Рішення № 137725729, 26.06.2026, Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
26.06.2026
Номер справи
149/2131/26
Номер документу
137725729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 149/2131/26

Провадження №2-а/149/34/26

Номер рядка звіту 132

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.06.2026 р. м. Хмільник

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Павлюк О. О.,

за участі:

секретаря Паламарчук Л. В.,

позивача ОСОБА_1 , його представника - адвоката Якименко Ю. О.,

представника відповідача: Боринської Р. Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України у Вінницькій області, Хмільницького відділу Управління державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з адміністартивним позовом до УДМС у Вінницькій області, Хмільницького відділу УДМС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасувати рішення Хмільницького відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області №0537130100021434 від 06.06.2026 про примусове повернення до країни походження громадянина РФ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позовні вимоги мотивовано тим, що він є громадянином РФ, з листопада 2021 року перебуває на території України, має сім`ю (дружину і доньку), крім того його родина по лінії батька походить із м. Хмільника. Термін дії посвідки на його тимчасове проживання в Україні сплив 28.10.2025. 06.06.2026 Хмільницьким відділом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області винесено рішення №0537130100021434 про його примусове повернення до країни походження або третьої країни. Вважаючи таке рішення протиправним, таким, що ухвалено без урахування усіх обставин, зокрема всупереч права сім`ї позивача на возз`єднання та всупереч загрозам його життю та безпеці у разі повернення до країни походження (РФ), ОСОБА_2 просить вказане рішення скасувати.

23.06.2026 на адресу суду від УДМС у Вінницькій області надійшов відзив на позов, у якому відповідач заперечує щодо позову, а оскаржуване рішення вважає законним і обрунтованим. Зокрема вказує на те, що всупереч установленому чинним законодавством України порядку відповідач, маючи законні підстави для перебування на території України на підставі посвідки на проживання та паспорту громадянина РФ для виїзду за кордон завчасно не вжив заходів щодо оформлення нового паспортного документу, зокрема шляхом виїзду до третьої країни, у яких здійснюють діяльність дипломатичні установи РФ, паспорт іноземного громадянина не оформив, а після спливу строку його дії не вживав заходів щодо легалізації свого перебування на території України, в тому числі не звертався за захистом чи допомогою у зв`язку з втратою паспортного документа. Відтак вважає оскаржуване рішення законним, обґрунтованим та прийнятим відповідно до чинного законодавства.

Відповідач Хмільницький відділ Управління державної міграційної служби у Вінницькій області відзиву на позов, заяв, клопотань до суду не подавав.

В судовому засіданні представник позивача та позивач позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити за обставин, зазначених у позовній заяві. Позивач вказав, що він не міг виїхати з території України для оформлення нового паспорта громадянина РФ у зв`язку з необхідністю оформлення візи. Просить не розлучати його з родиною, а також вказує, що у разі повернення на територію РФ йому загрожуватиме небезпека, оскільки він не підтримує збройну агресію РФ.

Представник відповідача проти позову заперечила за обставин, зазначених у відзиві. Просила позов залишити без задоволення.

Суд, заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та правовідносини.

ОСОБА_1 являється громадянином РФ, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 . Дата видачі 18.02.2015, дата закінчення строку 18.02.2025.

15.12.2001 року позивач у відділі ЗАГСу адміністрації Радянського району м. Брянська (РФ) уклав шлюб з громадянкою України ОСОБА_3 (а.с. 17).

ОСОБА_1 прибув в Україну 23.12.2021 року з приватною метою, та з 08.08.2022 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . Станом на 15.06.2026 проживає в АДРЕСА_2 разом з дружиною ОСОБА_4 та донькою ОСОБА_5 2007 р.н., про що видано довідку секретарем вуличного комітету.

ОСОБА_1 було видано посвідку на тимчасове проживання в Україні 28.10.2024 терміном на 1 рік - до 28.10.2025.

06.06.2026 року відносно ОСОБА_1 Хмільницьким відділом УДМС України у Вінницькій області складено протокол за ст. 203 ч.2 КУпАП та винесено постанову ПН МВН №003718 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністартивного стягненя у виді штрафу в сумі 3400 грн. на підставі того, що гр-н РФ ОСОБА_1 не покинув териотрію Украйни після завершення 7-денного терміну з дня закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання та проживає на території України без документів на право проживання (перебування).

06.06.2026 Хмільницьким відділом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області прийнято рішення №0537130100021434 про примусове повернення ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни та зобов`язано його у строк до 05.07.2026 року залишити територію України.

Вирішуючи по суті існуючий спір, суд керується тим, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України, продовження строку їх перебування на території України регулєються, зокрема, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VI.

Вказаним законом передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Статтею 9 цього Закону визначено, що іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.

Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Відповідно до статті 17 вказаного Закону іноземцю або особі без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, може бути продовжено строк перебування в Україні на період існування обґрунтованих підстав для подальшого перебування. Для продовження строку перебування в Україні подаються документи, зазначені у вказаній статті.

В ході судового розгляду встановлено, що після спливу дії посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 із заявами про надання громадянства України, статусу біженця, особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку до уповноважених держаних органів України не звертався. Крім того, до спливу строку дії паспортного документу гр-на РФ він не звертався до оргаів країни громадянства щодо видачі нового документу, продовження дії вже виданого, в тому числі через дипломатичні установи, розміщені в третіх країнах.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2022 року № 692, з 01.07.2022 року втратила чинність Угода між урядом України та урядом РФ про безвізові поїздки громадян України і РФ та застосування деяких міжнародних договорів України з РФ, підписана 16 січня 1997 року в Москві. Пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2022 року № 692 передбачає, що на період до припинення дії Угоди, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, відповідно до статті 6 такої Угоди зупинити дію статей 1 і 2 Угоди в частині можливості громадян РФ в`їжджати, виїжджати, прямувати транзитом, перебувати і пересуватися територією України без віз на підставі документів, зазначених у пунктах 2, 3, 4, 6 і 8 переліку документів громадян РФ для в`їзду, виїзду, перебування і пересування територією України, наведеного в Додатку 1до Угоди.

Відтак, громадянам РФ, які перебували на території України без віз та у яких закінчився 90 денний термін перебування, з 01.07.2022 року заборонено перебувати на території України по паспортам громадян РФ та паспортам громадянина РФ, що посвідчує особу громадянина РФ за межами РФ.

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій (ч. 2 ст. 25 Закону № 3773-VI ).

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України № 3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Що стосується посилань позивача на необхідність першочергового врахування інтересів його сім`ї при ухваленні оскаржуваного рішення, то суд звертає увагу, що доказів звернення його з указаних підстав у встановленому порядку до компетентних органів (у тому числі при ухваленні оскаржуваного рішення) матеріали справи не містять, відтак відсутні підстави вважати, що суб`єкт владних повноважень при ухваленні оскаржуваного рішення безпідставно у цій частині не врахував такі доводи позивача.

Надаючи оцінку вказаним посиланням позивача як на підставу позову, суд також зауважує, що під час перевірки рішення про примусове повернення до країни походження, або третьої країни суд, керуючись вимогами статті 2 КАС України, повинен безперечно враховувати справедливий баланс інтересів держави і заявника, наявність тривалих сімейних зв`язків та відповідних наслідків для сімейного життя позивача. Разом з тим, в ході судового розгляду не встановлено, що вказні інтереси істотно переважають доцільність застосування до нього відповідних санкцій. В ході судового розгляду не встановлено, що позивач має достатньо міцні соціальні зв`язки, офіційну роботу, майно, дохід, втрата яких у країні громадянства могла б бути непропорційною у даному випадку. Донька позивача ОСОБА_5 є повнолітньою, відомостей, що його дружина ОСОБА_4 чи члени сім`ї потребують лікування, утримання, стороннього догляду (у тому числі з боку позивача) тощо судом не встановлено.

Згідно із частиною першою статті 31 Закону України № 3773-VI, іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн:

де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань;

де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання;

де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя;

де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

У позовній заяві ОСОБА_1 також посилається на те, що при примусовому поверненні до Російської Федерації він може бути підданий переслідуванню через свою діяльність по підтримці українських військових та громадян України, тобто є загроза його життю та здоров`ю.

Безумовно, при вирішенні питання про примусове повернення особи суб`єкт владних повноважень повинен керуватися вимогами статті 3 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, відповідно до якої жодна держава-сторона не повинна висилати, повертати чи видавати будь-яку особу іншій державі, якщо є серйозні підстави вважати, що їй там може загрожувати застосування катувань. Разом з тим, у своїх письмових поясненнях від 06.06.2026 ОСОБА_1 повідомив, що у Російській Федерації відсутня загроза його життю, здоров`ю чи свободі.

Суд, оцінюючи ризики повернення особи в країну походження з урахуванням вимірювання безпечності перебування особи у такій країні, наявності потенційної загрози її життю та здоров`ю, вважає, що такі посилання позивача є виключно його суб`єктивними припущеннями, що грнтуються на загальному тлумаченні подій та фактів у зв`язку із ситуацією, що існує у зв`язку зі збройною агресією РФ проти України. Жодних об`єктивних доказів, інформації із відкритих джерел, документів про ініціювання переслідування ОСОБА_1 з означених міркувань, у ході судового розгляду не встановлено. Таким чином висновок відповідача, що ОСОБА_1 не є особою, передбаченою ст. 31 Закону України № 3773-VI, є обгрунтованим.

В силу приписів ч. 8 ст. 26 Закону № 3773-VI примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України.

Іноземці та особи без громадянства, зазначені у частині двадцятій або двадцять четвертій статті 4 цього Закону, не можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, яка вчинила акт збройної агресії проти України, або в країну, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України або відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України, зокрема, голосувала проти Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй "Про територіальну цілісність України" від 27 березня 2014 року № 68/262.

В ході розгляду даної справи відповідних обставин судом не встновлено.

Суд вважає, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення, воно відповідає критеріям, визначеним у ст. 2 КАС України, прийнято відповідно до наданих повноважень. Наявність родини у позивача в Україні не є достатньою правовою підставою для автоматичного залишення його на території України поза межами встановлених строків. Натомість його свідоме ігнорування обов`язку легалізувати своє перебування як іноземця на території України, невжиття відповідних передбачених законодавством заходів щодо цього, у тому числі у дипломатичний спосіб, підтверджено в ході судового розгляду.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Таким чином, під час прийняття оскаржуваного рішення Хмільницьким відділом УДМС у Вінницькій області , відповідач правомірно виходив з того, що позивач порушив правила перебування іноземців в Україні та ухилився від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, не продовживши останній. Враховуючи наведене, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати, зі сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову, слід залишити за позивачем. Докази понесення інших витрат сторонами не надано.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 268-271, 288 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України у Вінницькій області, Хмільницького відділу Управління державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 17.06.2026, зберігають свою дію до набрання законної сили цим судовим рішенням.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Павлюк О. О.