Ухвала суду № 137724964, 16.06.2026, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
16.06.2026
Номер справи
925/747/23
Номер документу
137724964
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

16 червня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/747/23

Вх.суду №8611/26 від 20.05.2026

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М.,

у судове засідання не з`явились: ліквідатора банкрута, представники від Управління Державної казначейської служби України у м.Черкасах Черкаської області, Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради, Черкаської окружної прокуратури,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду заяву від 20.05.2026 №04-11-10/915

заявника, Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області

про зміну способу та порядку виконання ухвали суду від 29.01.2026 та наказів суду від 27.03.2026

у справі за заявою

ініціюючого кредитора, Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області,

до боржника, Командитного товариства "Леонід",

про банкрутство юридичної особи,

УСТАНОВИВ:

1. Управлінням Державної казначейської служби України у м.Черкасах Черкаської області подано заяву від 20.05.2026 №04-11-10/915 з вимогами:

прийняти та розглянути заяву про зміну способу та порядку виконання ухвали Господарського суду Черкаської області від 29.01.2026 на підставі наказів Господарського суду Черкаської області від 27.03.2026 по справі №925/747/23;

змінити спосіб та порядок виконання наказу суду від 27.03.2026 по справі №925/747/23, а саме на "стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 38764676) на користь арбітражного керуючого Іванюка Олександра Миколайовича 159 071 грн 44 коп. основної грошової винагороди та 3 135 грн 71 коп. витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута";

змінити спосіб та порядок виконання наказу суду від 27.03.2026 по справі №925/747/23, а саме на "стягнути з Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 38764676) на користь арбітражного керуючого Іванюка Олександра Миколайовича 152 801 грн 30 коп. основної грошової винагороди та 3 012 грн 11 коп. витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута".

2. Заявник у заяві від 20.05.2026 №04-11-10/915 (а.с.99 т.8) пояснив,

що ухвалою суду від 29.01.2026 у цій справі, серед іншого, з Виконавчого комітету Черкаської міської ради стягнуто на користь арбітражного керуючого Іванюка О.М. 159 071,44 грн. основної грошової винагороди та 3 135,71 грн. витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута; що цією ж ухвалою на користь арбітражного керуючого Іванюка О.М. було стягнуто з Черкаської міської ради 152 801,30 грн. основної грошової винагороди та 3 012,11 грн. витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута;

що до Управління Державної казначейської служби України у м.Черкасах Черкаської області від арбітражного керуючого Іванюка О.М. надійшли заяви від 27.03.2026 №3 та від 27.03.2026 №2 про прийняття до виконання наказів суду від 27.03.2026, виданих на виконання вказаного вище судового рішення;

що відповідно до ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Органи Державної казначейської служби України не є органами примусового виконання судових рішень і відповідно не здійснюють заходів з примусового виконання рішень у порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження";

що у постанові Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215 "Про затвердження Положення про Державну казначейську службу України" йдеться про те, що Казначейство, відповідно до покладених на нього завдань, в тому числі здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду;

що безспірне списання коштів здійснюється органами Казначейства відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, якою затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі Порядок № 845);

що відповідно до абз.2 п.2 Порядку №845, боржники це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів, в частині здійснення, передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків зі спеціальним режимом використання;

що згідно з п.47 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України розпорядником бюджетних коштів є бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань, довгострокових зобов`язань за енергосервісом, середньострокових зобов`язань у сфері охорони здоров`я та здійснення витрат бюджету;

що водночас, головні розпорядники бюджетних коштів це бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень (п.18 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України);

що відповідно до ст.2 Бюджетного кодексу України, бюджетне асигнування це повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження;

що таким чином, безспірне списання коштів за рішеннями суду згідно з наведеними нормами провадиться виключно з боржника розпорядника бюджетних коштів;

що згідно з п.24 Порядку №845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки) або за його місцезнаходженням, документи, зазначені у пункті 6 Порядку №845;

що Черкаська міська рада та Виконавчий комітет Черкаської міської ради не обслуговуються в Управлінні та не мають відкритих рахунків в органах Казначейства;

що згідно з підп.3 п.9 Порядку №845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві, у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства, або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником, за яким є державний орган згідно із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";

що Черкаська міська рада орган місцевого самоврядування, а Виконавчий комітет Черкаської міської ради виконавчий орган органу місцевого самоврядування, відповідно Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" на них не розповсюджується, адже відповідно до ч.1 ст.2 цього Закону, Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за яким є: державний орган, державне підприємство та юридична особа, примусово реалізація майна якої заборонена відповідно до законодавства;

що п.47 Порядку №845 стосується тільки безспірного списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";

що відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та, у передбачених цим Законом випадках, на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів";

що таким чином, органи Державної казначейської служби України не є органами примусового виконання судових рішень і відповідно не здійснюють заходів з примусового виконання рішень у порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження";

що органи Казначейства у межах наданих повноважень Законом України "Про виконавче провадження", Порядком №845, під час виконання рішення суду про стягнення коштів з боржників органів місцевого самоврядування, здійснюють безспірне списання коштів з рахунків боржників, які відкриті в органах Казначейства;

що органи Казначейства не мають повноважень самостійно визначати та здійснювати заміну боржника іншою юридичною особою, рахунки якої відриті в органах Казначейства; що натомість повноваженнями щодо заміни боржника або зміни порядку чи способу виконання рішення суду має суд, який розглядав справу як суд першої інстанції;

що єдиним можливим способом виконати накази суду від 27.03.2026 є зміна способу та порядку їх виконання;

що система органів місцевого самоврядування у м.Черкасах має певні особливості, які полягають в розподілі повноважень Черкаської міської ради та її виконавчого комітету між відповідними структурними підрозділами департаментами/управліннями Черкаської міської ради, які визначені головними розпорядниками додатком №3 до рішення міської ради "Про бюджет Черкаської міської територіальної громади на 2026 рік (2357600000)" від 24.12.2025 № 91-201;

що саме департаменти/управління, як юридичні особи головні розпорядники (розпорядники) бюджетних коштів Черкаської міської ради та її виконавчого комітету, мають відкриті рахунки в органах казначейства та обслуговуються в Управлінні; що кожен з департаментів/управлінь відповідальний за конкретний визначений напрямок діяльності Черкаської міської ради та її виконавчого комітету;

що на запити Управління від 31.03.2026 № 04-11-07/660 та № 04-11-07/661 Черкаська міська рада та Виконавчий комітет Черкаської міської ради листами від 08.04.2026 № 6886/9048-01-20 та № 6887/9044-01-20 повідомили, що заборгованість у межах справи №925/747/23 буде внесена до Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2028 роки, після чого можливо буде здійснити зміну способу та порядку виконання рішення суду, шляхом внесення зміни у резолютивній частині рішення на визначення відповідальним Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, оскільки останній є виконавцем цієї Програми; що Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради не заперечує щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду по справі №925/747/23 за рахунок бюджетних асигнувань передбачених департаменту;

що з метою виконання судових рішень, затверджено Програму забезпечення виконання судових рішень на 2024-2028 роки, до якої рішенням Черкаської міської ради від 12.05.2026 № 95-1 внесено відповідні зміни про стягнення коштів з Черкаської міської ради та її виконавчого комітету, у якому відповідальним виконавцем Програми визначено Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.

4. Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради у заяві від 15.06.2026 (а.с.136 т.8) заявлені вимоги підтримав.

5. Учасники провадження у справі про банкрутство боржника були належним чином повідомлені про дату і час розгляду справи, однак участі своїх повноважних представників у судове засідання не забезпечили, про причини неявки до суду не повідомили.

Арбітражний керуючий Іванюк О.М. направив суду клопотання від 01.06.2026 №02-57/170 (вх.суду №9350/26 від 01.06.2026), у якому просив розглянути заяву без його участі.

Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради у направленій суду заяві від 15.06.2026 (вх.суду №10207/26 від 15.06.2026) просив розглянути справу без участі його представника.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з`явились.

6. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

7. Дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.

08.08.2023 ухвалою суду відкрито провадження про банкрутство боржника.

28.12.2023 постановою суду боржника визнано банкрутом, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Іванюка О.М.

31.03.2026 Управління Державної казначейської служби України у м.Черкасах Черкаської області звернулось до Черкаської міської ради з листом за №04-11-07/660, у якому зазначило, що "відповідно до наказу Господарського суду Черкаської області від 27.03.2026 по справі №925/747/23 боржником визначена Черкаська міська рада (...), яка не обслуговується в Управлінні та не має відкритих рахунків в органах Казначейства ", у зв`язку з чим просило" терміново надати інформацію (пояснення) щодо визначення розпорядника бюджетних коштів, який буде визначений відповідальним за виконання вищезазначеного виконавчого документа в частині стягнення на користь арбітражного керуючого Іванюка Олександра Миколайовича 152801 грн. 30 коп. основної грошової винагороди та 3012 грн. 11 коп. витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута " (а.с.113 т.8)

31.03.2026 Управління Державної казначейської служби України у м.Черкасах Черкаської області звернулось до Виконавчого комітету Черкаської міської ради з листом за №04-11-07/661, у якому зазначило, що " відповідно до наказу Господарського суду Черкаської області від 27.03.2026 по справі №925/747/23 боржником визначений Виконавчий комітет Черкаської міської ради (...), який не обслуговується в Управлінні та не має відкритих рахунків в органах Казначейства ", у зв`язку з чим просило "терміново надати інформацію (пояснення) щодо визначення розпорядника бюджетних коштів, який буде визначений відповідальним за виконання вищезазначеного виконавчого документа в частині стягнення на користь арбітражного керуючого Іванюка Олександра Миколайовича 159071 грн. 44 коп. основної грошової винагороди та 3135 грн. 71 коп. витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута " (а.с.112 т.8)

08.04.2026 Виконавчий комітет Черкаської міської ради та Черкаська міська рада у відповідь на звернення Управління Державної казначейської служби України у м.Черкасах Черкаської області від 31.03.2026 №04-11-07/661 та від 31.03.2026 №04-11-07/660 листами за вих.№6887/9044-01-20 та за вих.№6886/9048-01-20 повідомили, що не є головними розпорядниками коштів місцевого бюджету Черкаської територіальної громади та не є головними розпорядниками коштів міського бюджету при виконанні програм і заходів державного та місцевих бюджетів; що не має відкритих рахунків в органах Казначейства; що заборгованість у межах справи №925/747/23 буде внесена до Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2028 роки, після чого буде можливим змінити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом визначення відповідальним Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, оскільки останній є виконавцем цієї Програми; що Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради не заперечує проти виконання рішення (ухвали) суду від 29.01.2026 у справі №925/747/23 за рахунок передбачених Департаменту бюджетних асигнувань (а.с.105,107 т.8).

12.05.2026 рішенням Черкаської міської ради №95-1 (а.с.114 т.8) внесено зміни до рішення Черкаської міської ради від 16.10.2025 №8802 "Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 28.03.2024 №55-9 "Про затвердження Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки", зокрема, додаток №1 до Програми "Розрахунок фінансових витрат існуючої заборгованості за судовими рішеннями, що набрали законної сили, та виконавчими документами і перебувають на виконанні в виконавчих органах Черкаської міської ради" доповнено строчками 105-111 та викладено у новій редакції, зокрема:

"

107Основна грошова винагорода, витрати арбітражного керуючого 159 071,44 3 135,71Виконавчий комітет№925/747/2329.01.2026108Основна грошова винагорода, витрати арбітражного керуючого152 801,30 3 012,11Черкаська міська рада№925/747/2329.01.2026

"

20.05.2026 за вх.№8611/26 до суду надійшла заява, що розглядається.

8. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.

Відповідно до ст. 129№ Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:

ч.1 і 2 ст.18. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом;

ч.4 ст.75. Обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом;

ч.1 ст.327. Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції;

ч.1 і 3 ст.331. За заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45) (далі Порядок виконання судових рішень):

п.2. (…) безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;

п.3. Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій);

підп.2 п.4. Органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів;

підп.1, 2 і 4 п.5. Під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право: повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом, крім випадків виконання рішень про стягнення коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів; звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання; звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання; вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів;

п.3 п.9. Орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень;

п.31. У разі коли за визначеними органом Казначейства кодами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення (…). Боржник або бюджетна установа, що здійснює централізоване обслуговування боржника, зобов`язані протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органу Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ними з метою виконання судового рішення, та у разі, коли в результаті здійснення таких заходів не забезпечено виконання судового рішення у повному обсязі, - надсилати щомісяця повідомлення про вжиті заходи. Безспірне списання коштів здійснюється з моменту відкриття відповідних асигнувань (…).

Відповідно до Бюджетного кодексу України:

п.6, 8, 18, 36 і 47 ч.1 ст.2. Бюджетне асигнування повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне призначення повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування; Головні розпорядники бюджетних коштів бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень; місцевий фінансовий орган установа, що відповідно до законодавства України здійснює функції з складання прогнозів місцевих бюджетів, складання, виконання місцевих бюджетів, контролю за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, а також інші функції, пов`язані з управлінням коштами місцевого бюджету. Для цілей цього Кодексу орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань фінансів віднесено до місцевих фінансових органів; розпорядник бюджетних коштів бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань (…);

п.3 ч.1, ч.4, п.3 ч.5 ст.22. Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет відповідно до пунктів 2 і 3 частини другої цієї статті. Головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;

ч.1 ст.25. Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

ч.1 ст.43. При виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України (…). В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - органи Казначейства України), бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку;

підп.1 ч.9 розділу Прикінцеві та перехідні положення. Установити, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету: рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань (…);

Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

ч.1 ст.10. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами;

ч.1 ст.11. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи;

ч.1 ст.16. Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону;

ч.1,3 ст.51. Виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень (...) Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб (...)

Згідно з Цивільним кодексом України:

ч.1 ст.80. Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді;

ч.1 ст.96. Юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.

9. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до висновку про необхідність задовольнити заяву та встановити порядок виконання рішення суду.

Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 року №18-рп/2012). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 №11-рп/2012).

Згідно з Бюджетним Кодексом України безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду входить до компетенції Казначейства України. Управління Державної казначейської служби України у м.Черкасах у Черкаській області, як територіальний орган Казначейства, наділене повноваженнями щодо виконання судових рішень по стягненню коштів з місцевих бюджетів на підставі виконавчих листів шляхом безспірного списання коштів місцевих бюджетів.

Обставина відсутності у Черкаської міської ради та її Виконавчого комітету (як боржників за наказами Господарського суду Черкаської області від 27.03.2026 у справі №925/747/23), відкритих рахунків в органі Казначейства, є тією обставиною, яка робить виконання судового рішення про стягнення коштів з цих осіб неможливим та є підставою для зміни порядку виконання судового рішення.

Отже, суд дійшов висновку про необхідність встановити порядок виконання ухвали Господарського суду Черкаської області від 29.01.2026 у справі №925/747/23 та виданих на її виконання наказів суду від 27.03.2026, шляхом стягнення основної грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого з Черкаської міської ради та із Виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.

Керуючись ст.234, 235, 331 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Управління Державної казначейської служби України у м.Черкасах Черкаської області від 20.05.2026 №04-11-10/915 задовольнити повністю.

Встановити наступний порядок виконання ухвали Господарського суду Черкаської області від 29.01.2026 у справі №925/747/23 та виданих на його виконання наказів суду від 27.03.2026:

Стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул.Байди Вишневецького,36, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 04061547) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (18001, м.Черкаси, вул.Б.Вишневецького,36, ідентифікаційний код 38764676) на користь арбітражного керуючого Іванюка Олександра Миколайовича (адреса офісу: вул.Дмирівська, буд.6, с.Піщане, Золотоніський район, Черкаська область, 19723; поштова адреса для листування: а/с 707, м.Черкаси, 18003, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 159 071,44 грн. (сто п`ятдесят дев`ять тисяч сімдесят одна гривня 44 копійки) основної грошової винагороди та 3 135,71 грн. (три тисячі сто тридцять п`ять гривень 71 копійка) витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута у справі №925/747/23;

Стягнути з Черкаської міської ради (вул.Байди Вишневецького,36, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 25212542) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (18001, м.Черкаси, вул.Б.Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 38764676) на користь арбітражного керуючого Іванюка Олександра Миколайовича (адреса офісу: вул.Дмирівська, буд.6, с.Піщане, Золотоніський район, Черкаська область, 19723; поштова адреса для листування: а/с 707, м.Черкаси, 18003, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 152 801,30 грн. (сто п`ятдесят дві тисячі вісімсот одна гривня 30 копійок) основної грошової винагороди та 3 012,11 грн. (три тисячі дванадцять гривень 11 копійок) витрат, понесених у період виконання повноважень розпорядника майна боржника та ліквідатора банкрута у справі №925/747/23.

Ухвала суду набрала законної сили 26.06.2026. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.

Строк пред`явлення ухвали до виконання відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" три роки.

Повне судове рішення складено і підписано 26.06.2026.

Направити цю ухвалу заявнику, ліквідатору банкрута, членам комітету кредиторів (2).

С у д д я Хабазня Ю.А.

Я-5