Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 446/249/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.06.2026року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської областів складі:
головуючого - судді Костюк У. І.
присяжних: Самсіна Ю.О.
Морозової Н.О.
секретаря судових засідань Луківської Л.Б.
за участі:
заявника ОСОБА_1
представника заявника Мельник Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка - Бузька цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до Кам`янка-Бузького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про оголошення фізичної особи померлою, -
в с т а н о в и в:
представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Мельник Л.І. 03.02.2026 подала до Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області заяву про оголошення особи померлою, в якій просить суд оголосити ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , померлим.
В обґрунтування заявлених вимог заявник покликається на те, що ОСОБА_2 з 02 жовтня 2022 року відсутній за місцем свого постійного проживання, а відомості про місце його перебування відсутні понад три роки. Незважаючи на проведення правоохоронними органами комплексу розшукових заходів, його місцезнаходження станом на час звернення до суду не встановлено. Рішенням Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 04 липня 2025 року ОСОБА_2 визнано безвісно відсутнім, однак жодних відомостей про його подальшу долю не отримано. У зв`язку з цим заявник просить оголосити ОСОБА_2 померлим, оскільки це необхідно для реалізації права на спадкування та оформлення спадкових прав на належне йому майно.
За результатами автоматизованого розподілу справи, оформленого відповідним протоколом від 03.02.2026, для розгляду цієї справи визначено суддю Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області Костюк У.І..
Ухвалою судді відкрито провадження в справі та призначено дату судового засідання.
Заявниця ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась від її імені діяла представник ОСОБА_3 , яка у свою чергу подала заяву, у якій просить розгляд справи здійснювати без їх участі, заявлені вимоги підтримує, просить задоволити.
Представник зацікавленої особи Кам`янка-Бузького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у судове засідання не з`явилась, однак подала заяву у якій просить розгляд справи здійснювати без їх участі.
Водночас, судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується наданими до матеріалів справи копіями свідоцтв про народження та копіями паспортів.
З матеріалів справи вбачається, що 02 жовтня 2022 року близько 11 год. 00 хв. ОСОБА_2 вийшов із місця свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , після чого до місця проживання не повернувся, а його місцезнаходження стало невідомим.
У зв`язку із зникненням брата 14 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звернулася із відповідною заявою до Відділення поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області щодо його розшуку.
Як убачається з наданого до суду листа Відділення поліції № 1 Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області № 391176-2025 від 08 грудня 2025 року, у межах кримінального провадження № 12022141420000141 від 15 жовтня 2022 року, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, правоохоронними органами проводилися розшукові заходи щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_2 . Проте станом на дату надання відповіді проведені пошукові заходи позитивних результатів не дали, а місцеперебування останнього не встановлено.
Також судом встановлено, що відповідно до акта про фактичне місце проживання (непроживання) особи № 37 від 03 березня 2025 року ОСОБА_2 за адресою свого зареєстрованого місця проживання фактично не проживає.
Крім того, рішенням Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 04 липня 2025 року ОСОБА_2 визнано безвісно відсутнім. Вказане рішення набрало законної сили, однак після його ухвалення будь-яких відомостей про місцеперебування особи не отримано.
Судом також встановлено, що заявником через представника вживалися заходи щодо отримання інформації про можливе отримання ОСОБА_2 пенсійних виплат. З цією метою адвокатом було направлено адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Проте листом № 1300-5803-8/166808 від 10 грудня 2025 року у наданні запитуваної інформації було відмовлено у зв`язку з відсутністю правових підстав для її розголошення.
Будь-яких доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_2 після 02 жовтня 2022 року з`являвся за місцем проживання, підтримував зв`язок із родичами, перебував у лікувальних закладах, місцях позбавлення волі чи в іншому місці, матеріали справи не містять, а заінтересованими особами таких доказів суду не подано.
Таким чином, судом встановлено, що у місці постійного проживання ОСОБА_2 відомості про місце його перебування відсутні понад три роки, проведені розшукові заходи результатів не дали, а його місцезнаходження станом на час розгляду справи не встановлено.
Визнання фізичної особи померлою здійснюється у судовому порядку, який встановлюється Главою 4ЦПК України (за аналогією визнання фізичної особи безвісно відсутньою).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
У разі оголошення померлим громадянина, який пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті громадянина можливий день його загибелі.
Оголошення громадянина померлим тягне за собою ті самі наслідки, що і смерть фізичної особи, а саме: відкривається спадщина, відбувається перехід майна до правонаступників.
Підставою для оголошення особи померлою в судовому порядку є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Тож, для встановлення юридичного факту, а саме визнання людини померлою, заявникові, рідним, подружжю, дітям необхідно звернутися до суду із відповідною заявою та доданими до неї доказами безрезультатного розшуку особи, відомостей про обставини її останнього відомого місця перебування та зникнення, можливо повідомлення про бойові дії, фізичні втрати за місцем служби або перебування особи.
За результатами розгляду даної заяви суд приймає рішення про визнання особи померлою.
Після оголошення фізичної особи померлою відкривається спадщина (ст. 1220 ЦК України), утриманцям призначається пенсія, шлюб припиняється (ст. 104 Сімейного кодексу України), припиняється представництво за довіреністю, яку видала особа, оголошена померлою, та/або представництво за довіреністю, виданою особі, яка оголошена померлою (ст. 248 ЦК України).
Судове рішення, яке підтверджує факт смерті відсутньої особи шляхом оголошення її померлою, з моменту набрання законної сили є підставою для припинення правосуб`єктності такої фізичної особи. На підставі рішення суду органом державної реєстрації актів цивільного стану буде видано Свідоцтво про смерть особи.
Одним з обов`язкових реквізитів такого актового запису про смерть, а також свідоцтва про смерть є дата смерті. Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України днем смерті відсутньої фізичної особи вважається день набрання законної сили рішенням суду про оголошення її померлою. У випадку оголошення померлою фізичної особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку, а також у зв`язку з воєнними діями суд має право визнати днем смерті цієї фізичної особи день її вірогідної смерті. У випадку припущення загибелі особи у зв`язку з воєнними діями, бойовими операціями, дата можливої загибелі буде встановлена та зазначена саме в судовому рішенні.
Після набрання законної сили таке рішення суду про оголошення особи померлою надсилається або надається, крім органу державної реєстрації актів цивільного стану, також нотаріусу за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, відповідному органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Оголошення особи померлою необхідно для усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Однак необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим (п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК України).
Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою, визначені у статті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред`явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов`язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з`явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
Аналізуючи зазначені норми права, підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Частиною першою статті 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 1 і 2 ст. 89 ЦПК України).
Мотивована оцінка наведених учасниками справи аргументів щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення заяви.
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що рішенням Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 20.07.2025 ОСОБА_2 визнано безвісно відсутнім.
Станом на день розгляду заяви по суті ОСОБА_2 більше трьох років відсутній за місцем постійного проживання та реєстрації, а також відсутні відомості про місце його перебування.
Викладені заявницею обставини та мета, з якою заявниці необхідно оголосити особу померлою, свідчать про наявність між заявником та особою, яку вона просить оголосити померлою, такого матеріально-правового зв`язку.
Відповідно до частини першої ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, єдиною підставою для державної реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про оголошення особи померлою.
Беручи до уваги викладене, встановивши, що ОСОБА_2 , відсутній за місцем його постійного проживання та реєстрації більше трьох років, а також відсутні відомості про місце його перебування, суд вважає, що заява є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 23, 258, 259, 264, 265, 305, 306, 308, 309, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
в и р і ш и в:
заяву ОСОБА_1 до Кам`янка-Бузького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про оголошення фізичної особи померлою - задоволити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Дернів Кам`янка-Бузького району Львівської області, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 .
Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати день набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим.
Роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29.06.2026.
Суддя У.І. Костюк
Присяжні Ю.О.Самсін
Н.О.Морозова