Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" червня 2026 р. Cправа № 902/323/26
Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В., при секретарі судового засідання Андрущенко Г.В.,
за участю представників сторін:
позивача: Буликова Надія Анатоліївна, виписка з ЄДРЮОФОП та ГФ (в залі суду)
відповідача: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи
за позовом: Хмільницької міської ради (вул. Столярчука, буд. 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІОМІО" (вул. Соборна, 11, м. Вінниця, 21050)
про стягнення 139775,19 грн
В С Т А Н О В И В :
Хмільницька міська рада звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІОМІО" про стягнення 139775,19 грн безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками, які знаходяться за адресою вул. Слобідська, 47/47а, м. Хмільник, Вінницька область.
Ухвалою суду від 19.03.2026 відкрито провадження у справі №902/323/26 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 14.04.2026.
В судовому засіданні 14.04.2026постановлено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого судового засідання на 05.05.2026.
Ухвалою суду від 14.04.2026 повідомлено відповідача про відкладення підготовчого судового засідання на 05.05.2026.
05.05.2026 на електронну адресу суду від представника позивача надійшла заява №777/01-19 від 05.05.2026 про перехід до розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 05.05.2026 відкладено підготовче судове засідання на 26.05.2026.
25.05.2026 до суду від представника відповідача надійшла заява (б/н від 24.05.2026) про відкладення судового засідання на іншу дату.
25.05.2026 на електронну адресу суду від представника позивача надійшло клопотання (б/н від 23.05.2026) про відкладення судового засідання на іншу дату.
В судовому засіданні 26.05.2026 представником позивача подано додаткові письмові пояснення №919/01-19 від 26.05.2026.
За наслідками проведеного судового засідання 26.05.2026 судом постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 17.06.2026.
Ухвалою суду від 26.05.2026 повідомлено відповідача про закриття підготовчого провадження з 16.06.2026 та призначення справи до розгляду по суті на 17.06.2026.
15.06.2026 від представника відповідача до суду надійшли письмові пояснення (б/н від 15.06.2026) (вх.канц. №01-30/6110/26) та клопотання (б/н від 15.06.2026) (вх.канц. 301-30/6111/26) про поновлення процесуальних строків та долучення до матеріалів справи витягів з Державного земельного кадастру.
В судовому засіданні 17.06.2026 прийняв участь представник позивача. Представник відповідача правом участі в судовому засіданні не скористався.
Щодо повідомлення відповідача про судове засідання суд зазначає наступне.
Ухвалу суду від 26.05.2026 направлено відповідачу в зареєстрований електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд".
Згідно довідки про доставку електронних листів, що оформлена відповідальним працівником Господарського суду Вінницької області ухвалу суду від 26.05.2026 надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю "АВІОМІО" та доставлено до електронного кабінету.
Отже, відповідача завчасно, з дотримання процесуальних строків, визначених ГПК України, про розгляд справи в суді повідомлено належним чином.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Із наявних матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до витягів з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 30.05.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "АВІОМІО" набуло права власності на будівлі та споруди загальною площею 1196,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Вінницька область, м. Хмільник, вулиця Слобідська, буд. 47 та на будівлі та споруди загальною площею 38,4 кв.м., що знаходяться за адресою: Вінницька область, м. Хмільник, вулиця Слобідська, буд. 47А.
Оскільки, ТОВ "АВІОМІО" набуло право власності на будівлі та споруди, але зі способом використання земельної ділянки не визначився, Хмільницькою міською радою з метою запобігання порушень чинного законодавства в галузі земельних відносин було вирішено провести засідання комісії самоврядного контролю за використанням та охороною земель Хмільницької міської територіальної громади.
Листом Виконавчого комітету Хмільницької міської ради №1318/01-18 від 31.07.2025 ТОВ "АВІОМІО" було повідомлено про дату, час та місце проведення засідання комісії самоврядного контролю за використанням та охороною земель Хмільницької міської територіальної громади.
27.08.2025 за результатами проведення засідання комісії самоврядного контролю за використанням та охороною земель Хмільницької міської територіальної громади та обстеження земельної ділянки членами комісії було складено акт №65 обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки.
В результаті обстеження встановлено, що на земельних ділянках, які знаходяться за адресою: Вінницька область, м. Хмільник, вулиця Слобідська, буд. 47, кадастровий номер: 0510900000:00:003:1733, площею 0,1579 га та буд. 47А кадастровий номер: 0510900000:00:003:1675, площею 0,0570 га, розміщене власне нерухоме майно ТОВ "АВІОМІО" (код 45175717). Майно розміщене на землях комунальної власності без належного оформлення правовстановлюючих документів на землю, плата за використання земельних ділянок до міського бюджету не надходить, що призводить до фінансових втрат міського бюджету Хмільницької міської територіальної громади.
Комісією було рекомендовано ТОВ "АВІОМІО" протягом 30 днів з дати отримання листа оформити правовстановлюючі документи на земельні ділянки знаходяться за адресою: Вінницька область, м. Хмільник, вулиця Слобідська, буд. 47, кадастровий номер: 0510900000:00:003:1733, площею 0,1579 га та буд.47А кадастровий номер: 0510900000:00:003:1675, площею 0,0570 га, на яких розміщене власне нерухоме майно ТОВ "АВІОМІО".
11.09.2025 позивачем на адресу відповідача надіслано лист №1566/01-18, додатком до якого додано акт №65 від 27.08.2025 обстеження стану та повідомлено про дату засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
На підставі службової записки Начальника управління земельних відносин міської ради враховуючи витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок Фінансовим управлінням Хмільницької міської ради здійснено розрахунок розміру збитків по земельних ділянках, які використовує ТОВ "АВІОМІО" площею 570,0 кв.м. та 1579,0 кв.м. що розташовані в м. Хмільнику по вул. Слобідська, 47А та 47.
Всього по земельних ділянках площею 570.0 кв.м., 1579.0 кв.м., по вул. Слобітська, 47 та 47А за період 23.01.2025 по 10.10.2025 бюджет Хмільницької міської територіальної громади недоотримав кошти в сумі 37073,90 грн + 102701,29 грн = 139775,19 грн, що підтверджується актом від 10.10.2025.
22.12.2025 рішенням Виконавчого комітету Хмільницької міської ради №907 затверджено акт комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, що стосується ТОВ "АВІОМІО" відповідно до якого розмір збитків становить 139775,19 грн.
31.12.2025 позивачем на адресу відповідача надіслано лист №2273/01-18 про нарахування збитків в розмірі 139775,19 грн та сплату збитків в строк протягом одного місяці з дня офіційного опублікування.
У письмових поясненнях відповідач зазначає, що оскільки земельні ділянки зайняті будівлями та спорудами, які належать на праві власності відповідачу, тому, відсутня площа земельних ділянок, щодо якої було б необхідно визначитись зі способом їх використання шляхом оренди чи викупу. Також відповідач зазначає, що не отримував листів від позивача.
Враховуючи, що на земельних ділянках, розміщено будівлі та споруди, які належить на праві власності відповідачу, тому, застосування при розрахунках 6%, за твердженнями відповідача, перевищує максимальний встановлений законом розмір земельного податку, який дорівнює 3 %.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Статтею 80 Земельного кодексу України передбачено, що суб`єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статями 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
За змістом статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України „Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога позивача про стягнення з відповідача, як власника об`єкту нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних правових підстав земельними ділянками комунальної власності, на яких цей об`єкт розміщений, за період з 23.01.2025 по 10.10.2025 (Акт визначення збитків від 10.10.2025).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Судом встановлено, що ТОВ "АВІОМІО" є власником будівель та споруд, загальною площею 38,4 кв.м. за адресою Вінницька область, м. Хмільник, вулиця Слобідська, буд. 47А та загальною площею 1196, 7 кв.м. за адресою Вінницька область, м. Хмільник, вулиця Слобідська, буд. 47, що підтверджується Витягами з Державного реєстру прав на нерухоме майно від 17.03.2026, в якому містяться відомості про реєстрацію права власності 30.05.2024.
Отже, земельні ділянки площею 0,1579 га по вул. Слобідська,47 в м. Хмільник Вінницької області та 0,0570 га по вул. Слобідська, 47А в м. Хмільник, Вінницької області зайняті будівлями, які належать ТОВ "АВІОМІО" на праві власності.
У силу приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Проте, з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України. Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду 09.11.2021 року у справі № 905/1680/20, від 23.05.2018 року у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 року у справі № 922/3412/17.
Для вирішення спору щодо стягнення з власника об`єкта нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об`єкт розташований необхідно, насамперед, з`ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи, пов`язані із безпідставним збереженням майна, розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі. Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі № 922/981/18, від 09.02.2021р. у справі №922/3617/19.
Також Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію, що для вирішення спору щодо стягнення з власника об`єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень ст.ст. 1212-1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об`єкт розташовано, необхідно, насамперед, з`ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави (постанови Верховного Суду від 27.07.2023 у справі № 918/779/22, від 02.11.2022 у справі № 915/766/21, від 05.10.2022 у справі № 915/767/21 та інші).
Відповідно до частини 1 статті 377 Цивільного кодексу України (у редакції на момент набуття відповідачем права власності на нерухоме майно) до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Аналогічні положення містить ст. 120 ЗК України.
Разом з тим, ч. 11 ст. 120 ЗК України у чинній редакції передбачено, що якщо об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об`єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об`єкта нерухомого майна зобов`язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об`єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов`язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом. Пропущення строку подання клопотання, зазначеного в абзаці першому цієї частини, не може бути підставою для відмови набувачу (власнику) такого об`єкта у передачі йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт.
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об`єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об`єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об`єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об`єкти розташовані. Отже, об`єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об`єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об`єкт права власності.
Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об`єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об`єктом нерухомого майна. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.
Таким чином, право на земельну ділянку в набувача будинку, будівлі або споруди виникає з моменту набуття права на будинок, будівлю або споруду незалежно від будь-яких подальших дій набувача щодо оформлення права на земельну ділянку.
Положення глави 15, ст.ст. 120, 125 ЗК України, ст. 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об`єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об`єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді плати за землекористування є за своїм змістом кондикційними.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18 та ін.
Враховуючи, що ТОВ "АВІОМІО" є власником нерухомого майна, яке знаходиться на земельних ділянках з кадастровими номерами 0510900000:00:003:1733, площею 0,1579 га та 0510900000:00:003:1675, площею 0,0570 га, що знаходяться по вул. Слобідська, 47 та 47А в м. Хмільник Вінницької області, відповідач є фактичним користувачем вказаних земельних ділянок та має право на їх використання, як власник нерухомого майна, яке на них знаходиться.
Власником земельних ділянок з кадастровими номерами 0510900000:00:003:1733, площею 0,1579 га та 0510900000:00:003:1675, площею 0,0570 га є територіальна громада м. Хмільник в особі Хмільницької міської ради.
З огляду на викладене, ТОВ "АВІОМІО" як фактичний користувач земельних ділянок, які перебуває у комунальній власності без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ними, а тому зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельних ділянок на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України. Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 09.02.2021р. у справі №922/3617/19.
Щодо розміру доходів, пов`язаних з безпідставним збереженням майна, які підлягають відшкодуванню та періоду користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Зі змісту положень частини 4 статті 5, абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", пункту 289.1 статті 289 ПК України слідує, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 ПК України).
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі №910/8770/19.
Статтею 12 Закону України „Про оцінку земель регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов`язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України „Про оцінку земель).
Згідно з частинами 1, 2 статті 20, частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно з положеннями частини третьої статті 23 Закону України „Про оцінку земель витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 288.5 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Велика Палата Верховного Суду аналізуючи положення ПК України та законодавства про оцінку земель (Закон України „Про оцінку земель, Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 №489, Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року №213, Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051) у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 зробила висновок, що належними доказами на обґрунтування оцінки землі є довідка, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об`єктом плати за землю, та технічна документація на земельну ділянку, виготовлена компетентним органом.
Як вбачається із розрахунку Фінансового управління Хмільницької міської ради по земельних ділянках площею 570,0 кв.м., 1579.0 кв.м., по вул. Слобітська,47, 47А за період 23.01.2025 по 10.10.2025 бюджет Хмільницької міської територіальної громади недоотримав кошти в сумі 37073,90 грн + 102701,29 грн = 139 775,19 грн.
Рішенням Хмільницької міської ради №907 від 22.12.2025 затверджено акт комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, що стосується ТОВ "АВІОМІО", що складений 10.10.2025 комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України. Зазначений правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.
31.12.2025 позивачем на адресу відповідача надіслано лист №2273/01-18 про нарахування збитків в розмірі 139775,19 грн та сплату збитків в строк протягом одного місяці з дня офіційного опублікування. Який залишено відповідачем без реагування.
Враховуючи вище викладене, позовні вимоги про стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 139775,19 грн підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору (з урахуванням пониженої ставки) в сумі 2 662,40 грн підлягають віднесенню на відповідача.
Надмірно сплачений судовий збір становить 665,60 грн, який може бути повернений позивачу, на підставі відповідного клопотання.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 73-92, 129, 238-240 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІОМІО" (вул. Соборна, 11, м. Вінниця, 21050, код - 45175717) на користь Хмільницької міської ради (вул. Столярчука, буд. 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, код - 04051247) 139775,19 грн - безпідставно збережених коштів, 2662,40 грн - судових витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.
Примірник повного судового рішення направити сторонам в зареєстровані електронні кабінети в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд».
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.
Повне рішення складено 29 червня 2026 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи