Ухвала суду № 137698758, 25.06.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
560/6151/25
Номер документу
137698758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/6151/25

УХВАЛА

25 червня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі №560/6151/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексацій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою від 21.04.2026 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 60-денний строк з дня отримання даної ухвали подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі №560/6151/25.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду надійшов звіт, в якому зазначено, що На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі №560/6151/25, яке набрало законної сили 18.12.2025, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням перерахованих та виплачених сум пенсії.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.03.2025 склав 31643,78 грн.

За період з 01.03.2025 по 31.05.2026 нарахована доплата в загальному розмірі 32303,80 грн., в тому числі: за минулий час з 01.03.2025 по 17.12.2025 в сумі 17903,23 грн. та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 18.12.2025 по 31.05.2026 в сумі 14400,57 грн. відкритий в АТ «Ощадбанк, перераховано:

- 31.10.2025 187,35 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час.

- 27.11.2025 187,35 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час.

- 31.12.2025 187,35 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час.

05.02.2026 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №127 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік».

24.02.2026 на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк, перераховано 103,00 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час.

23.03.2026 на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк, перераховано 101,00 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час та 982,00 грн. частину перерахованої суми пенсії за рішеннями суду по справах № 560/18061/24 та № 560/6151/25.

20.04.2026 на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк, перераховано 100,00 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час, 1000,00 грн. та 877,00 грн. частину перерахованої суми пенсії за рішеннями суду по справах № 560/18061/24 та № 560/6151/25.

18.05.2026 на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк, перераховано 100,00 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час та 780,00 грн. частину перерахованої суми пенсії за рішеннями суду по справах № 560/18061/24 та № 560/6151/25.

05.06.2026 на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк, перераховано 132,00 грн. частину нарахованих на виконання рішень суду по справах №560/13868/21, №560/16389/23, №560/18061/24, №560/6151/25 сум пенсій за минулий час та 936,00 грн. частину перерахованої суми пенсії за рішеннями суду по справах № 560/18061/24 та № 560/6151/25.

Звертає увагу суду, що станом на дату подання звіту Порядок № 821 скасований, проте норми Закону України «Про державний бюджет України на 2026 рік» від 03.12.2025 №4695-ІХ та постанови Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 127 Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік чинні.

Передбачений пунктом 14 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду передбачає визначення відповідного порядку Кабінетом Міністрів України.

Нормативно-правовий механізм використання бюджетних коштів, визначений Порядком використання коштів державного бюджету, передбачених на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2025 № 157, обумовлює можливість їх спрямування на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду та виплату ретроспективних судових рішень у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку (підпункти 12, 13 пункту 4 зазначеного Порядку).

Виплата перерахованого розміру пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі № 560/6151/25 та залишку нарахованої заборгованості на виконання рішень суду, в тому числі по даній справі, буде здійснюватися ОСОБА_1 в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частин 1-2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Верховний Суд при розгляді звіту про виконання судового рішення, що стосується виплати заборгованості з пенсії (ухвала від 13.03.2025 у справі № 640/16655/21), висловив позицію про те, що не можна вважати фактично виконаною постанову Верховного Суду від 27.11.2023 у справі №640/16655/21 шляхом здійснення виключно перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.

Отже, невиконання остаточного рішення суду з підстав відсутності коштів не є поважною причиною, за якою боржник звільняється від такого обов`язку, та відповідно не може підтверджувати фактичне виконання рішення суду.

Крім того, як зазначає і сам відповідач, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі № 320/51895/25 визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2026 року по справі № 320/51895/25 апеляційні скарги Кабінету Міністрів України та Міністерства соціальної політики, сім`ї та єдності України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 04 березня 2026 р. - залишено без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи - Пенсійний фонд України, Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України, Міністерство фінансів України, про визнання протиправною та нечинною постанови - залишено без змін.

При цьому, суди зробили висновки про неприпустимість встановлення Кабінетом Міністрів України підзаконним нормативним актом механізму, який фактично створює нову модель погашення заборгованості за судовими рішеннями у сфері пенсійних виплат через черговість / переліки / обмеження асигнувань, якщо такий механізм призводить до відтермінування або частковості виконання остаточних судових рішень та порушує принципи верховенства права й обов`язковості судового рішення.

Доручення Кабінету Міністрів України забезпечити визначення порядку виконання пункту 25 розділу "Прикінцеві положення" Закону №4059 не свідчить про наділення його повноваженнями на визначення порядку виконання судових рішень, в яких боржниками є органи ПФУ, оскільки вказаним пунктом передбачено, що з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатки на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати.

Цією нормою передбачено лише необхідність виокремлення в бюджеті Пенсійного фонду України видатків на виконання судових рішень, проте відповідач спірним Порядком створив новий режим реалізації прав особи на отримання належних пенсійних виплат за судовим рішенням.

Отже, пенсійним органом не надано суду доказів виконання рішення суду, а саме перерахунку пенсії позивача без застосування Порядку №821 та доказів виплати заборгованості.

Отже, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення суд прийняти не може, відтак, відповідачу необхідно встановити 90-денний строк для подання звіту про повне виконання рішення суду.

Також, суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачу, що такий звіт має відповідати вимогам статті 382-2 КАС України, щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень, а також роз`яснити відповідачу, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту, є достатніми, переконливими, та вичерпними.

Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі №560/6151/25.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 90-денний строк з дня отримання даної ухвали подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі №560/6151/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя В.В. Матущак