Рішення № 137740764, 08.06.2026, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
752/6231/26
Номер документу
137740764
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 752/6231/26

Провадження № 2-о/752/266/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2026 року м. Київ

Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Ольшевська І.О., за участю секретаря судового засідання Білас СВ., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Енергодарська міська рада Запорізької області, Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району Запорізької області, Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Голосіївського районного суду міста Києва із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, та просить встановити факт, що ОСОБА_1 належить на праві приватної власності квартира АДРЕСА_1 , зареєстрована КП «Енергодарське бюро технічної інвентаризації», про що зроблено запис у реєстрову книгу №8 за реєстровим №153 від 22.11.1999р.

В обгрунтування заяви зазначає, що згідно Договору купівлі-продажу квартири від 09.11.1999р. набула у приватну власність квартиру АДРЕСА_1 . Вказана квартира зареєстрована в Енергодарському бюро технічної інвентаризації на праві приватної власності за заявницею, реєстровий №153 від 22.11.1999р. Рішенням держаного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №78069282 від 27.03.2025р. відмовлено у проведенні реєстраційних дій з огляду на те, що під час розгляду заяви було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013р., в результаті якого встановлено, що інформація про реєстрацію права власності на квартиру в реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня. Державним реєстратором було направлено запит до Енергодарської міської ради Запорізької області щодо підтвердження права власності на квартиру за заявником. Виконавчим комітетом Енергодарської міської ради Запорізької області повідомлено, що державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно до 01.01.2013р. здійснювало КП «Енергодарське бюро технічної інвентаризації», яке розташоване на тимчасово непідконтрольній Україні території, тому відсутній доступ до інформації, яка знаходилась у бюро. У працівників виконавчого комітету Енергодарської міської ради також відсутній доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно через обмежувальні заходи з боку ДП «Національні інформаційні системи». У зв`язку з наведеними обставинами заявниця

просить встановити відповідний факт та вказує, що його встановлення пов`язане з необхідністю внесення запису про реєстрацію речових прав на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, який діє з 01.01.2013р.

Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 20.03.2026р. відкрито провадження в даній справі та призначено її до розгляду.

Від заінтересованих осіб письмових пояснень щодо заяви ОСОБА_1 до суду не надходило.

Суд, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами шляхом дослідження письмових доказів у матеріалах справи, оцінивши їх у сукупності, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.

Відповідно до ч. 1 та ч 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до Договору купівлі-продажу квартири від 09.11.1999р. ОСОБА_1 придбала квартиру АДРЕСА_1 .

Згідно п. 2. Договору купівлі-продажу квартира двокімнатна, жилою площею 27,6 кв.м., зазначена за планом літерою А-9.

Договір купівлі-продажу посвідчений державним нотаріусом Енергодарської міської державної нотаріальної контори Запорізької області Кошкіною В.В. 09.11.1999р., зареєстрований у реєстрі за №4869. Реєстрація в Енергодарському бюро технічної інвентаризації на праві приватної власності за №153 від 22.11.1999р.

З копії технічного паспорта на квартиру вбачається, що квартира знаходиться на першому поверсі, літера «А-9», має дві жилі кімнати, загальна площа 49,5 кв.м., жила 27,6 кв.м., підсобна 20,2 кв.м., корисна площа 47,8 кв.м.

Рішенням про відмову у проведенні реєстраційних дій від 27.03.2025р. №78069282 державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_2 . Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відмовлено у проведення реєстраційних

дій за заявою ОСОБА_1 . У цьому рішенні зазначено, що під час розгляду заяви було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013р., в результаті якого встановлено, що інформація про реєстрацію права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня. Державним реєстратором було направлено запит до Енергодарської міської ради Запорізької області щодо підтвердження права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до отриманої відповіді Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області повідомлено наступне: до 01.01.2013р. державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об`єкти нерухомого майна проводилась Комунальним підприємством «Енергодарське бюро технічної інвентаризації» Енергодарської міської ради. З 04.03.2022р. і на теперішній час територія Енергодарської міської територіальної громади є тимчасово окупованою російською федерацією. Адміністративна будівля вказаного комунального підприємства, де зберігались оригінали документів, створені в результаті діяльності підприємства, також захоплені окупантами. В Енергодарської міської військової адміністрації та органів місцевого самоврядування м. Енергодара, на жаль, відсутній доступ до інформації, яка знаходилась у Комунального підприємства «Енергодарське бюро технічної інвентаризації» Енергодарської міської ради. Також зазначається, що у працівників виконавчого комітету Енергодарської міської ради відсутній доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно через обмежувальні заходи з боку ДП "Національні інформаційні системи». Таким чином, виконавчий комітет Енергодарської міської ради позбавлений можливості надати запитувану інформацію, а також не може направити запит на розгляд до КП «Енергодарське бюро технічної інвентаризації» Енергодарської міської ради.

Відповідно до положень Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вимога про встановлення факту, що має юридичне значення, розглядається, якщо такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Якщо встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, заява розглядається в порядку окремого провадження.

Частиною першою ст. 318 ЦПК України передбачено, що заявник у своїй заяві зобов`язаний зазначити який факт він просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.

Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно

до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом (ч. 4 ст. 3 цього Закону).

Положення п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону передбачають, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.

До 2013 року державна реєстрація прав власності на нерухоме майно здійснювалася відповідними бюро технічної інвентаризації.

Документами, що підтверджували право власності, були свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, виписка з реєстру та інші документи, видані БТІ.

Згідно з нормами Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002, реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (п. 1.3).

Пункт 1.4 Тимчасового положення визначав реєстрацію прав власності на нерухоме майно як внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв`язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об`єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів, за рахунок коштів особи, що звернулася до БТІ.

У вказаний період часу був прийнятий Цивільний кодекс України, який введений в дію з 01.01.2004р. та яким було змінено підхід до визначення моменту виникнення права власності на нерухоме майно.

Так, відповідно до ч.1, 2, 4 ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Крім того, 03.08.2004р. набрав чинності Закон України від 01.07.2004 №1952-

IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», сферою регулювання якого є відносини, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Вказаний Закон №1952-IV надав визначення державній реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (стаття 2 Закону).

Статтею 4 Закону №1952-IV встановлено принцип обов`язковості державної реєстрації прав, за яким обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону №1952-IV реєстрація об`єктів нерухомості проводилася комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації до створення єдиної системи органів реєстрації прав, до якої за ст. 5 Закону входять місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру.

У цій справі державний реєстратор позбавлений можливості перевірити інформацію щодо факту реєстрації за заявником ОСОБА_1 права власності на нерухоме майно за період з листопада 1999 року (заявниця набула право власності на нерухоме майно, до 01.01.2013), коли повноваження з державної реєстрації прав власності на нерухоме майно були передані місцевими органами державної реєстрації прав.

Проте, відсутність об`єктивної можливості підтвердити факт реєстрації права власності за заявником на нерухоме майно у зв`язку із перебуванням адміністративної будівлі комунального підприємства «Енергодарське бюро технічної інвентаризації» Енергодарської міської ради на тимчасово окупованій території, а також відмова (незалежно від її правомірності) державного реєстратора провести реєстрацію права власності на належне заявникам майно, створили ситуацію, при якій заявниця не може реалізовувати свої правомочності як власника майна.

У той же час, стаття 41 Конституції України гарантує непорушність права власності та усі три правомочності власника: володіти, користуватися та розпоряджатися.

У справі не встановлено обставин, які б свідчили про наявність реєстрації права власності на нерухоме майно за будь-якою іншою особою.

У заявниці наявні документи, що підтверджують її право власності на нерухоме майно - Договір купівлі-продажу квартири від 09.11.1999р., а також технічний паспорт на квартиру.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і

заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ст. 77 та ст. 78 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Встановлення факту про належність заявниці на праві власності квартири має юридичне значення і впливає на її права і законні інтереси, серед яких, зокрема, можливість впорядкування документів на право власності згідно чинного законодавства.

Суд приходить до висновку, що враховуючи, що довідку про реєстрацію за заявницею права власності на квартиру з КП «Енергодарське бюро технічної інвентаризації» отримати не можливо у зв`язку з тим, що місто перебуває в окупації, іншим чином, аніж як в судовому порядку, підтвердити наявність у заявниці права власності на зазначену квартиру неможливо.

Оцінивши докази в їх сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви та її задоволення.

Керуючись ст.ст. 293-294, 315, 316, 318 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Енергодарська міська рада Запорізької області, Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району Запорізької області, Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.

2. Встановити факт належності ОСОБА_1 на праві приватної власності квартира АДРЕСА_1 , зареєстрована КП «Енергодарське бюро технічної інвентаризації», про що зроблено запис у реєстрову книгу №8 за реєстровим №153 від 22.11.1999р.

3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Заявник: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Заінтересована особа 1: Енергодарська міська рада Запорізької області (71502, Запорізька обл., м. Енергодар, вул. Курчатова, 11, код ЄДРПОУ 20514818).

Заінтересована особа 2: Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району Запорізької області (61107, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 164, код ЄДРПОУ 45089995).

Заінтересована особа 3: Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (04050, м. Київ, вул. Студентська, 5-7А, код ЄДРПОУ 40452947).

Повний текст рішення суду складено та підписано 18.06.2026р.

Суддя Ірина ОЛЬШЕВСЬКА