Ухвала суду № 137740596, 25.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
420/37263/25
Номер документу
137740596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/37263/25

УХВАЛА

25 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К. розглянув у письмовому провадженні заяву представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Преображенська, 44, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення - висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 23.10.2025 року про відміну рішення про встановлення належності громадянства України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );

зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області направити інформацію до територіальних органів ДМС України та до Державної прикордонної служби України про протиправність і скасування рішення висновку від 23.10.2025 року про відміну рішення про встановлення належності громадянства України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );

зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області вилучити з бази даних ДМС України відомості про визнання недійсними паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 13.12.2019 року Великомихайлівським РВ ГУМВСУ в Одеській області та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, серія НОМЕР_3 , виданий 11.06.2016 року ГУ ДМС в Одеській області на ім`я громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2026 року по справі відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Преображенська, 44, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2026 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2026 року скасовано. Прийнято нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасувати висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 23.10.2025 року про відміну рішення про встановлення належності громадянства України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Зобов`язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області вилучити із бази даних Державної міграційної служби України відомості про визнання недійсними паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_1 13.12.2016 року Великомихайлівським РВ ГУМВСУ в Одеській області та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, серії НОМЕР_3 , виданого ОСОБА_1 11.01.2018 року органом 5102. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

08 червня 2026 року від представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надійшла заява в якій просить суд визнати виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2026 № 420/37263/25 таким, що не підлягає виконанню.

В обґрунтування заяви зазначено, що постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2026 у справі № 420/37263/25 визнано протиправним та скасовано висновок ГУ ДМС в Одеській області від 23.10.2025 про відміну рішення щодо встановлення належності ОСОБА_1 до громадянства України, а також зобов`язано ГУ ДМС в Одеській області вилучити з бази даних відомості про визнання недійсними паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 та паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_6 .

Заявник зазначає, що рішення суду в частині паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 було виконано добровільно до відкриття виконавчого провадження шляхом зміни в інформаційній системі ДМС статусу документа з «недійсний» на «діючий».

Щодо паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_6 заявник вказує на неможливість виконання рішення суду, оскільки зазначений документ був вилучений у власника органами Державної прикордонної служби України та в подальшому знищений ГУ ДМС в Одеській області відповідно до вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що підтверджується актом №03/26 від 31.03.2026.

Посилаючись на положення статті 374 КАС України, заявник вважає, що виконавчий лист підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню, оскільки обов`язок боржника відсутній у зв`язку з добровільним виконанням рішення в одній частині та неможливістю виконання в іншій частині з об`єктивних причин.

Представник ОСОБА_1 заперечує проти задоволення заяви ГУ ДМС України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, зазначаючи, що рішення суду не виконано, а знищення паспорта для виїзду за кордон не усуває обов`язку боржника щодо поновлення порушених прав позивача.

Вказує, що ГУ ДМС України в Одеській області не доведено наявності підстав, передбачених ст. 374 КАС України, для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, оскільки наслідки протиправного рішення не усунуті.

У судове засідання з`явились представник позивача та представник відповідача.

Протокольною ухвалою від 25.06.2026 року суд вирішив продовжити розгляд заяви у письмовому провадженні.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частинами 2, 4 статті 372 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Виконання судового рішення згідно з частиною 1 статті 373 КАС України здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до частин 1, 2 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

У постанові від 05.11.2020 у справі №752/2391/17 Верховний Суд вказав, що зазначені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов`язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред`явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред`явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв`язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Отже, боржник не позбавлений права звернення до суду першої інстанції із заявою про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, зокрема, у зв`язку із відсутністю обов`язку боржника через добровільне виконання.

Разом з тим, суд зазначає, що обов`язок боржника, визначений виконавчим листом Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2026 у справі №420/37263/25, полягає саме у вилученні з бази даних Державної міграційної служби України відомостей про визнання недійсними паспортних документів ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що ГУ ДМС України в Одеській області добровільно виконало рішення суду лише в частині паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 шляхом зміни його статусу в інформаційній системі з «недійсний» на «діючий».

Водночас факт знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_6 не свідчить про відсутність обов`язку боржника та не є підставою для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, оскільки знищення документа відбулося внаслідок дій самого відповідача, а не у зв`язку з припиненням обов`язку за судовим рішенням.

При цьому виконавчий лист не передбачає обов`язку повернення фізичного документа, а містить вимогу щодо вилучення з інформаційних баз ДМС відомостей про визнання його недійсним. Отже, посилання заявника на неможливість виконання рішення у зв`язку зі знищенням паспорта є необґрунтованими.

Крім того, станом на час розгляду заяви ГУ ДМС України в Одеській області не надано доказів повного виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2026 та усунення всіх наслідків прийняття протиправного висновку від 23.10.2025.

Також суд звертає увагу, що представником ГУ ДМС України в Одеській області у судовому засіданні не наведено та не підтверджено належними доказами норм законодавства, які б передбачали неможливість виконання рішення суду у спосіб, визначений виконавчим листом.

Отже, доводи заявника про неможливість виконання рішення суду з об`єктивних причин є необґрунтованими та документально не підтвердженими.

Судом також досліджено надану службову записку відділу по роботі з Єдиним державним демографічним реєстром Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції, відповідно до якої інформацію про недійсність паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_6 внесено до ІП «Недійсні документи» ЄІАС УМП 23.10.2025 року у порядку, визначеному Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Також зазначено, що зазначений паспорт був знищений відповідно до актів, складених у порядку, передбаченому Порядком №152, а видалення відомостей з інформаційної системи наразі є технічно неможливим у зв`язку з відсутністю відповідного функціоналу ЄІАС УМП.

Разом з тим, суд звертає увагу, що наведені обставини стосуються внутрішнього порядку функціонування інформаційної системи та технічних особливостей її ведення, однак не змінюють змісту судового обов`язку, визначеного виконавчим листом, який полягає у вилученні відомостей з бази даних.

Технічна неможливість внесення змін до інформаційної системи не є передбаченою статтею 374 КАС України підставою для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, оскільки не свідчить про припинення обов`язку боржника та не підтверджує його фактичного виконання.

Отже, наведені у службовій записці доводи не спростовують обов`язковості виконання судового рішення та не є підставою для задоволення заяви.

За таких обставин підстави, передбачені статтею 374 КАС України, для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, відсутні.

У зв`язку з наведеним заява представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241-243, 248, 293-295, 374 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Преображенська, 44, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Д.К.Василяка