Постанова № 137728623, 25.06.2026, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
287/853/26
Номер документу
137728623
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 287/853/26

провадження 3/287/1874/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2026 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Винар Л.В., за участю секретаря судового засідання Кострицької Т.П., прокурора Вінійчук Я.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , колишнього інженера лісового господарства Філії «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України» ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Олевського районного суду надійшли матеріали адміністративних справ № 287/853/26 та № 287/854/26 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з протоколами автоматизованого розподілу судових справ між суддями справи передані судді Винару Л.В.

Відповідно до постанови Олевського районного суду Житомирської області від 12.06.2026 матеріали вищезазначених справ об`єднані в одне провадження.

З протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 328 від 21.05.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи у період з 03.02.2023 по 17.01.2024 інженером лісового господарства апарату Філії «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України» та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

Також, з протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 329 від 21.05.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи у період з 03.02.2023 по 17.01.2024 інженером лісового господарства апарату Філії «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України» та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» за 2024 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину в інкримінованих йому адміністративних правопорушеннях визнав та підтвердив обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення.

Прокурор в судовому засіданні надала висновок в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП, вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та просила накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.

Суддя дослідив матеріали справ про адміністративні правопорушення, заслухав думку прокурора, пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, оцінив докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності та дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

При цьому, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно з наказом директора Філії «Олевське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 13.01.2023 № 12-к «Про переведення» ОСОБА_1 , помічника лісничого Хочинського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», за його згодою з 16 січня 2023 року переведено до Філії «Олевське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».

Відповідно до наказу директора Філії «Олевське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 03.02.2023 №49-к «Про переведення» ОСОБА_1 переведено на посаду інженера лісового господарства апарату з 03.02.2023.

Наказом головного лісничого Філії «Олевське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 17.01.2024 року № 48-к «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 з посади інженера лісового господарства апарату Філії «Олевське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»з 17.01.2024 за угодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України.

Відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Рахункової палати, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені упункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021, передбачено що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Також, відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021, передбачено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до Роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ ( з урахуванням без пекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За таких обставин, ОСОБА_1 , будучи у період з 03.02.2023 року по 17.01.2024 року інженером лісового господарства апарату філії «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України» та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією та примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, повинен був подати декларацію при звільненні не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Також, ОСОБА_1 повинен був подати декларацію після звільнення за 2024 рік до 01 квітня 2025 року.

Згідно з ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Склад правопорушення - це сукупність об`єктивних та суб`єктивних ознак, що дозволяють кваліфікувати діяння як конкретне правопорушення. Кожний склад правопорушення обов`язково складається з таких елементів: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона. Відсутність хоча б одного з цих елементів свідчить про відсутність у діянні особи складу правопорушення, що виключає відповідальність особи за вчинене нею діяння.

Розглядаючи дану справу суд виходить з того, що норма ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об`єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері запобігання корупції.

Предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: за минулий рік; за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Об`єктивна сторона даного адміністративного правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП характеризується виключно виною у формі прямого умислу за інтелектуальною ознакою.

Таким чином, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП судом має бути встановлено за наслідками розгляду справи, що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, знала про обов`язок подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) та декларацію після звільнення за минулий рік у певний строк, проте усвідомлено без наявності на те поважних причин вирішила їх не подавати і умисно не подав такі декларації.

Крім того, в даному випадку суд зобов`язаний встановити чи були підстави та причини несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування поважними.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 про необхідність виконання обов`язку подати електронні декларації знав, оскільки раніше подавав різного виду декларації, та був попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Також, ОСОБА_1 усвідомлював, що після введення воєнного стану подання декларацій не було скасовано, а лише зупинено. Пояснити причини, які б заважали йому подати відповідні декларації не зміг.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 328 від 21.05.2026 у якому викладена суть вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та який підписаний останнім без жодних зауважень та заперечень;

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 329 від 21.05.2026 у якому викладена суть вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та який підписаний останнім без жодних зауважень та заперечень;

- копією повідомлення завідувача сектору з питань запобігання корупції філії «Столичний лісовий офіс» ДП «Ліси України» до Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.04.2025 за № 79 про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 17.12.2025 за № 47-06/101379-25 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно необхідності вжиття відповідних заходів за фактом несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 ;

- скріншотом із сайту НАЗК;

- скріншотом декларації ОСОБА_1 при звільненні (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), з якого вбачається, що вказана декларація подана ОСОБА_1 18.03.2025, о 10 год. 07 хв.;

- скріншотом декларації ОСОБА_1 після звільнення (за 2024 рік), з якого вбачається, що вказана декларація подана ОСОБА_1 14.07.2025, о 10 год. 13 хв.;

- копією наказу директора Філії «Олевське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 03.02.2023 №49-к «Про переведення» ОСОБА_1 ;

- копією наказу головного лісничого Філії «Олевське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 17.01.2024 року № 48-к «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- копією посадової інструкції інженера лісового господарства;

- копією повідомлення філії «Столичний лісовий офіс» ДП «Ліси України» від 06.01.2025 за № 84, яке адресоване ОСОБА_1 , про необхідність подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність та яка припинила діяльність;

- копією положення про Філію «Олевське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», затвердженого наказом Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»;

- копіями письмових пояснень ОСОБА_1 від 18.03.2026, у яких останній зазначив, що він у період з 16.01.2023 по 17.01.2024 працював на посаді інженера лісового господарства апарату філії «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України» та зазначені декларації подав із запізненням через недосконале знання законодавства;

- рапортами оперуповноваженого УСР в Житомирській області ДСР НПУ капітана поліції Здоренка А. від 21.05.2026.

За таких обставин, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч 1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Пом`якшуючих та обтяжуючих відповідальність обставин, передбачених ст. ст. 34, 35 КУпАП не встановлено.

Таким чином, розглянувши матеріали справи, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника та ступінь його вини, а також відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, який передбачений санкцією ч 1 ст.172-6 КУпАП.

Таке покарання за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно зі ст. 40-1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 27, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.

Штраф перерахувати на рахунок отримувача (стандартІВАN) UA048999980313020106000006741, Отримувач ГУК у Жит.обл/ТГ м.Олевськ/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходівбюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн., які перерахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача ( код за ЄДРПОУ)37993783, Банк отримувачаКазначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету- 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Л. В. Винар