Ухвала суду № 137741368, 02.04.2026, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.04.2026
Номер справи
757/17478/26-ц
Номер документу
137741368
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/17478/26-ц

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 року суддя Печерського районного суду м. Києва Новак Р.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення безпідставно збережених (утриманих) коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в особі представника адвоката Катрич Зоряни-Марії Ігорівни звернувся до суду з позовною заявою до Державної казначейської служби України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення безпідставно збережених (утриманих) коштів.

Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України.

Відповідно до п. 4, 6, 9, 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Разом з тим, прохальна частина позовної заяви не містить вимог до зазначених позивачем відповідачів. Долучені до позову документи не містять підтвердження того, що позивач звертався з досудовою вимогою про повернення коштів до відповідачів. Також позивачем не було зазначено попереднього розрахунку суми судових витрат та не надано підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

З огляду на викладене, вказані недоліки підлягають усуненню.

Доцільним також є зазаначити про те, що питання про повернення суми стягненого адміністративного штрафу можливо вирішити у позасудовому порядку згідно механізму, закріпленого Порядком про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 №787 (далі Порядок № 787), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182, та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі Порядок № 845).

Так, згідно з п. 2 розділу І Порядку № 787, цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії.

Дія цього Порядку не поширюється на операції з бюджетного відшкодування податку на додану вартість та безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Пунктом 3 розділу І Порядку № 787 визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Відповідно до п. 5 розділу І вказаного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Також визначено, що подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Суддя роз`яснює, що заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.

У заяві платник також може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. У такому разі до заяви про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи.

Окрім того, як визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845,рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

З аналізу вказаних положень слідує, що чинним законодавством України визначений можливий порядок досудового вирішення питання щодо повернення коштів фізичній особі шлях її звернення (або її довіреної особи) з письмовою заявою до Казначейської служби, оскільки саме Казначейська служба є одним із органів, уповноважених на здійснення контролюючої функції справляння надходжень бюджету.

Так, з копії відповіді Сосницького відділу ДВС у Крорюківському районі Чернігівської області від 24.02.2026 № 2477, долученої до позовної заяви в якості додатку, слідує, що з ОСОБА_1 було стягнуто 27698,03 грн адміністративного штрафу, який перераховано отримувачу 6 ГУК у Черн.обл./т с-щ Сосн/21081100, код ЄДРПОУ: 37972475, надавач платіжних послуг: Банк Казначейство України.

Відтак, вказані кошти у сумі 27698,03 грн зараховані до державного бюджету та можуть бути повернуті фізичній особі, з якої вони були стягнені, у визначений законом спосіб.

Поряд з цим, як слідує зі змісту позовної заяви, вона подана до відповідачів Державної казначейської служби України, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом з тим, враховуючи те, що за результатом розгляду справи представник позивача просить стягнути відповідну грошову суму саме з Державного бюджету України, то доречним є залучення Головного управління державної казначейської служби України у Чернігівській області в якості відповідача у справі.

На підставі викладеного позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку на усунення недоліків.

Позивачу слід роз`яснити, що згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 177, 185 УПК України суддя,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення безпідставно збережених (утриманих) коштів - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Попередити позивача, що у випадку невиконання ухвали у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Р.В. Новак