Рішення № 137739758, 25.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
380/197/26
Номер документу
137739758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2026 рокусправа № 380/197/26місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії

у с т а н о в и в:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, у якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 у підрозділі відокремленому "Шахта Державного "Великомостівська" підприємства "Львіввугілля" та відмови у перерахунку пенсії відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 у відокремленому підрозділі "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля " та зарахувати заробіток за вказаний період;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 17.09.2025 перерахунок і виплату призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, згідно з абзацом 8 частини другої статті 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше виплаченої пенсії та статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Таким чином, позивач вважає протиправним обчислення стажу відповідачем, відповідно до якого період роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 у підрозділі відокремленому "Шахта Державного "Великомостівська" підприємства "Львіввугілля" не зараховано до страхового та до підземного стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та за даний період не врахована заробітна плата, у зв`язку з відсутністю даних про сплачені підприємством страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

19.01.2026 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що розмір пенсії по інвалідності, призначений відповідно до частини 1 ст. 33 Закону №1058 у розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої з урахуванням положень абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345. Абзацом 8 частини 2 статті 33 Закону 1058 зазначено, що непрацюючі особи з інвалідністю III групи мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу. Страховий стаж позивача, що дає право на обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком становив 34 роки 07 місяців 10 днів, а саме 19 років 07 місяців 10 днів страхового стажу та 15 років додатково зараховані роки пільгового (підземного) стажу за списком № 1 на підставі положень абзацу 10 частини 3 ст. 24 Закону № 1058, тому у позивача відсутнє право на призначенні пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 17.09.2025.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 12.01.2026 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 3 група (по професійному захворюванню) з 17.09.2025, не працює.

21.11.2025 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 387156 від 08.12.2025 відмовило у здійсненні перерахунку пенсії з огляду на те, що страховий стаж, обчислений по 16.09.2024 відповідно до даних про сплачені підприємством страхові внески, становить 34 роки 07 місяців 10 днів, тому підстав для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону № 1058 відсутні. Період роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 на ВП "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля" не зараховано до страхового та до підземного стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та за даний період не врахована заробітна плата, у зв`язку з відсутністю даних про сплачені підприємством страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Не погоджуючись з відмовою відповідача у зарахуванні спірного стажу, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 387156 від 08.12.2025 відмовило у здійсненні перерахунку пенсії з огляду на те, що страховий стаж, обчислений по 16.09.2024 відповідно до даних про сплачені підприємством страхові внески, становить 34 роки 07 місяців 10 днів, тому підстав для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону № 1058 відсутні. Період роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 на ВП "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля" не зараховано до страхового та до підземного стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та за даний період не врахована заробітна плата, у зв`язку з відсутністю даних про сплачені підприємством страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно зі статтею 20 Закону України № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Як встановив суд, підставою для відмови у зарахуванні періоду роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 до страхового стажу позивача слугувало те, що роботодавець, ВП "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля", не сплатив страхових внесків за вказаний період.

Суд враховує відомості із трудової книжки позивача НОМЕР_2 та виписку із Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо позивача, відповідно до яких заробітна плата позивачу виплачувалася в повному обсязі одночасно з повною оплатою ЄСВ (єдиного соціального внеску) за цей період, але кошти, які згідно з платіжними дорученнями призначались на сплату ЄСВ поточного періоду, фіскальний орган спрямував на погашення податкового боргу (штраф, пеня, недоїмка).

Суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання ВП "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля" обов`язку зі сплати внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за періоди з 01.01.2021 по 22.02.2022 не є підставою для позбавлення позивача права на призначення пенсії у належному розмірі.

Таким чином, суд вважає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства зі сплати страхових внесків не може бути підставою для незарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи позивача з з 01.01.2021 по 22.02.2022 у ВП "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля".

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.

Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 у підрозділі відокремленому "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля" та відмови у перерахунку пенсії відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

З метою ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 у відокремленому підрозділі "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля", з врахуванням заробітку за вказаний період, а також здійснити позивачу з 17.09.2025 (дата призначення пенсії) перерахунок і виплату призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, згідно з абзацом 8 частини другої статті 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше виплаченої пенсії та статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

V. Судові витрати

Відповідно до статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.01.2021 по 22.02.2022 у підрозділі відокремленому "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля" та у перерахунку пенсії відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком № 1 період роботи ОСОБА_1 з 01.01.2021 по 22.02.2022 у відокремленому підрозділі "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля", з врахуванням заробітку за вказаний період.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 17.09.2025 перерахунок і виплату, призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком, згідно з абзацом 8 частини другої статті 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше виплаченої пенсії та статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович