Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 635/5610/26
Провадження № 3/635/1819/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2026 року смт Покотилівка Харківський район Харківська область
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Даниленко Т.П.,
за участі секретаря судового засідання Альохіної В.В.,
прокурора Мельничука О.О.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративні матеріали, що надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Харківської області Золочівського району с.Уди, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , останнє місце роботи: ДУ «Темнівська виправна колонія (№100)», посада молодший інспектор відділу охорони, зареєстрованого та фактично мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до відповідальності за корупційні та пов`язані з корупцією діяння не притягувався,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
04.06.2026 до Харківського районного суду Харківської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 23.06.2026 об`єднано в одне провадження адміністративні матеріали за ч.1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , а саме: справа № 635/5610/26 (провадження 3/635/1819/2026), справа № 635/5612/26 (провадження 3/635/1821/2026).
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №479 від 29.05.2026 ОСОБА_1 , будучи молодшим сержантом внутрішньої служби, 23.05.2025 звільненим з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», являючись відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 23.09.2025 о 08.33, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2025 по 23.05.2025, (при звільненні) (далі декларація при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення №480 від 29.05.2026 ОСОБА_1 , будучи молодшим сержантом внутрішньої служби, 23.05.2025 звільненим з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», являючись відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 13.05.2026 о 12.57, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2025 рік (далі щорічна декларація за 2025 рік), чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколах підтримав, факт правопорушення визнав, щиро розкаявся у вчиненому.
Суд, вислухавши позицію ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, зазначає про таке.
Судом встановлено, що відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 6, ст. 11, ч. ч. 1, 6 ст. 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров`я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України. Установи виконання покарань та слідчі ізолятори утворюються і ліквідуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та виконують функції, передбачені законом та іншими нормативно-правовими актами. До персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби). Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюються такі спеціальні звання: молодший начальницький склад: молодший сержант внутрішньої служби; сержант внутрішньої служби; старший сержант внутрішньої служби; старшина внутрішньої служби; прапорщик внутрішньої служби; старший прапорщик внутрішньої служби.
Наказом виконувача обов`язків начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 30.08.2024 № 138/ОС-24 ОСОБА_1 з 30.08.2024 призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)».
ОСОБА_1 30.08.2024 склав присягу співробітника Державної кримінально-виконавчої служби України.
Наказом начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 29.11.2024 № 192/ОС-24 ОСОБА_1 присвоєно звання молодшого сержанта внутрішньої служби.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 23.05.2025 № 94/ОС-25 ОСОБА_1 23.05.2025 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони вказаної установи.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Так, ОСОБА_1 13.05.2026 о 12.57 подав щорічну декларацію за 2025 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/aa211d9e-e494-4b57-909f-61196c5ae17d.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2025 рік (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинен був подати до 01.04.2026) подав 13.05.2026, тобто несвоєчасно.
Крім того, наказом виконувача обов`язків начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 30.08.2024 № 138/ОС-24 ОСОБА_1 з 30.08.2024 призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)».
ОСОБА_1 30.08.2024 склав присягу співробітника Державної кримінально-виконавчої служби України.
Наказом начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 29.11.2024 № 192/ОС-24 ОСОБА_1 присвоєно звання молодшого сержанта внутрішньої служби.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 23.05.2025 № 94/ОС-25 ОСОБА_1 23.05.2025 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони вказаної установи.
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності він знову здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжував та не розпочав.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності. Втрата статусу суб`єкта декларування у зв`язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов`язує особу подавати декларацію будь-якого виду.
Так, ОСОБА_1 , якого 23.05.2025 звільнено з державної кримінально-виконавчої служби, 23.09.2025 о 08.33 подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
При цьому у декларації при звільненні ОСОБА_1 не правильно зазначено період за який вона подавалася (зазначено з 03.02.2025 по 23.05.2025 замість з 01.01.2025 по 23.05.2025).
Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/1f5483d2-5e2e-4bba-819d-48af6c18c9e5.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 подав декларацію при звільненні пізніше ніж упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності особи, уповноваженої на виконання функцій держави, а саме: 23.09.2025, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 651 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
ОСОБА_1 , будучи молодшим сержантом внутрішньої служби, якого 23.05.2025 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», являючись згідно з п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 23.09.2025 о 08.33, подав без поважних причин декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
ОСОБА_1 не виконав вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв`язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи молодшим сержантом внутрішньої служби, якого 23.05.2025 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», являючись згідно з п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 13.05.2026 о 12.57, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2025 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
ОСОБА_1 не виконав вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв`язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Будь-яких обставин, які об`єктивно могли завадити ОСОБА_1 своєчасно подати зазначені декларації у встановлений законом строк останнім не наведено, будь-яких доказів на підтвердження поважності причин несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 суду не надано.
Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується протоколами про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, №479, 480 від 29.05.2026, доданими до протоколів матеріалами, поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засіданні.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставинами, що пом`якшують відповідальність, є щире каяття ОСОБА_1 .
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, щире каяття ОСОБА_1 , а також те, що він притягується до адміністративної відповідальності вперше, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП призначити остаточне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2026 становить суму в розмірі 665,60 грн.
Сума судового збору на підставі ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 в дохід держави.
На підставі Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст.ст.172-6 ч.1, 283, 284 КУпАП, суд
УХВАЛИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Реквізити для сплати адміністративного штрафу:
Код бюджетної класифікації 21081100
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
МФО 899998
Код отримувача 37874947
Отримувач ГУК Харків обл/СТГ Липцi/21081100
Номер рахунку UA918999980313060106000020635 (Липецька ТГ)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати судового збору:
ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106
Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету 22030106
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області.
Суддя Т.П.Даниленко