Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 357/17335/25
1-кс/357/1269/26
У Х В А Л А
22 червня 2026 року м. Біла Церква
Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 Білоцерківського міськрайонного суду Київської області клопотання старшого слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42025112030000314, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.08.2025, стосовно підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 191 КК України
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Терезине Білоцерківського району Київської області, громадянки України, з вищою освітою, працюючої на посаді начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, депутатом не являється, адвокатом не являється, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади,
сторони кримінального провадження: прокурор у кримінальному провадженні - прокурор Таращанського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_5 , підозрювана ОСОБА_4 , захисник підозрюваної - адвокат ОСОБА_6
У С Т А Н О В И В:
Старший слідчий СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням, погодженим прокурором Таращанського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_5 застосування заходу забезпечення кримінального провадженні у виді відсторонення підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 191 КК України ОСОБА_4 від посади начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради в межах строку досудового розслідування, тобто до 17.08.2026.
На обгрунтування клопотання зазначає, що на даний час у кримінальному провадженні проведений не увесь комплекс необхідних слідчих (розшукових) дій, не встановлено усі обставини, що мають значення для кримінального провадження, що дає підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуваючи на посаді, з метою уникнення кримінальної відповідальності, буде намагатися знищити, сховати або спотворити речові докази, які мають значення для кримінального провадження.
Крім того, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради зможе незаконно впливати на свідків злочину, яким можуть бути відомі обставини вчинення даного корупційного кримінального правопорушення.
Продовжуючи обіймати таку посаду, в силу службових обов`язків, ОСОБА_4 матиме реальну можливість вчинити дії спрямовані на знищення чи підроблення документів, які мають значення для досудового розслідування і судового розгляду провадження, яке на цей час розслідується відносно неї. Використовуючи своє службове становище, може незаконно впливати на інших учасників кримінального провадження (свідків, потерпілих, тощо) або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, що не забезпечить та не сприятиме всебічному, повному і неупередженому дослідженню обставин вчинення кримінального правопорушення та прийняття кінцевого процесуального рішення у провадженні.
У судовому засіданні прокурор підтримав доводи клопотання та просив його задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_4 просила відмовити у задоволенні клопотання, посилаючись на те, що її колега перебуває у соціальній відпустці, з якої відкликання є неможливим, а тому у разі її відсторонення нікому буде працювати, оприлюднювати публічні закупівді, здавати відповідні звіти в казначейство, що має відбуватися у встановлені строки.
Захисник підозрюваної ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_6 просив у задоволенні клопотання відмовити, посилаючись на необгрунтованість клопотання та вказавши на те, що у разі задоволення клопотання буде зупинена робота відділу публічних закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.
Заслухавши думки учасників кримінального провадження, дослідивши надані сторонами матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим відділом Білоцерківського ГУП ГУНП в Київській області за процесуальним керівництвом Білоцерківської окружної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 27.08.2025 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025112030000314, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 2 ст. 209 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до розпорядження виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 252-К від 02.05.2024, ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради. Посаду ОСОБА_4 віднесено до п`ятої категорії посад та присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради, затвердженої Білоцерківським міським головою у 2023 році, ОСОБА_4 , як начальник відділу: - здійснює безпосереднє керівництво відділом і визначає завдання і розподіл обов`язків між працівниками відділу; - діє без довіреності від імені відділу, представляє його перед міською радою, міським головою, виконавчим комітетом, в державних органах, підприємствах, організаціях, установах незалежно від форм власності; - узгоджує та візує договори про публічні закупівлі; - підписує документи, що відносяться до його компетенції; - видає в межах своєї компетенції накази, доручення та здійснює контроль за їх виконанням; - своєчасно та якісно готує первинні документи, забезпечує достовірність наведених у них даних; - забезпечує контроль за виконанням завдань та функції відділу; - забезпечує своєчасний розгляд претензій, запитів, звернень, скарг; - ініціює та узгоджує притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників закупівельних служб (уповноважених осіб/осіб відповідальних за закупівлі), розпорядників бюджетних коштів комунальних підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності Білоцерківської міської територіальної громади, за результатами їх діяльності; - приймає рішення, передбачені законодавством, узгоджує проекти документів та підписує в межах своєї компетенції відповідні документи; - здійснює взаємодію з іншими працівниками виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та розпорядниками бюджетних коштів, комунальних підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності Білоцерківської міської територіальної громади.
Відповідно до розпорядження виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 501-К від 13.09.2024 ОСОБА_4 - начальника відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради переведено на посаду начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради. Посаду ОСОБА_4 віднесено до п`ятої категорії посад та присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, затвердженої секретарем міської ради у 2024 році, ОСОБА_4 , як начальник відділу: - організовує планування роботи відділу публічних закупівель та забезпечує виконання покладених на нього завдань та функцій; - визначає розподіл обов`язків між працівниками відділу, координує та контролює їх діяльність; - розробляє та затверджує річний план закупівель товарів, робіт та послуг, додатки до річного плану закупівель; - організовує проведення процедури закупівель на підставі затвердженого річного плану закупівель; - контролює та візує договори, з метою недопущення проведення закупівель без використання електронної системи закупівель, з урахуванням вимог законодавства у сфері публічних закупівель; - забезпечує постійний контроль за законодавством про державні (публічні) закупівлі, систематичне інформування керівництва про внесені зміни, що впливають на здійснення закупівель за бюджетні кошти; - звітує перед начальником управління та заступником начальника управління з використання покладених на відділ завдань та функцій; - розробляє посадові інструкції працівників відділу, розподіляє між ними обов`язки, визначає їх повноваження і ступінь відповідальності; - організовує і проводить роботи, що пов`язані із підвищенням рівня знань щодо виконання Закону України «Про публічні закупівлі», інших нормативних актів, діючих нормативних документів Антимонопольного комітету України та інших органів відповідно до їх компетенції щодо проведення процедур публічних закупівель; - не допускає розголошення будь-який спосіб персональних даних, які були довірені або стали відомі у зв`язку з виконання професійних чи службових обов`язків; - приймає рішення, передбачені законодавством, узгоджує проекти документів та підписує в межах своєї компетенції відповідні документи; - здійснює взаємодію з іншими працівниками виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та розпорядниками бюджетних коштів, комунальних підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності Білоцерківської міської територіальної громади.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України за №64/2022 від 24.02.2022, о 05 годині 30 хвилин на території України введено воєнний стан строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України за №259/2022 від 18.04.2022, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ» - продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 строком на 30 діб.
Крім цього, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Окрім того, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ, Указом від 07 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ, Указом від 06 лютого 2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року № 2915-ІХ, Указом від 01 травня 2023 року № 254/2023, затвердженим Законом України від 02 травня 2023 року № 3057-ІХ, Указом від 26 липня 2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ, Указом від 6 листопада 2023 року № 734/2023, затвердженим Законом України від 8 листопада 2023 року № 3429-ІХ, Указом від 05 лютого 2024 року № 49/2024, затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ та Указом від 06 травня 2024 року № 271/2024, затвердженим Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради та в подальшому начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та будучи призначеною уповноваженою особою відповідальною за організацію а також проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради, обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто згідно із ч. 3 ст. 18 КК України, будучи службовою особою, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Відповідно до ст.ст. 6, 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», особам уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг, у тому числі з урахуванням гендерних аспектів, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі можуть здійснюватись шляхом застосування однієї з конкурентних процедур, зокрема відкритих торгів. Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників; - максимальної економії, ефективності та пропорційності; - відкритості та прозорості на всіх стадіях; - недискримінації учасників та рівного ставлення до них; - об`єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі; - запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до річного плану закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради на 2024 рік службовими особами замовника прийнято рішення про здійснення закупівлі товарів військового призначення - монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням» за рахунок коштів місцевого бюджету Білоцерківської міської територіальної громади.
Так, перебуваючи у службовому кабінеті № 3 відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 15, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 12.06.2024 у начальника відділу фінансів управління фінансового забезпечення та закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради ОСОБА_4 , спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 виник умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами Білоцерківської міської територіальної громади під час проведення процедури закупівлі товарів військового призначення. Реалізуючи зазначений умисел, ОСОБА_4 , усвідомлюючи службові повноваження та можливість впливу на всі етапи процедури закупівлі, вступила у попередню змову з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які погодились на спільну участь у реалізації узгодженого плану дій, спрямованого на незаконне заволодіння бюджетними коштами.
Досягнута між зазначеними особами попередня домовленість передбачала узгоджені та послідовні дії, спрямовані на: формування умов проведення закупівлі таким чином, щоб забезпечити переваги заздалегідь визначеному суб`єкту господарювання; створення формальної видимості конкуренції під час проведення процедури закупівлі; використання підконтрольних та пов`язаних суб`єктів господарювання для документального обґрунтування вартості предмета закупівлі; штучне формування завищеної очікуваної вартості предмета закупівлі; забезпечення перемоги заздалегідь визначеного учасника -ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265); подальше заволодіння бюджетними коштами, виділеними на виконання відповідного договору.
Відповідно до досягнутої попередньої змови, дії учасників полягали у наступному:
ОСОБА_4 , діючи як службова особа - уповноважена особа замовника у сфері публічних закупівель, використовуючи надані їй службові повноваження, забезпечувала організацію та проведення процедури закупівлі, формування та затвердження тендерної документації, визначення умов участі у процедурі закупівлі, розгляд та оцінку тендерних пропозицій, прийняття рішень щодо допуску або відхилення учасників, таким чином, що єдиним учасником і переможцем стало ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ», а також укладення договору про закупівлю та ініціювання проведення розрахунків за поставлений товар із ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» за завідомо завищеними цінами;
ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з іншими учасниками, забезпечував координацію узгоджених дій між учасниками, організацію взаємодії між пов`язаними суб`єктами господарювання, а також контроль за подальшим рухом грошових коштів після їх надходження з бюджету та їх подальший розподіл між учасниками;
ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з іншими учасниками, забезпечував документальне супроводження узгоджених дій, зокрема організовував підготовку та подання комерційних (цінових) пропозицій від імені пов`язаних суб`єктів господарювання, сприяв формуванню формальної конкурентності під час проведення процедури закупівлі, а також забезпечував подання документів, використаних для обґрунтування очікуваної завідомо завищеної вартості предмета закупівлі.
У ході реалізації попередньої змови, учасники узгодили необхідність використання заздалегідь визначених та пов`язаних суб`єктів господарювання для створення формальної видимості ринкового аналізу та конкуренції, а також погодили механізм штучного формування вартості предмета закупівлі на підставі заздалегідь підготовлених та узгоджених між собою цінових пропозицій.
Таким чином, до моменту оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі між зазначеними особами було досягнуто стійкої попередньої домовленості щодо спільного плану дій, спрямованого на контроль над ключовими етапами закупівлі та подальше незаконне заволодіння бюджетними коштами.
На виконання рішення про здійснення закупівлі, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 12.06.2024, начальник відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради ОСОБА_4 , яка відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» виконувала функції уповноваженої особи замовника з організації та проведення процедур закупівель, організувала проведення процедури закупівлі товарів за предметом: «Монокуляр нічного бачення PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням», код ДК 021:2015: 38630000-0 - Астрономічні та оптичні прилади.
Надалі, 13.06.2024 в електронній системі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі за ідентифікатором №UA-2024-06-12-001683-a, із очікуваною вартістю 19 950 000,00 грн, джерелом фінансування якої визначено кошти місцевого бюджету.
При цьому формування технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, а також визначення очікуваної вартості закупівлі здійснювалось ОСОБА_4 у взаємодії та за попередньою домовленістю з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , в інтересах заздалегідь визначеного суб`єкта господарювання - ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265).
У ході підготовки тендерної документації ОСОБА_4 , діючи умисно, використовуючи службове становище та всупереч принципам здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі», забезпечила формування умов тендерної документації таким чином, що вони обмежували конкуренцію та створювали переваги для участі у процедурі закупівлі визначеного суб`єкта господарювання.
Зокрема, до тендерної документації були включені технічні та кваліфікаційні вимоги щодо: надання порівняльної таблиці відповідності запропонованого монокуляра нічного бачення технічним вимогам Замовника із обов`язковим зазначенням виробника та моделі обладнання; обов`язкового підтвердження технічних характеристик товару шляхом надання посилання на офіційний веб-сайт виробника або офіційного представника виробника в Україні, при цьому інформація на такому веб-сайті повинна бути викладена українською мовою; відхилення тендерної пропозиції у разі непідтвердження технічних характеристик товару на офіційному веб-сайті виробника або офіційного представника виробника в Україні; надання оригіналу листа виробника або офіційного представника виробника в Україні щодо підтвердження можливості поставки товару у визначеній кількості та у встановлені строки; обов`язкового підтвердження офіційного статусу представника виробника в Україні шляхом надання відповідних документів від виробника; надання оригіналу листа виробника щодо підтвердження технічних характеристик запропонованого товару; надання сертифіката відповідності, виданого українським органом з оцінки відповідності, який підтверджує відповідність товару вимогам ДСТУ EN 55035:2019 п. 4.2.1; обов`язкового підтвердження акредитації органу сертифікації Національним агентством з акредитації України шляхом надання копії відповідного атестату; надання декларації про відповідність вимогам технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1077 від 16.12.2015; наявності у учасника авторизованого сервісного центру на території України для здійснення гарантійного та післягарантійного обслуговування; обов`язкового підтвердження права власності, оренди або договірних відносин щодо використання сервісного центру; надання авторизаційного листа виробника щодо сервісного центру; надання документів від військових підрозділів або військових частин Збройних Сил України щодо проведення випробувань приладів нічного бачення відповідного бренду та підтвердження їх придатності до використання у нічний час; обов`язкового надання листа-згоди щодо неприйняття Замовником товару у разі невідповідності його технічних характеристик умовам договору;
відповідності товару технічним характеристикам монокулярів нічного бачення конкретного бренду, які у своїй сукупності відповідали характеристикам товару та документації, що перебували у розпорядженні переважно або виключно окремого суб`єкта господарювання та пов`язаних із ним осіб; відповідності товару технічним характеристикам електронно-оптичних перетворювачів бренду «Photonis», які у своїй сукупності відповідали характеристикам товару та документації, що перебували у розпорядженні переважно або виключно ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» та пов`язаних із ним суб`єктів господарювання.
На виконання досягнутої попередньої злочинної змови, у період з червня 2024 року по жовтень 2024 рік (більш точних дат та часу досудовим розслідування не встановлено) ОСОБА_8 , діючи узгоджено з ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , організував підготовку та подання комерційних (цінових) пропозицій від імені заздалегідь визначених та пов`язаних суб`єктів господарювання.
Зазначені комерційні пропозиції не відображали реальних ринкових умов та фактичної вартості аналогічного товару, а використовувались як інструмент документального обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі та створення формальної видимості проведення ринкового аналізу.
Для реалізації вказаного механізму були використані реквізити наступних суб`єктів господарювання: ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265); ТОВ «МКОМ» (код ЄДРПОУ 43115132); ФОП ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
У ході підготовки зазначених документів забезпечено їх узгоджене та однотипне оформлення, що проявлялось у використанні ідентичної структури викладення відомостей, взаємопов`язаних технічних характеристик предмета закупівлі, а також погоджених між собою цінових показників.
При цьому встановлено, що зазначені цінові показники не формувались на підставі реальної ринкової кон`юнктури, а були заздалегідь узгоджені між учасниками злочинної змови з метою штучного формування підвищеного рівня очікуваної вартості предмета закупівлі.
Зокрема, у поданих комерційних пропозиціях було зазначено вартість одного монокуляра нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням або еквівалент» у розмірі 190 000 грн. за 1 (одну) одиницю, що істотно перевищувало середньоринкові показники аналогічної продукції на відповідний період.
Подання зазначених комерційних пропозицій здійснювалось у стислі проміжки часу та узгодженим способом, що свідчить про їх попередньо спланований характер та централізовану організацію підготовки.
Після отримання зазначених документів, ОСОБА_4 , використовуючи їх як формальне джерело цінової інформації, достовірно знаючи про її умисне завищення, забезпечила їх покладення в основу розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі, при цьому умисно та свідомо не здійснивши належного альтернативного ринкового аналізу та не перевіривши достовірність поданих цінових показників.
Таким чином, комерційні пропозиції були використані не як результат добросовісного дослідження ринку, а як заздалегідь сформований інструмент документального обґрунтування штучно завищеної вартості закупівлі та створення передумов для подальшого проведення процедури закупівлі на визначених умовах.
Зокрема, встановлено, що при розрахунку очікуваної вартості було враховано цінові пропозиції: ТОВ «МКОМ» (код ЄДРПОУ 43115132); ФОП ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265), які були попередньо узгоджені між учасниками злочинної змови та не відображали фактичної ринкової вартості аналогічного товару.
У результаті таких дій очікувана вартість предмета закупівлі була штучно сформована на рівні, який суттєво перевищував середньоринкові показники вартості аналогічної продукції, що створило умови для подальшого безпідставного витрачання бюджетних коштів.
При цьому, ОСОБА_4 достовірно усвідомлюючи, що використані нею вихідні дані не є об`єктивними та не відображають реальної ринкової ситуації, однак, діючи умисно та в інтересах учасників злочинної схеми, поклала їх в основу службових розрахунків та обґрунтування закупівлі.
Таким чином, на етапі формування очікуваної вартості було створено ключову передумову для подальшого проведення процедури закупівлі на заздалегідь визначених умовах та забезпечення заволодіння бюджетними коштами шляхом їх витрачання за завищеною вартістю, а саме - без належного економічного обґрунтування визначено очікувану вартість предмета закупівлі «Монокуляри нічного бачення PVS-14 з ЕОП Photonis з кріпленням» у розмірі 19 895 085,00 грн за 105 одиниць товару, тобто 189 477,00 грн. за 1 (одну) одиницю, що створило умови для подальшого неефективного та протиправного використання бюджетних коштів.
У період з 12.06.2024 по 04.07.2024 в електронній системі публічних закупівель «Prozorro» проведено процедуру закупівлі за ідентифікатором №UA-2024-06-12-001683-a щодо закупівлі товарів військового призначення - монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням».
При цьому організація та проведення зазначеної процедури закупівлі здійснювались ОСОБА_4 , яка як уповноважена особа замовника забезпечувала підготовку та оприлюднення тендерної документації, визначення умов участі, а також розгляд та оцінку тендерних пропозицій учасників.
Встановлено, що тендерна документація була сформована ОСОБА_4 таким чином, щоб забезпечити участь та подальше переможне становище заздалегідь визначеного суб`єкта господарювання - ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265), шляхом встановлення сукупності технічних та кваліфікаційних вимог, які відповідали характеристикам товару саме цього учасника та створювали обмеження для інших потенційних учасників.
Під час проведення процедури закупівлі інші суб`єкти господарювання були залучені формально, з метою створення видимості дотримання принципів відкритості, добросовісної конкуренції та недискримінації учасників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі».
У ході розгляду тендерних пропозицій ОСОБА_4 , реалізуючи попередньо досягнуту злочинну домовленість, використовуючи надані їй повноваження уповноваженої особи, забезпечила прийняття рішення про допуск до оцінки тендерних пропозицій та подальше визнання переможцем процедури закупівлі саме ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
При цьому встановлено, що окремі невідповідності тендерної пропозиції зазначеного товариства вимогам тендерної документації, які мали бути підставою для її відхилення, були відомі уповноваженій особі замовника, однак умисно не були враховані при прийнятті рішення.
Інші учасники процедури закупівлі фактично виконували роль технічних учасників, залучених для створення формальної конкурентності та легалізації результатів процедури закупівлі.
За результатами оцінки тендерних пропозицій 04.07.2024 прийнято рішення про визначення переможцем процедури закупівлі ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265), тендерна пропозиція якого була визнана такою, що відповідає вимогам тендерної документації.
Таким чином, на етапі проведення процедури закупівлі було забезпечено досягнення заздалегідь визначеного результату - перемоги конкретного суб`єкта господарювання, що стало безпосереднім етапом реалізації злочинного умислу щодо подальшого заволодіння бюджетними коштами.
Після завершення процедури оцінки тендерних пропозицій та визначення переможця закупівлі, реалізуючи попередньо досягнуту злочинну домовленість, ОСОБА_4 , як уповноважена особа від Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради забезпечили укладення договору про закупівлю з ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265).
Так, 04.07.2024 між Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради в особі секретаря міської ради ОСОБА_10 та ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» в особі директора ОСОБА_11 , укладено договір про закупівлю товарів № 73/ТО, предметом якого є постачання товарів військового призначення - монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням» у кількості 105 одиниць.
При укладенні зазначеного договору ОСОБА_4 , діючи як уповноважена особа замовника у сфері публічних закупівель, забезпечила погодження істотних умов договору, які повністю відповідали раніше сформованій очікуваній вартості предмета закупівлі та не відображали фактичної ринкової вартості аналогічного товару.
Відповідно до п.3.1 вказаного договору загальна вартість (ціна) товару становить 19 895 085,00 грн. (дев`ятнадцять мільйонів вісімсот дев`яносто п`ять тисяч 85 гривень нуль копійок) без ПДВ, яка була розрахована виходячи із завідомо завищеної вартості одиниці товару, сформованої на попередніх етапах злочинної схеми. Так, відповідно до умов вказаного договору, вартість 1 (одного) монокуляра нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням» становить 189 477,00 грн. При цьому реальна вартість монокуляра нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням» станом на 04.07.2024 становила 173 498,00 грн., що свідчить про завищення вартості закупівлі за одиницю товару.
При цьому, ОСОБА_4 була достовірно обізнана про те, що фактична ринкова вартість аналогічної продукції є істотно нижчою, однак, діючи умисно та в інтересах учасників злочинної змови, забезпечила укладення договору саме на визначених умовах.
Укладення зазначеного договору надало йому юридичної сили та створило правові підстави для подальшого постачання товару і перерахування бюджетних коштів на рахунок постачальника.
ОСОБА_7 та ОСОБА_8 забезпечили організаційний супровід укладення договору, координацію дій між сторонами правочину та підготовку умов для подальшого руху бюджетних коштів у рамках його виконання.
Таким чином, укладення договору про закупівлю № 73/ТО від 14.07.2024 стало завершальним етапом формального закріплення результатів попередньо організованої процедури закупівлі та створило юридичні передумови для подальшого перерахування бюджетних коштів та їх фактичного заволодіння.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами Білоцерківської міської територіальної громади, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 , організували постачання монокулярів нічного бачення через підконтрольний суб`єкт господарювання - ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
З цією метою 05.07.2024 між ТОВ «САНОР» в особі директора ОСОБА_12 та ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» укладено договір поставки №0507, предметом якого визначено постачання монокулярів нічного бачення «THORSEN PVS 14 NVD-G2-1600 з ЕОП Photonis» у кількості 104 одиниць на загальну суму 12 750 400 грн. 00 коп.
При цьому ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , достовірно усвідомлюючи фактичну вартість придбаного товару, а також діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану, організували подальше постачання зазначених монокулярів Виконавчому комітету Білоцерківської міської ради за завищеною вартістю через ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
З метою створення формального документального обґрунтування підвищення вартості предмета закупівлі, учасниками злочинної змови до складу предмета закупівлі було включено додаткові комплектуючі елементи, зокрема кріплення та адаптери до монокулярів нічного бачення, які в сукупності з монокулярами використовувались як підстава для суттєвого збільшення кінцевої його вартості при подальшому постачанні Виконавчому комітету Білоцерківської міської ради.
При цьому фактична вартість не відповідала розміру збільшення ціни, сформованої у документах закупівлі та договорі поставки, а включення зазначених елементів до комплектації використовувалось учасниками злочинної змови, як спосіб штучного завищення загальної вартості монокулярів нічного бачення та створення видимості економічного обґрунтування визначеної ціни предмета закупівлі.
Після організації постачання товару, учасники злочинної змови забезпечили оформлення та подання до Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради видаткових накладних та інших документів, необхідних для проведення розрахунків за поставлений товар, на підставі яких у подальшому було здійснено перерахування бюджетних коштів на користь ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
На підставі пред`явленої ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» в особі директора ОСОБА_11 до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради в особі першого заступника міського голови ОСОБА_13 видаткової накладної №101 від 25.09.2024, з казначейського рахунку виконавчого комітету Білоцерківської міської ради на банківський рахунок ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» перераховано бюджетні кошти відповідно до платіжної інструкції №2387 від 25.09.2024 у сумі 189 477 грн. 00 коп.
Також, на підставі пред`явленої ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» в особі директора ОСОБА_11 до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради в особі першого заступника міського голови ОСОБА_13 видаткової накладної №110 від 25.09.2024 з казначейського рахунку виконавчого комітету на банківській рахунок ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» перераховано бюджетні кошти згідно платіжної інструкції № 2388 від 25.09.2024 в сумі 10 231 758 грн. 00 коп.
Крім цього, на підставі пред`явленої ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» в особі директора ОСОБА_11 до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради в особі першого заступника міського голови ОСОБА_13 видаткової накладної №111 від 30.09.2024 з казначейського рахунку виконавчого комітету на банківській рахунок ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» перераховано бюджетні кошти згідно платіжної інструкції № 2430 від 02.10.2024 в сумі 9 473 850 грн. 00 коп.
Вказаними діями ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою групою осіб спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, забезпечила заволодіння останніми бюджетними коштами Білоцерківської міської територіальної громади у сумі 1 677 795 грн (один мільйон шістсот сімдесят сім тисяч сімсот дев`яносто п`ять гривень нуль копійок) під час проведення процедури публічної закупівлі монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням», завищивши їх вартість, унаслідок чого Білоцерківській міській територіальній громаді в особі Білоцерківської міської ради заподіяно матеріальної шкоди на вказану суму.
Крім цього в ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до розпорядження виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 252-К від 02.05.2024, ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради. Посаду ОСОБА_4 віднесено до п`ятої категорії посад та присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 501-К від 13.09.2024 ОСОБА_4 - начальника відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради переведено на посаду начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, затвердженої секретарем міської ради у 2024 році, ОСОБА_4 , як начальник відділу: - організовує планування роботи відділу публічних закупівель та забезпечує виконання покладених на нього завдань та функцій; - визначає розподіл обов`язків між працівниками відділу, координує та контролює їх діяльність; - розробляє та затверджує річний план закупівель товарів, робіт та послуг, додатки до річного плану закупівель; - організовує проведення процедури закупівель на підставі затвердженого річного плану закупівель; - контролює та візує договори, з метою недопущення проведення закупівель без використання електронної системи закупівель, з урахуванням вимог законодавства у сфері публічних закупівель; - забезпечує постійний контроль за законодавством про державні (публічні) закупівлі, систематичне інформування керівництва про внесені зміни, що впливають на здійснення закупівель за бюджетні кошти; - звітує перед начальником управління та заступником начальника управління з використання покладених на відділ завдань та функцій; - розробляє посадові інструкції працівників відділу, розподіляє між ними обов`язки, визначає їх повноваження і ступінь відповідальності; - організовує і проводить роботи, що пов`язані із підвищенням рівня знань щодо виконання Закону України «Про публічні закупівлі», інших нормативних актів, діючих нормативних документів Антимонопольного комітету України та інших органів відповідно до їх компетенції щодо проведення процедур публічних закупівель; - не допускає розголошення будь-який спосіб персональних даних, які були довірені або стали відомі у зв`язку з виконання професійних чи службових обов`язків; - приймає рішення, передбачені законодавством, узгоджує проекти документів та підписує в межах своєї компетенції відповідні документи; - здійснює взаємодію з іншими працівниками виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та розпорядниками бюджетних коштів, комунальних підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності Білоцерківської міської територіальної громади.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України за №64/2022 від 24.02.2022, о 05 годині 30 хвилин на території України введено воєнний стан строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України за №259/2022 від 18.04.2022, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ» - продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 строком на 30 діб.
Крім цього, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Окрім того, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ, Указом від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ, Указом від 6 лютого 2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України від 7 лютого 2023 року № 2915-ІХ, Указом від 01 травня 2023 року № 254/2023, затвердженим Законом України від 02 травня 2023 року № 3057-ІХ, Указом від 26 липня 2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ, Указом від 06 листопада 2023 року № 734/2023, затвердженим Законом України від 08 листопада 2023 року № 3429-ІХ, Указом від 05 лютого 2024 року № 49/2024, затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ, Указом від 06 травня 2024 року № 271/2024, затвердженим Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ, Указом 23 липня 2024 року № 469/2024, затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року № 3891-ІХ, Указом від 28.10.2024 №740/2024, затвердженим Законом України від 29 жовтня 2024 року № 4024-ІХ, Указом 14.01.2025 №26/2025, затвердженим Законом України від 15.01.2025 №4220-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та будучи призначеною уповноваженою особою відповідальною за організацію а також проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради, обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто згідно із ч. 3 ст. 18 КК України, будучи службовою особою, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Відповідно до ст.ст. 6, 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», особам уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг, у тому числі з урахуванням гендерних аспектів, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі можуть здійснюватись шляхом застосування однієї з конкурентних процедур, зокрема відкритих торгів. Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників; - максимальної економії, ефективності та пропорційності; - відкритості та прозорості на всіх стадіях; - недискримінації учасників та рівного ставлення до них; - об`єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі; - запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до річного плану закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради на 2025 рік службовими особами замовника прийнято рішення про здійснення закупівлі товарів військового призначення - монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням або еквівалент» за рахунок коштів місцевого бюджету Білоцерківської міської територіальної громади.
Так, перебуваючи у службовому кабінеті № 3 відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 15, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 23.01.2025, у начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради ОСОБА_4 , спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , повторно виник умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами Білоцерківської міської територіальної громади під час проведення процедури закупівлі товарів військового призначення. Реалізуючи зазначений умисел, ОСОБА_4 , усвідомлюючи службові повноваження та можливість впливу на всі етапи процедури закупівлі, вступила у попередню змову з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які погодились на спільну участь у реалізації узгодженого плану дій, спрямованого на незаконне заволодіння бюджетними коштами.
Досягнута між зазначеними особами попередня домовленість передбачала узгоджені та послідовні дії, спрямовані на: формування умов проведення закупівлі таким чином, щоб забезпечити переваги заздалегідь визначеному суб`єкту господарювання; створення формальної видимості конкуренції під час проведення процедури закупівлі; використання підконтрольних та пов`язаних суб`єктів господарювання для документального обґрунтування вартості предмета закупівлі; штучне формування завищеної очікуваної вартості предмета закупівлі; забезпечення перемоги заздалегідь визначеного учасника -ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265); подальше заволодіння бюджетними коштами, виділеними на виконання відповідного договору.
Відповідно до досягнутої попередньої змови, дії учасників полягали у наступному:
ОСОБА_4 , діючи як службова особа - уповноважена особа замовника у сфері публічних закупівель, використовуючи надані їй службові повноваження, забезпечувала організацію та проведення процедури закупівлі, формування та затвердження тендерної документації, визначення умов участі у процедурі закупівлі, розгляд та оцінку тендерних пропозицій, прийняття рішень щодо допуску або відхилення учасників, таким чином, що єдиним учасником і переможцем стало ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ», а також укладення договору про закупівлю та ініціювання проведення розрахунків за поставлений товар із ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» за завідомо завищеними цінами;
ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з іншими учасниками, забезпечував координацію узгоджених дій між учасниками, організацію взаємодії між пов`язаними суб`єктами господарювання, а також контроль за подальшим рухом грошових коштів після їх надходження з бюджету та їх подальший розподіл між учасниками;
ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з іншими учасниками, забезпечував документальне супроводження узгоджених дій, зокрема організовував підготовку та подання комерційних (цінових) пропозицій від імені пов`язаних суб`єктів господарювання, сприяв формуванню формальної конкурентності під час проведення процедури закупівлі, а також забезпечував подання документів, використаних для обґрунтування очікуваної завідомо завищеної вартості предмета закупівлі.
У ході реалізації попередньої змови, учасники узгодили необхідність використання заздалегідь визначених та пов`язаних суб`єктів господарювання для створення формальної видимості ринкового аналізу та конкуренції, а також погодили механізм штучного формування вартості предмета закупівлі на підставі заздалегідь підготовлених та узгоджених між собою цінових пропозицій.
Таким чином, до моменту оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі між зазначеними особами було досягнуто стійкої попередньої домовленості щодо спільного плану дій, спрямованого на контроль над ключовими етапами закупівлі та подальше незаконне заволодіння бюджетними коштами.
На виконання зазначеного рішення, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 23.01.2025, начальник відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради ОСОБА_4 , яка відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» виконувала функції уповноваженої особи замовника з організації та проведення процедур закупівель, повторно організувала проведення процедури закупівлі товарів за предметом: «Монокуляр нічного бачення PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням», код ДК 021:2015: 38630000-0 - Астрономічні та оптичні прилади.
Надалі, 24.01.2025, в електронній системі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі за ідентифікатором №UA-2025-01-24-013863-a, із очікуваною вартістю 9 500 000,00 грн., джерелом фінансування якої визначено кошти місцевого бюджету.
При цьому формування технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, а також визначення очікуваної вартості закупівлі здійснювалось ОСОБА_4 у взаємодії та за попередньою домовленістю з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , в інтересах заздалегідь визначеного суб`єкта господарювання - ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265).
У ході підготовки тендерної документації, ОСОБА_4 , діючи умисно, повторно, використовуючи службове становище та всупереч принципам здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі», забезпечила формування умов тендерної документації таким чином, що вони обмежували конкуренцію та створювали переваги для участі у процедурі закупівлі визначеного суб`єкта господарювання.
Зокрема, до тендерної документації були включені технічні та кваліфікаційні вимоги щодо: надання сканованих оригіналів технічних специфікацій електронно-оптичних перетворювачів саме виробника «Photonis» із зазначенням індивідуальних серійних номерів, дати виробництва та показника FOM; обов`язкового підтвердження технічних характеристик товару шляхом надання посилання на офіційний веб-сайт виробника або офіційного представника виробника в Україні; надання документів від військових підрозділів або військових частин Збройних Сил України щодо проведення випробувань приладів нічного бачення відповідного бренду; наявності у учасника авторизаційного листа виробника або офіційного представника виробника в Україні; підтвердження наявності авторизованого сервісного центру на території України; відповідності товару технічним характеристикам електронно-оптичних перетворювачів бренду «Photonis», які у своїй сукупності відповідали характеристикам товару та документації, що перебували у розпорядженні переважно або виключно ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» та пов`язаних із ним суб`єктів господарювання.
На виконання досягнутої попередньої злочинної змови, у період з грудня 2024 року по жовтень 2025 рік (більш точних дат та часу досудовим розслідування не встановлено) ОСОБА_8 , діючи узгоджено з ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , повторно організував підготовку та подання комерційних (цінових) пропозицій від імені заздалегідь визначених та пов`язаних суб`єктів господарювання.
Зазначені комерційні пропозиції не відображали реальних ринкових умов та фактичної вартості аналогічного товару, а використовувались як інструмент документального обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі та створення формальної видимості проведення ринкового аналізу.
Для реалізації вказаного механізму були використані реквізити наступних суб`єктів господарювання: ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265); ТОВ «МКОМ» (код ЄДРПОУ 43115132); ФОП ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
У ході підготовки зазначених документів забезпечено їх узгоджене та однотипне оформлення, що проявлялось у використанні ідентичної структури викладення відомостей, взаємопов`язаних технічних характеристик предмета закупівлі, а також погоджених між собою цінових показників.
При цьому встановлено, що зазначені цінові показники не формувались на підставі реальної ринкової кон`юнктури, а були заздалегідь узгоджені між учасниками злочинної змови з метою штучного формування підвищеного рівня очікуваної вартості предмета закупівлі.
Зокрема, у поданих комерційних пропозиціях було зазначено вартість одного монокуляра нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням або еквівалент» у розмірі 190 000 грн. за 1 (одну) одиницю, що істотно перевищувало середньоринкові показники аналогічної продукції на відповідний період.
Подання зазначених комерційних пропозицій здійснювалось у стислі проміжки часу та узгодженим способом, що свідчить про їх попередньо спланований характер та централізовану організацію підготовки.
Після отримання зазначених документів, ОСОБА_4 , використовуючи їх як формальне джерело цінової інформації, забезпечила їх покладення в основу розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі, при цьому умисно та свідомо не здійснивши належного альтернативного ринкового аналізу та не перевіривши достовірність поданих цінових показників.
Таким чином, комерційні пропозиції були використані не як результат добросовісного дослідження ринку, а як заздалегідь сформований інструмент документального обґрунтування штучно завищеної вартості закупівлі та створення передумов для подальшого проведення процедури закупівлі на визначених умовах.
Водночас встановлено, що між ОСОБА_4 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 здійснювалось електронне листування щодо підготовки документів для проведення закупівлі, у тому числі проєктів договорів, визначення предмета закупівлі, його технічних характеристик та вартості. Так, 03.12.2024 з електронної поштової скриньки « ІНФОРМАЦІЯ_2 », якою користувалась ОСОБА_4 , на електронну пошту « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка використовувалась ОСОБА_8 , було направлено проєкт договору щодо закупівлі монокулярів нічного бачення з визначенням предмета закупівлі, кількості товару та орієнтовної вартості. У подальшому з вказаної електронної адреси ОСОБА_8 на адресу ОСОБА_4 було направлено заповнений проєкт договору із зазначенням конкретної моделі товару та ціни 190 000 грн. за 1 (одну) одиницю.
Крім того, 20.01.2025 на електронну адресу Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради «bcza@ukr.net», якою користувалась ОСОБА_4 , надійшов лист від військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо необхідності здійснення закупівлі монокулярів нічного бачення у визначеній кількості. Встановлено, що зазначений лист було направлено з електронної поштової скриньки « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яка у своїй господарській діяльності використовується ОСОБА_7 , що підтверджується матеріалами перевірки реєстраційних даних та відкритих джерел інформації.
Таким чином, документальне обґрунтування необхідності закупівлі та її очікуваної вартості формувалось не в межах офіційного документообігу замовника та не на підставі самостійного ринкового аналізу, а шляхом попередньо узгодженого обміну документами між учасниками групи осіб, із використанням підконтрольних електронних поштових скриньок та формально створених запитів і комерційних пропозицій.
Зазначені дії забезпечили формування вихідних даних для подальшого оголошення процедури закупівлі та штучного визначення очікуваної вартості предмета закупівлі на рівні, заздалегідь погодженому між учасниками злочинної домовленості.
При цьому встановлено, що визначення очікуваної вартості здійснювалось не на підставі об`єктивного аналізу ринкових цін, біржових або інших відкритих джерел інформації, а виключно на підставі заздалегідь підготовлених та узгоджених між учасниками злочинної змови комерційних пропозицій.
У ході формування очікуваної вартості ОСОБА_4 використала подані комерційні пропозиції як формальне джерело цінової інформації, на підставі якого було визначено вартісні показники закупівлі товарів військового призначення - монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням або еквівалент».
Зокрема, встановлено, що при розрахунку очікуваної вартості було враховано цінові пропозиції: ТОВ «МКОМ» (код ЄДРПОУ 43115132); ФОП ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265), які були попередньо узгоджені між учасниками злочинної змови та не відображали фактичної ринкової вартості аналогічного товару.
У результаті таких дій очікувана вартість предмета закупівлі була штучно сформована на рівні, який суттєво перевищував середньоринкові показники вартості аналогічної продукції, що створило умови для подальшого безпідставного витрачання бюджетних коштів.
При цьому, ОСОБА_4 достовірно усвідомлюючи, що використані нею вихідні дані не є об`єктивними та не відображають реальної ринкової ситуації, однак, діючи умисно та в інтересах учасників злочинної схеми, поклала їх в основу службових розрахунків та обґрунтування закупівлі.
Таким чином, на етапі формування очікуваної вартості було створено ключову передумову для подальшого проведення процедури закупівлі на заздалегідь визначених умовах та забезпечення заволодіння бюджетними коштами шляхом їх витрачання за завищеною вартістю, а саме - без належного економічного обґрунтування визначено очікувану вартість предмета закупівлі «Тип 1 Монокуляр нічного бачення THORSEN PVS14 NVD-G2-1600R з ЕОП Photonis з кріпленням» та «Тип 2 Монокуляр нічного бачення THORSEN PVS14 NVD-G2-1600W з ЕОП Photonis з кріпленням» у розмірі 9 490 000,00 грн. за 50 одиниць товару, тобто 189 800,00 грн. за 1 (одну) одиницю, що створило умови для подальшого неефективного та протиправного використання бюджетних коштів.
У період з 24.01.2025 по 03.02.2025 в електронній системі публічних закупівель «Prozorro» проведено процедуру закупівлі за ідентифікатором UA-2025-01-24-013863-a щодо закупівлі товарів військового призначення - монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням або еквівалент».
При цьому організація та проведення зазначеної процедури закупівлі здійснювались ОСОБА_4 , яка як уповноважена особа замовника забезпечувала підготовку та оприлюднення тендерної документації, визначення умов участі, а також розгляд та оцінку тендерних пропозицій учасників.
Встановлено, що тендерна документація була сформована ОСОБА_4 таким чином, щоб забезпечити участь та подальше переможне становище заздалегідь визначеного суб`єкта господарювання - ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265), шляхом встановлення сукупності технічних та кваліфікаційних вимог, які відповідали характеристикам товару саме цього учасника та створювали обмеження для інших потенційних учасників.
Під час проведення процедури закупівлі інші суб`єкти господарювання були залучені формально, з метою створення видимості дотримання принципів відкритості, добросовісної конкуренції та недискримінації учасників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі».
У ході розгляду тендерних пропозицій, ОСОБА_4 , реалізуючи попередньо досягнуту злочинну домовленість, використовуючи надані їй повноваження уповноваженої особи, забезпечила прийняття рішення про допуск до оцінки тендерних пропозицій та подальше визнання переможцем процедури закупівлі саме ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
При цьому встановлено, що окремі невідповідності тендерної пропозиції зазначеного товариства вимогам тендерної документації, які мали бути підставою для її відхилення, були відомі уповноваженій особі замовника, однак умисно не були враховані при прийнятті рішення.
Інші учасники процедури закупівлі фактично виконували роль технічних учасників, залучених для створення формальної конкурентності та легалізації результатів процедури закупівлі.
За результатами оцінки тендерних пропозицій 03.02.2025 прийнято рішення про визначення переможцем процедури закупівлі ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265), тендерна пропозиція якого була визнана такою, що відповідає вимогам тендерної документації.
Таким чином, на етапі проведення процедури закупівлі було забезпечено досягнення заздалегідь визначеного результату - перемоги конкретного суб`єкта господарювання, що стало безпосереднім етапом реалізації злочинного умислу щодо подальшого заволодіння бюджетними коштами.
Після завершення процедури оцінки тендерних пропозицій та визначення переможця закупівлі, реалізуючи попередньо досягнуту злочинну домовленість, ОСОБА_4 , як уповноважена особа від Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради забезпечили укладення договору про закупівлю з ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» (код ЄДРПОУ 43759265).
Так, 17.02.2025 між Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради в особі секретаря міської ради ОСОБА_10 та ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» в особі директора ОСОБА_11 , укладено договір про закупівлю товарів № 6/ТО, предметом якого є постачання товарів військового призначення - монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням» у кількості 50 одиниць.
При укладенні зазначеного договору ОСОБА_4 , діючи як уповноважена особа замовника у сфері публічних закупівель, забезпечила погодження істотних умов договору, які повністю відповідали раніше сформованій очікуваній вартості предмета закупівлі та не відображали фактичної ринкової вартості аналогічного товару.
Відповідно до п.3.1 вказаного договору загальна вартість (ціна) товару становить 9 490 000,00 грн. (дев`ять мільйонів чотириста дев`яносто тисяч гривень нуль копійок) без ПДВ, яка була розрахована виходячи із завідомо завищеної вартості одиниці товару, сформованої на попередніх етапах злочинної схеми. Так, відповідно до умов вказаного договору, вартість одного монокуляра нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням» становить 189 800,00 грн. При цьому реальна вартість монокуляра нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням» станом на 17.02.2025 становила 172 421,00 грн., що свідчить про завищення вартості закупівлі за одиницю товару.
При цьому ОСОБА_4 була достовірно обізнана про те, що фактична ринкова вартість аналогічної продукції є істотно нижчою, однак, діючи умисно та в інтересах учасників злочинної змови, забезпечила укладення договору саме на визначених умовах.
Укладення зазначеного договору надало йому юридичної сили та створило правові підстави для подальшого постачання товару і перерахування бюджетних коштів на рахунок постачальника.
ОСОБА_7 та ОСОБА_8 забезпечили організаційний супровід укладення договору, координацію дій між сторонами правочину та підготовку умов для подальшого руху бюджетних коштів у рамках його виконання.
Таким чином, укладення договору про закупівлю № 6/ТО від 17.02.2025 стало завершальним етапом формального закріплення результатів попередньо організованої процедури закупівлі та створило юридичні передумови для подальшого перерахування бюджетних коштів та їх фактичного заволодіння.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами Білоцерківської міської територіальної громади, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 , організували постачання монокулярів нічного бачення через підконтрольний суб`єкт господарювання - ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
З цією метою, 14.02.2025 між ТОВ «САНОР» в особі директора ОСОБА_12 та ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» укладено договір поставки №1402, предметом якого визначено постачання монокулярів нічного бачення «THORSEN PVS 14 NVD-G2-1600R з ЕОП Photonis» у кількості 25 одиниць та монокулярів нічного бачення «THORSEN PVS 14 NVD-G2-1600W з ЕОП Photonis» у кількості 25 одиниць на загальну суму 6 250 000 грн. 00 коп.
При цьому ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , достовірно усвідомлюючи фактичну вартість придбаного товару, а також діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану, організували подальше постачання зазначених монокулярів Виконавчому комітету Білоцерківської міської ради за завищеною вартістю через ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
З метою створення формального документального обґрунтування підвищення вартості предмета закупівлі, учасниками злочинної змови до складу предмета закупівлі було включено додаткові комплектуючі елементи, зокрема кріплення та адаптери до монокулярів нічного бачення, які в сукупності з монокулярами використовувались як підстава для суттєвого збільшення кінцевої його вартості при подальшому постачанні Виконавчому комітету Білоцерківської міської ради.
При цьому фактична вартість не відповідала розміру збільшення ціни, сформованої у документах закупівлі та договорі поставки, а включення зазначених елементів до комплектації використовувалось учасниками злочинної змови як спосіб штучного завищення загальної вартості монокулярів нічного бачення та створення видимості економічного обґрунтування визначеної ціни предмета закупівлі.
Після організації постачання товару, учасники злочинної змови забезпечили оформлення та подання до Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради видаткових накладних та інших документів, необхідних для проведення розрахунків за поставлений товар, на підставі яких у подальшому було здійснено перерахування бюджетних коштів на користь ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ».
На підставі пред`явленої ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» в особі директора ОСОБА_11 до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради в особі першого заступника міського голови ОСОБА_13 видаткової накладної №10 від 18.02.2025 з казначейського рахунку виконавчого комітету на банківській рахунок ТОВ «СУЧАСНІ РОЗУМНІ РІШЕННЯ» перераховано бюджетні кошти згідно платіжної інструкції №245 від 19.02.2025 в сумі 9 490 000 грн. 00 коп.
Вказаними діями ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою групою осіб спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, повторно забезпечила заволодіння останніми бюджетними коштами Білоцерківської міської територіальної громади у сумі 868 950 грн під час проведення процедури публічної закупівлі монокулярів нічного бачення «PVS 14 з ЕОП Photonis з кріпленням», завищивши їх вартість, унаслідок Білоцерківській міській територіальній громаді в особі Білоцерківської міської ради заподіяно матеріальної шкоди на вказану суму.
17.06.2026 ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191 КК України.
Обґрунтованість підозри підозрюваної ОСОБА_4 у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень (злочинів) повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню доказами, наведеними у клопотанні та дослідженими слідчим суддею.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до кримінальної відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до положень ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно з ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Системний аналіз чинного законодавства свідчить про те, що вирішуючи питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, у кожному випадку розгляду відповідних клопотань суди зобов`язані, зокрема перевіряти наявність об`єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, з`ясовувати можливість досягнення мети, на яку посилається автор клопотання, без застосування цих заходів.
Згідно ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі про відсторонення від посади (п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України), сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до п. п. 4-6 ч. 2 ст. 155 КПК України у клопотанні про відсторонення від посади зазначається посада, яку обіймає особа; виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно з ч.2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Метою застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
В свою чергу, частина 1 статті 157 КПК України передбачає, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні клопотання слідчий суддя приймає до уваги те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого корупційного кримінального правопорушення (примітка до ст.45 КК України), передбаченого ч.5 ст.191 КК України за кваліфікуючою ознакою вчинене службовою особою з використанням службового становища, саме у зв`язку з тим, що на час вчинення інкримінованого діяння обіймала посаду начальника відділу публічних закупівель Білоцерківської міської ради та в подальшому посаду начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.
Враховуючи, що існують ризики, які дають підстави вважати, що вона, перебуваючи на вищезазначеній посаді, внаслідок наданих повноважень матиме реальну можливість вчинити дії спрямовані на знищення чи підроблення документів, які мають значення для досудового розслідування і судового розгляду провадження, яке на цей час розслідується відносно неї, зможе незаконно впливати на свідків, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність відсторонення підозрюваної від займаної посади.
При цьому суд враховує встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку, на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду, на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК). Водночас, суд може обґрунтовувати свої висновки лише показаннями, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК). За таких обставин, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й у подальшому, до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Слідчим суддею враховується, що досудове розслідування перебуває на початковій стадії, наразі у кримінальному провадженні проведений не увесь комплекс необхідних слідчих (розшукових) дій, не встановлено усі обставини, що мають значення для кримінального провадження.
Таким чином відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від займаної посади начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради на даній стадії кримінального провадження є об`єктивно виправданим у зв`язку з чим слідчий суддя доходить висновку про відсторонення підозрюваної від займаної посади на 30 днів.
Доводи захисту про те, що відсторонення ОСОБА_4 від посади матиме негативні, в розумінні п. 3 ч. 2 ст. 157 КПК України, наслідки для відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, суд відхиляє, оскільки її обов`язки можуть виконуватись особою із числа працівників виконавчого комітету, яка її заміщатиме на період її відсторонення.
Отже, доказів того, що відсторонення ОСОБА_4 суттєво вплине на права третіх осіб, зокрема, на організацію роботи відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель виконавчого комітету Білоцерківської міської ради в судовому засіданні не здобуто. Надане стороною захисту повідомлення з виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 18.06.2026 про те, що згідно штатного розпису відділ відділу публічних закупівель становить дві штатні одиниці: начальник відділу ( ОСОБА_4 ) та головний спеціаліст відділу ( ОСОБА_14 , яка станом на 18.06.2026 перебуває у відпустці) само по собі не свідчить про настання негативних наслідків для відділу у разі відсторонення ОСОБА_4 від посади. Таким чином стороною захисту не надано належних доказів на підтвердження своїх аргументів.
Із урахуванням фактичних обставин цього кримінального провадження, суд дійшов висновку про відсутність настання негативних наслідків для інших осіб у разі відсторонення підозрюваної від займаної посади, зважаючи також на те, що відсторонення від посади має тимчасовий характер, та не є тотожним із поняттям звільнення з роботи та не порушує конституційне право особи на працю.
За вказаних обставин даного кримінального провадження, а саме вчинення дій службовою особою на вказаній посаді, а також наявності наведених вище ризиків слідчий суддя приходить до висновку, що застосування даного заходу забезпечення ґрунтується на національному законі, переслідує легітимну мету даного кримінального провадження, і відповідний захід є нагально потрібним і пропорційним цій меті.
Керуючись статтями 131-132, 154, 155, 156, 157, 372 КПК України, слідчий суддя
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника відділу публічних закупівель управління фінансового забезпечення та закупівель Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради на строк 30 днів, тобто до 21.07.2026.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали оголошено о 08:30 год 25.06.2026.
Слідчий суддя ОСОБА_15