Ухвала суду № 137693909, 25.06.2026, Березівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
494/2182/25
Номер документу
137693909
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Березівський районний суд Одеської області

25.06.2026

Справа № 494/2182/25

Провадження № 1-кс/494/154/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2026 року м. Березівка

Слідчий суддя Березівського районного суду Одеської області ОСОБА_1

за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3 ,

слідчого ОСОБА_4 ,

власника майна ОСОБА_5

представника особи власника майна ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Березівка Одеської області клопотання заступника начальника СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 , погоджене з прокурором Березівської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42025162260000004 від 25.02.2024 року про арешт майна, -

ВСТАНОВИВ:

24.06.2026 року до Березівського районного суду Одеської області надійшло клопотання заступника начальника СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 , погоджене з прокурором Березівської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42025162260000004 від 25.02.2024 року про арешт майна.

Справа визначена слідчому судді ОСОБА_1 та у зв`язку з надмірним навантаженням, оскільки наразі працює у Березівському районному суді Одеської області лише 2 судді з 4 за штатом, постійними повітряними тривогами на території Одеської області, а тому призначена до розгляду на 25.06.2026 року.

З клопотання вбачається, що СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025162260000004 від 25.02.2024 року, за правовою кваліфікацією кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 та ч.2 ст 366 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.06.1997 проведено державну реєстрацію Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04380181, місцезнаходження: Одеська область, Миколаївський район, село Андрієво-Іванівка.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 720-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Одеської області» утворено Андрієво-Іванівську сільську територіальну громаду Миколаївського району Одеської області.

На підставі постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» ліквідовано Миколаївський район Одеської області та утворено Березівський район Одеської області, до складу якого увійшла серед інших і Андрієво-Іванівська сільська територіальна громада. У зв`язку з викладеним 19.11.2021 назву Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області змінено на Андрієво-Іванівську сільську раду Березівського району Одеської області.

Постановою Верховної Ради України від 19.09.2024 № 12043 назву села Андрієво-Іванівка змінено на село Чернове, у зв`язку з чим назву сільської ради змінено на Чернівську сільську раду Березівського району Одеської області.

На засіданні першої сесії Андрієво-Іванівської (на момент вчинення кримінальних правопорушень) сільської ради Березівського району Одеської області (далі Андрієво-Іванівської сільської ради) VIII скликання головою Андрієво-Іванівської сільської територіальної виборчої комісії Березівського району Одеської області 19.11.2020 оголошено рішення про обрання ОСОБА_5 головою Андрієво-Іванівської сільської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» 19.11.2020 ОСОБА_5 склав присягу посадової особи місцевого самоврядування та був попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. ст. 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» ОСОБА_5 , як сільський голова, є головною посадовою особою територіальної громади та наділений організаційно-розпорядчими

та адміністративно-господарськими обов`язками, зокрема:

забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради

та її виконавчого комітету;

підписує рішення ради та її виконавчого комітету;

здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;

представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет

у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами

та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також

у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;

здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим

та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;

видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування

в України» встановлено, що сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Таким чином, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України сільський голова Андрієво-Іванівської сільської ради ОСОБА_5 з 19.11.2020 є службовою особою, яка постійно здійснює функції представників місцевого самоврядування, а також обіймає постійно в органах місцевого самоврядування посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.

Поряд з цим, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка постійно здійснює функції представників місцевого самоврядування, а також обіймає постійно в органах місцевого самоврядування посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, достеменно знаючи в силу займаної посади вимоги чинного законодавства щодо порядку набуття фізичними особами права власності на земельні ділянки комунальної власності, а також процедуру прийняття відповідних рішень органом місцевого самоврядування, діючи умисно, з корисливих мотивів, в інтересах інших осіб та всупереч інтересам служби, використав надані йому службові повноваження з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами у виді передачі майна,

а саме земельних ділянок із числа земель комунальної власності,

що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Так, 01.12.2021 до Андрієво-Іванівської сільської ради надійшла заяваголови фермерського господарства «Нептун» ОСОБА_8 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу на сім земельних ділянок земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, яка перебувала у його постійному користуванні для ведення фермерського господарства і згідно з п. 24 «Перехідних положень» Земельного Кодексу України належала до земель комунальної форми власності.

Також 01.12.2021 до Андрієво-Іванівської сільської ради надійшла заява ОСОБА_8 про безоплатну передачу у власність йому та іншим членам фермерського господарства «Нептун» ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_12 семи земельних ділянок, утворених після поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435.

За результатами розгляду зазначених заяв на пленарному засіданні сесії Андрієво-Іванівської сільської ради Березівського району Одеської області 16.12.2021 депутатами сільської ради прийнято рішення про відмову

у затвердженні технічної документації із землеустрою та у передачі зазначених земельних ділянок у власність названим фізичним особам.

Однак, у період з 16.12.2021 по 22.08.2023 у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на використання службового становища всупереч інтересам служби, з метою одержання визначеними фізичними особами у власність з комунальної власності територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , будучи достовірно обізнаним із порядком набуття права власності на земельні ділянки комунальної власності, знаючи, що рішення щодо безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність фізичним особам відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 та п. 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» приймаються виключно на пленарних засіданнях ради не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради, а також знаючи, що відповідне рішення сесією ради 16.12.2021 не приймалося, діючи умисно та попри волевиявлення депутатів сільської ради, використав своє службове становище всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами у виді передачі їм майна, а саме земельних ділянок із числа земель комунальної власності.

З цією метою ОСОБА_5 у період з 16.12.2021 по 22.08.2023

у невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, власноручно підписав,

у якості сільського голови Андрієво-Іванівської сільської ради, і затвердив відбитком печатки Андрієво-Іванівської сільської ради виготовлений невстановленою особою за допомогою невстановленої комп`ютерної та друкувальної техніки у невстановленому місці та в невстановлений період часу за формою та реквізитами документів Андрієво-Іванівської сільської ради завідомо неправдивий офіційний документ рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 № 658 «Про затвердження технічної документації

із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 5123582200:01:001:0435,

що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_8 для ведення фермерського господарства на території Левадівської сільської ради Миколаївського району Одеської області (за межами населеного пункту)»,

до якого внесені відомості, що не відповідають дійсності, а саме

про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435, припинення ОСОБА_8 права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, та про безоплатну передачу у власність ОСОБА_8 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_9 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_10 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_12 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га, ОСОБА_13 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5,7146 га та ОСОБА_12 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га.

Крім того, сільський голова Андрієво-Іванівської сільської ради

ОСОБА_5 усвідомлюючи, що неправдивий офіційний документ у вигляді рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 № 658

є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки та вибуття

їх із власності територіальної громади, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами в період з 16.12.2021 по 22.08.2023 видав невстановленій у ході досудового розслідування особі зазначений завідомо неправдивий офіційний документ рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 № 658, для його використання зацікавленими особами.

Надалі на підставі вказаного завідомо неправдивого офіційного документа державним реєстратором відділу «Центр надання адміністративних послуг» Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області 22.08.2023 відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV зареєстровано право власності на зазначені земельні ділянки за вказаними особами.

У результаті кримінально-протиправних дій ОСОБА_5 незаконно безоплатно передано у власність: ОСОБА_8 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_9 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_10 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_12 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га,

ОСОБА_13 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5,7146 га та ОСОБА_12 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га. Всього передано у власність сім земельних ділянок загальною вартістю 1877204,08 грн, які знаходяться на території Андрієво-Іванівської сільської ради,

чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Окрім того, рішенням сесії Андрієво-Іванівської сільської ради Березівського району Одеської області від 16.12.2021 відмовлено у задоволенні заяв ОСОБА_8 від 01.12.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу на сім земельних ділянок земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, розташованої за межами с. Левадівка, яка перебувала у його постійному користуванні для ведення фермерського господарства, та відповідно до п. 24 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, належить до земель комунальної власності, а також про безоплатну передачу новоутворених земельних ділянок у власність ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 і ОСОБА_12 .

Однак у період з 16.12.2021 по 22.08.2023 у голови Андрієво-Іванівської сільської ради ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на службове підроблення та видачу завідомо неправдивого офіційного документаз метою одержання фізичними особами у власність з комунальної власності територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Так, ОСОБА_5 , діючи умисно, у період з 16.12.2021 по 22.08.2023, достовірно знаючи, що 16.12.2021 депутати відмовили в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо поділу на сім земельних ділянок земельної ділянки комунальної форми власності з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435, а також щодо передачі новоутворених земельних ділянок у власність фізичних осіб, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, використав своє службове становище всупереч інтересам служби та власноручно підписав, як голова Андрієво-Іванівської сільської ради, і затвердив відбитком печатки Андрієво-Іванівської сільської ради виготовлений невстановленою особою за допомогою невстановленої комп`ютерної та друкувальної техніки у невстановленому місці та в невстановлений період часу за формою та реквізитами документів Андрієво-Іванівської сільської ради завідомо неправдивий офіційний документ рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 № 658 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 5123582200:01:001:0435, що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_8 для ведення фермерського господарства на території Левадівської сільської ради Миколаївського району Одеської області (за межами населеного пункту)», до якого були внесені відомості, що не відповідають дійсності, зокрема про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435, припинення ОСОБА_8 права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, та про безоплатну передачу у власність ОСОБА_8 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_9 земельної ділянки

з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_10 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_12 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га, ОСОБА_13 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5,7146 га та ОСОБА_12 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га.

Крім того, голова Андрієво-Іванівської сільської ради ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що неправдивий офіційний документ у вигляді рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 № 658 є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки та вибуття їх із власності територіальної громади, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами, у період з 16.12.2021 по 22.08.2023 видав невстановленій у ході досудового розслідування особі зазначене неправдиве рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 № 658 для використання його зацікавленими особами.

Надалі на підставі вказаного завідомо неправдивого офіційного документа державним реєстратором відділу «Центр надання адміністративних послуг» Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області 22.08.2023 відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV зареєстровано право власності на зазначені земельні ділянки за вказаними особами.

У результаті кримінально-протиправних дій ОСОБА_5 незаконно безоплатно передано у власність земельні ділянки: ОСОБА_8 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_9 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_10 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_12 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га, ОСОБА_13 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5,7146 га та ОСОБА_12 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га. Всього передано у власність сім земельних ділянок загальною вартістю 1877204,08 грн, які знаходяться на території

Андрієво-Іванівської сільської ради, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України службове підроблення, тобто складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки.

16 червня 2026 року за дорученням керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_14 керівник Березівської окружної прокуратури ОСОБА_15 вручив письмове повідомлення про підозру: ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено, що останньому на праві приватної власності належить:

- земельна ділянка площею 5,04 га (кадастровий номер 5123583900:01:002:0148);

- земельна ділянка площею 4,9667 га (кадастровий номер 5123583900:01:002:0149);

- нежитлова будівля площею 1443.8 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ;

- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

У вказаному кримінальному провадженні встановлена шкода завдана внаслідок кримінального правопорушення на загальну суму 1877204,08 грн, у зв`язку з чим з метою забезпечення відшкодування шкоди ОСОБА_5 буде подано цивільний позов до суду на вказану суму, тому для запобігання можливості відчуження майна, необхідно накласти арешт на вказані земельні ділянки, житловий будинок та нежитлову будівлю.

При цьому існує необхідність в забезпеченні його збереження для відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

На даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна для запобігання можливості його відчуження чи передання на користь третіх осіб з метою приховування.

Таким чином, з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження вказаного майна особою, яка ним користується, оскільки існують обставини, які підтверджують, що незастосування заборони може призвести до перетворення та передачі цього майна, виникла необхідність у накладенні арешту на вищевказане майно.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який продовжено до 02.08.2026 року.

Слідчий та прокурор у судовому засіданні 25.06.2026 р наполягали на задоволенні клопотання та просили його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні. Крім того, прокурором долучено під час судового засідання цивільний позов у даному кримінальному провадженні.

Власник майна та його представник у судовому засіданні 25.06.2026 року заперечували проти задоволення клопотання щодо накладення арешту. Вказували, що він є передчасним та таким що перевищує заявлені прокурором збитки та не є співмірним з заявленими вимогами.

Вивчивши клопотання та матеріали долучені до нього, ознайомившись з матеріалами кримінального провадження №42025162260000004, слідчий суддя вважає, що клопотання необхідно задовольнити частково, з наступних підстав.

Стаття 170 КПК України регулює підстави для арешту майна та зазначає, яке саме майно може бути арештовано.

Відповідно до частини першої ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.

Під час досудового розслідування виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, передбаченого главою 17 КПК України, - арешт майна, в забезпеченні його збереження для відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Водночас, слідчий суддя враховує наявність цивільного позову долученого до справи, підписаного керівником Березівської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_16 на суму 1877204 грн. 08 коп.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Згідно з ч.6 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження..

За приписами ч.2 ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати, зокрема: правову підставу для арешту майна; розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

В даному випадку необхідність застосування арешту вказаного майна полягає у забезпеченні цивільного позову про стягнення із ОСОБА_5 на користь держави шкоди у розмірі 1877204, 08 грн, завданих кримінальними правопорушеннями.

Згідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у власності ОСОБА_5 є: земельна ділянка площею 5,04 га (кадастровий номер 5123583900:01:002:0148); земельна ділянка площею 4,9667 га (кадастровий номер 5123583900:01:002:0149); нежитлова будівля площею 1443.8 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Про наявність вказаного нерухомого майна підтвердив під час судового засідання і сам ОСОБА_5 .

Разом з цим, слідчий суддя враховує, про наявність грошової оцінки вищевказаних земельних ділянок 5,04 га та 4,9667 га, які складають 194205,74 грн та 200766,66 грн., та не перевищують заявлену суму цивільного позову.

За таких обставин, в цій частинні клопотання підлягає задоволенню.

Водночас, під час судового засідання ані прокурором, ані слідчим не надано вартістної грошової оцінки нежитлової будівлі площею 1443.8 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 та житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Слідчий суддя враховує відсутність грошової оцінки даного нерухомого майна, та не має можливості перевірити співмірність його із заявленим вимогами у цивільному позові, оскільки саме прокурор та слідчий повинні довести ці обставини.

Під час розгляду клопотань про накладення арешту, слідчому судді необхідно утримувати обґрунтований баланс між інтересами слідства та інтересами суб`єкта, щодо якого такий арешт застосовується.

Слідчий суддя не повинен в даному конкретному випадку не виконувати вимоги чинного законодавства України, якими встановлені обов`язкові передумови для задоволення відповідних клопотань, за органи досудового розслідування, та формально підходити до розгляду таких клопотань, та приймати рішення про задоволення клопотань слідчого та прокурора ,без наявності відповідних доказів, а тому слідчий суддя враховуючи відсутність грошової оцінки на вищевказане майно нежитлової будівлі площею 1443.8 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 та житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , не маючи можливості співставити із співрозміріністю заявленого цивільного позову, що свідчить про необґрунтованість даного клопотання в цій частині, яка підлягає залишенню без задоволення.

Враховуючи те, що не застосування арешту в частині відчуження земельних ділянок може призвести до його відчуження майна, та які в свою чергу, не перевищує вимог цивільного позову та може слугувати засобом забезпечення позову, виходячи із розумності та співмірності обмеження права власності, суд прийшов до переконання, що клопотання про арешт підлягає задоволенню лише на земельні ділянки, які належним чином обгрунтовані, та відмовити в іншій частині клопотання, як недоведене із співрозмірністю цивільного позову.

Приходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту. При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.

Керуючись ст.ст.170-175 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заступника начальника СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 , погоджене з прокурором Березівської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42025162260000004 від 25.02.2024 року про арешт майна задовольнити частково.

Накласти арешт шляхом заборони відчуження, перереєстрації, реєстрації, в тому числі в межах виконавчих проваджень, на майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме на:

- земельну ділянку площею 5,04 га (кадастровий номер 5123583900:01:002:0148);

- земельну ділянку площею 4,9667 га (кадастровий номер 5123583900:01:002:0149).

В іншій частині вимог клопотання залишити без задоволення

Виконання ухвали про арешт майна негайно доручити Березівському РВП ГУНП в Одеській області.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана, безпосередньо до суду апеляційної інстанції, протягом п`яти днів.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 25.06.2026 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1