Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2026 рокуСправа № 912/476/26
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради (вул. Бульварна, буд. 25, м. Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотранссервіс-21" (пр. Соборний, буд. 51/1, кабінет 10, м. Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000)
про зобов`язання вчинити дії
секретар судового засідання - Коваленко Т.А.;
представники сторін участі у судовому засіданні не брали,
у судовому засіданні підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення,
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотранссервіс-21" (далі - ТОВ "Екотранссервіс-21") з вимогами зобов`язати привести сміттєзвалище (полігон) побутових відходів м. Олександрії, що розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 3520384600:02:000:7501, площею 3 га, за адресою - Кіровоградська область, Олександрійський район, Лікарівська сільська рада у відповідність з вимогами Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 435 від 01.12.2010 та перемістити відходи розміщені поза межами вказаної земельної ділянки на територію сміттєзвалища (полігону), з покладенням судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про недотримання ТОВ "Екотранссервіс-21" вимог встановлених Правилами експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 435 від 01.12.2010 та інших вимог законодавства у сфері управління відходами, а також умов Договору про надання послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії від 24.02.2023 в частині надання відповідних послуг.
Ухвалою від 27.02.2026 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 30.03.2026.
17.03.2026 ТОВ "Екотранссервіс-21" подано відзив на позовну заяву.
18.03.2026 Управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради подано відповідь на відзив.
Підготовче засідання 30.03.2026 не відбулось з причин тимчасової непрацездатності судді Кабакової В.Г.
Ухвалою від 08.04.2026 прийнято справу до провадження суддею Глушковим М.С. та призначено підготовче засідання у справі на 23.04.2026.
Ухвалою від 23.04.2026 господарський суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 19.05.2026.
Протокольною ухвалою від 19.05.2026 суд оголосив перерву у судовому засіданні до 27.05.2026.
22.05.2026 Управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради подано заяву про вступ у справу представника.
Протокольною ухвалою від 27.05.2026 суд оголосив перерву у судовому засіданні до 16.06.2026.
У судовому засіданні 16.06.2026 представники сторін участі не брали, але про дату, час та місце його проведення були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на викладене, господарський суд розглядає справу в судовому засіданні 16.06.2026 за відсутності представників сторін.
У судовому засіданні 16.06.2026 досліджено докази у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд установив таке.
За результатами проведеного конкурсу з визначення виконавця послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, які затверджені рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 107 від 23.02.2023, між Управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради (далі - Управління ЖКГ, Замовник, позивач) та ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" (далі - Виконавець, відповідач) було укладено Договір на надання послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії від 24.02.2023 (далі - Договір, а.с. 45 - 47).
Відповідно до п. 1.1. Договору Виконавець зобов`язується надавати послуги із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, розташованого на території Лікарівської сільської ради (в 12 км північно-східної сторони від міста Олександрія, у напрямку автошляху Олександрія - Кременчук) (далі - Послуги), а Замовник зобов`язується виконувати обов`язки, передбачені цим договором.
За умовами п. 1.2. Договору метою Договору є забезпечення належної експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, приймання та захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів (великогабаритних відходів, в тому числі листя, гілля, дорожніх зметів та іншого сміття, яке утворюється фізичними та юридичними особами, а також природними умовами на території Олександрійської територіальної громади).
Згідно з п. 1.3. Договору експлуатація і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, приймання та захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів на ньому провадиться за рахунок коштів, отриманих Виконавцем від споживачів послуг сміттєзвалища (полігону) побутових відходів.
Підпунктом 3.4.1. Договору визначено, що Виконавець зобов`язується здійснювати приймання та захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів (великогабаритних відходів, в тому числі листя, гілля, дорожніх зметів та іншого сміття, яке утворюється фізичними та юридичними особами, а також природними умовами на території Олександрійської територіальної громади) та забезпечити належну експлуатацію і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії.
Виконавець зобов`язаний утримувати в належному технічному стані під`їзну дорогу та майданчик для розвантаження відходів, в тому числі при несприятливих погодних умовах (підп. 3.4.2. Договору).
Згідно з підп. 3.4.3. Договору Виконавець зобов`язується забезпечити якісне та належне надання послуг із приймання та захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів (великогабаритних відходів, в тому числі листя, гілля, дорожніх зметів та іншого сміття, яке утворюється фізичними та юридичними особами, а також природними умовами на території Олександрійської територіальної громади) та експлуатацію і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, відповідно до Закону України "Про відходи", Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про охорону праці", Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 р. № 435, Правил благоустрою та санітарного утримання території м. Олександрії, селищ Димитрове (Олександрійське), Пантаївка, сіл Звенигородка, Марто-Іванівка, затверджених рішенням Олександрійської міської ради від 06.06.2012 року № 623, Типових правил благоустрою території населеного пункту, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 року № 310, Державних санітарних норм, дотримання рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10.01.2006 р. № 5, інших вимог стандартів, нормативів, норм, порядків та Правил, що діють у сфері поводження з побутовими відходами, а також умов цього договору та Актів Замовника.
Відповідно до підп. 3.4.5 - 3.4.7. Договору Виконавець зобов`язаний забезпечувати належний захист ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, контроль викидів в атмосферне повітря, уникнення забруднення ґрунтів і підземних вод. А також зобов`язаний забезпечити належну організацію охорони праці та протипожежних заходів на сміттєзвалищі (полігоні) побутових відходів; призначати відповідальних осіб у сфері поводження з побутовими відходами.
Підпунктом 3.4.8. Договору визначено, що Виконавець зобов`язаний своєчасно надавати Замовнику повну та достовірну інформацію щодо виконання умов даного Договору, в тому числі: інформацію стосовно заїзду техніки на міське сміттєзвалище (полігон) побутових відходів без тенту (назва техніки, державний номерний знак та підприємство, якому підпорядкована техніка); інформацію про загальну кількість та тип працюючих спеціально обладнаних транспортних засобів; звіт про роботу міського сміттєзвалища (полігону) побутових відходів, загальні об`єми відходів та проблемні питання з роз`ясненням та пропозиціями щодо їх вирішення - щороку.
Замовник, згідно з умовами укладеного Договору має право проводити перевірки якості надання Послуг, шляхом обстеження території сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії та оформлювати результати перевірок Актами обстеження, а також має право вимагати усунення Виконавцем виявлених під час перевірок недоліків у наданні Послуг у строки встановлені Актом обстеження, вимагати від Виконавця забезпечення безперервного надання Послуг, а також вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, умов цього договору (підп. 3.1.1., 3.1.2., 3.1.6. Договору).
Виконавець в свою чергу зобов`язаний у строк, що не перевищує 15 днів з моменту встановлення Замовником чи уповноваженим органом державного нагляду (контролю) порушення Виконавцем умов цього Договору, усунути виявлені порушення та письмово повідомити про це Замовника (підп. 3.4.13. Договору).
У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України та цим Договором. Виконавець несе особисту відповідальність за організацію умов з техніки безпеки на міському сміттєзвалищі (полігоні) побутових відходів і виконання його працівниками норм з охорони праці. У разі систематичного невиконання Виконавцем своїх обов`язків за цим договором (незадовільне надання Послуг, наявність скарг споживачів на послуг, невідповідність санітарним та технічним нормам звалища, тощо), Замовник інформує про це Виконавця в письмовій формі (формі Акта). Виконавець подає Замовнику план та графік усунення недоліків, а Замовник надає Виконавцю розумні строки на усунення недоліків. Якщо всі недоліки не усунуті протягом установленого терміну, то Замовник ставить питання перед виконавчим комітетом Олександрійської міської ради, щодо призначення в установленому порядку іншого виконавця Послуг на території, визначеній цим договором (п. 4.1., 4.2., 4.4. Договору).
Умовами п. 5.2. сторони погодили, що у разі недосягнення Сторонами згоди спори (розбіжності) вирішуються у судовому порядку.
Цей Договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами і діє до "24" лютого 2028 року, або до прийняття рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради про затвердження результатів конкурсу з визначення відповідно до умов пп. 3.1.8., п. 4.4. цього Договору іншого виконавця Послуг та укладення з ним договору в порядку та у відповідності до чинного законодавства України.
Договір підписано сторонами та скріплено печатками.
11.04.2025 робочою групою (у складі представників Управління ЖКГ, Комунального підприємства "Муніципальна безпека Олександрійської міської ради", ВЗНС Олександрійського РУ ГУ ДСНС України в Кіровоградській області, Олександрійського районного відділу державного екологічного нагляду (контролю) Кіровоградської області, заступника директора ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21") з метою проведення обстеження та перевірки санітарно-технічного стану сміттєзвалища побутових відходів та прилеглої до нього території, оцінки якості надання послуг ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21", додержання вимог екологічного законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами та Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 № 435 та ліквідації утримувачем сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" недоліків утримання сміттєзвалища, встановлених в результаті попередніх обстежень) було проведено обстеження сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів, яке розташоване в 12 км північно-східної сторони від міста Олександрії, вздовж автодороги Олександрія-Кременчук на території Лікарівської сільської ради, що зафіксовано Актом обстеження від 11.04.2025 (а.с. 31-34).
У ході обстеження установлено ряд порушень (недоліків) в утриманні полігону твердих побутових та нетоксичних промислових відходів.
Також у Акті викладено висновки та рекомендації: встановлені недоліки з утримання полігону твердих побутових та нетоксичних промислових відходів є порушенням умов 3.4. Договору від 24.02.2023; зобов`язати ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" протягом 10 календарних днів відпрацювати заходи, спрямовані на усунення недоліків, виявлених в ході обстеження. При ігноруванні вимоги, пропонувати виконавчому комітету Олександрійської міської ради розглянути питання дострокового розірвання з ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" договору про надання послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів м. Олександрії та визначення в установленому чинним законодавством порядку іншого виконавця послуг (а.с. 31).
Листом № 1104/1 від 11.04.2025 відповідач повідомив позивача про намір дострокового розірвання договору на надання послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії від 24.02.2023 (п. 7.1.) (а.с. 50).
У подальшому, листом № 30004/1 від 30.04.2025 відповідач повідомив позивача про те, що ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" прикладає максимум зусиль задля виконання та дотримання вимог Правил експлуатації полігонів побутових відходів, а також повідомляє про проведені ним заходи (а.с. 48-49).
Також Протоколом засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №5 від 17.04.2025 директора ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" зобов`язано терміново до 30.04.2025:
- розробити щорічний технологічний план організації робіт із захоронення відходів, на якому позначаються робочі карти, ширина якої становить до 15 м, а довжина від 50 до 120 м;
- постійно укривати ізольованим шаром (ґрунту, глини, подрібнених будівельних відходів, тощо) завтовшки не менше 20 см, ущільнений шар відходів, який досяг позначки 2,0-2,5 м;
- забезпечити територію сміттєзвалища протипожежним водопостачанням (свердловина для збору технічної води на випадок необхідності пожежегасіння);
- встановити дві металеві ємності для зберігання води, які мають використовуватися для гасіння на випадок пожежі привести у стан, придатний для використання (під час гасіння пожеж ємності були порожні, вражені корозією, встановлені на ґрунті без твердого покриття і не мають пристосувань для збору води та пожежних рукавів);
- посадовим особам підтвердити проходження навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки у встановленому законодавством порядку;
- надати зареєстровану декларацію матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
- обладнати полігон системами вилучення та знешкодження біогазу шляхом встановлення металевих труб діаметром 0,3-0,4м з висотою над шаром відходів не менше 2м;
- по периметру сміттєзвалища встановити сітчасті огорожі розміром 1,7х2,0м, які мають затримувати легкі фракції під час вітрів та не давати їм розповсюджуватися на територіях за межами полігону;
- забезпечити сміттєзвалище технікою, яка може залучатись для розгортання (культивації) сміття під час гасіння пожеж (бульдозери, гусеничні трактори та інше);
- створити матеріально-технічний резерв у вигляді запасу ПММ, який можна використовувати на випадок виникнення пожеж на сміттєзвалищі;
- розробити програму моніторингу полігона та забезпечити її виконання;
- виконати вимоги, щодо усунення порушень встановлених Актом обстеження сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів від 11.04.2025 (а.с. 61-62).
Листом № 07-297 від 23.04.2025 позивач у відповідь на лист № 1104/1 від 11.04.2025 повторно повідомив відповідача про наявні порушення та виклав вимогу усунути виявлені недоліки (порушення), викладені в раніше надісланому Акті обстеження від 11.04.2025. Позивач зазначив, що у разі не усунення виявлених недоліків розглядатиметься питання щодо дострокового розірвання Договору з ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" із зобов`язанням ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" привести сміттєзвалище (полігон) побутових відходів м. Олександрії до належних санітарних норм і меж, після чого передати його Актом прийому-передачі новому Виконавцю послуг (а.с. 51).
Листом від 30.04.2025 № 3004/1 відповідач повідомив позивача про часткове усунення недоліків (порушень) викладених в Акті обстеження сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів від 11.04.2025.
21.05.2025 робоча група, з метою проведення обстеження та перевірки санітарно-технічного стану сміттєзвалища побутових відходів та прилеглої до нього території, оцінки якості надання послуг ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21", додержання вимог екологічного законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами та Правил експлуатації полігонів побутових відходів та ліквідації утримувачем сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" недоліків утримання сміттєзвалища, встановлених в результаті попередніх обстежень повторно здійснила виїзд на сміттєзвалище. У ході обстеження встановлено ряд порушень (недоліків) в утриманні полігону твердих побутових та нетоксичних промислових відходів.
У Акті викладено висновки та рекомендації: ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" необхідно продовжити усувати встановлені недоліки з утримання полігону твердих побутових та нетоксичних промислових відходів і не допускати порушення умов Договору про надання послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів м. Олександрії від 24.02.2023 (а.с. 22).
29.10.2025 робоча група, з метою проведення обстеження та перевірки санітарно-технічного стану сміттєзвалища побутових відходів та прилеглої до нього території, оцінки якості надання послуг ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21", додержання вимог екологічного законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами та Правил експлуатації полігонів побутових відходів та ліквідації утримувачем сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" недоліків утримання сміттєзвалища, встановлених в результаті попередніх обстежень здійснила виїзд на сміттєзвалище. У ході обстеження встановлено ряд порушень (недоліків) в утриманні полігону твердих побутових та нетоксичних промислових відходів.
У Акті викладено висновки та рекомендації: керівництву ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" необхідно невідкладно забезпечити залучення важкої техніки для виконання робіт по розгортанню та пересипанню відходів; ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" не допускати накопичення відходів на земельних ділянках за межами першої черги полігону; продовжити роботу по усуненню встановлених недоліків з утримання полігону твердих побутових та нетоксичних промислових доходів і не допускати умов Договору (а.с. 27-28).
У подальшому, 08.01.2026 робоча група, з метою проведення обстеження та перевірки санітарно-технічного стану сміттєзвалища побутових відходів та прилеглої до нього території, оцінки якості надання послуг ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21", додержання вимог екологічного законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами та Правил експлуатації полігонів побутових відходів та ліквідації утримувачем сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" недоліків утримання сміттєзвалища, встановлених в результаті попередніх обстежень знову здійснила виїзд на сміттєзвалище, що зафіксовано Актом обстеження від 08.01.2026. У ході обстеження встановлено ряд порушень (недоліків) в утриманні полігону твердих побутових та нетоксичних промислових відходів.
У Акті викладено висновки та рекомендації: керівництву ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" необхідно невідкладно забезпечити залучення важкої техніки для виконання робіт по розгортанню та пересипанню відходів; ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" не допускати накопичення відходів на земельних ділянках за межами першої черги полігону; продовжити роботу по усуненню встановлених недоліків з утримання полігону твердих побутових та нетоксичних промислових доходів і не допускати умов Договору (а.с. 18-19).
Листом від 13.01.2026 відповідачем було повідомлено про проведене обстеження, до якого додано примірник Акта обстеження сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів від 08.01.2026 року та зобов`язано невідкладно вжити заходів на усунення вказаних в ньому недоліків (порушень) (а.с. 53).
22.01.2026 робоча група, з метою проведення обстеження та перевірки санітарно-технічного стану сміттєзвалища побутових відходів та прилеглої до нього території, оцінки якості надання послуг ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21", додержання вимог екологічного законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами та Правил експлуатації полігонів побутових відходів та ліквідації утримувачем сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" недоліків утримання сміттєзвалища, встановлених в результаті попередніх обстежень здійснила виїзд на сміттєзвалище, що зафіксовано Актом обстеження від 21.05.2025.
В ході обстеження виявлено наступні недоліки (порушення): наявні нерівності та вибоїни окремими місцями на під`їзній ґрунтово-щебеневій дорозі, спостерігаються сліди розмивання дорожнього покриття під час опадів; на узбіччі під`їзної дороги наявна незначна кількість різнорідних відходів; не встановлені автомобільні ваги для обліку усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів; на КПП не встановлена вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами; відсутні репера для контролю ступеню ущільнення відходів; територію полігону не обмежено нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод; не встановлено спеціальне звукове та біоакустичне обладнання для відлякування птахів; господарська зона полігона побутових відходів і територія КПП у темний час доби не освітлюється; пожежний щит недоукомплектований протипожежним інвентарем згідно норм належності; дегазація полігону не здійснюється (не створено систему вилучення та знешкодження біогазу); по більшій частині периметру сміттєзвалища відсутні сітчасті огорожі розміром 1,7х2,0м, які мають затримувати легкі фракції під час вітрів та не давати їм розповсюджуватися на територіях за межами полігону; пересипання відходів шаром ґрунту не здійснюється; димові труби від печей, що встановлені у вагончиках не обладнані іскрогасниками; об`єкт не забезпечено протипожежним водопостачанням (відсутня свердловина для збору технічної води на випадок необхідності пожежегасіння, дві металеві ємності для зберігання води, які мають використовуватися для гасіння на випадок пожежі порожні, вражені корозією, встановлені на ґрунті без твердого покриття і не мають пристосувань для збору води та пожежних рукавів; на момент огляду спостерігалося незначне задимлення; не проводяться роботи із своєчасного розгортання відходів, що унеможливлює проїзд сміттєвозів до місць розвантаження; вивантаження відходів частково здійснюється за межами сміттєзвалища (полігону) побутових відходів.
У Акті викладено висновки та рекомендації: а саме, вимога до ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" усунути виявлені під час перевірки вищевказані недоліки та порушення у наданні послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, а також недоліки, виявлені в ході попередніх комісійних обстежень у термін до 11.02.2026 та письмово повідомити про це управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради (а.с. 24-25).
Позивач на адресу відповідача направив листа №07-52 від 30.01.2026 про утримання сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів, до якого додано примірник Акта обстеження сміттєзвалища (полігону) твердих побутових та нетоксичних промислових відходів від 22.01.2026 з вимогою усунути виявлені під час перевірки недоліки та порушення у наданні послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, а також недоліки, виявлені в ході попередніх комісійних обстежень у термін до 11.02.2026 письмово повідомити про це Замовника, разом з чим надати звіт про роботу міського сміттєзвалища (полігону) побутових відходів, загальні об`єми відходів. Також Замовником було зобов`язано відходи розміщені товариством поза межами території сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії перемістити в його межі шляхом залучення важкої техніки та в подальшому не допускати вивантаження відходів за межами сміттєзвалища (полігону) (а.с. 54).
Позивач зазначає, що відповіді з повідомленням про усунуті недоліки (порушення) та інформація, яка вимагалася листом № 07-52 від 30.01.2026 від відповідача не надходило.
На підставі вищевикладеного позивач звернувся до суду з даним позовом для захисту та відновлення своїх порушених прав.
У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що ТОВ "ЕКОТРАНССЕРВІС-21" здійснює самообслуговування сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, однак, межа переданого відповідачу в обслуговування сміттєзвалища в натурі (на місцевості) не визначені, межові знаки на зберігання відповідачеві не передані, що позбавляє останнього можливості визначити межі сміттєзвалища та здійснювати захоронення твердих побутових та нетоксичних промислових відходів у межах сміттєзвалища.
У відповіді на відзив на позовну заяву позивач зазначив, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) була виготовлена Приватним підприємством "Геомарк". Земельна ділянка сформована, їй присвоєно кадастровий номер 3520384600:02:000:7501, визначено межі, площу та внесено інформацію про неї до Державного земельного кадастру, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0000303002026 від 26.02.2026 року. Паспорт місця видалення відходів № 51 від 10.12.2008 наявний відповідача разом із технічною документацією, що підтверджується наданою відповідачем належним чином завіреною копією відповіді Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації №26-01- 23/1026/0.261 від 25.05.2023 про внесення щорічних змін до паспорта місця видалення відходів на лист відповідача № 1605-23/1 від 16.05.2023. Відтак, позивач зазначає, що у відповідача наявна вся необхідна інформація та документи для забезпечення належного надання послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії за договором від 24.02.2023 і усунення встановлених порушень.
Розглядаючи спір по суті суд зазначає таке.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про управління відходами" цей Закон регулює відносини, пов`язані із запобіганням утворенню та з управлінням відходами, що утворюються в Україні, а також з управлінням відходами, що перевозяться через територію України, вивозяться за її межі та ввозяться в Україну з метою відновлення, у тому числі рециклінгу.
Захоронення відходів здійснюється на полігонах, що відповідають вимогам законодавства та технологічне обладнання яких забезпечує захист ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, контроль викидів в атмосферне повітря, забруднення ґрунтів і підземних вод. Суб`єкт господарювання, що здійснює управління полігоном, повинен мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а в разі захоронення небезпечних відходів - ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами (ч. 1 ст. 40 Закону України "Про управління відходами").
За умовами ч. 3 ст. 40 Закону України "Про управління відходами" Правила технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 435 від 01.12.2010 затверджено Правила експлуатації полігонів побутових відходів (далі - Правила), які є обов`язковими для суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють діяльність, пов`язану з експлуатацією та утриманням полігонів побутових відходів (п. 1.1. Правил).
Ці Правила поширюються на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (п. 1.2. Правил).
Відповідно до п. 2.2. Правил на кожному полігоні побутових відходів має бути контрольно-пропускний пункт (далі - КПП) і повинні бути встановлені автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів.
На КПП повинна бути встановлена вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами (п. 2.6. Правил).
На полігонах побутових відходів мають бути розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти. Ширина робочої карти становить до 15 м, а довжина - від 50 до 120 м. Ці розміри можуть змінюватись залежно від технології складування та продуктивності полігона побутових відходів (п. 3.2. Правил).
Після заповнення зони розвантаження відходи мають бути розрівнені і ущільнені шаром від 0,5 до 1,0 м залежно від механізмів, що застосовуються (для бульдозерів - до 0,5 м, для котків-ущільнювачів - до 1,0 м). З метою досягнення необхідного ступеня ущільнення та створення рівної, без вибоїн та гострих виступів, поверхні, по якій спеціально обладнані транспортні засоби могли б рухатися, не пошкоджуючи агрегатів та шин, бульдозери і котки-ущільнювачі мають здійснити 3-5 проїздів (п. 3.15. Правил).
Заповнення робочої карти триває доти, доки ущільнений шар відходів не досягне 2,0 - 2,5 м. Після цього не пізніше ніж через 3 дні його слід укрити ізолювальним шаром (ґрунту, глини, подрібнених будівельних відходів тощо) завтовшки не менше 20 см. До закінчення робочого дня зона розвантаження має бути розрівняна та ущільнена (п. 3.17., 3.19. Правил).
На полігонах має бути створена система моніторингу та заходи екологічної безпеки мають бути спрямовані на захист нормального стану повітря, ґрунту та підземних вод. На основних напрямках поширення легких фракцій відходів встановлюються тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі. Один раз на добу огорожу, що затримує леткі фракції, слід очищати. Керівник (власник) полігона побутових відходів зобов`язаний забезпечити проведення контролю за станом атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони та на виробничій території атестованою лабораторією. Перелік забруднюючих речовин, періодичність та точки відбору проб повітря повинні узгоджуватися відповідно до Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними та біологічними речовинами), затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 09.07.97 № 201 (п. 5.1., 5.3, 5.4. Правил).
Необхідно відкачувати один раз на 10 днів розчин із дезбар`єру у цистерну з подальшим транспортуванням асенізаційними машинами на очисні споруди каналізації (п. 5.6. Правил).
При температурі повітря понад +25 град. C ділянки ущільнення відходів необхідно поливати водою з розрахунку 10 л на 1 куб.м побутових відходів або розчином із дезбар`єру (п. 5.7. Правил).
Територія полігона побутових відходів має бути обмежена нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод. Не рідше ніж двічі на місяць операторам інженерного обладнання полігона слід проводити її огляд і за потреби очищати (п. 5.9. Правил).
Полігон побутових відходів повинен бути оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату (п. 5.11. Правил).
Для відлякування птахів встановлюється спеціальне звукове та біоакустичне обладнання. Екологічні і санітарно-технічні заходи, які здійснюються протягом року, заносяться у паспорт місць видалення відходів, відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 № 1216 (п. 5.12, 5.13. Правил).
Полігони побутових відходів повинні мати охорону (п. 6.1. Правил).
По периметру території полігона побутових відходів має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП (п. 6.7. Правил).
При в`їзді на полігон побутових відходів має бути встановлений шлагбаум або в`їзні ворота (п. 6.8. Правил).
Господарська зона полігона побутових відходів і територія КПП у темний час доби мають бути освітлені. Слід вважати достатнім освітлення не менше 5 лк (п. 6.11. Правил).
Унаслідок біохімічних процесів у тілі полігона побутових відходів утворюється біогаз. Щоб запобігти його вибуху і пожежам створюється система вилучення та знешкодження біогазу (п. 7.11. Правил).
Свердловини облаштовуються металевими або полімерними трубами діаметром 200 мм і більше з перфорацією у заглибленій частині до 2,5 - 3,0 м (п. 7.12. Правил).
У міру зростання шару відходів трубу слід нарощувати таким чином, щоб висота над поверхнею становила не менше 1,5 м (п. 7.13. Правил).
Частина труби, що виступає над поверхнею, має бути пофарбована в яскравий оранжевий колір, щоб запобігти її руйнуванню транспортними засобами (п. 7.14. Правил).
Якщо полігон побутових відходів має куполоподібну форму, дренажні свердловини для витікання біогазу можуть бути горизонтальними (п. 7.15. Правил).
Організація охорони праці на полігонах побутових відходів здійснюється відповідно до Закону України "Про охорону праці" і передбачає виконання заходів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності (п. 8.1. Правил).
Для роботи на полігоні побутових відходів допускаються чоловіки і жінки віком від 18 років, які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань за станом здоров`я, пройшли інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії (п. 8.4. Правил).
Персонал полігонів побутових відходів повинен проходити відповідні інструктажі, навчання (підвищення кваліфікації), перевірку знань з питань охорони праці відповідно до Типового положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26.01.2005, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України № 231/10511 від 15.02.2005 за (п. 8.5. Правил).
За змістом ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст. 626 - 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Відповідно до ст. 901 ЦК Україні за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 902 ЦК України визначено, що виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Договір, відповідно до ст. 629 ЦК України, є обов`язковим для виконання сторонами.
За приписами ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
В силу вимог ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як установлено матеріалами справи, на підставі договору між сторонами виникли правовідносини з надання послуг із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, за якими відповідач зобов`язався надати послуги із захоронення твердих побутових і нетоксичних промислових відходів та експлуатації і утримання сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії, а позивач - виконувати обов`язки, передбачені цим Договором.
Разом з тим, відповідач в порушення умов договору (п. 3.4.) не дотримався вимог Правил експлуатації полігонів побутових відходів.
Матеріали справи також свідчать, що позивач на виконання умов Договору провів перевірки якості надання Послуг, шляхом обстеження території сміттєзвалища (полігону) побутових відходів м. Олександрії та оформив Акти обстеження, а також вимагав від відповідача усунути виявлені під час перевірок недоліки у наданні Послуг у строки встановлені Актом обстеження, забезпечити безперервне надання Послуг, а також дотриматись вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, умов цього договору.
Відповідач, у свою чергу, виявлені позивачем недоліки усував частково.
Доказів належного виконання зобов`язань за спірним Договором відповідач не надав.
Щодо заперечень відповідача, викладених у відзиві, суд зазначає, що земельна ділянка сформована, їй присвоєно кадастровий номер 3520384600:02:000:7501, визначено межі, площу та внесено інформацію про неї до Державного земельного кадастру, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0000303002026 від 26.02.2026 (а.с. 11-16). Паспорт місця видалення відходів №51 від 10.12.2008 наявний у відповідача разом із технічною документацією, що підтверджується наданою позивачем належним чином завіреною копією відповіді Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації №26-01- 23/1026/0.261 від 25.05.2023 про внесення щорічних змін до паспорта місця видалення відходів на лист відповідача № 1605-23/1 від 16.05.2023 (а.с. 111).
Відтак, твердження відповідача про відсутність у нього межі переданого в обслуговування сміттєзвалища в натурі (на місцевості) не визначені, межові знаки на зберігання відповідачеві не передані суд відхиляє.
Згідно зі ст. 15, 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, є примусове виконання обов`язку в натурі.
Так, у постанові від 29.06.2021 у справі № 910/2842/20 Верховний Суд зазначив, що згідно з п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України та абз. 6 ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов`язку в натурі. Отже, суд вправі задовольнити позов про спонукання виконати умови договору лише в разі, якщо встановить, що у особи такий обов`язок наявний, але вона ухилилася від його виконання. При цьому у справі має бути доведено наявність відповідного правовідношення, а саме прямого законодавчого обов`язку відповідача щодо виконання договору.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.05.2019 по справі № 910/16744/17 вказала, що такий спосіб захисту як примусове виконання обов`язку в натурі застосовується у зобов`язальних правовідносинах у випадках, коли особа має виконати зобов`язання на користь позивача, але відмовляється від виконання останнього чи уникає його. Примусове виконання обов`язку в натурі має наслідком імперативне присудження за рішенням суду (стягнення, витребування тощо), і не спрямоване на підсилення існуючого зобов`язання, яке не виконується, способом його відтворення в резолютивній частині рішення суду аналогічно тому, як воно було унормовано сторонами у договорі.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.94 року серія A, № 303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див.рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).
З огляду на встановлені обставини, всі інші доводи та міркування сторін не мають вирішального впливу на результат вирішення спору, тому з урахуванням принципу процесуальної економії не потребують детальної відповіді суду.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про зобов`язання привести сміттєзвалище (полігон) побутових відходів м. Олександрії, що розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 3520384600:02:000:7501, площею 3 га, за адресою - Кіровоградська область, Олександрійський район, Лікарівська сільська рада у відповідність з вимогами Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 435 від 01.12.2010 року та перемістити відходи розміщені поза межами вказаної земельної ділянки на територію сміттєзвалища (полігону) підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача.
Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2026 рік" визначено, що у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу становить у розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2026 року 3 328,00 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, розмір судового збору за подання позовної заяви з урахуванням положень статті 4 Закону України "Про судовий збір" становить 2 662,40 грн (3 328,00 грн х 0,8).
Позивачем сплачено 3 328,00 грн судового збору за платіжною інструкцією № 53 від 24.02.2026, відтак, позивач вправі повернути зайво сплачений судовий збір шляхом звернення до суду з відповідною заявою.
Керуючись ст. ст. 123, 126, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотранссервіс-21" (пр. Соборний, буд. 51/1, кабінет 10, м. Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000, код ЄДРПОУ - 44151407) привести сміттєзвалище (полігон) побутових відходів м. Олександрії, що розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 3520384600:02:000:7501, площею 3 га, за адресою - Кіровоградська область, Олександрійський район, Лікарівська сільська рада у відповідність з вимогами Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 435 від 01.12.2010 року та перемістити відходи розміщені поза межами вказаної земельної ділянки на територію сміттєзвалища (полігону).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотранссервіс-21" (пр. Соборний, буд. 51/1, кабінет 10, м. Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000, код ЄДРПОУ - 44151407) на користь Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради (вул. Бульварна, буд. 25, м. Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000, код ЄДРПОУ - 30327520) судовий збір у розмірі 2 662,40 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати позивачу та відповідачу через систему "Електронний суд".
Повний текст рішення складено - 26.06.2026.
Суддя М.С. Глушков