Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 349/963/26
Провадження № 2-а/349/8/26
У Х В А Л А
26 червня 2026 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г. перевірив позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації,
ВСТАНОВИВ:
22 червня 2026 року ІНФОРМАЦІЯ_2 ( далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) звернувся до суду з адміністративним позовом , в якому просить застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації на строк до виконання або відкликання вимоги Івано- ІНФОРМАЦІЯ_4 про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом №3/1404 .
В позовній заяві ІНФОРМАЦІЯ_3 також просив суд відстрочити сплату судового збору до ухвалення рішення по справі, оскільки вони є неприбутковою установою, фінансуються з Державного бюджету України, та кошти для оплати судового збору їм не надходили.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Згідно п.3 ч.1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України ) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною другою статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Таким законом є Закон України «Про судовий збір». З його преамбули вбачається, що цей Закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до статті 1 цього Закону судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати врегульоване статтею 8 Закону України «Про судовий збір», норма якої є спеціальною.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір»передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або
2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю; або
4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.
Із системного аналізу змісту норм зазначеної статті вбачається, що положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір»не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пунктів 3 та 4 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю, або позивачем є юридична особа в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність).
ІНФОРМАЦІЯ_3 є юридичною особою, а вказаний спір не стосується захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових справ, відшкодування шкоди здоров"ю чи банкрутства, тому відсутні правові підстави для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення в справі.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 14 січня 2021 року у справі № 0940/2276/18.
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць 3 328 гривень.
Згідно ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір»при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позовна заява подана в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, тому сума судового збору повинна становити 2 662,40 грн ( 3 328,00 грн х 0,8 ).
Недолік позовної заяви має бути усунений шляхом направлення до суду документа про сплату судового збору в розмірі 2 662,40 грнна користь держави в спеціальний фонд Державного бюджету України з зарахуванням на рахунок UA808999980313171206000009652, отримувач коштівГУК в Iвано-Франківській області /ТГ Рогатин/22030101,код за ЄДРПОУ 37951998,банк Казначейство України(ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету 22030101.
За змістом частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на вищенаведене приходжу до висновку, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачу строк десять днів для сплати судового збору в сумі 2 662,40 грн.
Керуючись ст. ст.132-133, 160, 169, 171, 248, 256, 283-2, 294 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити ІНФОРМАЦІЯ_1 у відстроченні сплати судового збору .
Позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, залишити без руху.
Спосіб усунення недоліку:
- подання до суду документу, що підтверджує сплату позивачем судового збору в розмірі 2 662,40 грн за реквізитами вказаними в мотивувальній частині ухвали.
Строк для усунення недоліків десять днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Р.Г.Могила