Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 399/957/25
провадження № 2/399/6/2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2026 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Шуліки О.О.,
зі секретарем судового засідання Бобрик І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-ще Онуфріївка Олександрійського району Кіровоградської області справу за позовною заявою керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Онуфріївської селищної ради до ОСОБА_1 про дострокове розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ
Короткий зміст позовних вимог:
26.09.2025 року керівник Олександрійської окружної прокуратури в інтересах Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , згідно якої прохає суд розірвати договір оренди землі, укладений 30.10.2020 року між Млинківською сільською радою (код ЄДРПОУ 04366425) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо земельної ділянки площею 8 Га з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088. Зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) повернути Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366347) земельну ділянку площею 8 Га з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088. Стягнути з відповідача на користь відповідача судові витрати.
Свої вимоги мотивували тим, що відповідно до п. 1 рішення Млинківської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області від 24.02.2020 № 355 «Про надання дозволу на передачу в оренду земельної ділянки комунальної власності» затверджено проєкт землеустрою щодо відведення у оренду земельної ділянки площею 8 га, у тому числі 8 га для сінокосіння та випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) кадастровий номер 3524684700:02:000:9088 із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності Млинківської сілської ради Онуфріївського району Кіровоградської області за межами населеного пункту. Пунктом 2 вказаного рішення передано в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 8 га, у тому числі 8 га пасовищ для сінокосіння та випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) кадастровий номер 3524684700:02:000:9088 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населеного пункту строком на 10 років. На підставі зазначеного рішення органу місцевого самоврядування 30.10.2020 між Млинківською сільською радою Онуфріївського району Кіровоградської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі. Відповідно до п. 1 вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби, яка знаходиться на території Млинківської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області. Згідно з п. 2 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8 га, у тому числі 8 га для сінокосіння та випасання худоби, з кадастровим номером земельної ділянки 3524684700:02:000:9088. Разом з цим, договором передбачено також умови використання земельної ділянки, зокрема зазначено, що в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби. Умови збереження стану об`єкта оренди: екологічна безпека та збереження родючості ґрунтів, дотримання державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі. Використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням (пункти 15, 16, 17 договору). Крім того, п. 28 договору оренди передбачено право орендодавця вимагати від орендаря використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил. Водночас відповідний обов`язок щодо використання орендарем земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором, а також дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил зазначено у п. 31 договору. Водночас, п. 35 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором. Згідно інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інформації Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8 га перебуває у власності Млинківської сільської ради, яка також зазначена орендодавцем даної земельної ділянки. Право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано 06.11.2020, номер запису про інше речове право право оренди ОСОБА_1 39237611.Відповідно до відомостей з ЄДР Млинківська сільська рада (код ЄДРПОУ 04366425) є припиненою з 26.04.2021 в результаті реорганізації, її правонаступником зазначено Онуфріївську селищну раду. Відповідно до положень Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, а також сільських, селищних рад, що приєдналися об`єднаної територіальної громади, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднана територіальна громада. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 № 593-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області» до складу Онуфріївської територіальної громади включено Млинківську територіальну громаду. 12.06.2020 розпорядженням Кабінету Міністрів України № 716-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області» визначені центри та затверджені території територіальних громад Кіровоградської області. Зокрема, Онуфріївська територіальна громада (код населеного пункту 3524655100) включає в себе Онуфріївську, Василівську, Вишнівцівську, Деріївську, Зибківську, Камбурліївську, Куцеволівську, Мар`ївську, Млинківську, Омельницьку, Павлиську, Попівську, Успенську громади. 06.12.2020 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій». Вказаним Законом України внесені зміни до ряду законів України, в тому числі Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, вказаним Законом передбачено доповнити розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пунктом 6-1 такого змісту: до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі розформовані територіальні громади); сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту; не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом; юридична особа - сільська, селищна, міська рад, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою. Момент набуття повноважень місцевими радами визначено Законом України «Про місцеве самоврядування». Частинами 1, 8 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються і жителями, відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права нівхом таємного голосування. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах. 27.11.2020 Онуфріївською селищною радою прийнято рішення №1 «Про початок повноважень депутатів Онуфріївської селищної ради». Рішенням від 24.12.2020 за №27 Онуфріївської селищної ради «Про початок реорганізації Павлиської селищної ради, Омельницької, Василівської, Вишнівцівської, Камбурліївської, Дерїївської, Куцеволівської, Успенської, Мар`ївської, Попівської, Зибківської, Млинківської сільських рад шляхом приєднання до Онуфріївської селищної ради» розпочато процедуру реорганізації Млинківської сільської ради шляхом приєднання до Онуфріївської селищної ради. Враховуючи вищевикладене, оскільки реорганізація Млинківської сільської ради відбулася шляхом приєднання, має місце факт універсального правонаступництва, коли до правонаступника Онуфріївської селищної ради разом з правами Млинківської сільської ради перейшли обов`язки останньої. З урахуванням наведеного, власником та розпорядником земельної ділянки на даний час є Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області. Згідно з відомостями Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 3524684700:016000:9088 площею 8 га, має категорію земель сільськогосподарського призначення та цільове призначення для сінокосіння та випасання худоби, вид використання для сінокосіння та випасання худоби. Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 25 Закону України «Про державний земельний кадастр» поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів; й) відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів. Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.Таким чином, поземельна книга, фактично, містить усю інформацію про конкретну земельну ділянку.Згідно відомостей Поземельної книги щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8 га, відкритої 13.02.2020, вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі 13.02.2020, категорія земель землі сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення для сінокосіння та випасання худоби, експлікація земельних угідь: пасовища всього 8 га.Водночас установлено, що орендарем вказаної земельної ділянки порушено умови договору оренди землі та вимоги чинного законодавства України щодо її використання. Так, в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024122030000108 від 29.08.2024 за ч. 1 ст. 197-1 КК України встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8 га розорюється, використовується відповідачем не як пасовища, а для вирощування сільськогосподарських культур. Під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні 13.09.2024 та 18.07.2025 проведено огляди місця події за участі представника (землевпорядника) Онуфріївської селищної ради, на якого згідно з посадовою інструкцією, затвердженою Онуфріївським селищним головою 03.04.2024, покладено обов`язок здійснення контролю за використанням та охороною земель, додержанням землевласниками та землекористувачами земельного законодавства, встановленого режиму використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення та умов надання, тощо (п. 5 посадової інструкції). Так, 13.09.2024 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024122030000108 проведено огляд місця події (за участі землевпорядника Онуфріївської селищної ради) за результатами якого встановлено, що вказана земельна ділянка є розораною та засіяною сільськогосподарською культурою (соєю), тобто використовується не за цільовим призначенням. Крім того, повторним оглядом місця події у вказаному кримінальному провадження від 18.07.2025 за участі землевпорядника Онуфріївської селищної ради, агронома та сертифікованого інженера-геодезиста встановлено, що вказана земельна ділянка також є розораною та засіяною сільськогосподарською культурою (соняшником), тобто систематично (як мінімум, два роки поспіль) використовується орендарем не за цільовим призначенням. Відповідно до схеми визначення площі, засіяної сільськогосподарськими культурами, засіяна площа станом на 18.07.2025 становить 75469,878 кв м із загальної площі земельної ділянки 80000,00 кв. м. Таким чином, 94% даної земельної ділянки є засіяною товарною сільськогосподарською культурою. Згідно інформації ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 25.08.2025 №10-11-0.42-3349/2-25, наданої на запит окружної прокуратури від 05.08.2025 №55-4893вих-25, управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області заходи державного нагляду (контролю) щодо використання земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 не здійснювалися. Крім того, ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомлено, про припинення проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період дії воєнного стану, у зв`язку з чим перевірки використання землі за цільовим призначенням здійснюватимуться після відновлення вказаних заходів державного нагляду (контролю). Водночас, Онуфріївська селищна рада листами від 20.12.2024 № 01.01-24/2597/1 та від 11.08.2025 № 01.01.-24/1469/1 на запити прокурора повідомила, що рішень про зміну цільового призначення земельної ділянки або про зміну угідь з пасовища на ріллю не приймались. З огляду на викладене вбачається, що земельна ділянка площею 8 га сільськогосподарського призначення, яка перебуває в оренді ОСОБА_1 для сінокосіння та випасання худоби з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088, використовується орендарем з порушенням умов режиму використання, а саме: використовується як рілля для вирощування сільськогосподарських культур, що суперечить вимогам земельного законодавства та умовам Договору оренди. Вказані докази у сукупності підтверджують факт використання відповідачем орендованої земельної ділянки не за цільовим призначенням, з порушенням обмежень щодо її використання. Наведені обставини свідчать, що Відповідачем упродовж тривалого часу допускаються порушення вимог ст. 96 Земельного кодексу України, абз. 10 ст. 35 та ст. 37 Закону України «Про охорону земель», умов укладеного Договору в частині використання об`єкта оренди за цільовим призначенням, не як пасовище, а як рілля, у зв`язку з чим договір підлягає розірванню, а земельна ділянка поверненню.
Відзив на позов:
20.10.2025 року представник відповідача адвокат Попович С.М. подала відзив на позовну заяву, а саме зазначила наступне: Щодо використання спірних земельних ділянок не за цільовим призначенням, підстав для розірвання договорів оренди землі та їх повернення. 26.09.2025 року керівник Олександрійської окружної прокуратури в інтересах Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , згідно якої прохає суд розірвати договір оренди землі, укладений 30.10.2020 року між Млинківською сільською радою (код ЄДРПОУ 04366425) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо земельної ділянки площею 8 Га з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088. Зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) повернути Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366347) земельну ділянку площею 8 га з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088. За змістом статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У розумінні положень наведеної норми істотним є таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Істотність порушення визначається виключно за об`єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. У такому випадку вина (як суб`єктивний чинник) сторони, що припустилася порушення договору, не має будь якого значення і для оцінки порушення як істотного, і для виникнення права вимагати розірвання договору, на підставі частини другої статті 651 ЦК України. Тобто йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Істотність порушення визначається виключно за об`єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. Іншим критерієм істотного порушення договору закон визнає розмір завданої порушенням шкоди, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору. Водночас, йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору. Вирішальне значення для застосування зазначеного положення закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона. Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких згідно з пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Варто також зауважити, що у частині першій статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. За змістом частини першої статті 627 ЦК України та відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина перша статті 628 ЦК України). Положення статті 525 ЦК України встановлює загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 ЦК України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами. У частині другій статті 792 ЦК України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Згідно зі статтею 13 зазначеного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. За змістом статей 24, 25 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати. Орендар земельної ділянки зобов`язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історикокультурного призначення; у п`ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів. Відповідно до частини першої статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. Відповідно до частин першої, другої статті 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим. Цільове призначення земельної ділянки - це допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення (стаття 1 Закону України «Про землеустрій»). Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії (частина перша статті 19 ЗК України). Відповідно до Закону України від 17.06.2020 № 711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», зокрема, статтю 19 ЗК України доповнено частиною третьою такого змісту: земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим. Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України (чинної на момент укладення договору оренди) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. З наведених норм права вбачається, що за цільовим призначенням землі України поділяються на категорії. У межах кожної категорії земель виділяються види використання земельної ділянки, які визначаються її власником або користувачем самостійно. Отже, зазначені норми права розрізняють категорії земель за їх цільовим призначенням та види використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель. Зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проектами землеустрою щодо їх відведення. При цьому такої процедури для зміни виду використання земельної ділянки без зміни її категорії цільового призначення (землі сільськогосподарського призначення) чинним законодавством не передбачено (пункт 37 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2021 у справі № 925/929/19). Земельні ділянки, віднесені до однієї і тієї ж категорії, можуть використовуватися за різними видами цільового призначення, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності тощо, та визначені у Класифікації видів цільового призначення земель. Разом з тим, визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання урегульовано статтею 22 ЗК України, за змістом якої землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей (частина 1); до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо) (частина 2 у редакції, чинній на час укладення договору). Згідно із частиною третьою статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У статтях 31, 33-37 ЗК України визначено види використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема для фермерського господарства, для ведення особистого селянського господарства, для сінокосіння і випасання худоби, для ведення індивідуального або колективного садівництва, для городництва, для ведення підсобного господарства. Власники або користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення певного виду використання мають використовувати їх виключно в межах вимог, встановлених статтями 31, 33- 37 ЗК України для такого виду використання (такий висновок наведено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2021 у справі № 925/929/19). Так, за змістом статті 34 ЗК України, громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища. Системний аналіз положень вищевказаних норм дозволяє дійти висновку, що земельні ділянки, віднесені до однієї і тієї ж категорії, можуть використовуватися за різними видами цільового призначення, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності тощо, та визначені у Класифікації видів цільового призначення земель. Проте, за приписами частини п`ятої статті 20, статті 34 ЗК України земельна ділянка для сінокосіння і випасання худоби може використовуватися лише у межах цього виду використання, отже, за умови передачі в оренду земельної ділянки, що за видом використання належить до сінокосіння і випасання худоби, орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку виключно для сінокосіння і випасання худоби, тобто в межах виду користування (аналогічні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду від 28.01.2019 у справі № 473/4413/17, від 12.12.2019 у справі № 904/1054/19, від 22.01.2020 у справі № 468/1498/17-ц). Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 затверджено Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ) (додаток 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру), відповідно до якого: пасовиша - це сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби (ГОСТ26640-85); рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки; рілля - це сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари (ГОСТ 26640-85) та парники, оранжереї і теплиці. До ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх декоративного поліпшення і використовуються постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви. Для того, щоб ділянка вважалась ріллею, необхідною є сукупність умов: систематична обробка і використання під посіви с/г культур (за винятком трав`яних кормових культур); посів багаторічних трав (які не є трав`яними кормовими культурами); посів не з метою докорінного поліпшення; не використовується постійно для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви; збирання врожаю. Земельне законодавство дозволяє при певних умовах розорювати сіножаті і пасовища. Зокрема, відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону України «Про охорону земель» на землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ. Категорична заборона розорювання пасовищ за жодних умов не передбачена. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 пов`язує можливість розорювання сіножатей та пасовищ з метою їх докорінного поліпшення та використання постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби. У п. 30 договору серед прав орендаря передбачено: «самостійно господарювати на землі з дотриманням умовдоговору оренди землі» . Орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності за цільовим призначенням - код 18.00 Землі загального користування, для випасання худоби, вид використання: для вирощування сільськогосподарських культур для відгодівлі великої рогатої худоби (згідно схеми чергування сільськогосподарських культур у сівозміні). Поняття «використання земельної ділянки не за цільовим призначенням» стосується тих випадків, коли на ділянці із певним цільовим призначенням проводиться діяльність, яка виходить за межі цільового призначення та передбачає фактичне використання такої ділянки. Обставини використання орендарем земельної ділянки оцінює суд. Дострокове розірвання договору оренди можливе, зокрема, на вимогу однієї зі сторін договору за рішенням суду у випадках, передбачених законом або договором. Окремою підставою для примусового припинення права користування земельною ділянкою на умовах оренди є використання орендарем цієї ділянки не за цільовим призначенням (див. постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 4 лютого 2025 року у справі № 916/3679/23, від 15 квітня 2025 року у справі № 917/839/22). Відтак, належить зробити висновок, що надана в оренду спірна земельна ділянка площею 8 га з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 належить до тієї категорії пасовищ, які не заборонено розорювати за умови докорінного поліпшення та підкормовими трав`яними культурами задля сінокосіння та випасання. Відповідач використовує земельну ділянку виключно для докорінного поліпшення та підкормовими трав`яними культурами задля сінокосіння та випасання. Відповідно до постанови Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі №925/1579/17, якщо акт обстеження земельної ділянки не містить таких даних як систематичне розорювання спірної земельної ділянки, то вказане свідчить про відсутність даних використання відповідачем спірної земельної ділянки як ріллі. Матеріали справи не містять доказів систематичного розорювання та використання під посіви сільськогосподарських культур спірної земельної ділянки з метою збирання врожаю, що дає підстави вважати не доведеним використання цієї земельної ділянки як ріллі. Отже, розорювання пасовищ допускається з метою їх докорінного поліпшення і подальшого використання для випасання худоби. Згідно із положеннями ст. 13, 15 Закону України «Про ренду землі» орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. У ч.1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставх, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. Обстеження земельної ділянки дані щодо зростання на спірній земельній ділянці сільськогосподарської культури не є достатніми ознаками зміни відповідачем виду використання земельної ділянки сільськогосподарською призначення з пасовища на ріллю, оскільки ці ознаки також можуть свідчити про здійснення відповідачем на земельній ділянці агротехнічних заходів задля підвищення родючості ґрунтів, їх захисту від ерозії, що допускає ГОСТ 26640-85 і що відповідач зобов`язаний був робити згідно з вимогами договору і ст. 37 ЗУ «Про охорону земель». На спірній земельній ділянці вирощувалася кормова трав`яна культура, а для забезпечення використання цієї земельної ділянки за призначенням, така потребувала пересівання для поліпшення грунтів. Згідно із постановою Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі №925/1579/17 пасовища, розорані з метою їх докорінного поліпшення і які використовуються постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, не є ріллею. Крім цього, Верховний Суд у справі №806/5308/15 виклав правову позицію, з якою погодилась колегія суддів Верховного Суду у справі №916/1998/19 у постанові від 14 липня 2020 року, що зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення. Поняття «використання земельної ділянки не за цільовим призначенням» стосується тих випадків, коли на ділянці із певним цільовим призначенням проводиться діяльність, яка виходить за межі цільового призначення та передбачає фактичне використання такої ділянки. Обставини використання орендарем земельної ділянки оцінює суд. Дострокове розірвання договору оренди можливе, зокрема, на вимогу однієї зі сторін договору за рішенням суду у випадках, передбачених законом або договором. Окремою підставою для примусового припинення права користування земельною ділянкою на умовах оренди є використання орендарем цієї ділянки не за цільовим призначенням (див. постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 4 лютого 2025 року у справі № 916/3679/23, від 15 квітня 2025 року у справі № 917/839/22). Відповідно до Класифікації у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, землі сільськогосподарського призначення (секція А 01) (землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей; землі, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві, та інше): 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 01.02 - для ведення фермерського господарства; 01.03 - для ведення особистого селянського господарства; 01.04 - для ведення підсобного сільського господарства; 01.05 - для індивідуального садівництва; 01.06 - для колективного садівництва; 01.07 - для городництва; 01.08 - для сінокосіння і випасання худоби; 01.09 - для дослідних і навчальних цілей; 01.10 - для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; 01.11 - для надання послуг у сільському господарстві; 01.12 - для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції; 01.13 - для іншого сільськогосподарського призначення; 01.14 - для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01 червня 2021 року у справі № 925/929/19 (провадження № 12-11гс21) відступила від висновку, викладеного у постановах Верховного Суду України від 05 березня 2013 року у справі№ 21-417а12, від 08 квітня 2015 року у справі № 6-32цс15, Великої Палати Верховного Суду від 11 вересня 2018 року у справі № 712/10864/16-а, Верховного Судувід 26 червня 2019 року у справі № 701/902/17-ц, від 03 червня 2019 року у справі№ 708/933/17, від 24 лютого 2020 року у справі № 701/473/17, про те, що зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися в порядку, встановленому для зміни цільового призначення такої землі. Отже, земельним законодавством встановлено, що за проектами землеустрою та з дотриманням відповідної процедури здійснюється зміна цільового призначення земельних ділянок. Для зміни виду використання земельної ділянки без зміни її категорії цільового призначення такої процедури чинним законодавством не передбачено. Зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення та, як наслідок, не потребує проходження процедур, які відповідно до земельного законодавства України застосовуються при зміні цільового призначення (розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, його затвердження тощо). Зміна використання земельної ділянки з виду «Для сінокосіння і випасання худоби» (розділ секції А01, підрозділ 01.08) на інші види використання, зокрема: «Для ведення фермерського господарства», «Для ведення особистого селянського господарства», «Для ведення підсобного сільського господарства», «Для городництва», «Для надання послуг у сільському господарстві», «Для іншого сільськогосподарського призначення» (розділ секції А01, підрозділи 01.02, 01.03, 01.04, 01.07, 01.11, 01.13) не призводить до зміни цільового призначення земельної ділянки та відбувається у межах однієї категорії земель (землі сільськогосподарського призначення). Враховуючи, що зміна використання земельних ділянок з пасовища на ріллю не призводить до зміни цільового призначення земельної ділянки та відбувається у межах однієї категорії земель (землі сільськогосподарського призначення), тому в даному випадку відсутня незаконна зміна цільового виду використання спірних земельних ділянок. Прокурором не надано до суду ні доказів, які б підтверджували те, що використанням земельних ділянок не за цільовим призначенням відповідач завдав шкоди, зокрема здійснив шкідливий вплив на стан орендованих земель або родючість ґрунтів, ні доказів погіршення якості земель,родючості ґрунтів чи корисних властивостей землі, щоб слугувало підставою стверджувати про істотність порушення норм земельного законодавства. Матеріали справи не містять доказів систематичного розорювання та використання під посіви сільськогосподарських культур спірної земельної ділянки з метою збирання врожаю, що дає підстави вважати не доведеним використання цієї земельної ділянки як ріллі. Докази про збирання урожаю з цієї земельної ділянки відсутні. Згідно із постановою Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі №925/1579/17 пасовища, розорані з метою їх докорінного поліпшення і які використовуються постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, не є ріллею. Крім цього, Верховний Суд у справі №806/5308/15 виклав правову позицію, з якою погодилась колегія суддів Верховного Суду у справі №916/1998/19 у постанові від 14 липня 2020 року, що зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення. Відповідно до постанови Верховного Суду від 9 грудня 2020 року у справі №199/3846/19 оцінка порушення договору які стотного здійснюється судом відповідно до критеріїв, що встановлені вказаною нормою. Оціночне поняття істотності порушення договору законодавець розкриває за допомогою іншого оціночного поняття - «значної міри» позбавлення сторони того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Це (друге) оціночне поняття значно звужує сферу повноважень суду. Істотність порушення визначається виключно за об`єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. В такому випадку вина (як суб`єктивний чинник) сторони, що припустилася порушення договору, не має будь якого значення і для оцінки порушення як істотного, і для виникнення права вимагати розірвання договору на підставі ч. 2 ст. 651 ЦК України. Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року). Підсумовуючи вищенаведене враховуючи співвідношення наявних доказів та вимог ст. 651 ЦК України, зважаючи, що при наявних обставинах відсутні беззаперечні докази, які б вказували на істотність порушення договору, зокрема не доведення наявності істотної шкоди чи позбавлення того, на що розраховував орендодавець, а також використання земельної ділянки не за визначеним видом використання, а як ріллю для сільськогосподарського призначення, з метою вирощування сільськогосподарських культур, а не як пасовища, підстав для припинення спірного договору шляхом його розірвання немає. Щодо відсутності доказів наявності повноважень для визначення культури при огляді земельної ділянки. Допустимість доказів має загальний і спеціальний характер. Загальний характер полягає в тому, що незалежно від категорії справ слід дотримуватися вимоги щодо отримання інформації з визначених законом засобів доказування з додержанням порядку збирання, подання і дослідження доказів. Спеціальний характер полягає в обов`язковості певних засобів доказування для окремих категорій справ чи забороні використання деяких із них для підтвердження конкретних обставин справи. Встановлювати культури рослин на полі можуть фермери, агрохолдинги та інші фізичні або юридичні особи, що займаються сільським господарством, а також державні установи та наукові установи (наприклад, для створення нових сортів). Основні суб`єкти, що можуть встановлювати культури: Сільськогосподарські підприємства: фермери, агрохолдинги, приватні підприємства, які займаються рослинництвом, садами та іншими культурами. Фізичні особи-підприємці: особи, які мають відповідну землю та зареєстровані як суб`єкти підприємницької діяльності. Державні установи: науково-дослідні установи, сортовипробувальні станції, які займаються розробкою, випробуванням та реєстрацією нових сортів рослин. Державні та приватні установи: карантинні служби, митниці, профільні міністерства, які можуть встановлювати культури в рамках своєї діяльності, наприклад, для боротьби зі шкідниками або для перевірки законності. Прокурором не надано жодних доказів притягнення відповідача до кримінальної, адміністративної чи цивільно-правової відповідальності за користування земельною ділянкою не за цільовим призначенням та як наслідок, порушення вимог земельного та природоохоронного законодавства України. Згідно з ч. 1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за порушення, зокрема невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням. За таких обставин висновок прокурора про те, що відповідач своїми діями самостійно змінив вид цільового використання спірної земельної ділянки у межах категорії земель сільськогосподарського призначення (із сіножатей, пасовищ на ріллю), використовував означену земельну ділянку не за цільовим призначенням та таке порушення призвело до необхідності розірвання відповідного договору оренди земельної ділянки та її подальшого повернення територіальній громаді, є передчасним. Окремо зазначаємо, що до ДП "Лівівський Інститут землеустрою" скеровано адвокатський запит №117 та №118 Департамент агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації щодо надання інформації що є кормовими культурами відповіді на який станом на день подачу відзиву не надано у зв`язку з чим повідомляю що даний доказ буде надано додатково. В задоволенні позову керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області (юридична адреса: 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Чижевського, буд. 1а) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (юридична адреса: 28100, Кіровоградська область, Олександрійський район, сел. Онуфріївка, вул.. Центральна, буд. 11) до ОСОБА_1 (місце проживання за реєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) про дострокове розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки - відмовити. Стягнути правові витрати у розмірі 50 000 грн.
Відповідь на відзив:
Адвокат Поповим С.М. вважає, що розорювання пасовища не є істотним порушенням договору оренди і таке використання земельної ділянки не суперечить її цільовому призначенню, оскільки, на його думку, земельна ділянка є засіяною трав`яною кормовою культурою, що дозволяється. Проте, така думка є хибною. Так, представник відповідача у своєму відзиві наводить численну практику Верховного Суду у релевантних правовідносинах, яка свідчить якраз про обґрунтованість позовних вимог прокурора. Верховний Суд дійсно неодноразово вказував, що на пасовищах дозволяється посів трав`яних кормових культур, які використовуються для сінокосіння та випасання худоби, і це не суперечить виду використання земельної ділянки як пасовища. У відзиві представник відповідача бездоказово заявляє, що ОСОБА_1 якраз здійснюється вирощування трав`яних кормових культур. В той же час, дане твердження повністю спростовується оглядами місця події у кримінальному провадженні №42024122030000108 за участі представника (землевпорядника) Онуфріївської селищної ради, на якого згідно з посадовою інструкцією, покладено обов`язок здійснення контролю за використанням та охороною земель, додержанням землевласниками та землекористувачами земельного законодавства, встановленого режиму використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення та умов надання, тощо (п. 5 посадової інструкції). Так, 13.09.2024 проведено огляд місця події (за участі землевпорядника Онуфріївської селищної ради) за результатами якого встановлено, що вказана земельна ділянка є розораною та засіяною сільськогосподарською культурою (соєю). Крім того, повторним оглядом місця події у вказаному кримінальному провадження від 18.07.2025 за участі землевпорядника Онуфріївської селищної ради, агронома та сертифікованого інженера-геодезиста встановлено, що вказана земельна ділянка також є розораною та засіяною сільськогосподарською культурою (соняшником).Вказані обставини також свідчать про систематичність (принаймні двічі поспіль) порушення відповідачем умов укладеного договору оренди, що також заперечується відповідачем. Так, соя є зернобобовою культурою, а соняшник олійною. Тобто, або представник відповідача не розуміє що належить до трав`яних кормових культур, які використовуються для сінокосіння та випасання худоби, або ж свідомо намагається ввести суд в оману. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина перша статті 81 ЦПК України).Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має на меті усунення невизначеності, яка виникає в спорі. Оскільки відзив адвоката Попович С.М. не спростовує аргументацію позовної заяви, прошу його відхилити та задовільнити позов прокурора
Рух справи:
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 30.09.2025 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 02.02.2026 року провадження в справі зупинено, у зв`язку з призначенням судової земельно-технічної експертизи.
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 6.04.2026 року клопотання представника відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 про витребування доказів - задоволено.
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 15.04.2026 року підготовче судове засідання з розгляду справи відкладено на 15 годину 00 хвилин 29 квітня 2026 року в залі засідань Онуфріївського районного суду Кіровоградської області Онуфріївського районного суду Кіровоградської області за адресою: вулиця Назаренка, 23, сел. Онуфріївка, Олександрійський район, Кіровоградська область. Визнано явку відповідача ОСОБА_1 та представника відповідача Попович Світлани Михайлівни в судове засідання, призначене на 29.04.2025 о 15:00, обов`язковою.
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 4.05.2026 року Клопотання експерта від 11.03.2026 року - залишено без розгляду.
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 4.05.2026 року скасовано ухвалу Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 2.02.2026 року про призначення судової земельно-технічної експертизи у цивільній справі за позовом керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про дострокове розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки.
Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 20.05.2026 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позиція учасників справи в судовому засіданні:
Прокурор в судове засідання не з`явилася, але завчасно надіслала клопотання про розгляд справи без її участі позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач та її представник в судове засідання не з`явилися, хоча про час та місце розгляд справи були належним чином повідомлені про причини неявки суд не повідомили.
У зв`язку з неявкою сторін в судове засідання, на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Обставини справи. установлені судом та мотиви ухваленого рішення з посиланням на норми права:
30.10.2020 між Млинківською сільською радою Онуфріївського району Кіровоградської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі.
У відповідності до договору оренди земельної ділянки від 30.10.2020, укладеним між Млинківською сільською радою Онуфріївського району Кіровоградської області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар), Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка використовується для сінокосіння і випасання худоби, яка знаходиться на території Млинківської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області. В оренду передається земельна ділянка кадастровий №3524684700:02:000:9088 загальною площею 8 га., у тому числі 8 га., для сінокосіння і випасання худоби.
Пунктом 1 рішення Млинківської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області від 24.02.2020 № 355 «Про надання дозволу на передачу в оренду земельної ділянки комунальної власності» затверджено проєкт землеустрою щодо відведення у оренду земельної ділянки площею 8 га, у тому числі 8 га для сінокосіння та випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) кадастровий номер 3524684700:02:000:9088 із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності Млинківської сілської ради Онуфріївського району Кіровоградської області за межами населеного пункту.
Пунктом 2 рішення Млинківської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області від 24.02.2020 року передано в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 8 га, у тому числі 8 га пасовищ для сінокосіння та випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) кадастровий номер 3524684700:02:000:9088 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населеного пункту строком на 10 років.
Згідно пункту 8 договору оренди земельної ділянки, договір укладено на 10 (десять) років, з можливістю подальшого продовження строку дії договору.
Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій формі в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 4541,36 грн.
Пунктами 15,16,17 договору оренди землі передбачено умови використання земельної ділянки, зокрема зазначено, що в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби. Умови збереження стану об`єкта оренди: екологічна безпека та збереження родючості ґрунтів, дотримання державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі. Використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.
Згідно п. 28 договору оренди землі передбачено право орендодавця вимагати від орендаря використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил. Водночас відповідний обов`язок щодо використання орендарем земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором, а також дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил зазначено у п. 31 договору.
За умовами п.38 договору, за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
Згідно п. 35 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором.
Право оренди ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8 га зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.11.2020, номер запису 39237611.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань встановлено, що Млинківська сільська рада (код ЄДРПОУ 04366425) є припиненою з 26.04.2021 в результаті реорганізації, її правонаступником є Онуфріївська селищна рада.
Згідно з відомостями Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 3524684700:016000:9088 площею 8 га, має категорію земель сільськогосподарського призначення та цільове призначення для сінокосіння та випасання худоби, вид використання для сінокосіння та випасання худоби. Згідно відомостей Поземельної книги щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8 га, відкритої 13.02.2020, вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі 13.02.2020, категорія земель землі сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення для сінокосіння та випасання худоби, експлікація земельних угідь: пасовища всього 8 га.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» №2321-IX від 20.06.2022 внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про охорону земель», в якій визначено обмеження для зміни угідь, зокрема пасовищ, на інші угіддя, у тому числі на ріллю, в межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, переданих у користування на умовах оренди. Додаткові угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.10.2020 між сторонами Млинківською сільською радою Онуфріївського району Кіровоградської області та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8 га, не укладалися.
Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Працівниками поліції в ході проведення перевірки, 13.09.2024 під час огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 встановлено, що зазначена земельна ділянка використовується орендарем не за цільовим призначенням, а саме для вирощування товарних сільськогосподарських культур - соя.
Таким чином, в результаті огляду встановлено, що земельна ділянка площею 8 га з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 не містить ознак її цільового використання для сінокосіння та випасання худоби, як визначено умовами Договору.
Працівниками поліції в ході проведення перевірки, 18.07.2025 під час огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 встановлено, що зазначена земельна ділянка використовується орендарем не за цільовим призначенням, а саме для вирощування товарних сільськогосподарських культур соняшник.
Таким чином, в результаті огляду встановлено, що земельна ділянка площею 8 га з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 не містить ознак її цільового використання для сінокосіння та випасання худоби, як визначено умовами Договору
Відповідно до ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп`ютерних даних. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів. При огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження.
Верховний Суд у постановах від 18.05.2023 у справі №914/669/22, від 30.11.2021 у справі №926/2174/20, від 23.01.2020 у справі №918/36/19, від 18.02.2019 у справі №926/869/18, а також Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.11.2019 у справі №918/204/18 дійшли до висновку, що при вирішенні господарських спорів може бути досліджений протокол огляду місця події, який проведений в межах провадження з іншої справи, зокрема кримінальної. Такий доказ оцінюється судом у вирішенні спору на загальних підставах як доказ зі справи, а умови, що він містить відповіді на питання, які виникають у такому спорі.
Листами від 16.12.2024 №55-7785ВИХ24 вих-24 та від 5.08.2025 №55-4892ВИХ-25 Олександрійська окружна прокуратура поінформувала Онуфріївську селищну раду про розорювання земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088, органом місцевого самоврядування повідомлено, що будь яких заходів селищна рада не приймала.
Згідно з ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України та ст. 35 Закону України «Про охорону земель» землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.
Зі змісту ст. 34 Земельного кодексу України вбачається, що землі для сінокосіння і випасання худоби можуть використовуватись громадянами, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування для сінокосіння і випасання худоби, створення громадських сіножатей і пасовищ.
Відповідачу спірна земельна ділянка передана в оренду для цілей сінокосіння та випасання худоби.
Враховуючи викладене орендована земельна ділянка для сінокосіння і випасання худоби може використовуватися лише у межах вказаного виду використання.
Використання землі у інший спосіб суперечить умовам договору оренди земельної ділянки від 30.10.2020 року, що укладений між ОСОБА_1 та Млинківською сільською радою.
Водночас, як установлено, ОСОБА_1 використовує надану в оренду земельну ділянку не за цільовим призначенням, так як на земельній ділянці з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 вирощувалась сільськогосподарська культура у 2024 році соя та у 2025 році соняшник, тобто відповідач здійснює товарне сільськогосподарське виробництво.
Місцезнаходження земельної ділянки кадастровий №3524684700:02:000:9088 підтверджується скриншотами з Публічної кадастрової карти України та карти Державного земельного кадастру .
Додатком 4 до «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, пасовища визначено як сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби; рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки.
До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви.
Соняшник є олійною сільськогосподарською культурою та не віднесений до травостійних кормових культур.
Отже, діючим законодавством визначено порядок та умови використання земель для сінокосіння і випасання худоби, а також встановлено, яка рослинність може вкривати такі землі. Водночас, вирощування сільськогосподарських культур на таких землях чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди, дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил.
Статтею 25 Закону України «Про оренду землі», визначено право орендаря самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, а також обов`язок виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Статтями 526, 629 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог Цивільного кодексу та інших актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 598 ЦК України, зобов`язання припиняються частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 32 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Спори, пов`язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку ( ст.35 Закону України «Про оренду землі».
Згідно п. 35 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором.
Стаття 653 ЦК України встановлює правові наслідки розірвання договору, відповідно до частини другої якої у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Виходячи з положень ст. 141 та ст. 143 Земельного кодексу України, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для примусового припинення права користування земельною ділянкою.
Аналогічні позиції висловлені в Постановах Верховного Суду від 04.06.2018 (справа № 473/4413/17), від 05.08.2020 (справа № 468/1680/17), від 03.12.2020 (справа №482/2288/18).
Протокол огляду місця події від 13.09.2024 року та від 18.07.2025 року суд оцінює не як доказ у кримінальному провадженні, а як доказ яким зафіксовано факт розорення земельної ділянки та засіяння соняшником, та соєю.
Вимоги зазначені представниками відповідача у відзиві на позовну заяву, клопотаннях та додаткових поясненнях у справі задоволенню не підлягають, оскільки є не обґрунтованими та не підтверджені належними та допустимими доказами.
Таким чином, враховуючи та підсумовуючі вищенаведені докази в їх сукупності та взаємоузгодженості суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, оскільки відповідачем істотно порушено умови договору щодо обов`язку орендаря використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням та виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі, що є підставою для розірвання договору, тому суд вважає, що є всі підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Щодо судових витрат:
Частиною першою ст. 141 ЦПК України, встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з наданої квитанції, позивач за подання даного позову до суду, сплатив судовий збір в розмірі 6056 грн., що підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 10, 82, 89, 141, 263-265, 268, 354 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Онуфріївської селищної ради до ОСОБА_1 про дострокове розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельну ділянку - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 30.10.2020, укладений між Млинківською сільською радою, код ЄДРПОУ: 3069624575, та ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8га.
Зобов`язати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , повернути Онуфріївській селищній раді, код ЄДРПОУ: 04366347, земельну ділянку з кадастровим номером 3524684700:02:000:9088 площею 8га.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ( АДРЕСА_2 ) на користь Кіровоградської обласної прокуратури, код ЄДРПОУ: 02910025, (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, проспект Європейський, буд. 4), понесені витрати на сплату судового збору в сумі 6056 (шість тисяч п`ятдесят шість) грн..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено 26 червня 2026 року.
Суддя: О.О. Шуліка