Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 293/919/26
Провадження № 2-о/293/45/2026
25 червня 2026 рокуселище Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Проценко Л.Й.
за участю секретаря судового засідання Ничипорук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Черняхів в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи та тимчасово окупованій території України
ВСТАНОВИВ:
І. СУТЬ ЗАЯВИ
ОСОБА_1 звернулась до Черняхівського районного суду Житомирської області з заявою про встановлення факту смерті її матері ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
Свої позовні вимоги заявниця мотивує тим, що вона є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ЇЇ мати у 1996 виїхала на постійне місце проживання до Автономної республіки Крим до у 2025 померла. Автономна республіка Крим відповідно до законодавства України є тимчасово окупованою територією України і видані на цій території документи вважаються недійсними.
Після смерті матері відкрилась спадщина, до складу якої входить нерухоме майно та інші майнові права. Для оформлення спадщини заявниця звернулась до нотаріальної контори, однак оформлення спадщини є неможливим через відсутність належного підтвердження факту смерті матері документами встановленого зразка, виданими компетентними органами України.
Для отримання свідоцтва про смерть матері заявниця звернулась до Черняхівського відділу ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області, однак їй надана відповідь про те, що державна реєстрація смерті ОСОБА_2 можлива лише за наявності рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Тому заявниця просить суд встановити факт смерті матері в судовому порядку.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ УЧАСНИКІВ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ
Ухвалою від 24.06.2026 суд відкрив провадження у справі та призначив судовий розгляд на 16 год. 30 хв. 25.06.2026.
25.06.2026 сторони в судове засідання не з`явились. Представник заявниці ОСОБА_3 , який діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної равничої допомоги особам, які визначені пунктами 1-2, 9-23, 26-29 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» від 01.06.2026 №4-06-2026-005455, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності його представника. Заяву підтримує, просить задовольнити (а.с.17-20).
Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника відділу. Заяву підтримує, просить прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.21).
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалось.
Дослідивши наявні в матеріалах справи, докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
Матеріалами справи встановлено, що заявниця ОСОБА_4 є рідною донькою ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 22.06.1960, копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 28.05.2014, де мати заявниці вказана як ОСОБА_6 .
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу №00058475518 від 20.05.2026 - 29.01.2016 зареєстровано в реєстрі актовий запис №44 від 26.07.1994 про розірвання шлюбу ОСОБА_7 та ОСОБА_6 . Прізвище дружини після розірвання шлюбу ОСОБА_8 (а.с.8).
Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 10.06.2025 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Сімферополь Російської федерації, Ресубліка Крим померла ОСОБА_2 (а.с.9).
Смерть ОСОБА_2 підтверджується також фотокарткою могили (а.с.10).
Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України листом від 10.06.2026 №319/23.8-30 повідомив ОСОБА_1 про те, що державна реєстрація смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території Автономної Республіки Крим, можлива за наявності рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ, ОЦІНКА та МОТИВИ СУДУ
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою Російською Федерацією.
Згідно ч.ч.1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Наведені приписи Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначають, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують, зокрема факт смерті.
У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави-члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Зазначений висновок враховував також ЄСПЛ у справах «Лоізіду проти Туречини» (Loizidou v. Turkey, рішення від 18 грудня 1996 року), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, рішення від 10 травня 2001 року), «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, рішення від 23 лютого 2016 року).
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо смерті особи, з метою захисту прав громадян України, не легітимізує таку владу та не надає автоматичної дійсності таким актам. Такі дії зумовлені тим, що держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
При наданні оцінки, зокрема, свідоцтву про смерть та довідці медичного характеру як доказам потрібно враховувати, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території зафіксувала факт смерті особи.
У даній справі, заявниця на підтвердження факту смерті матері надала копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 10.06.2025, що видано органом, який розташований на тимчасово окупованій території України та фото могили ОСОБА_2 .
Таким чином, надавши оцінку документам, наданим заявницею на підтвердження факту смерті матері на тимчасово окупованій території України, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно ч.4 ст.317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. 4, 7, 10, 12, 76-77, 258, 259, 263, 265, 319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смтЧерняхів, Черняхівського району Житомирської області, українки, ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, що є тимчасово окупованою територією України, у віці 54 роки.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення направити до Черняхівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України для виконання.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Відомості про сторін по справі:
Заявник:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа:
Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України
Місце знаходження: вул.Шевченка, 4, с-ще Черняхів, Житомирський район, Житомирська область.
Код ЄДРПОУ 22061781.
Головуюча суддя Людмила ПРОЦЕНКО