано зі зменшенням присутності їх у мережах аптек;
матеріали, що свідчать про те, що порушення допущено на загальнодержавному або міжрегіональному ринку;
матеріали, що стосуються дослідження ринку в місті Черкаси та містах Черкаської області;
матеріали, що свідчать про те, що ТОП-5 найбільших аптечних мереж мають можливість відчутно впливати на умови обороту лікарських засобів на ринку;
- звіт про результати проведеного АМК дослідження щодо дотримання учасниками ринку фармацевтики законодавства про захист економічної конкуренції та матеріали такого дослідження.
Разом з тим, 23.01.2025 позивач подав суду клопотання про зобов`язання АМК надати відповіді на запитання відповідно до статті 90 ГПК України, а саме:
- які саме дії та коли були вчинені позивачем з метою обмеження обсягів реалізації лікарських засобів «Аладин-Фармак», «Лоперамід», «Фуросемід-Дарниця», «Карбамезапін-Дарниця»?
- які конкретні норми законодавства були порушені такими діями саме позивача?
- які незаконні наслідки дій позивача були виявлені АМК та якою конкретно нормою\нормою законодавства це передбачено?
- за яким критерієм (критеріями) АМК визначив перелік юридичних осіб, які він включив в склад «аптечних груп (мереж)», що є відповідачами у справі №126-26.13/135-25?
- що конкретно свідчить про вчинення порушення на загальнодержавному чи міжрегіональному ринку, при відсутності аналізу всіх регіонів, в тому числі, регіону здійснення господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами позивача?
- які конкретно дані відносно попиту на лікарські засоби були проаналізовані АМК?
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.02.2026 продовжено строк підготовчого провадження у справі №910/15557/25 та відкладено підготовче засідання з розгляду справи №910/15557/25 на 09.03.2026; повторно зобов`язано АМК подати суду до 01.03.2026 копії матеріалів справи №126-26.13/135-25, які мають значення для розгляду даної справи по суті.
Відповідач 05.03.2026 подав суду копії матеріалів антимонопольної справи №126-26.13/135-25.
У підготовчому засіданні 09.03.2026 оголошено перерву до 27.04.2026.
23.04.2026 та 24.04.2026 позивач подав суду клопотання про долучення до матеріалів справи висновку експертів за результатами науково-правової експертизи Торгово-промислової палати України від 11.02.2026 №340/1.2.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.04.2026 відкладено підготовче засідання з розгляду справи №910/15557/25 на 15.06.2026.
28.04.2026 АМК подав суду клопотання про розгляд справи №910/15546/25 у закритому судовому засіданні, оскільки під час судового провадження досліджуватимуться матеріали (подані АМК 05.03.2026), які містять інформацію з обмеженим доступом.
АМК 07.05.2026 подало суду клопотання про витребування у позивача оригіналу письмового доказу (оригінал висновку експертів від 11.02.2026 №340/1.2) та надання пояснень з урахуванням висновку експертів від 11.02.2026 № 340/1.2.
12.06.2026 позивач подав суду:
- додаткові пояснення щодо наданих АМК копій матеріалів антимонопольної справи №126-26.13/135-25;
- клопотання про витребування в АМК первинних електронних файлів ста двадцяти скріншотів екрану монітору, які є додатками до акта фіксації від 24.09.2025-29.09.2025 №1/2025.
Товариство 15.06.2026 подало суду:
- додаткові пояснення, в яких зазначило, що державний уповноважений АМК, приймаючи Розпорядження, вийшов за межі своєї компетенції, встановленої законом, оскільки три міста Київ, Одеса та Львів, з урахуванням критерію фізичної доступності для споживача, не можуть вважатись єдиним міжрегіональним ринком; кожен з цих ринків становить окремий регіональний ринок, а виносити розпорядження про початок розслідування порушень на цих ринках уповноважені відповідні адміністративні колегії територіальних відділень АМК;
- заперечення щодо клопотання АМК про витребування у позивача оригіналу письмового доказу (оригінал висновку експертів від 11.02.2026 №340/1.2) та надання пояснень з урахуванням висновку експертів від 11.02.2026 № 340/1.2;
- клопотання представника позивача Булгарова Василя Дмитровича про відкладення судового засідання у зв`язку із зайнятістю вказаного представника в іншій справі.
Разом з тим, позивачем 15.06.2026 подано суду заяву про зміну (доповнення) підстав позову у справі №910/15557/25, мотивовану таким:
- зокрема, до матеріалів судової справи було подано копії подання від 29.09.2025 №126- 01/408-п «Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» (далі - Подання) та акта фіксації від 24.09.2025-29.09.2025 №1/2025 (далі - Акт фіксації), які були підставою для винесення Розпорядження та містять очевидні ознаки їх підробки;
- зокрема, Акт фіксації складено з метою підтвердження відсутності окремих лікарських засобів в аптеках, що є єдиною підставою винесення Розпорядження;
- Подання та Акт фіксації підписані працівниками АМК, зокрема, головним спеціалістом відділу ринків фармацевтики Департаменту досліджень і розслідувань ринків виробничої сфери Рожок Анастасією Олександрівною та директором Департаменту досліджень і розслідувань ринків виробничої сфери Рословим Олексієм Вікторовичем;
- порівняння підписів біля рядка «Анастасія РОЖОК» на стор. 58 Подання та на стор. 2 Акта фіксаціцї свідчить про наявність візуальних відмінностей у їх формі та загальній конфігурації; так само з порівняння підписів біля рядка «Олексій РОСЛОВ» видно очевидні і суттєві відмінності;
- документи, якими було «виявлено» ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції ймовірно були сфальсифіковані невідомими особами.
Також Товариством подано суду 15.05.2026 клопотання про призначення у справі №910/15557/25 почеркознавчої експертизи, на вирішення якої просить поставити такі питання:
«Чи виконано підпис біля рядка "Анастасія РОЖОК" Рожок Анастасією Олександрівною, чи іншою особою на таких документах:
Подання від 29.09.2025 №126-01/408-п "Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" (стор. 58);
Акт фіксації №1/2025 від 24-29 вересня 2025 року та додатках до нього (стор.стор. 2-122)?
Чи виконано підпис біля рядка "Олексій РОСЛОВ" Рословим Олексієм Вікторовичем , чи іншою особою на таких документах:
Подання від 29.09.2025 №126-01/408-п "Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" (стор. 58);
Акт фіксації №1/2025 від 24-29 вересня 2025 року та додатках до нього (стор. стор. 2-122)?».
Проведення такої експертизи позивач просить суд доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Підготовче засідання з розгляду справи №910/15557/25, призначене на 15.06.2026, не відбулося у зв`язку з перебуванням судді Марченко Оксани Володимирівни у відпустці.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 183, 234 та 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Відкласти підготовче засідання з розгляду справи №910/15557/25 на 20.07.26 об 11:10 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал №12.
2. Зобов`язати відповідача подати суду письмові пояснення щодо клопотання позивача про призначення у справі №910/15557/25 почеркознавчої експертизи.
3. Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набрала законної сили 29.06.2026 та оскарженню не підлягає.
Суддя Оксана Марченко